دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نقرس [داءالملوک، داءالمفاصل] – آنچه دانستنش نیاز است

نقرس، داءالملوک، داءالمفاصل، ارتریت، درد، سوزش، کریستال اورات، پیورین، پورین، اسید اوریک، گوشت قرمز، کولچیسین،  داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)، زانتین اکسیداز (XOIs)، شامل الوپورینول، الوپریم، لوپورین، زیلوپریم

استفاده از دارو به طور معمول مؤثرترین راه برای درمان نقرس حاد است و می‎تواند از برگشت حملات نقرس پیشگیری کند.

مقالات درد

مایو کلینیک
• ترجمۀ فرهنگ راد


نقرس [داءالملوک، داءالمفاصل] شکلی شایع و پیچیده از ارتریت است که می‎تواند هر کسی را مبتلاء کند. نقرس با حملات شدید و ناگهانی درد، ورم، سرخی و حساسیت در مفاصل و اغلب در مفصل پایه انگشت شست پا مشخص می‎شود.
حمله نقرس ممکن است به صورت ناگهانی بروز کند که اغلب باعث بیداری فرد در گرماگرم خواب شبانه می‎شود و این حس را در بیمار ایجاد می‌کند که گویی انگشت شست پای وی آتش گرفته است. مفصل آسیب دیده داغ و متورم می‎شود و چنان حساس می‎گردد که حتی گذاشتن یک ورق کاغذ بر روی آن ممکن است غیر قابل تحمل به نظر برسد.
علایم نقرس ممکن است ظاهر و پنهان شوند، اما راه‎هایی برای مدیریت علایم و پیشگیری از عود بیماری وجود دارد.

[در این مقاله:]
• علایم نقرس
• علل نقرس
• تشخیص نقرس
• درمان نقرس

علایم نقرس
نشانه‎ها و علایم نقرس تقریباً همیشه به شکل ناگهانی و اغلب در طول شب بروز می‎کنند و شامل موارد زیرند:
• درد شدید مفصل. نقرس معمولاً خود را در مفصل انگشت شست پا نشان می‎دهد اما احتمال بروز آن در هر مفصل دیگری وجود دارد. دیگر مفاصلی که به شکل شایع دچار نقرس می‎شوند شامل مفاصل مچ پا، زانوها، آرنج، مچ و انگشت دست است. درد مزبور ممکن است بیشترین شدت را در نخستین 4 ساعت بروز خود تا 12 ساعت پس از آغاز درد داشته باشد.
• ناراحتی پایدار. پس از فروکش درد بسیار شدید اولیه، ممکن است درد برخی مفاصل تا چند روز و حتی چند هفته ادامه پیدا کند. حملات متأخر بیماری احتمال دارد حتی بیشتر ادامه یابد و مفاصل بیشتری را درگیر کند.
التهاب و سرخی. مفاصل آسیب دیده بر اثر نقرس متورم، حساس، گرم و سرخ می‎شوند.
• محدود شدن طیف حرکتی. همچنان که نقرس پیشرفت می‎کند، بیمار ممکن است دیگر قادر به انجام حرکات نرمال برای مفصل آسیب دیده نباشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کسی دچار درد ناگهانی و شدید در یک مفصل شود باید به پزشک مراجعه کند. نقرس در صورت عدم درمان می‎تواند به درد شدیدتر و آسیب دیدگی مفصل منجر شود.
در صورتی که درد مفصل با تب و داغ و ملتهب شدن مفصل همراه باشد، که این می‎تواند نشانه عفونت محسوب شود، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

