دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سیستم تنفسی چیست و چطور کار می‌کند؟

بیماری انسدادی مزمن ریه, COPD, برونشیت, سینوزیت, پنومونی, سرطان ریه

برای حفظ کیفیت زندگی برخورداری از یک سیستم تنفسی کارآمد حیاتی است

مقالات ریه

در این مقاله:
• بخش‌های سیستم تنفسی
• سیستم تنفسی چگونه کار می‌کند؟
• بیماری‌های سیستم تنفسی
• خلاصهسیستم تنفسی به ما امکان تنفس می‌دهد. این سیستم از چند ارگان و ساختار تشکیل شده است که هوا را وارد ریه‌ها کرده و از آن خارج می‌کنند، و تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن را انجام می‌دهند.
سیستم تنفسی در عین حال که به ما در تنفس کمک می‌کند، در برابر ورود ذرات مضر از طریق سرفه، عطسه یا بلعیدن سدی محافظ ایجاد می‌نماید.


بخش‌های سیستم تنفسی
سیستم تنفسی به دو قسمت دستگاه تنفسی فوقانی و دستگاه تنفسی تحتانی تقسیم می‌شود. دستگاه فوقانی شامل موارد زیر است:
• بینی و حفره بینی
سینوس‌ها
• فارنکس (گلو، حلق)
• لارنکس (حنجره)
دستگاه تنفسی تحتانی شامل موارد زیر است:
• ریه‌ها
• تراکئا (نای)
دیافراگم
در ادامه قسمت‌های مختلف سیستم تنفسی با جزئیات تشریح خواهد شد.

بینی و حفره بینی
در عین شکل دادن به دهانه خارجی سیستم تنفسی، بینی بخش داخلی حفره بینی را محافظت می‌کند. بینی در عین حال منحصر به فرد است زیرا تنها بخش سیستم تنفسی محسوب می‌شود که از بیرون قابل رویت است.
حفره بینی بخش ابتدایی سیستم تنفسی بوده، و توسط تیغه بینی به دو قسمت تقسیم می‌شود. حفره بینی بهترین ورودی برای هوا است زیرا موها و جدار مخاطی که داخل دیواره بینی قرار دارند به عنوان پاک کننده هوا عمل می‌کنند.
در محدوده این فضای خالی، هوا پیش از رسیدن به ریه‌ها گرم، مرطوب و تصفیه می‌شود. بینی از رسیدن گرد و غبار، قارچ‌ها، و دیگر آلاینده‌ها به ریه‌ها پیشگیری می‌کند.

سینوس‌ها
سینوس‌های پارانازال (به معنی اطراف بینی) چهار جفت محفظه خالی هستند که بالا و پایین چشم‌ها قرار دارند.
سینوس‌ها که با ورودی‌های کوچکی به بینی متصلند حرارت و رطوبت هوای استنشاق شده را تنظیم می‌کنند. این حفره‌ها در عین حال دانگ یا آهنگ صدا را به آن می‌دهند.
سینوس‌ها پس از تولد توسعه می‌یابند و اندازه نهایی خود را در سن بیست سالگی پیدا می‌کنند.

فارنکس (حلق، گلو)
فارنکس یا گلو، یک لوله عضلانی انعطاف‌پذیر است که شکلی قیف مانند دارد و هوا را از دهان و بینی به تراکئا یا نای می‌رساند. گلو در عین حال حفره‌های دهان و بینی را به حنجره و نای متصل می‌کند.
گلو برای سیستم‌های تنفسی و گوارشی نقشی کلیدی دارد. گلو امکان آن را ایجاد می‌کند که هوای استنشاق شده از حفره بینی به حنجره، نای و ریه‌ها برسد.
یک بخش گلو به نام حنجره که نازوفارنکس نامیده می‌شود محل قرارگیری اپیگلوتیت است. این بخش معبری برای پوشش مری بوده از ورود هوا به سیستم گوارش پیشگیری می‌کند.

