دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فواید ماساژ درمانی با سنگ داغ

ماساژ، ریلکسیشن، ماساژ درمانی با سنگ داغ، بارداری، ناراحتی قلبی، دیابت، چین

مواد مخدر و الکل با ماساژ چندان سازگاری ندارند. هر دوی آنها توانایی بازخورد دادن (فیدبک) در صورت نیاز را کاهش می‎دهند، و همچنین بر قوۀ داوری و کنترل فرد بر انگیزه‎های خود تأثیر منفی می‎گذارند.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• نیکول گلن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

برخی از مردم پس از پشت سر گذاشتن زمان‎های پرتُنش، به عنوان راهی برای آرام‎بخشی، به ماساژ درمانی با سنگ داغ روی می‎آورند.
ماساژ درمانگر از تکنیک‎های مختلفی برای آرام‎بخشی عضلات اسکلتی بلند بدن استفاده می‎کند. حرکت‌های متعددی وجود دارد که درمانگر می‎تواند آنها را به کار ببرد.
مطالب این مقاله:
• ماساژ درمانی سنگ داغ چیست؟
• پنج فایده
• ریسک‎ها
• استفاده بهینه از ماساژ

ماساژ درمانی سنگ داغ چیست؟
در خلال ماساژ سنگ داغ، تکنیـــک‎های مربوط به ماساژ معمول مورد استفاده قرار می‎گیرد. در هر حال، درمانگر با سنگ‎های گرمی کار می‎کند که در بخش‎های خاصی از بدن فرد قرار داده می‎شوند.
سنگ‎ها صیقلی و تخت و معمولاً از جنس صخره‎های آتشفشانی موسوم به بازالت هستند. انتخاب این سنگ‌ها به این علت است که آنها گرما را مدت زمان بیشتری در خود حفظ می‎کنند.
سنگ‎های مورد استفاده در ماساژ سنگ داغ پیش از استفاده در آب داغ قرار داده می‎شوند. در مرحلۀ بعد این سنگ‎ها بر روی بخش‌های خاصی از بدن شامل موارد زیر قرار می‎گیرند:
• پشت
• شکم
• صورت
• دست‌ها
• پاها
برخی از ماساژ درمانگرها سنگ‎ها را در دستان خود نگه می‎دارند و برای ماساژ از آنها استفاده می‎کنند. این کار به درمانگر اجازه می‎دهد تا بدون وارد کردن فشار اضافی به طور عمیق‎تری به عضلات برسد، که این باعث ایجاد آرامش بیشتر در فرد ماساژ گیرنده می‎شود.
گاهی از اوقات، می‎توان سنــــگ‎های سرد را پس از سنگ‎های داغ روی ناحیۀ صورت مورد استفاده قرار داد. جریان سرما به آرام گرفتن رگ‎های خونی متورم شده و تسکین پوست کمک می‎کند.
گمان بر این است که این نوع درمان با سنگ داغ در حدود 2000 سال پیش از چین نشأت گرفته است. از آن زمان به بعد، تکنیک استفاده از سنگ برای التیام در بسیاری از فرهنگ‎های گوناگون شامل آمریکایی‎ها، آفریقایی‎ها، مصر و هند کاربرد یافته است.

پنج فایده
در کنار آرام‎بخشی عمیق، استفاده از ماساژ سنگ داغ فواید بسیاری در پی دارد. برخی از این فواید شامل موارد زیر است:

1. تسکین درد
ماساژ سنگ داغ به طور مشخص با تسکین علایم مرتبط با طیفی از بیماری‎ها شامل فیبرومیالژی و اختلالات خودایمنی مرتبط شده است.
چندین مطالعه، در مورد فیبرومیالژی و ارتریت روماتوئید تکنیک‎های ماساژ معتدل را با کاهش درد، و بهبود دامنۀ حرکتی مرتبط دانسته‎اند.

2. تسکین استرس
ماساژ روش مؤثری برای کاهش استرس است. چندین مطالعه نشان داده‎اند که ماساژ باعث کاهش استرس و اضطراب و بهبود سلامت قلبی عروقی می‎شود.

3. افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل
تنش عضلانی می‎تواند سبب دشواری و دردناک شدن حرکت مفاصل شود. ماساژ به آرام‎بخشی عضلات کمک می‎کند، که این باعث آسان‎تر و راحت‎تر شدن حرکت برای فرد می‎شود.

مشخصاً مردم دچار برخی اختلالات مفاصل ممکن است از ماساژ سنگ داغ سود ببرند.

4. کاهش گرفتگی‏‎ها و تنش‎های عضلانی
وقتی عضـــلات دچار تنش و گرفتگی باشند می‎توانند سبب درد بسیار و ایجاد اختلال در زندگی روزمره شوند. کاهش التهاب و تنش عضلات اسکلتی، هم گرفتگی‎های عضلانی و هم درد را کاهش می‎دهد.
همچنان که در بالا گفته شد، ماساژ و کاربرد سنگ داغ می‎تواند باعث تقویت آرام‎بخشی عضلات و مفاصل بدن در راستای از بین بردن درد و گرفتگی شود.

5. بهبود خواب
بسیاری از مردم از خواب خوب محرومند. عواملی مانند استرس، بیماری بی‎خوابی، و مشغلۀ کاری از جمله به این معنی هستند که مردم امکان تحقق میزان خواب توصیه شده (8-7 ساعت در طول شب) را ندارند.
مروری بر متون مرتبط به اثربخشی ماساژ نشان می‎دهد که ماساژ برای بهبود ریلکسیشن و خواب در افراد سالمند مفید است.

