دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

داروی رایج ریفلاکس اسید خطر مرگ را افزایش می‎دهد

مقالات ریفلاکس اسید / GERD

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه نادر اکبری

استفاده از مهار کننده‎های پمپ پروتون - یک کلاس دارویی که توسط میلیون‎ها نفر از مردم برای مداوای سوزش سر دل و کاهش اسید معده استفاده می‎شود - با خطر مرگ زودرس مرتبط شده است. یک مطالعه در مقیاس کلان که 350.000 کهنه سرباز آمریکایی را مورد بررسی قرار داده، به این جمع‎بندی رسیده است.
محققان دانشکدۀ پزشکی دانشگاه واشینگتن در سنت لوئیز که یافته‎های خود را در نشریۀ BMJ Open گزارش داده‎اند، توضیح می‎دهند که چگونه به ارتباط میان افزایش خطر مرگ با مصرف درازمدت مهار کننده‎های پمپ پروتون (PPIs) پی برده‎اند.
نویسندۀ ارشد مطالعه زیاد آل – علی / Ziyad Al-Aly، استادیار داروسازی می‎گوید، "مهم نیست که ما چه مقدار از داده‎های این پایگاه داده را قطعه قطعه و استفاده کنیم، در هر حال نتیجه یکسان است: افزایش خطر مرگ در استفاده کنندگان از PPI وجود دارد."
یافته‎های این مطالعه از انبوه یافته‎های روزافزون در مورد مشکلات جدی سلامت ناشی از مصرف PPIs اضافه می‎شود، که برخی از آنها شامل صدمات کلیوی، عفونت کلوستریدیوم دیفیسیل، شکستگی استخوان در افراد دچار استئوپوروز و زوال عقل است.
شواهدی، اگرچه "دور از قطعیت"، در حال بروز است که PPIs ممکن است خطر صدمۀ بافت‌ها را بر اثر استرس اکسیداتیو و کوتاه شدن تلومرها در سلول‎ها افزایش است. تلومورها سرپوش‌هایی در انتهای کروموزوم‎ها هستند، که به انتهای پلاستیکی بند کفش تشبیه شده‎اند که مانع از هم باز شدن آنها می‎شوند.

PPIs اغلب بیش از حد تجویز می‎شوند
PPIs از طریق کاهش مقدار اسید تولید شده توسط معده کار می‎کنند. این داروها به شکل گسترده برای درمان سوزش سر دل و ریفلاکس اسید، تجویز می‎شوند. ریفلاکس اسید در صورت تداوم می‎تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی به نام GERD باشد.
پروفسور آل علی و همکارانش در بحث مربوط به یافته‎های خود می‎نویسند که PPIs "اغلب بیش از حد تجویز می‎شوند و به ندرت از نسخه خارج می‎گردند" و نیز اینکه مصرف آنها اغلب "در درازمدت و بدون نشانگرهای پزشکی متناسب ادامه پیدا می‎کند."
نتایج بررسی در سطح ملی نشان داده است که سهم تجویز PPIs در بزرگسالان آمریکایی در طول دهۀ منتهی به 2012 میلادی تقریباً دو برابر شده، و در طول این دوره از 3.9 درصد به 7.8 درصد افزایش یافته است.
نویسندگان مطالعه همچنین به برآوردهایی استناد می‎کنند که نشان می‎دهند بین نیمی از تجویزهای PPIs تا دوسوم موارد تجویز برای "نشانه‌های نامتناسبی است که در آنها فواید استفاده از PPI ممکن است متناسب با ریسک‎های متوجه بسیاری از کاربران نباشد."
برای تحقیق خود، تیم پژوهشی در گزارش‎های پزشکی مربوط به میلیون‎ها کهنه سرباز آمریکایی به جستجو پرداخت و در این گروه 275.933 نفر را که PPI برای آنها تجویز شده بود، و نیز 73.355 نفر را که دارای نسخه برای مصرف بلوک کنندۀ H2 بودند، شناسایی کرد. مهار کنندۀ H2 یک کلاس دیگر دارویی است که اسید معده را کاهش می‎دهد. دورۀ بررسی مطالعه اکتبر 2006 تا سپتامبر 2008 را شامل می‎شد.
بر مبنای داده‎ها محققان در عین حال قادر بودند تا مشخص کنند که چند نفر از نمونه‎ها در هر گروه دارویی در طول 5 سال بعدی مرده بودند، اگرچه گزارش‎ها شامل علت بروز مرگ در این افراد نبودند.

