دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خلط خونی یا بروز خون در خلط - چه علتی دارد؟

خلط خونی، هیموپتیسیس، هماتمسیس، سل، تروما، استروئیدها، آمبولیزاسیون، برونکوسکپی، برونشیت، برونشکتازی، سرفه طولانی مدت یا شدید، داروهای رقیق کننده خون، ضد انعقادها، وارفارین، ریواروکابن، دابیگاترن و اپیکسابن، COPD، پنومونی،  آمبولی ریوی (آمبولی پولمونری)، ادم ریوی،  سرطان گردن، فیبروز کیستیک، گرانولوماتوزیس (گرانولوماتوز) همراه پلی‎انژیت

عفونت‎های سیستم تنفسی، دیگر اختلالات ریه، و با شیوع کمتر، مشکلات موجود در دستگاه گوارش می‎توانند سبب ایجاد خلط خونی شوند

مقالات خون‌شناسی

• کاواکو سیلوا، دکتر دانیل میورل
• ترجمه هامیک رادیان


وجود خون در خلط یا مخاط، وقتی که فرد آن را با سرفه یا تف کردن از بدن خارج می‎کند، هیموپتیسیس نامیده می‎شود. اگرچه مشاهدۀ خون می‎توان نگران کننده باشد، به‌طور معمول علتی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد، به ویژه اگر خلط خونی در افراد جوان یا مردم سالم از جهات دیگر بروز کند.
بروز خون در خلط یک واقعۀ شایع در بسیاری از اختلالات خفیف تنفسی شامل عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی، برونشیت و آسم محسوب می‎شود.
موضوع هنگامی هشدار دهنده خواهد بـود که مقدار قابل توجهی خون در خلط دیده شود یا وجود خون در خلط اتفاقی باشد که مکرراً رخ می‎دهد. در موارد شدید، این وضعیت می‎تواند بر اثر یک اختلال ریوی یا مشکلی در معده ایجاد شود.

[مطالب این مقاله:]
• منشأ
• علل
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص
• درمان
• دورنما

خون در خلط از کجا می‎آید؟
طیفی از عوامل می‎توانند به بروز خون در خلط منجر گردند. همچنین، خون ممکن است از نقاط مختلفی در بدن نشأت گرفته باشد.
این خون به طور معمول از ریه می‎آید، اما با شیوع کمتر امکان آن هست که از معده یا سیستم گوارش نشأت گرفته باشد. اگر خون مزبور از سیستم گوارش سرچشمه گرفته باشد زیر عنوان هماتیمسیس شناخته می‎شود.
• خون از مبدأ ریه (هیموپتیسیس). اگر خون دارای رنگ قرمز روشن، کف‎آلـود و گاهی از اوقات مخلوط با مخاط باشد، احتمالاً از ریه‎ها می‎آید و می‎تواند نتیجۀ سرفه مداوم یا عفونت ریه باشد.
• خون از مبدأ سیستم گوارش (هماتیمسیس). اگر خون تیره رنگ بوده و ردی از ذرات غذا در آن وجود داشته باشد، احتمالاً از معده یا جای دیگری در سیستم گوارش ریشه می‎گیرد. این وضعیت می‎تواند نشانه‎ای از اختلالی جدی‏تر باشد.