علل نقرس
نقرس بر اثر انباشت کریستال‎های اورات در مفصل ایجاد شده و باعث بروز التهاب و درد شدید حمله نقرس می‎شود. کریستال‌های اورات در هنگامی که فرد دارای مقادیر زیاد اسید اوریک در خون خود است، شکل می‎گیرند.
بدن هنگامی اسید اوریک تولید می‎کند که پورین‎ها [پیورین‌ها] را درهم می‎شکند - موادی که به شکل طبیعی در بدن وجود دارند.
پورین‌ها در عین حال در برخی غذاها مثل استیک، گوشت دستگاه‎های بدن و غذاهای دریایی وجود دارد. غذاهای دیگری مثل نوشابه‎های الکلی به ویژه آبجو و شیرین کننده‎های دارای قند (فروکتوز) باعث افزایش سطح اسید اوریک می‎شوند.
در حالت نرمال اسید یوریک در خون حل می‌شود و از طریق کلیه وارد ادرار می‎گردد. اما گاهی از اوقات یا بدن مقدار زیادی اسید اوریک تولید کرده یا کلیه‎ها مقدار کمی از آن را دفع می‎کنند. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، اسید اوریک در بدن انباشته شده کریستال‎های تیز و سوزن مانندی را در یک مفصل یا بافت پیرامون آن ایجاد می‎کند که این کریستال‎ها به ایجاد التهاب، ورم، و درد منجر می‎شوند.

ریسک فاکتورهای نقرس
بالا بودن میزان اسید اوریک در بدن احتمال ابتلاء به نقرس را افزایش می‎دهد. عواملی که باعث بالا رفتن سطح اسید اوریک در بدن می‎شوند عبارتند از:
• رژیم غذایی. خوردن غــذاهای دارای گوشت قرمز زیاد و غذاهای دریایی و مصرف نوشیدنی‎های دارای قند میوه (فروکتوز) میزان اسید اوریک را بالا برده و احتمال ابتلاء به نقرس را افزایش می‎دهد. مصرف الکل به ویژه آبجو نیز باعث افزایش خطر ابتلاء به نقرس می‎شود.
چاقی. اگر کسی اضافه وزن داشته باشد بدن وی مقدار بیشتری اسید اوریک تولید می‎کند و کلیه‎های وی برای دفع این اسید با مشکل مواجه می‎شوند.
• اختلالات پزشکی. برخی اختلالات و بیماری‌ها خطر ابتلاء به نقرس را افزایش می‎دهند. این شامل فشار خون درمان نشده و اختلالات مزمن مثل دیابت، سندرم متابولیک و بیماری قلبی و بیماری ریوی می‎شود.
• برخی داروها. مصرف دیورتیک‎های تیازید - که عمـوماً برای درمان هیپرتانسیون به کار می‎روند - و آسپیرین با دوز کم نیز باعث افزایش میزان اسید اوریک می‎شود. همین وضعیت در مورد داروهای ضد پس زدن پیوند در بیماران دارای پیوند عضو مصداق دارد.
• تاریخچه خانوادگی نقرس. اگر افراد دیگری در خانواده کسی دچار نقرس باشند، احتمال ابتلاء وی به این بیماری افزایش پیدا می‎کند.
• سن و جنس. نقرس بیشتر در مردان بروز می‎کند، مقدمتاً به دلیل که عموماً میزان اسید اوریک در مردان بیشتر است. به هر حال پس از یائسگی در زنان سطح اسید اوریک بدن به سطح آن در مردان نزدیک می‎شود. مردان در عین حال در سنین پایین‎تر - معمولاً در سنین 30 تا 50 سالگی - دچار نقرس می‎شوند حال آنکه نشانه‌ها و علایم نقرس در زنان معمولاً پس از یائسگی بروز می‎کند.
• جراحی یا ترومای اخیر. انجام عمل جراحی یا دچار شدن به تروما با افزایش خطر ایجاد حملات نقرس مرتبط شده است.

عوارض نقرس
مردم دچار نقرس ممکن است به اختلالات شدیدتری شامل موارد زیر مبتلاء شوند:
• نقرس برگشت کننده. برخی از مردم ممکن است هرگز دوباره دچار نشانه‎ها و علایم نقرس نشوند. دیگران ممکن است هر ساله چند بار دچار حملات نقرس شوند. داروهایی برای کمک به پیشگیری از حملات نقرس در موارد برگشت کننده بیماری در دسترس است. در صورت عدم درمان نقرس سبب فرسایش و نابودی مفصل می‎شود.
• نقرس پیشرفته. نقرس درمان نشده ممکن است باعث توده شدن کریستال‎های اورات و شکل گرفتن آنها زیر پوست در نودول‎های موسوم به تافی شود. تاقی می‎تواند در نواحی متعددی مثل انگشتان، دست، پا، آرنج یا تاندون آخیلس (تاندون آشیل) ایجاد شود. تافی به طور معمول دردناک نیست، اما ممکن است در طول حملات نقرس متورم و حساس شود.
سنگ کلیه. کریستال‎های اورات ممکن است در دستگاه ادراری مردم دچار نقرس انباشته شوند که این به ایجاد سنگ کلیه منجر می‎شود. داروهایی برای کمک به کاهش خطر سنگ کلیه در دست است.

