دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لنفوسیت یا سلول سفید خون - اهمیت، انواع، عملکرد و میزان نرمال

لنفوسیت، لنفوسیتوپنی، لنفوسیتوزیس، لنفوسیتوز، سلول‌های T قاتل، سلول T یاور، تیموس، مغز استخوان، ترومبوسیتوپنی، شمارش سلول خون، شمارش سلول سفید خون،  آتاکسی - تلانژکتازی، سل، مالتیپل اسکلروزیس، بیماری عفونی، مونونوکلئوز عفونی، توکسوپلاسموز

میزان لنفوسیت‌ها ممکن است بر مبنای عواملی نظیر نژاد، جنس، محدودۀ جغرافیایی و عادت‌های مربوط به سبک زندگی متفاوت باشد.

مقالات خون‌شناسی

• جوانا کواکو سیلوا، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هستی فراست‌فر


لنفوسیت‌ها سلول‌های سفید خون و در عین حال یکی از انواع اصلی سلول‌های ایمنی هستند. آنها در مغز استخوان تولید و در خون و بافت لنفاوی یافت می‌شوند.
سیستم ایمنی شبکۀ پیچیده‌ای از سلول‌های معروف به سلول‌های ایمنی شامل لنفوسیت‌ها است. این سلول‎ها با یکدیگر برای دفاع از بدن در برابر مواد خارجی نظیر باکتری‌ها، ویروس‌ها، و سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند.


مطالب این مقاله:
• انواع لنفوسیت‌
• عملکردهای لنفوسیت‌
• محدودۀ نرمال در مورد لنفوسیت‌
• محدودۀ بالا در مورد لنفوسیت‌
• غربالگری سلول T و سلول B
• نتایج
• دورنما


انواع لنفوسیت‌
دو دسته لنفوسیت به نام لنفوسیت‌های B و لنفوسیت‌های T وجود داد. به این سلول‌ها عموماً زیر عنوان سلول‌های T و سلول‌های B اشاره می‌شود.
هر دو نوع سلول مورد بحث از مغز استخوان نشأت می‌گیرند. از آنجا برخی سلول‌ها به تیموس می‌روند، و در تیموس به سلول‌های T تبدیل می‌شوند. مابقی در مغز استخوان باقی می‌مانند و به سلول‌های B تبدیل می‌گردند.
کار این دو نوع سلول ساختن آنتی‎بادی‌ها است که پروتئین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی برای مقابله با مواد خارجی موسوم به آنتی‌ژن‎ها ساخته می‌شوند.
هر سلول B برای ساختن یک آنتی‌بادی خاص طراحی می‎شود. هر آنتی‌بادی با یک آنتی‌ژن به طریق مشابه همخوانی دارد و وقتی این اتفاق می‌افتد، آنتی‌ژن برای از بین برده شدن نشان‌دار می‌شود.
کار سلول‌های T کمک به به بدن در کشتن سلول‎های سرطانی و کمک به سیستم ایمنی در پاسخ ایمنی به مواد بیگانه است. آنها این کار را توسط از بین بردن آن دسته از سلول‎های بدن که تحت تسلط ویروس‌ها قرار گرفته یا سرطانی شده‌اند، انجام می‌‏دهند.
نوع سوم لنفوسیت که به نام قاتل طبیعی شناخته می‌شود مثل دو نوع سلول قبلی از یک منبع نشأت می‌گیرد. سلول‏‌های قاتل طبیعی به سرعت به مواد خارجی واکنش نشان می‌دهند و به صورت تخصصی کار آنها از بین بردن سلول‌های سرطانی و سلول‌های آلوده شده به ویروس‌ها است.

نقش‌ها و عملکردها
انواع مختلفی از سلول‌های B و T وجود دارد که دارای نقش‌های خاصی در بدن و سیستم ایمنی هستند.

سلول‌های B
سلول‎های B حافظه
سلول‌های B حافظه در بدن گردش می‌کنند تا یک پاسخ سریع آنتی‌بادی را در هنگام یافته شدن یک مادۀ خارجی سازماندهی کنند. آنها به مدت چندین دهه در بدن باقی می‌مانند و به سلول‌های حافظه تبدیل می‌شوند، که آنتی‌ژن‎های پیشتر یافت شده را به یاد می‌آورند و به سیستم ایمنی کمک می‌کنند تا به حملات بعدی اجرام بیگانه سریع‌تر پاسخ دهد.

سلول‌های B تنظیم کننده
سلول‌های B تنظیم کننده یا بریگ‌ها حدود 0.5 درصد کل سلول‌های B را در مردم سالم تشکیل می‌دهند. اگرچه این سلول‌ها از نظر تعداد اندک هستند، نقشی حیاتی را در بدن ایفا می‌کنند.
بریگ‌ها اثرات محافظتی ضد التهابی در بدن دارند و باعث توقف عملکرد لنفوسیت‌های مسبب التهاب می‌شوند. آنها در عین حال با چندین سلول ایمنی دیگر دارای فعل و انفعال هستند و تولید سلول‌های T تنظیم کننده یا تریگ‌ها را تقویت می‌کنند.