حنجره
حنجره کارکردی دوگانه در سیستم تنفسی دارد: به عنوان یک مجرای هوای برای ریه‌ها (با ممانعت از انسداد راه هوایی با غذا و مایعات) ایفاء نقش می‌کند و نیز به عنوان "جعبه صوتی" (که شامل طناب‌های صوتی برای تکلم است).
حنجره لوله‌ای 5 سانتی‌متری متشکل از پنج تکه غضروفی است. حنجره حلق را به نای متصل می‌کند و اینها توسط رباط‌ها، غشاها و بافت‌های فیبروزی کنار هم نگه داشته می‌شوند.

ریه‌ها
ریه‌ها ارگان‌های اولیه سیستم تنفسی محسوب می‌شوند زیرا نقشی حیاتی در تنفس بازی می‌کنند: تبادل گاز.
هوایی که ما به واسطه بینی ودهان تنفس می‌کنیم حاوی اکسیژن و گازهای دیگری است. اکسیژن ابتدا وارد ریه‌ها شده، سپس داخل جریان خون می‌شود، و به بدن امکان انجام عملکرد نرمال خود را می‌دهد. به هر حال، ریه‌ها همچنین دی‌اکسید کربن را از خون گرفته و همراه عمل بازدم به هوا برمی‌گردانند.
کیسک‌های انگور-شکل موسوم به الویولی در هر ریه امکان تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن را ایجاد می‌کنند.

تراکئا (نای)
نای از گلو پایین رفته و به قسمت فوقانی قفسه سینه می‌رسد. نای لوله‌ای عریض و توخالی است که حنجره را به برونش (نایژه) یا راه‌های هوایی ریه‌ها متصل می‌کند.
حیاتی‌ترین عملکرد نای ایجاد جریان هوا به ریه و از ریه است. غشاء فیبروبلاستیک آن در طول اعمال دم و بازدم منبسط و منقبض می‌شود.

دیافراگم
دیافراگم ورقه‌ای گنبدی شکل از جنس عضله است که زیر ریه‌ها قرار دارد. دیافراگم قفسه سینه را از شکم جدا می‌کند.
دیافراگم به عنوان عضله اصلی دم زدن عمل و به تنفس کمک می‌کند. سیستم عصبی پاراسمپاتیک انقباض و ریلکسیشن (شل شدن) دیافراگم و عضلات اینترکوستال (عضلات بین دنده‌ای) را تنظیم می‌کند.


سیستم تنفسی چگونه کار می‌کند؟
تنفس دو مرحله دارد: دم و بازدم.
در مرحله دم دیافراگم منقبض می‌شود و به سمت پایین می‌رود. فضای ایجاد شده در قفسه سینه به ریه‌ها امکان اتساع می‌دهد. عضلات موجود در دنده‌ها نیز به بزرگ شدن قفسه سینه کمک کرده قفسه دنده‌ای را به سمت بالا و بیرون می‌کشند.
وقتی ریه‌ها منبسط می‌شوند؛ هوا از راه دهان و بینی وارد بدن می‌شود. هوا طول نای را طی کرده و داخل ریه‌ها می‌شود و در این فرآیند برای شخص امکان تنفس ایجاد می‌گردد.
تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن پیش از عمل بازدم صورت می‌گیرد. وقتی کسی بازدم انجام می‌دهد، دیافراگم شل می‌شود، ریه‌ها به حال اولیه برمی‌گردند و هوا از ریه‌ها خارج می‌گردد.


بیماری‌های سیستم تنفسی
به علت سرشت پیچیده سیستم تنفسی، بسیاری از اختلالات سلامت می‌توانند بر آن تأثیر بگذارند. بخش‌های بعدی این مقاله نگاهی از نزدیک به اختلالات سیستم تنفسی خواهد داشت.