پیشگیری از نقرس
در طول دوره‎های فاقد علامت، دستورالمعل غذایی زیر می‎تواند به محافظت از بیمار در برابر حملات بعدی نقرس کمک کند:
• مقدار زیادی مایعات بنوشید. مردم باید بدن را سیراب نگه دارند که این شامل نوشیدن مقدار کافی آب است. مردم در عین حال باید نوشیدن نوشابه‎های شیرین به ویژه آن گروه از نوشابه‌ها را که دارای فروکتوز شربت ذرت هستند محدود کنند.
• نوشیدن الکل را متوقف یا محدود کنید. در مورد میزان ایمن مصرف الکل با پزشک مشورت کنید. شواهد اخیر عنوان کرده‎اند که آبجو به طور مشخص به ویژه در مردان باعث افزایش خطر ابتلاء به نقرس می‎شود.
پروتئین مورد نیاز بدن را از منابع کم‌چربی تأمین کنید. محصولات لبنی کم‌چرب ممکن است واقعاً اثری محافظتی در برابر نقرس داشته باشند، بنابراین آنها بهترین منابع تأمین پروتئین برای بیماران نقرسی محسوب می‎شوند.
• میزان مصرف گوشت قرمز، ماهی و ماکیان را کاهش دهید. مقدار کمی از این غذاها ممکن است قابل تحمل باشد اما مردم باید نسب به نوع و مقدار آنهایی که به نظر می‎رسد مسبب بروز مشکلات به نقرس هستند، دقت لازم را به خرج دهند.
• وزن بدن را در محدوده سالم حفظ کنید. پروتئین‎هایی مصرف کنید که امـکان می‎دهند تا وزن بدن در محدوده سالم باقی بماند. کاهش وزن می‎تواند باعث کاهش میزان اسید اوریک در بدن شود. اما مردم باید از کاهش وزن سریع یا کاهش وزن از طریق رژیم روزه خودداری کنند، زیرا این روش کاهش وزن می‌تواند به افزایش موقتی سطح اسید اوریک در بدن منجر شود.

تشخیص نقرس
تست‎های مورد استفاده برای تشخیص نقرس شامل موارد زیر است:
• تست مایع مفصلی. دکتر ممکن است برای خارج کردن مایع مفصلی از مفصل آسیب دیده از یک سوزن استفاده کند. کریستال‎های اورات در هنگام بررسی مایع مفصلی زیر میکروسکپ قابل مشاهده‎اند.
تست خون. پزشک ممکن است برای اندازه‎گیری سطح اسید اوریک و کراتینین خون از آزمایش خون استفاده کند. اگرچه نتایج تست خون در این مورد ممکن است گمراه کننده باشد. برخی از مردم دارای میزان بالایی از اسید اوریک در بدن خود هستند ولی هرگز دچار نقرس نمی‎شوند. و بعضی از مردم نیز نشانه‎ها و علایم ابتلاء به نقرس را دارند اما میزان اسید اوریک در خون آنها به شکل غیر معمول بالا نیست.
اشعه X. تست اشعه X مفصل می‎تواند به از تشخیص خارج کردن دیگر علل التهاب مفصل کمک کند.
• اولتراسوند. سونوگرافی اسکلتی عضلانی می‎تواند کریستال‎های اورات را در مفصل یا در تافوس کشف کند. این تکنیک در اروپا بیش از ایالات متحد آمریکا مورد استفاده قرار می‎گیرد.
CT اسکن انرژی دوگانه. این نوع تست تصویربرداری می‎تواند وجود کریستال‎های اورات را در مفصل، حتی در حالتی که دچار التهاب حاد نیست، کشف کند. این تست به علت گران بودن کاربرد بالینی روتین ندارد و استفاده از آن شایع نیست.