ریسک‏‎ها
علی‎رغم فواید پرشمار مرتبط با ماساژ سنگ داغ، این نوع رویکرد درمانی مناسب همه کس نیست.
برخی از مردم هستند که نباید ماساژ بگیرند و به طور مشخص نباید ماساژ سنگ داغ در مورد آنها انجام شود.
در مورد ماساژ سنگ داغ برخی موارد منع استفاده وجود دارد که فهرست آنها در زیر آمده است:

شکاف پوست
همۀ افراد دچار شکاف و ترک پوستی تا هنگام بهبود وضعیت خود باید از انجام ماساژ سنگ داغ خودداری کنند.
کبودی، بریـدگی یا خراش پوستی اخیر، آفتاب سوختگی یا واریس داشتن رگ‎ها خطر صدمه یا جراحت بیشتر در بافت را افزایش می‎دهد. این موارد همچنین شانس عفونی شدن به واسطۀ میکرب‏ها را از طریق روغن‎ها یا سنگ‎ها افزایش می‎دهد.

عفونت یا ناخوشی
ممکن است عوامانه به نظر برسد اما افراد دچار تب، سرماخوردگی یا آنفولانزا باید تا هنگام بهبود بیماری از ماساژ گرفتن خودداری کنند.
فرد دچار تب ممکن است میکرب‎های بیماری را منتشر کند، و همچنین تنظیم دمای بدن برای این دسته از افراد دشوار است. این موضوع سبب می‎شود قرار گرفتن سنگ‎های داغ روی پوست آنها میزان ناراحتی را در آنان افزایش دهد.

بیماری قلبی
بیماری قلبی می‎تواند سبب تورم یا بروز دیگر مشکلات در شریان‎ها و ناحیۀ پایین زانوها شود، که این هر دو ممکن است در ماساژ به صورت منفی تحت تأثیر قرار گیرند.
افراد همیشه قبل از انجام ماساژ باید مشکلات مربوط به سلامت خود را با ماساژ درمانگر در میان بگذارند، و در این صورت وی از خطرات بالقوه مطلع خواهد شد.

دیابت
دیابت بر کیفیت عملکرد عصب‎ها و رگ‎های خونی در انگشتان دست و پا تأثیر می‎گذارد. مردم دچار دیابت ممکن است در ناحیۀ انگشتان دست و پا دچار بی‎حسی شوند، که مانع از احساس جراحت یا سوختگی در این نواحی می‎شود.
وقتی نوبت به ماساژ می‎رسد، ممکن است در صورت وارد شدن فشار زیاد از طرف ماساژ درمانگر، افراد دیابتی نتوانند موضوع را با وی در میان بگذارند، یا سنگ‎های داغ باعث ایجاد سوختگی در پوست آنان شود.

قرار داشتن زیر تأثیر مواد مخدر یا الکل
مواد مخدر و الکل با ماساژ چندان سازگاری ندارند. هر دوی آنها توانایی بازخورد دادن (فیدبک) در صورت نیاز را کاهش می‎دهند، و همچنین بر قوۀ داوری و کنترل فرد بر انگیزه‎های خود تأثیر منفی می‎گذارند.
به علاوه، ماساژ گرفتن می‎تواند فرد را دچار احساس سبکی سر یا لرزش کند. خوردن مشروب الکلی با این روند مخلوط و حس‎های مزبور را تشدید می‎کند.

بارداری
گرفتن ماساژ در دوران پیش از زایمان می‎تواند برای بسیاری از زنان باردار بسیار آرام‎بخش و مفید باشد.

استفادۀ بهینه از ماساژ
اگرچه ماساژ سنگ داغ ایمن و برای رسیدن به آرام‎بخشی مؤثر است، راهکارهایی وجود دارد که می‎توانند این روش درمانی را به تجربۀ بهتری تبدیل کنند.
• مردم باید از خبرگی و کارآزمودگی ماساژ درمانگرها اطمینان کامل داشته باشند. رعایت بهداشت و نظافت در محل انجام ماساژ ضروری است.
• صحبت کردن با ماساژ درمانگر برای مردم مهم است. مردم نیاز دارند تا در صورت دشوار بودن تحمل فشارهای وارده بر بدن یا بیش از حد سبک بودن آن یا داغ بودن بیش از حد سنگ‌ها در این موارد صحبت کنند.
• ماساژ درمانگر خواهان ارائۀ ماساژ اساسی است و این موضوع به این بستگی دارد که مشتری به آنها بگوید که آیا کاری برای بهتر انجام شدن روند ماساژ از دستشان برمی‎آید. گفتن این موضوع که برخی کارهای مورد انجام در ماساژ ناراحت کننده است برای ماساژ درمانگر توهین به حساب نمی‎آید.
• اگر به هر دلیل شکی وجود دارد، شخص باید با پزشک در مورد هر اختلال پزشکی که ممکن است با ماساژ گرفتن به ویژه ماساژ سنگ داغ دچار تداخل باشد، صحبت کند.
برای گرفتن بهترین نتیجه از ماساژ سنگ داغ، رودربایستی نداشتن فرد با ماساژ درمانگر خود اهمیت دارد.
ماساژ درمانگر باید در مورد هر گونه اختلالات سلامت که مشتری دچار آن است باخبر باشد، که این می‎تواند در چگونگی ارائۀ ماساژ تأثیر بگذارد.


Source:
Five benefits of hot stone massage therapy
Written by Nicole Galan 
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Mon 29 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.