سلول‌های T
سلول‌های T قاتل
سلول‌های T قاتل یا سمی سطح سلول‌های بدن را اسکن می‌کنند تا مشخص نمایند که آیا آنها توسط اجرام مختلف آلوده یا عفونی و یا سرطانی شده‌اند یا خیر، و اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد، این سلول‌های مشکل‌دار را از بین می‌برند.

سلول‌های T یاور
سلول‌های T یاور به دیگر سلول‌های سیستم ایمنی "کمک" می‌کنند تا پاسخ ایمنی بر ضد مواد خارجی را آغاز و کنترل کنند.
انواع مختلفی از سلول‌های T یاور وجود دارد و برخی از آنها در برابر انواع مختلف اجرام مؤثرتر از بقیه هستند.
برای مثال سلول Th1 در مقابل سلول‌هایی مثل باکتری‌ها و ویروس‌ها که سبب بروز عفونت درون سلول‎های دیگر می‌شوند مؤثرتر هستند در حالی که سلول Th2 در برابر اجرامی مثل برخی باکتری‌ها و انگل‎ها که سبب ایجاد عفونت داخل سلول‌ی می‌شوند، کارآیی بیشتری دارند.

سلول‌های T تنظیم کننده یا تریگ‌ها
تریگ‎ها سلول‌های دیگر سیستم ایمنی را کنترل یا سرکوب می‌کنند. آنها دارای تأثیرات دوگانۀ مضر و مفید هستند.
آنها تحمل نسبت به اجرام را حفظ می‌کنند که مانع از بیماری‌های خودایمنی می‌شود، و باعث محدود شدن بیماری‌های التهابی می‌گردند. اما در عین حال باعث ممانعت از انجام وظیفۀ سیستم ایمنی در برابر برخی آنتی‎ژن‎ها و تومورها می‌شوند.

سلول‌های T حافظه
سلول‌های T حافظه بدن را در برابر آنتی‌ژن‌هایی که پیشتر یافته شده‌اند حفاظت می‌کنند. آنها تا مدت‌های طولانی پس از رفع یک عفونت باقی می‌مانند و به سیستم ایمنی کمک می‌کنند تا عفونت‌های پیشتر رخ داده را به خاطر بیاورد.
اگر همان عامل عفونت‌زای پیشین مجدداً وارد بدن شود، سلول‌های T حافظه این موضوع را به سرعت به یاد می‌آورند و به بدن کمک می‌کنند تا سریع‌تر واکنش نشان دهد.

سلول‌های T قاتل طبیعی
سلول‌های T قاتل طبیعی گروهی مخلوط از سلول‌های T هستند که مشخصات هر دو گروه سلول‌های T و سلول‌های قاتل طبیعی را دارند. آنها می‌توانند بر دیگر سلول‌های ایمنی تأثیر بگذارند و پاسخ‌های ایمنی را بر ضد موادی در بدن که محرک پاسخ ایمنی هستند کنترل کنند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
لیمفوسایتوپنیا (لنفوسیتوپنی) یا کمبود لنفوسیت‌های خون


دامنۀ طبیعی و سطوح
میزان لنفوسیت‌ها ممکن است بر مبنای عواملی نظیر نژاد، جنس، محدودۀ جغرافیایی و عادت‌های مربوط به سبک زندگی متفاوت باشد.
دامنۀ نرمال (نرمال رنج) لنفوسیت در بزرگسالان بین 1000 تا 4800 لنفوسیت در هر میکرولیتر خون است. در کودکان این دامنۀ طبیعی (نرمال رنج) بین 3000 تا 9500 لنفوسیت در 1 میلی‎لیتر خون است.
سطوح بالاتر یا پایین‌تر غیر معمول در تعداد این سلول‌ها می‌تواند نشانۀ وجود بیماری باشد.

بالا بودن سطوح چه معنایی دارد؟
بالاتر بودن تعداد لنفوسیت از محدودۀ نرمال می‌تواند یک وضعیت بی‌ضرر یا موقتی باشد که بر اثر پاسخ نرمال به یک اختلال عفونی یا التهابی رخ می‌دهد. اما بالا بودن تعداد لنفوسیت در عین حال می‌تواند نشانه‌ای از لنفوسیتوزیس (لنفوسیتوز) باشد که اختلالی جدی‌‌تر محسوب ‎شود.
لنفوسیتوزیس مکرراً با عفونت‌های مزمن، برخی سرطان‌های خون، و بیماری‌های خودایمنی مثل بیماری التهابی روده همراه است. 
در بزرگسالان لنفوسیتوزیس معمولاً با تعداد لنفوسیت بالاتر از 3000 لنفوسیت در 1 میکرولیتر خون مطابقت دارد. در کودکان، تعداد لنفوسیت باید در حدود 9000 در هر میکرولیتر خون باشد، اگرچه این مقیاس ممکن است بر مبنای سن تغییر کند.

