دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مخاط سیاه

مخاط سیاه، ویروس، خلط سیاه، آلاینده‌ها، پنوموکونیوزیس، سیلیکا، آزبست، دخانیات، دود، آتش، سل، پنومونی، عفونت‌ قارچی در ریه‌ها، سرطان ریه، سارکوئیدوز، ارتریت روماتوئید، لوپوس

وقتی کسی مخاط سیاه دفع کند، به شکل بالقوه این احتمال وجود دارد که یک ماده آلوده کننده مضر استنشاق کرده باشد

مقالات ریه

• علل مخاط سیاه
• درمان مخاط سیاه
• چه هنگامی به دکتر رجوع کنیم
• دورنما


وقتی کسی مخاط سیاه دفع کند، به شکل بالقوه این احتمال وجود دارد که یک ماده آلوده کننده مضر استنشاق کرده باشد؛ یا ممکن است دچار یک عفونت یا اختلال داخلی باشد. مخاط نقش مهمی را در معبرهای بینی و دیگر حفرات موجود در سراسر بدن ایفاء می‌کند. مخاط به محافظت از بدن در برابر عفونت و مضرات ناشی از اشیاء خارجی کمک می‌کند. مخاط در عین حال کمک می‌کند تا حفرات و معبرهای مورد اشاره لیز باقی بمانند.
در طول بیماری، مخاط اغلب در معبرهای بینی انباشته می‌شود و شخص عموماً می‌تواند آن را با دستمال بگیرد یا به خارج بدن بفرستد.
خلط که در ریه‌ها تولید می‌شود بسیار شبیه به مخاط است و وجود آن می‌تواند نشان دهنده مشکلی در مورد سلامت باشد. مردم اغلب خلط را به همراه ویروس، باکتری یا سلول‌های ناخواسته مثل مواد سرطانی موجود در ریه‌ها با سرفه دفع می‌کنند.
مخاط شفاف یا دارای رنگ روشن اغلب اوقات نشان دهنده عدم وجود مشکلی جدی در سلامت نیست، اما اگر شخص دچار دفع مخاط یا خلط سیاه باشد، باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه نماید.
اگرچه مخاط سیاه همیشه اوقات علتی برای نگرانی نیست، ممکن است نشانه‌ای از سرطان ریه یا قرار گرفتن در معرض مواد آلوده کننده باشد. مشخص کردن علت ایجاد مخاط به پزشک در انتخاب بهترین رویکرد درمانی کمک خواهد کرد.

علل مخاط سیاه
آلاینده‌ها، عفونت‎ها، و سرطان ریه می‌توانند سبب ایجاد مخاط یا خلط سیاه شوند. در ادامه این علل و دیگر علل شایع در این مورد بررسی خواهند شد.

آلاینده‌ها
آلاینده‌های هوا شامل ذرات کثیف یا مواد شیمیایی صنعتی می‌توانند سبب ایجاد مخاط یا خلط سیاه شوند.
مردمی که در نقاط دچار مقادیر بالای آلاینده‌های هوا زندگی یا به آنها سفر می‌کنند ممکن است با مشکل دفع مخاط یا خلط سیاه مواجه شوند.
برخی از اوقات معدن‌کاوان زغال سنگ پس از قرار گرفتن در معرض غبار زغال و دیگر آلاینده‌های هوا در معادن دچار اختلالی به نام پنوموکونیوزیس می‌شوند. دیگر مخاطرات شغلی در این مورد شامل تماس با ذرات سیلیکا و آزبست است.
در کل وقتی کسی محیط دارای مقادیر بالای آلاینده‌های هوا را ترک می‌کند، مخاط و خلط وی به رنگ متعارف‌تری برمی‌گردند.

استعمال دخانیات یا دود غیر مستقیم آن
وقتی کسی در محیط دودآلود تنفس می‌کند، مواد آلاینده و ذرات ریز دیگر که در دود وجود دارند در مخاط یا خلط به دام می‌افتند. این وضعیت می‌تواند باعث شود تا رنگ مواد مزبور شکل تیره‌تری به خود بگیرد. دود سیگار نیز باعث می‌شود تا خلط در ریه‌ها متراکم‌تر شود.
به علاوه، دود مزبور می‌تواند به ماده شبه موی سیلیکا، که به پاکسازی ریه‌ها از خلط کمک می‌کند، آسیب بزند. در نتیجه شخص ممکن است با سرفه خلط تیره‌رنگ‌تری دفع نماید.

دود ناشی از آتش
مردم قرار گرفته در معرض اثرات آتش‌سوزی‌های بزرگ، مثل سوختن خانه‌ها یا محل کار، اغلب در محیط آکنده از غبار و خاکستر تنفس می‌کنند.
وقتی مردم دخانیات مصرف می‌کنند یا در محیط پر از آلاینده‌های هوا تنفس می‌کنند، ذرات ناشی از آتش می‌توانند رنگ مخاط و خلط را به سیاه تغییر دهند. یک علت استفاده آتش‌نشان‌ها از ماسک‌های مخصوص و مخزن هوا در هنگام مقابله با آتش‌سوزی همین است.

سل
سل یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که باعث می‌شود تا خلط به رنگ تیره درآید. علایم دیگر در این مورد شامل درد قفسه سینه، سرفه مداوم، و سرفه خونی یا بالا آوردن خون به همراه سرفه است. مردم دچار ضعف سیستم ایمنی به ویژه در برابر سل آسیب‌پذیر هستند.