درمان نقرس
درمان نقرس به طور معمول شامل استفاده از دارو است. داروهای مورد استفاده بر مبنای وضعیت فعلی سلامت فرد و ترجیحات شخصی وی انتخاب می‎شود.
داروهای نقرس را می‎توان برای درمان حملات حاد و پیشگیری از حملات بعدی بیماری مورد استفاده قرار داد. این داروها در عین حال می‎توانند خطر بروز عوارض ناشی از نقرس مثل ایجاد تافی بر اثر تجمع کریستال‌های اورات را کاهش دهند.

داروهای درمان حملات نقرس
داروهایی که برای درمان حملات حاد و پیشگیری از حملات بعدی نقرس کاربرد دارند عبارتند از:
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs). یا این داروها شامل گزینه‎های غیر نسخه‎ای مثل ایبوپروفن (ادویل، مورتین IB و بقیه) و ناپروکسن سدیم (الیو) و همچنین داروهای نسخه‎ای قوی‎تر مثل ایندومتاسین (ایندوسین) یا سلکوکسیب (سلبرکس) است.
پزشک ممکن است برای متوقف کردن حملات یک دوز بالای دارو را تجویز کند که این دوز با دوز مصرف روزانه کمتر برای پیشگیری از حملات بعدی دنبال می‎شود.
NSAIDs حامل خطر درد معده، خونریزی و بروز اولسر هستند.
• کولچیسین. دکتر ممکن است کولچیسین (کولسریس، میتیگیر) تجویز کند، نوعی داروی ضد درد که به شکل مؤثری درد نقرس را کاهش می‎دهد. به هر حال اثربخشی دارو ممکن است بر اثر عوارض جانبی مثل تهوع، استفراغ و اسهال به ویژه در صورت مصرف در دوزهای بالا، تحت تأثیر قرار گیرد.
وقتی حمله حاد نقرس برطرف می‎شود، آنگاه امکان دارد که پزشک دوز روزانه کمتری از کولچیسین را برای پیشگیری از حملات بعدی بیماری تجویز کند.
• کورتیکوستروئیدها. داروهای کورتیکوستروئیدی مثل پردنیزون ممکن است التهاب و درد ناشی از نقرس را کنترل کنند. کورتیکوستروئیدها به شکل قرص یا داروهای تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کورتیکوستروئیدها به طور معمول فقط در مورد بیمارانی استفاده می‎شوند که نمی‎توانند NSAIDs یا کولچیسین مصرف کنند. عوارض جانبی کورتیکوستروئیدها شامل نوسانات خلقی، افزایش سطح قند خون و افزایش فشار خون است.

داروهای پیشگیری از عوارض نقرس
اگر کسی هر ساله به چند مورد حمله نقرس دچار شود، یا اگر تواتر حملات کمتر اما میزان درد آنها مشخصاً شدید باشد، این احتمال هست که پزشک دارویی را برای کاهش خطر بروز عوارض ناشی از نقرس تجویز کند. اگر کسی دارای شواهدی دال بر آسیب دیدن مفصل، یا تافی، بیماری مزمن کلیه یا سنگ کلیه باشد، داروهایی شامل فهرست زیر برای کاهش سطح اسید اوریک توصیه می‎شوند:
• داروهای بلوک کننده تولید اسید اوریک. داروهای موسوم به مهار کننده‎های زانتاین اکسیداز (XOIs)، شامل الوپورینول (الوپریم، لوپورین، زیلوپریم) و فبوکسوستات، میزان تولید اسید اوریک در بدن را محدود می‎کنند.
عوارض جانبی الوپورینول شامل راش و کاهش تعداد گلبول‌های خون است. فبوکسوستات دارای عوارض جانبی مثل راش، تهوع و کاهش عملکرد کبد است.
• داروهایی برای بهبود زدایش اسید اوریک. این داروها موسوم به اوریکوسوریک‎ها، شامل پرابنسید (پروبالان) و لسینوراد (زورامپیک) است. داروهای مزبور توانایی کلیه را برای زدودن اسید اوریک از بدن افزایش می‎دهند. این ممکن است به کاهش خطر بروز نقرس از طریق کاهش سطح اسید اوریک منجر شود اما در عین حال باعث افزایش میزان اسید اوریک در ادرار می‎شود. عوارض جانبی در این مورد شامل راش، درد معده و سنگ کلیه است. لسینوراد را تنها می‎توان به همراه یک داروی XOI مصرف کرد.