آسم
آسم یک اختلال التهابی مزمن و طولانی مدت است که راه‌های هوایی را درگیر می‌کند. علایم متنوع و برگشت کننده بوده، سرفه، سفتی قفسه سینه و تنگی نفس را شامل می‌شوند.
برای درمان آسم پزشکان در کنار داروهای دیگر ممکن است دستگاه‌های استنشاقی حاوی کورتیکوستروئیدها را تجویز کنند.
بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، در حدود 7.7 درصد افراد بزرگسال در ایالات متحد آمریکا دچار آسم هستند.

بیماری انسدادی مزمن ریه
بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) اختلالی است که با گذشت زمان پیشرفت کرده و باعث دشوار شدن تنفس می‌گردد.
افراد موسوم به سیگاری قهار ممکن است دچار التهاب راه‌های هوایی شوند، که باعث دشوار شدن عمل دم و بازدم به میزان کافی توسط ریه‌ها می‌شود.
علایم COPD شامل بی‌نفسی، سرفه مزمن، و عفونت‌های مکرر قفسه سینه است.

برونشیت
یک علامت برونشیت التهاب راه‌های هوایی ریه است. وقتی راه‌های هوایی ملتهب می‌شوند، مخاط بیش از حد تولید می‌کنند که باعث سرفه، خس خس سینه و خستگی مفرط می‌شود.
برونشیت دو نوع اصلی دارد: برونشیت حاد و برونشیت مزمن: برونشیت مزمن یکی از اشکال COPD محسوب می‌شود.
پزشک می‌تواند برونشیت را با آنتی‌بیوتیک و توصیه به مصرف مایعات فراوان برای رقیق کردن مخاط غلیظ ایجاد شده در راه‌های هوایی درمان کند.

سینوزیت
سینوزیت می‌تواند باعث التهاب حفره‌های هوایی موجود در بینی شده و به درد صورت، سردرد، و انسداد یا آبریزش بینی منجر گردد.
سینوزیت معمولاً به علت عفونت ایجاد می‌شود و با اسپری‌های بینی، مایعات، مسکن‌های درد و دکونژستانت‌ها قابل درمان است.

پنومونیا (پنومونی)
باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها همگی می‌توانند پنومونی ایجاد کنند.
علایم پنومونی شامل تب، سرفه، دشواری تنفس و درد قفسه سینه است.
پزشک به طور معمول پنومونی را با آنتی‌بیوتیک درمان می‌کند. پزشک همچنین ممکن است در برخی موارد جدی بستری شدن بیمار در بیمارستان را توصیه کند.

سرطان ریه
سرطان ریه در ریه‌ها آغاز می‌شود اما ممکن است به گره‌های لنفاوی یا دیگر قسمت‌های بدن گسترش یابد.
دو نوع سرطان ریه وجود دارد: سرطان ریه سلول کوچک و سطان ریه سلول غیر کوچک. این دو نوع سرطان به درمان‌های مختلفی نیاز دارند که به میزان گسترش بیماری وابسته است.
سرطان ریه بیماری خطرناکی است زیرا بسیاری از مبتلایان تا زمان رسیدن آن به مراحل پیشرفته از وجودش بی‌خبر می‌مانند.


خلاصه
به طور متوسط هر کسی بین 10 تا 20 تنفس در هر دقیقه انجام می‌دهد. این بدان معنی است که برای حفظ کیفیت زندگی برخورداری از یک سیستم تنفسی کارآمد حیاتی است.
اگر ریه‌ها به میزان کافی عمل تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن را انجام ندهند، این وضعیت می‌تواند به بروز مشکلاتی در سلامت مثل تنگی نفس و خستگی مفرط منجر شود.
با داشتن اجزاء کارکردی متعدد، سالم نگه داشتن سیستم تنفسی مهم است. افراد می‌توانند این کار را با اجتناب از مصرف دخانیات، خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم انجام دهند./سیستم تنفسی چیست و چطور کار می‌کند؟
دکتر مردیت گودوین، آلکس بل
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Medical News Today
How does the respiratory system work?
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP —
Written by Alex Bell
On July 29, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.