دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درد پشت و تنگی نفس - چه علتی دارد؟

درد پشت، تنگی نفس، کشیدگی عضله، پنومونی (ذات‌الریه)، اضافه وزن، بیماری قلبی، بیماری ریفلاکس اسید معده به مری، 	بیماری کیسه صفرا، حمله قلبی، آمبولی پولمونری، قطع آئورت، سرطان ریه، سرماخوردگی، آنفولانزا، هیپرتانسیون ، کلسترول، دخانیات، آنتاسید، متاستاز، Medical News Today

علل بالقوه متعددی برای ایجاد درد پشت به همراه تنگی نفس وجود دارد

مقالات درد

 

• کشیدگی عضله
پنومونی (ذات‌الریه)
• اضافه وزن
• بیماری قلبی
• بیماری ریفلاکس اسید معده به مری
• بیماری کیسه صفرا
حمله قلبی
• آمبولی پولمونری
• قطع آئورت
• آیا می‌تواند سرطان ریه باشد؟
• دورنما


پشت در برابر آسیب‌دیدگی آسیب‌پذیر است زیرا برای حفظ بدن در حالت سرراست سخت کار کرده و حرکات پایه‌ای روزمره را حمایت می‌کند. وقتی درد پشت به همراه تنگی نفس بروز کند سبب ایجاد تنفس دردناک یا مشکل تنفس می‌شود، و برخی از مردم ممکن است نگران آن شوند که مشکلی جدی در کار است.
در اغلب موارد درد پشت و تنگی نفس صرفاً ناشی از گرفتگی عضلانی با نتیجه حمل وزن اضافی است. به هر جهت، برخی از اوقات درد پشت به همراه تنگی نفس نتیجه یک اختلال پزشکی جدی است که نیاز به مراقبت و توجه پزشکی کامل دارد.
وقتی کسی این علایم را در کنار درد قفسه سینه، تعریق، تهوع، سرگیجه یا کاهش هشیاری تجربه کند باید بلافاصله تحت نظر دکتر یا مراقبت اورژانسی قرار گیرد.


کشیدگی عضله
تعداد زیادی عضله کوچک و بزرگ در پشت و ناحیه بین دنده‌ها وجود دارد که به این معنی است که کشیدگی عضله یک علت ممکن درد پشت است.
کشیدگی و آسیب دیدن عضلات مورد اشاره می‌تواند سبب درد شود، که این می‌تواند تنفس عمیق را دشوار کند.
کشیدگی عضله به استراحت، سرمادرمانی یا گرمادرمانی، و داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن و استامینوفن خوب جواب می‌دهد.
کشیدگی عضله به طور معمول در طول چند روز برطرف می‌شود، اما اگر زمان طولانی‌تری ادامه یابد دکتر می‌تواند داروهای قوی‌تری مثل یک شل کننده عضلانی را برای کمک به تخفیف ناراحتی تجویز کند.

پنومونی (ذات‌الریه)
پنومونی عفونت ریه‌ها است که می‌تواند پس از سرماخوردگی یا آنفولانزا بروز کند. در اغلب موارد افراد سالم بدون دچار به عوارض پنومونی را پشت سر می‌گذارند. به هر جهت، پنومونی می‌تواند در افراد سالمند یا مردمی که دچار اختلالات دیگری هستند شدید باشد.
باکتری‎ها و نیز ویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد پنومونی شوند. اگر پنومونی از نوع باکتریایی باشد، شخص ممکن است برای برطرف شدن کامل عفونت به آنتی‌بیوتیک نیاز پیدا کند. برخی از مردم ممکن است به بستری شدن در بیمارستان و مراقبت حمایتی برای پیشگیری از عوارض بیشتر احتیاج داشته باشند.

اضافه وزن
داشتن اضافه وزن به این معنی است که پشت ناچار است برای حمایت از فعالیت‎های پایه‌ای روزمره بیشتر کار کند. داشتن چربی بیش از حد در اطراف قفسه سینه یا پشت همچنین می‎تواند نفس کشیدن یا تنفس عمیق را دشوارتر سازد.
کاهش وزن می‌تواند باعث کاهش این فشار اضافی بر پشت شود. به علاوه، ورزش منظم برای کار کردن عضلات پشت می‌تواند به تقویت آنها و کاهش درد به مرور زمان کمک کند.