پنومونی
پنومونی یک بیماری بالقوه کشنده است که کیسک‌های* هوایی ریه‌ها را درگیر کرده باعث می‌شود تا ریه‌ها پر از مایع شوند.
در کنار مخاط و خلط سیاه، پنومونی می‌تواند باعث ایجاد درد قفسه سینه، تنگی نفس، تب، و سرفه شود. ویروس‌ها، باکتری‌ها و دیگر عفونت‌ها می‌توانند باعث ایجاد پنومونی شوند.

عفونت‌ قارچی در ریه‌ها
مردم دچار ضعف سیستم ایمنی در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به یک عفونت قارچی قرار دارند که همانند سل در ریه‌ها جایگیر می‌شود. مردم ساکن مناطق با آب و هوای گرم نیز به میزان بیشتری در خطر ابتلاء به عفونت‌های ریه قرار دارند.
این نوع عفونت می‌تواند باعث ایجاد خونریزی در راه‌های هوایی شود، و خون ایجاد شده نمای ظاهری مخاط و خلط را به تیره یا سیاه تغییر می‌دهد.

سرطان ریه
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه" در حدود 541.000 از مردم ساکن ایالات متحد آمریکا اکنون دچار سرطان ریه هستند یا پیشتر به این بیماری مبتلاء بوده‌اند.
سرطان ریه می‌تواند باعث ایجاد طیفی از علایم مرتبط به قفسه سینه شامل خلط تیره شود. اگر کسی به همراه سرفه خون بالا بیاورد و مخاط و خلط سیاه یا تیره داشته باشد، باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه نماید.

دیگر علل
مشکلات سلامت فهرست شده در زیر می‌توانند باعث ایجاد مخاط و خلط سیاه شوند:
• انواع بیماری خودایمنی مثل سارکوئیدوز (که به طور مستقیم ریه‌ها را درگیر می‌کند)، ارتریت روماتوئید و لوپوس
• بیماری دریچه قلب
• رقیق کننده‌های خون در صورتی که سبب ایجاد خونریزی داخلی شوند

درمان مخاط سیاه
گزینه‌های درمانی برای خلط و مخاط سیاه، بسته به علت ایجاد این تغییر رنگ متفاوت هستند.
برای درمان یک عفونت زیربنایی، دکتر باید ابتلاء علت را مشخص کند. پزشک ممکن است داروهای ضد قارچ یا ضد ویروس یا آنتی‌بیوتیک برای این مورد تجویز نماید. برخی از اوقات پزشکان برای کمک به کاهش التهاب داروهای استروئیدی توصیه می‌کنند.
مردمی که بر اثر مصرف دخانیات با مشکل مخاط سیاه مواجه می‌شوند باید استعمال دخانیات را متوقف کنند. در کنار شفاف شدن مخاط، ترک دخانیات فواید متعددی برای سلامت در پی دارد.
مردم دچار سرطان ریه نیاز به درمان دارند که شامل عمل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا درمان‌های هدفمند است. مردم باید در مورد گزینه‌های درمانی مناسب با پزشک مشورت کنند.
هر کسی که به شکلی منظم با مواد آلاینده هوا سر و کار داشته باشد باید گام‌های لازم را در پرهیز از این مشکل به پیش بردارد. استفاده از ماسک یا دستگاه‌های کمک تنفسی می‌تواند به پیشگیری از مشکل مزبور کمک کند.
گاهی از اوقات هیچ درمانی مورد نیاز نیست. برای مثال شخص با قرار گرفتن در معرض مواد آلاینده مثل گرد و خاک، مواد شیمیایی یا دود سیگار برای کوتاه مدت متوجه می‌شود که وقتی قرار گرفتن در معرض مواد مزبور متوقف شود خلط و مخاط وی به رنگ طبیعی خود برمی‌گردند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مخاط سیاه یا تیره برخی از اوقات سریعاً به رنگ متعارف خود برمی‌گردند. این وضعیت در مواردی که قرار گرفتن در معرض آلاینده‌هایی مثل دود سیگار موقتی بوده است، مشاهده می‌شود.
وقتی عوامل دیگری مسبب تغییر رنگ خلط یا مخاط باشند، مردم باید فوری با پزشک مشورت کنند.
در صورتی که هر یک از علایم زیر با مخاط سیاه همراه باشد، مردم باید به پزشک مراجعه نمایند:
• سرفه مداوم
• تب
• درد قفسه سینه
• تنگی نفس
• بالا آوردن خون
• خون مخلوط با مخاط سیاه یا خلط سیاه

دورنما
مخاط سیاه اغلب نشانه هشدار در این مورد است که چیزی به اشتباه در مورد بدن جریان دارد. اگر کسی در این مورد جای شکی دارد وی باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه نماید.
در صورت برخورداری از درمان درست، مخاط و خلط اغلب اوقات به رنگ متعارف خود برمی‌گردند./

*کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است.


• ترجمه نادر اکبری سراوانی
• جنا فلچر، دکتر الین کی. لو


Source:
Medical News Today
What causes black mucus?
Last reviewed Tue 7 May 2019
By Jenna Fletcher
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.