دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اکسی‌توسین رفتار پدرانه را تقویت می‌کند

اخبار هورمون‌شناسی


• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

نقش اکسی‎توسین، "هورمون عشق" در پیوند مادر و فرزند به خوبی شناخته شده است، اما یک تحقیق تازه می‎گوید، این هورمون همچنین می‎تواند با تقویت رفتار مراقبت‎گرانه فوایدی برای پیوند میان پدر و فرزند داشته باشد. محققان می‎گویند این یافته‎ها می‎تواند راه را برای درمان افسردگی پس از تولد فرزند در پدران هموار کند.
مطالعه منتشر شده در نشریه "هورمون‎ها و رفتار"، اکسی‎توسین حامی رفتار مغز مرتبط به پاداش و حمایت در میان پدران در پاسخ به تصاویر فرزندان آنها است.
نویسنده رهبر مطالعه جیمز رایلینگ / James Rilling، مدیر آزمایشگاه علم اعصاب در دانشگاه ایموری آتلانتا، و همکارانش می‎گویند یافته‎های آنها یک راهکار محتمل برای بهبود رفتار پدرانه را نشان می‎دهد.
اکسی‎توسین که توسط هیپوتالاموس تولید می‎شود، نقشی حیاتی در تولد بچه، و تحریک انقباض عضلات رحم در ابتدای وضع حمل بازی می‎کند. پس از تولد بچه، این هورمون به انتقال شیر به پستان کمک می‎کند.
به علاوه، باور بر آن است که اکسی‎توسین نقشی حیاتی در تقویت پیوند میان مادر و فرزند بر عهده دارد. مطالعات نشان داده‎اند که در پی تولد بچه، این هورمون مسیرهای عصبی را در مغز مادر که با رفتارهای پرستارانه مرتبط هستند تحریک می‎کند.

اکسی‎توسین می‎تواند انگیزش پدر را در مراقبت از فرزند افزایش دهد
رایلینگ و تیمش می‎نویسند مطالعات اخیر نشان داده‎اند که مردان نیز در معرض تغییرات هورمونی به دنبال تولد فرزند تازه هستند. برای مثال یک مطالعه که در سال 2013 منتشر شد، افزایشی را در اکسی‎توسین نوپدران که با افزایش پیوند پدر و فرزند مرتبط است، نشان می‎دهد.
برای مطالعه خود رایلینگ و تیمش بر آن شدند تا در مورد چگونگی تأثیر اکسی‎توسین بر فعالیت مغز در پیوند با رفتار پدرانه تحقیق کنند.
تیم تحقیق پدران سالمی را که بچه‎هایی در سن 1 تا دو سال داشتند وارد مطالعه کرد. به نیمی از پدران دوزهای اکسی‎توسین داده شد، در حالی که نیم دیگر دارونما دریافت کردند. در هر دو مورد از اسپری بینی استفاده شد.
تمامی پدران در هنگامی که سه تصویر را مرور می‎کردند مورد fMRI قرار گرفتند: تصویری از فرزند خود، یک تصویر از بچه‎ای ناآشنا، و تصویری از یک فرد بزرگسال غریبه.
محققان دریافتند که وقتی به پدر تصویری از فرزند خود وی نشان داده می‎شد، آنهایی که اکسی‎توسین گرفته بودند افزایشی را در فعالیت عصبی هسته دمی، کمربند قدامی پشتی، و قشر بصری مغز تجربه کردند. اینها نواحی مرتبط به پاداش و همدلی در مغز هستند.
جیمز رایلینگ می‎گوید: "یافته‎های ما به شواهدی اضافه می‎شود که بر مبنای آنها پدران، و نه فقط مادران، دچار تغییرات هورمونی می‎شوند که محتملاً افزایش همدلی و انگیزش ر ا در مراقبت از کودکانشان تسهیل می‎کنند."
مطالعات بیشتری برای رسیدن به فهم بهتر از نقش اکسی‎توسین در پیوند پدر و فرزند مورد نیاز است. در هر حال، محققان معتقدند که یافته‎های حاضر نشان می‎دهند که اکسی‎توسین می‎تواند به تقویت رفتار پدرانه کمک کند.
رایلینگ می‎گوید: "... اکسی‎توسین، که دارای نقش شناخته شده‎ای در پیوندهای اجتماعی است، ممکن است روزی برای عادی کردن کمبود انگیزش‎ پدرانه در مواردی نظیر آنچه در مردان رنجور از افسردگی پس از تولد بچه دیده می‎شود، مورد استفاده قرار گیرد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.