PPIs با 25 درصد خطر بیشتر بروز مرگ مرتبطند
تیم تحقیق سه نوع مختلف مقایسه را انجام داد: خطر مرگ در مصرف کنندگان PPI و مصرف کنندگان بلوک کننده‎های H2؛ خطر مرگ در کاربران PPIs و کسانی که از این داروها استفاده نمی‌کردند؛ و ریسک مرگ در مصرف کنندگان PPIs و نیز کسانی که نه از PPIs و نه از بلوک کننده‎های H2 استفاده می‎کردند.
نتایج نشان دادند که در مقایسه با مصرف بلوک کننده‌های H2، مصرف PPIs با 25 درصد افزایش در خطر مرگ به هر علت مرتبط است.
تجزیه و تحلیل دوم افزایش ریسک مشابهی را در این مورد میان مصرف کنندگان PPIs و آنهایی که PPIs مصرف نمی‎کردند و آنهایی که از هیچ‎یک از دو کلاس دارویی مزبور استفاده نمی‎کردند، نشان داد.
نتایج همچنین نشان دادند که ریسک مرگ با افزایش زمان مصرف PPIs بیشتر می‎شود. پس از 30 روز استفاده از این داروها، ریسک مرگ در فرد استفاده کننده از PPIs مشابه مورد کاربران بلوک کننده‎های H2 بود. اما پس از 1 تا 2 سال ادامۀ مصرف این داروها خطر مرگ در استفاده کنندگان از PPIs تقریباً 50 درصد بیشتر از استفاده کنندگان از بلوک کننده‌های H2 بود.
محققان محاسبه کردند که برای هر 500 نفر نمونه که به مدت 1 سال PPIs گرفته بودند، یک مورد مرگ اضافی وجود داشت که در گروه غیر مصرف کنندۀ PPIs دیده نمی‎شد.
پروفسور آل علی می‎گوید، از آنجا که میلیون‎ها نفر از مردم به طور منظم PPIs مصرف می‎کنند، این می‎تواند نشان دهندۀ هزارها مورد مرگ اضافی در طول هر سال باشد که با مصرف PPIs مرتبطند.
او و همکارانش همچنین پی بردند که ریسک مرگ در میان افراد مصرف کنندۀ PPIs که به نظر می‎رسد مبتلا به هیچ‎یک از بیماری‎هایی نیستند که این داروها برایشان تجویز می‎شود، حتی بیشتر است! در این مورد نتایج مطالعه نشان داد که در مقایسه با کاربران بلوک کننده‎های H2، مصرف کنندگان PPIs دچار افزایش ریسک مرگ به میزان 24 درصد هستند.

مصرف PPIs باید منظماً مورد ارزیابی قرار گیرد
در مقایسه با نمونه‎های مصرف کنندۀ مهارکننده‎های H2، استفاده کنندگان PPIs مورد بررسی گرایشی به پیرتر بودن نشان می‌دادند - متوسط سن در این گروه در مقایسه با گروه مصرف کنندۀ بلوک کننده‎های H2 64 سال در برابر 61 سال بود - و احتمال بیشتری داشت که افراد این گروه دچار بیماری‎هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و مشکلات قلبی باشند.
به هر جهت محققان می‎گویند که این تفاوت‎ها، ریسک بالاتر مرگ در میان استفاده کنندگان از PPIs را به طور کامل توضیح نمی‎دهند، زیرا وقتی محققان تجزیه و تحلیل آماری را برای بررسی اثرات سن و بیماری تکرار کردند، نتایج مطالعه همچنان به قوت خود باقی بود.
توصیۀ درمانی برای PPIs این است که نباید در درازمدت مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال در مورد زخم‎ها، توصیۀ معمول در استفاده از این داروها برای مدت 2 تا 8 هفته است.
در هر حال پروفسور آل علی و همکارانش می‎نویسند که بسیاری از مردم مصرف این داروها را برای ماه‎ها و حتی سال‎ها ادامه می‎دهند.
پروفسور آل علی می‎گوید اغلب موارد موضوع این است که دکترها دلیل پزشکی موجهی برای تجویز PPIs به بیماران خود دارند، اما آنها تجویز دارو را متوقف نمی‎کنند، و در عوض نسخه‌های مربوط به مصرف PPIs را تکرار می‎کنند.
او می‎گوید، "نیازی به تجدید ارزیابی دوره‎ای این موضوع وجود دارد که آیا مردم نیازی به استفاده از این داروها دارند. اغلب موارد نیازی نیست تا مردم مصرف PPIs را برای 1، 2 تا 3 سال ادامه دهند." وی پیامدهای این مطالعه را خلاصه می‎کند:
" PPIsزندگی‎ها را نجات می‎دهند. اگر من نیاز به PPIs داشته باشم قطعاً آنها را مصرف می‎کنم. اما اگر نیازی به مصرف آنها نداشته باشم این کار را دلبخواهی ادامه نمی‎دهم. و من از دکترم می‎خواهم تا مرا به دقت پایش کند و مرا از مصرف این داروها در صورت عدم نیاز به آنها معاف کند."


Source:
Common heartburn drugs tied to higher risk of death
By Catharine Paddock
Published: Tue 4 Jul 2017

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.