علل و علایم
علل محتمل وجود خون در خلط شامل موارد زیر است:
• برونشیت. اغلب اوقات پشت بروز خون، برونشیت مزمن دیده می‎شود. این اختلال شامل التهاب مداوم یا برگشت کننده راه‎های هوایی در کنار سرفه و تولید خلط است.
برونشکتازی. این اصطلاح توصیف کنندۀ بزرگ شدن بخش‎هایی از راه‌های هوایی ریه است. برونشکتازی اغلب اوقات به همراه عفونت، تنگی نفس، و خس خس سینه بروز می‎کند.
• سرفه طولانی مدت یا شدید. این نوع سرفه می‎تواند باعث تحریک سیستم تنفسی فوقانی شده و به پاره شدن رگ‎های خونی منجر شود.
خونریزی بینی شدید. عوامل متعددی می‎توانند به خونریزی بینی منجر شوند.
• مصرف مواد مخدر. مواد مخدری مثل کوکائین، که از طریق سوراخ بینی استنشاق می‎شوند، می‎توانند سیستم تنفسی فوقانی را آزرده یا تحریک کنند.
• داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادها. این داروها از لخته شدن خون پیشگیری می‎کنند. مثال‌هایی در این مورد شامل وارفارین، ریواروکابن، دابیگاترن و اپیکسابن است.
بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD). این بیماری انسداد پایدار راه‎های هوایی ریه‎ها است. بیماری مزبور اغلب اوقات باعث ایجاد دشواری تنفسی، سرفه، تولید خلط و خس خس سینه می‎شود.
پنومونی. پنومونی و دیگر عفونت‎های ریه می‎تــــوانند خلط خونی ایجاد کنند. پنومونی با التهاب بافت ریه مشخص می‎شود، که معمولاً بر اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می‎گردد. مردم دچار پنومونی گرایشی به ابتلاء به درد قفسه سینه در هنگام تنفس یا سرفه کردن، خستگی مفرط، تب، تعریق و لرز از خود نشان می‎دهند. افراد پیر در هنگام ابتلا به این بیماری حتی ممکن است دچار حالت گیجی شوند.
آمبولی ریوی. این بیماری به لخته شدن خون در یک شریان ریوی اشاره دارد. آمبولی ریوی (آمبولی پولمونری) معمولاً سبب ایجاد درد در قفسه سینه و تنگی نفس ناگهانی می‎شود.
ادم ریوی. این بیماری توصیف‌گر وجود مایع در ریه‎ها است. ادم ریوی (ادم پولمونری) در میان مردم دچار اختلالات قلبی شایع است. ادم ریوی سبب ایجاد خلط صورتی رنگ و کف‎آلود، و نیز تنگی نفس شدید می‎شود که گاهی از اوقات با درد قفسه سینه همراه است.
سرطان ریه. احتمال بروز سرطان ریه در افراد بالای چهل سـال و داشتن عادت به مصرف دخانیات بیشتر است. سرطان ریه می‎تواند سبب بروز سرفه‌ای شود که از بین نمی‎رود، و نیز فرد دچار سرطان ریه به تنگی نفس، درد قفسه سینه و گاهی از اوقات درد استخوان یا سردرد مبتلا می‎شود.
• سرطان گردن. این نوع سرطان به طور معـــمول در گلو، حنجره یا مری شروع می‎شود. سرطان گردن می‎تواند سبب ایجاد تورم یا زخمی شود که التیام نمی‎یابد، و نیز می‎تواند گلودرد مداوم و لکه‌های قرمز یا سفید رنگ در دهان ایجاد کند.
فیبروز کیستیک. این اختلال وراثتی آسیب‎های شدیدی در ریه ایجاد می‎کند. فیبروز کیستیک معمولاً باعث بروز دشواری تنفسی و سرفۀ مداومی می‎شود که با مخاط غلیظ همراه است.
• گرانولوماتوزیس (گرانولوماتوز) همراه پلی‎انژیت. این وضعـــیت التهاب رگ‎های خونی در سینوس‎ها، ریه‎ها و کلیه‎ها است. اختلال مزبور معمولاً سبب آبریزش بینی، خونریزی بینی، تنگی نفس، خس خس سینه و تب می‎شود.
سل. این بیماری شدید ریوی بر اثر یک باکتری ایجاد می‎شود که می‎تواند به بروز تب، درد قفسه سینه، درد در هنگام تنفس یا سرفه کردن، و سرفه مداوم منجر شود.
• باریک شدن دریچه‌های قلب. باریک شدن دریچه میترال، که زیر عنوان استنوزیس دریچه میترال شناخته می‎شود، می‎تواند به بروز تنگی نفس، به ویژه در هنگام ورزش یا دراز کشیدن منجر شود. دیگر علایم در این موارد شامل ورم پا تا ناحیۀ زانو و تپش قلب یا خستگی مفرط است، که مشخصاً در هنگام فعالیت جسمانی تشدید می‎شود.
• آسیب دیدگی شدید. ترومای قفسه سینه می‎تواند سبب بروز خون در خلط گردد.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

خلط چیست؟


رنگ خلط به چه معنی است؟

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که مقدار خون بالا آمده با خلط زیاد باشد یا در صورت خونریزی در فواصل زمانی مکرر، فرد باید به پزشک یا اورژانس پزشکی مراجعه کند.
اگر خون تیره رنگ بوده و با ذرات غذا همراه باشد، مردم باید بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنند. این وضعیت می‎تواند نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی در دستگاه گوارش باشد.
در عین حال اگر خلط در مخاط با علایم زیر همراه باشد فرد باید به دکتر مراجعه کند:
• فقدان اشتها
کاهش وزن غیر قابل توضیح
• وجود خون در ادرار یا مدفوع
• درد قفسه سینه، گیجی، تب، یا سبکی سر
• تشدید تنگی نفس