پایین بودن میزان چه معنی دارد؟
تعداد لفنوسیت کمتر از حد نرمال ممکن است پدیده‌ای موقتی باشد. این وضعیت ممکن است پس از یک سرماخوردگی یا ابتلا به عفونتی دیگر یا بر اثر ورزش سنگین، استرس شدید، یا سوءتغذیه بروز کند.
پایین بودن تعداد لنفوسیت در عین حال می‌تواند نشانه‎ای از لیمفوسایتوپنیا (لنفوسیتوپنی) یا لیمفوپنیا (لنفوپنی) باشد.
لنفوسیتوپنی ممکن است ارثی باشد، یا بر اثر برخی از بیماری‌ها شامل موارد فهرست شده در زیر بروز کند:
• بیماری‌های وراثتی نادر مثل آتاکسی - تلانژکتازی
• بیماری‌های عصب مثل مالتیپل اسکلروزیس (MS)
• بیماری‌های خودایمنی
ایدز یا دیگر بیماری‌های عفونی
لنفوسیتوپنی همچنین می‌تواند به عنوان یک عارضۀ جانبی مصرف برخی داروها یا دیگر درمان‌های پزشکی بروز یابد.
تعداد لنفوسیت نشان دهندۀ لنفوسیتوپنی در بزرگسالان و کودکان متفاوت است. آنها به طور معمول کمتر از 1000 لنفوسیت در هر میکرولیتر خون در بزرگسالان و کمتر از 3000 لنفوسیت در هر میکرولیتر خون در کودکان معنی می‌دهند.

غربالگری سلول B وT چیست؟
آزمایش خونی که تعداد لنفوسیت را در خون فرد شمارش می‌کند به نام غربالگری سلول B و T شناخته می‌شود. در این تست، سطوح انواع اصلی سلول‌های سفید خون در بدن اندازه‌گیری می‌شود.
شمارش لنفوسیت بخشی از یک تست بزرگ‌تر خون موسوم به شمارش سلول خون (CBC) محسوب می‌شود. این تست در صورت ظن پزشک به وجود یک بیماری یا عفونت در بدن فرد درخواست می‌شود. در این تست احتمال استفاده از نمونۀ مغز استخوان به جای خون در برخی موارد وجود دارد.

نتایج چه معنی می‌دهند؟
غربالگری سلول B و C تخمینی از تعداد سلول‌های T و B در خون به دست می‌دهد.
نتایج ممکن است نشانگر نرمال بودن تعداد سلول‌ها یا غیر نرمال بودن آنها باشد، که این دومی به احتمال وجود بیماری اشاره دارد. در این مورد دکتر احتمالاً برای تأثیید تشخیص انجام تست‌های دیگری را در دستور کار قرار می‌دهد.
بالاتر بودن تعداد سلول‌های T از سطح نرمال می‌‏تواند نشان دهندۀ وجود موارد زیر باشد:
بیماری‌های واگیردار جنسی مثل سیفلیس
• عفونت ویروسی مثل مونونوکلئوز عفونی
• عفونت ناشی از انگل مثل توکسوپلاسموز
سل
• سرطان سلول‌های سفید خون
• سرطان خون که در مغز استخوان آغاز می‌شود
بالاتر از میزان نرمال بودن تعداد سلول‌های B نشان دهندۀ وضعیت‌های زیر است:
لوسمی لنفوسیتیک مزمن
• مالتیپل میلوما
• یک بیماری ژنتیک موسوم به سندرم دی‌جورج
• نوعی سرطان موسوم به ماکروبلوبولینمی والدنستروم
پایین‌تر بودن میزان سلول T از میزان نرمال نشان دهندۀ موارد زیر است:
• وجود یک بیماری مادرزادی
• یک بیماری کمبود سلول T اکتسابی مثل HIV، که می‌تواند به ایدز یا HTLV-1 پیشرفت کند
• نوعی سرطان
پایین‌تر بودن تعداد سلول B از میزان نرمال می‌تواند نشان دهندۀ وضعیت‌های زیر باشد:
• لوسمی لنفوبلاستیک حاد
• HIV یا دیگر بیماری‌های تضعیف کنندۀ سیستم ایمنی

دورنما
معمولاً بالا یا پایین بودن تعداد لنفوسیت در خون به خودی خود سبب بروز هیچ نشانه یا علامت یا مشکل جدی نمی‌شود. این وضعیت‌ها ممکن است پاسخ نرمال بدن به یک عفونت، وضعیت التهابی یا دیگر وضعیت‌های نامعمول باشد، و پس از مدتی به میزان نرمال برمی‌گردد.
اگر تعداد لنفوسیت در گذر زمان بالا یا پایین باقی بماند، این می‌تواند نشانگر وجود مشکلی در سلامت باشد و ممکن است به عنوان لنفوسیتوپی یا لنفوسیتوزیس تشخیص داده شود. این اختلالات می‌توانند طیفی از خفیف تا شدید را شامل شوند و مدت زمان ادامۀ وضعیت بستگی به علت بروز آن دارد.
درمان سطوح غیر نرمال لنفوسیت هم به علت و هم به شدت آن بستگی دارد و اشکال خفیف این وضعیت اساساً نیازی به درمان ندارند./


Source:
Medical News Today
What are lymphocytes and what are healthy levels to have?
Last reviewed Wed 21 February 2018
By Joana Cavaco Silva
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.