بیماری قلبی
انسداد درد قلب می‎تواند سبب ایجاد ناراحتی در دیگر نقاط بدن مثل پشت، فک، بازوها یا شانه‌ها شود.
بیماری شریان کرونری نیز می‌تواند باعث تنگی نفس گردد زیرا بیماری مزبور باعث می‌شود تا برای شریان‌ها حمل اکسیژن در سطح بدن دشوارتر شود.
هر کسی که ظن بیماری قلبی در مورد وی مطرح است باید علایم مزبور را برای پزشک خود تشریح کند تا در صورت لزوم ارزیابی بیشتر و درمان در مورد وی صورت گیرد.
مردمی که دچار هیپرتانسیون یا بالا بودن سطح کلسترول بوده، یا دارای تاریخچه خانوادگی بیماری قلبی هستند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری قلبی قرار دارند.
همچنین اشخاص اهل دخانیات، دچار اضافه وزن، یا مبتلاء به دیابت نیز در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری شریان کرونری قرار دارند.

بیماری ریفلاکس اسید معده به مری
بیماری ریفلاکس اسید معده به مری (GERD) هنگامی ایجاد می‌شود که اسید معده به عقب برگشته و وارد مری می‌شود و سبب ایجاد درد قفسه سینه، سوزش سر دل، یا احساس مزه ترشی در دهان می‌گردد.
به هر حال درد ناشی از این بیماری می‌تواند به پشت سرایت کند، که اغلب بین کتف‌ها و معمولاً پس از خوردن غذا بروز می‌کند. به علاوه، اگر اسید معده به داخل راه‎های هوایی نشت کند، می‌تواند سبب تنگی نفس، پنومونی یا سرفه مزمن شود.
مردم دارای ظن ابتلاء به GERD می‌توانند به طور معمول این بیماری را به آسانی با استفاده از آنتاسیدها (آنتی‌اسیدها) در محیط خانه درمان کنند.
مداواهای خانگی ساده مثل عدم اقدام به غذا خوردن پیش از دراز کشیدن و اجتناب از محرک‌های شایع نیز می‌تواند به پیشگیری از GERD کمک کند. محرک‌های بالقوه شامل غذاهای اسیدی، مرکبات، شکلات، قهوه و مشروب الکلی است.

بیماری کیسه صفرا
کیسه صفرا ارگان کوچکی است که در محدوده شکم قرار دارد و محل ذخیره صفرا است، ماده‌ای که کبد برای کمک به گوارش چربی‌ها تولید می‌کند. برخی از اوقات امکان ایجاد سنگ‌های کوچکی در کیسه صفرا هست که باعث انسداد جریان صفرا می‌شوند.
بدون درمان، بیماری کیسه صفرا می‌تواند باعث ایجاد درد شدید در ناحیه شکم شود که این درد به پشت سرایت می‌کند. تنگی نفس و همچنین گیجی و بالا رفتن ضربان قلب ممکن است بروز نماید اگر کیسه صفرا دچار عفونتی باشد که به جریان خون گسترش پیدا کرده باشد.
اگر کسی دچار سنگ کیسه صفرا باشد برای خارج کردن سنگ یا کل کیسه صفرا نیاز به عمل جراحی دارد. افراد در ریسک دچار شدن به توسعه سنگ کیسه صفرا باید از خوردن غذاهای چرب خودداری کنند چون این کار می‌تواند به وخامت تولید صفرا و افزایش احتمال ایجاد سنگ کیسه صفرا منجر شود.

حمله قلبی
حمله قلبی نیاز به درمان فوری دارد. حمله قلبی علامتی از وجود انسدادی در عروق قلبی است که باعث مختل شدن بافت قلب می‎شود. با وجودی که برخی از مردم بر اثر حمله قلبی دچار حمله خرد کننده قفسه سینه می‌شوند، دیگران دچار علایم واگ مثل درد پشت یا تنگی نفس می‌گردند.
هر کسی که ظن حمله قلبی در مورد وی مطرح باشد باید بدون دفع وقت به خدمات اورژانس پزشکی انتقال یابد.