تشخیص
برای تعیین اینکه بروز خون در خلط ناشی از اختلالات پزشکی است، دکتر معمولاً کار را با گرفتن شرح حال پزشکی و معاینه بالینی آغاز می‎کند.
در طول معاینه، دکتر ممکن است از فرد در مورد سرفه پرسش کند و نیز ممکن است بینی و دهان را برای بررسی علایم خونریزی مورد معاینه قرار دهد. در عین حال امکان گرفتن نمونه از خلط برای انجام تست‌های آزمایشگاهی وجود دارد.
در برخی موارد انجام معاینات و بررسی‎های تکمیلی ضروری است. این مورد شامل عکسبرداری اشعه ایکس، CT اسکن، یا برونکوسکپی می‎شود، که طی آن لوله‎ای مجهز به دوربین وارد راه‎های هوایی بیمار می‎شود.

درمان
درمان با هدف متوقف کردن خونریزی و معالجۀ علت زیربنایی خونریزی انجام می‎شود. درمان‏های محتمل در این مورد شامل موارد زیر است:
• داروهای استروئیدی. استروئیدها می‏توانند در موارد مطرح بودن اختلالات التهابی به عنوان زمینۀ خونریزی، مفید باشند.
• آنتی‎بیوتیک. آنتی‎بیوتیک‎ها در موارد پنومونی یا سل کاربرد دارند.
• برونکوسکپی. ایـن روش امکان نگاه از نزدیک به منبع خونریزی را ایجاد می‎کند. وسیله‌ای به نام اندوسکپ از طریق دهان یا بینی وارد راه‎های هوایی بیمار می‎شود. این وسیله در قسمت انتهایی خود قابلیت اتصال دارد. برخی از آنها برای توقف خونریزی طراحی شده‎اند در حالی که مابقی، برای مثال، می‎توانند لخته خون ایجاد شده را از بدن خارج کنند.
• آمبولیزاسیون. اگر یک رگ خونی بزرگ علت یا مسؤول بروز خون در خلط باشد؛ دکتر ممکن است انجام آمبولیزاسیون را توصیه کند. در این عمل یک کاتتر وارد رگی می‎شود که به عنوان منبع ایجاد خونریزی شناسایی شده است و یک کویل فلزی، شیمیایی یا قطعه‌ای از جنس اسفنج ژلاتینی برای مهر و موم ناحیه مورد استفاده قرار می‎گیرد.
• تزریق یا انتقال فرآورده‎های خون. تزریق اجزاء خون مثل پلاسما، عوامل انعقادی، یا پلاکت‏ها ممکن است در موارد بروز مشکلات لخته شدن خون یا رقیق شدن بیش از حد خون به عنوان مسؤول بروز خون در خلط مورد نیاز باشد.
شیمی درمانی یا اشعه درمانی. این درمان‎ها ممکن است در مورد سرطان ریه مورد استفاده قرار گیرند.
• جراحی. در موارد نیاز به خارج کردن بخشی آسیب دیده در ریه یا وجود بخشی سرطانی در آن احتمال استفاده از جراحی مطرح است. جراحی به طور معمول آخرین گزینۀ درمانی تلقی می‎شود و در مواردی به کار می‎رود که خونریزی شدید یا مداوم است.

دورنما
خون در خلط مشخصاً در مقادیر اندک معمولاً علتی برای نگرانی نیست. به هر جهت، در مردم دارای تاریخچۀ مشکلات تنفسی یا کسانی که سیگار می‎کشند، این وضعیت نیاز به ارزیابی بیشتری دارد.
عفونت‎های سیستم تنفسی، دیگر اختلالات ریه، و با شیوع کمتر، مشکلات موجود در دستگاه گوارش می‎توانند سبب ایجاد خلط خونی شوند. برخی علل خفیف بوده و به خودی خود رفع می‎شوند. در دیگر موارد، مداخلات پزشکی ضروری است.
اگر همراه سرفه خون در مقادیر زیاد یا به صورت مکرر بالا آورده شود، فرد دچار این وضعیت باید به پزشک مراجعه کند./


Source:
MedicalNewsToday
What causes blood in sputum?
Last reviewed Sat 21 April 2018
By Joana Cavaco Silva
Reviewed by Daniel Murrell, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.