سبک زندگی و مداوای خانگی
استفاده از دارو به طور معمول مؤثرترین راه برای درمان نقرس حاد است و می‎تواند از برگشت حملات نقرس پیشگیری کند. در هر حال، ایجاد برخی تغییرات سبک زندگی شامل موارد زیر اهمیت دارد:
• کاهش مصرف الکل و نوشابه‎های دارای شیرین کننده فروکتوز و افزایش میزان مصرف نوشیدنی‎های غیر الکلی به ویژه آب.
• محدود کردن مصرف غذاهای دارای پورین زیاد مثل گوشت قرمز، گوشت ارگان‎های بدن حیوانات و غذاهای دریایی
• ورزش منظم و کاهش وزن. حفظ وزن بدن در محدود سالم به کاهش خطر نقرس کمک می‎کند.

طب جایگزین
اگر داروها به اندازه مورد انتظار در درمان بیمار دچار نقرس کارآیی نداشته باشند بیمار ممکن است به استفاده از طب جایگزین روی بیاورد. پیش از اقدام به استفاده از این روش، باید با پزشک مشورت کرد تا بیمار به درکی مناسب در مورد خطرات و فواید این نوع درمان و فعل و انفعال‎هایی که ممکن است با داروهای مصرفی وی داشته باشد، دست یابد.
به هر حال از آنجا که تحقیق زیادی در مورد درمان‎های جایگزین برای نقرس وجود ندارد در برخی موارد خطرات مورد اشاره شناخته شده نیستند.
برخی غذاها شامل فهرست زیر در مورد پتانسیل خود برای کاهش سطح اسید اوریک در بدن مورد تحقیق قرار گرفته‎اند:
• قهوه. مطالعات انجام شده به ارتباط میان مصرف قهوه - چه از نوع متعارف و چه قهوه فاقد کافئین - و کاهش سطح اسید اوریک پی برده‎اند، اگرچه هیچ مطالعه‌ای در مورد چگونگی و چرایی ایجاد چنین تأثیری اظهار نظر نکرده است.
شواهد کنونی برای تشویق نوشیدن قهوه در کسانی که عادت به این کار ندارند کافی نیست، اما ممکن است این موضوع سر نخ‌هایی برای یافتن راه‎های تازه برای درمان نقرس در آینده به دست دهد.
ویتامین C. مکمل‎های ویتامین C می‎توانند سطح اسید اوریک را در خون کاهش دهند. به هر حال، هیچ مطالعه‎ای عنوان نکرده است که ویتامین C بر تواتر یا شدت حملات نقرس مؤثر است.
مردم در مورد دوز مصرف ویتامین C باید با پزشک مشورت کنند. و این نکته را نیز نباید از یاد برد که مردم می‎توانند مقدار ویتامین C دریافتی خود را با خوردن سبزیجات و میوه‎های بیشتر، به ویژه پرتقال، افزایش دهند.
• گیلاس. انواع گیلاس میزان اسید اوریک را در بدن کاهش داده و نیز باعث کم شدن تعداد حملات نقرس می‎شود. در هر حال برای تأیید این یافته به تحقیق بیشتری نیاز است. خوردن گیلاس بیشتر و عصاره آن می‎تواند راهی ایمن برای تکمیل درمان نقرس باشد اما در این مورد ابتدا باید با پزشک مشورت شود.
دیگر درمان‎های مرتبط به طب مکمل و جایگزین می‎توانند به فروکش درد نقرس یا اثرات داروهای مصرفی کمک کنند. برای مثال تکنیک‎های ریلکسیشن مثل تنفس عمیق و مدیتیشن می‎توانند باعث دور شدن ذهن از درد شوند./


Source:
Mayo Clinic
Gout
Jan. 11, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.