آمبولی پولمونری
علامت اولیه آمبولی ریوی، که لخته خون در ریه است، تنگی نفس و درد قفسه سینه محسوب می‌شود. برخی از مردم ممکن است به درد پشت نیز دچار شوند.
آمبولی پولمونری اختلالی نیازمند درمان پزشکی است.
این موضوع حیاتی است که هر موردی از تنگی نفس ناگهانی بلافاصله به پزشک اطلاع داده شود یا اگر این مورد پس از چند ساعت بروز کند بیمار باید به اورژانس منتقل شود.

قطع آئورت
آئورت رگ خونی بزرگ است که از قلب خارج شده و به توزیع خون در سراسر بدن کمک می‌کند.
قطع آئورت هنگامی بروز می‌کند که یک پارگی در آئورت وجود دارد که سبب می‌شود تا خون به دیواره رگ مزبور نشت کند. قطع آئورت اختلال بسیار نادری است اما سبب درد شدید پشت، تنگی نفس، درد قفسه سینه، ضعف و تعریق می‌شود.
قطع آئورت یک واقعه تهدیدگر حیات است که نیاز به درمان فوری دارد. بستگی به محل بروز قطع، به جراحی اورژانسی نیاز خواهد بود.

آیا می‌تواند سرطان ریه باشد؟
تنگی نفس و درد پشت نشانه‌های متعارف سرطان ریه نیستند. به هر جهت، سرطان ریه می‌تواند سبب تنگی نفس یا درد قفسه سینه شود. در هر حال، اگر سرطان به استخوان‎ها گسترش یابد (متاستاز)، این وضعیت می‌تواند به ایجاد درد در دیگر قسمت‌های بدن مثل پشت یا مفصل ران منجر شود.
هر فرد مواجه شده با تشخیص ابتلاء به سرطان به درمان توسط یک متخصص سرطان یا انکولوژیست نیاز دارد. در مورد چنین بیماری ممکن است به عمل جراحی برای خارج کردن تومور، شیمی درمانی یا اشعه درمانی نیاز باشد.

دورنما
علل بالقوه متعددی برای ایجاد درد پشت به همراه تنگی نفس وجود دارد. در بسیاری از موارد درمان در محیط خانه با استراحت ممکن است. به هر جهت، بررسی موضوع توسط پزشک مهم است به ویژه اگر فرد دچار تنگی نفس شدید و درد قفسه سینه باشد یا علایم در طول چند روز از بین نرود./


• نیکول گلن، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Medical News Today
What is the cause of back pain and shortness of breath?
Last reviewed Tue 5 February 2019
By Nicole Galan
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

نظرات (2)

  1. رها

سلام خسته نیاشید
من یهو قفسه سینم درد گرفت با کتفم خیلی درد گرفت با زیر بغلم یکم استرس هم داشتم تنگی نفس هم گرفتم با یکم گلو درد علتش چیه
جواب. علل مختلف روان‌تنی یا حتی بدخوابی و قرار گرفتن تحت استرس شدید و عوامل متعدد دیگر می‌توانند باعث بروز...

سلام خسته نیاشید
من یهو قفسه سینم درد گرفت با کتفم خیلی درد گرفت با زیر بغلم یکم استرس هم داشتم تنگی نفس هم گرفتم با یکم گلو درد علتش چیه
جواب. علل مختلف روان‌تنی یا حتی بدخوابی و قرار گرفتن تحت استرس شدید و عوامل متعدد دیگر می‌توانند باعث بروز چنین علایمی شوند. نگران نباشید اما در صورت تکرار مشکل مورد اشاره به پزشک مراجعه کنید. علت را با حدس و گمان نمی‌توان مشخص کرد!

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. Sana

سلام من نفس تنگی دارم و گاهی پشم قسمت راستش درد میگیرع علتش چیع میتونه سردی هوا و هوای خشک باشه؟!
جواب. اگر فقط در شرایط هوای سر و خشک اتفاق بیفتد ممکن است با آن مرتبط باشد، اما شرط احتیاط این است که به پزشک مراجعه کنید تا بررسی دقیق‌تری روی...

سلام من نفس تنگی دارم و گاهی پشم قسمت راستش درد میگیرع علتش چیع میتونه سردی هوا و هوای خشک باشه؟!
جواب. اگر فقط در شرایط هوای سر و خشک اتفاق بیفتد ممکن است با آن مرتبط باشد، اما شرط احتیاط این است که به پزشک مراجعه کنید تا بررسی دقیق‌تری روی موضوع صورت گیرد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.