دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

علل شایع درد زانو

درد زانو، درد شدید زان، بورسیت، بورسیتیس، کاسه زانو، سلولیتیس، عفونت زانو، شکستگی، دررفتن کاسه زانو، تاندونیت، تاندون، غضروف، رباط، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)، استروئید

"بنیاد ارتریت" زانو را به عنوان یکی از مفاصل دچار بیشترین آسیب‎پذیری نسبت به آسیب دیدگی فهرست می‎کند

مقالات درد

• براین وو، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه هامیک رادیان

بسیاری از مردم فکر می‌کنند درد زانو فقط به مردم سالمند آسیب می‎زند اما این درد می‎تواند همۀ گروه‎های سنی را درگیر کند. چه این درد ناشی از ارتریت یا هر نوع آسیب‌دیدگی باشد، این موضوع اهمیت دارد که علت ایجاد درد زانو را بدانیم.
درد شدید زانو می‌‏تواند به التهاب و مشکلات حرکتی منجر شود. هر کسی که دچار درد شدید زانو است باید در پی آشکار کردن دقیق علت آن باشد به طوری که بتواند تحت درمان کامل قرار گیرد. برای درک علل شایع درد شدید زانو این موضوع کمک کننده خواهد بود که اندکی در مورد چگونگی کارکرد زانو بدانیم.
زانو مفصل میان استخوان‎های قسمت بالای پا و استخوان‎های بخش پایین پا است. زانو به پا امکان خم شدن را می‎دهد و پایداری لازم را برای حمایت از وزن بدن فراهم می‌کند. زانو حرکاتی مثل راه رفتن، دویدن، دولا شدن، پریدن و چرخیدن را حمایت می‎کند.
چند بخش مختلف به زانو کمک می‌کنند تا وظایف خود را انجام دهد:
• استخوان‌ها
• غضروف
• عضلات
• رباط‌ها
تاندون‎ها
هر یک از این بخش‌ها مستعد ابتلا به بیماری‌ها و آسیب‎دیدگی‎هایی هستند که می‎توانند به درد شدید زانو منجر شوند.

شایع‌ترین علل بروز درد شدید زانو کدامند؟
علل شایع درد شدید زانو را می‎توان به 5 دسته تقسیم کرد: تروما، عفونت، متابولیک، انحطاطی، و اختلالات بافت متصل.

مطالب این مقاله:

• تروما
• اختلالات تباهی بافت
• اختلالات تباهی مفصل
• اختلالات متابولیک
• عفونت
• به دکتر مراجعه کنیم

تروما
"بنیاد ارتریت" زانو را به عنوان یکی از مفاصل دچار بیشترین آسیب‎پذیری نسبت به آسیب دیدگی فهرست می‎کند. ساختار کلی زانو و اجزاء آن زانو را در خطر برخی انواع آسیب‌دیدگی‎ها قرار می‎دهد که می‎تواند سبب ایجاد درد و بازداشتن زانو از کارکرد کامل شود.
صدمات شدید زانو به علت پارگی یکی از سه شاخۀ اصلی غضروف‌های زانو است، بافت‌هایی که زانو را سر جایش نگه می‎دارند. اینها شامل رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط کولارترال میانی (MCL)، و رباط صلیبی خلفی (PCL) هستند. این انواع صدمه در میان ورزشکاران شایع است.
یک حرکت چرخشی ناگهانی یا تغییر مسیر می‎تواند به صدمه دیدن ACL منجر شود، که شایع‌ترین صدمه دیدگی رباط صلیبی محسوب می‌شود. PCL عموماً بر اثر برخورد مستقیم مثل تصادم اتومبیل یا اصابت تکل در کوران بازی فوتبال ایجاد می‎شود. ضربۀ مستقیم به زانو می‎تواند به صدمه دیدن MCL منجر می‎شود. این انواع آسیب اغلب نیازمند جراحی است.
صدمات تاندون می‎تواند بر اثر کار کشیدن زیاد از تاندون یا کشیدگی بیش از حد آن بروز کند. التهاب، تاندینیت، یا پارگی می‎تواند سبب درد زانو شود. اقدام به فعالیت‎هایی مثل دویدن، پریدن، و بلند کردن اشیاء سنگین که نیاز به استفاده از تاندون‌ها دارد، می‎تواند سبب صدمات تاندون شود.
تاندینیت پاتلار اصطلاحی است که برای تشریح تحریک و التهاب تاندون پاتلار در زانو به کار می‎رود. تاندون پاره شده نیازمند جراحی ترمیمی است. موارد کمتر شدید را می‎تواند با حمایت سفت و سختی موسوم به اسپلینت برای حفظ زانو در یک وضعیت باثبات درمان کرد.

بورسیتیس زانو
بورسیتیس (بورسیت) زانو بر اثر صدمۀ موجب التهاب در بورسا ایجاد می‎شود. اینها کیسه‎های کوچک پر از مایعی هستند که بستر بخش بیرونی مفصل زانو را ایجاد می‎کنند و برای تاندون‎ها و رباط‌ها امکان لغزش آسان روی مفصل‎ها را فراهم می‎نمایند.
بورسا ممکن است بر اثر یک ضربۀ ناگهانی به بخش جلو زانو یا در صورت گذراندن زمان زیادی روی زانو بدون محافظ، آسیب ببیند. اگر بورسا دچار آسیب شود فرد ممکن است دچار ورم، احساس گرما، درد و خشکی در ناحیۀ زانو شود.
تداوی درمانی و داروهای خوراکی مثل داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) اغلب برای درمان مشکل مورد استفاده قرار می‎گیرند. تداوی درمانی در این مورد شامل استراحت، یخ، قرار دادن زانو در بلندی، و استفاده از اسپلینت است.
موارد شدید ممکن است نیازمند تزریق استروئید باشد. بیماران به طور معمول با مدیریت و درمان صحیح به بهبود کامل دست خواهند یافت.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

ورم زانو یا آب آوردن زانو

شکستگی‎ها
تروما بر اثر سقوط یا برخورد می‎تواند سبب شکستگی استخوان‌های زانو شود. زانو شامل چند استخوان شامل پاتلا (معروف به کاسۀ زانو) است که ممکن است بشکنند.
افراد دچار استئوپوروزیس یا دیگر اختلالات تباهی استخوان که سبب تضعیف استخوان می‎شوند، ممکن است به سادگی و بر اثر سقوطی کوچک یا چرخشی نادرست دچار شکستگی استخوان شوند. شکستگی‌های شدید نیازمند جراحی است اما فیزیوتراپی اغلب اوقات تمام آن چیزی است که مورد نیاز است.

جابجایی کاسۀ زانو
برخی صدمات می‎توانند باعث شوند که کاسۀ زانو از جای خود خارج شود. اغلب اوقات پزشکان بدون مشکل خاصی می‎توانند کاسۀ زانو را سر جای خود برگردانند. معمولاً برای مشاهدۀ محل شکستگی انجام یک تصویربرداری اشعۀ ایکس نیاز است. فرد ممکن است مجبور شود که از اسپلینت استفاده کند تا بافت‌های نرم اطراف پاتلا به طور کامل التیام پیدا کنند و دوباره قدرت خود را بازیابند.
جابجایی زانو اتفاقی نادر اما خطرناک است. برای ایجاد چنین صدمه‎ای به آسیبی سخت یا ضربه‌ای بسیار محکم نیاز است. اگرچه این صدمه قابل معکوس شدن است، جابجایی واقعی زانو اتفاقی بسیار دردناک است. اگر زانو سر جای خود برنگشته باشد، دکتر باید میزان جابجایی را کاهش داده و مطمئن شود که آسیب‌دیدگی بیشتر وجود ندارد.
صدمه دیدن عصب‎ها و رگ‎های خونی محدودۀ زانو در این نوع صدمه دیدگی بسیار شایع است و آن را به یک موقعیت اورژانسی پزشکی تبدیل می‎کند.

اختلالات تباهی بافت
اختلالات تباهی بافت مثل استئوارتریت نوع شایعی از مشــکلات زانو است. استئوارتریت سبب آسیب دیدن غضروف و بافت‎های اطراف زانو می‎شود. این اختلال می‏تواند سبب بروز درد، خشکی، و پیشگیری از کارکرد کامل بافت شود.
استئوارتریت بیشترین ارتباط را با بالا رفتن سن دارد و تقریباً مبتلابه تمامی مردم بالای 80 سال است.
اگرچه علاجی برای این بیماری انحطاطی وجود ندارد آن را می‎توان با ورزش و داروهایی که درد را کاهش داده و عملکرد را بهبود می‎بخشند، مدیریت کرد.
صدمات شدید ممکن است نیاز به تعویض مفصل یا دیگر اشکال جراحی داشته باشد. بدواً دکتر عکسبرداری اشعۀ ایکس را برای مشاهدۀ گسترۀ صدمه و تصمیم‌گیری در مورد بهترین گزینۀ درمانی انجام خواهد داد.

اختلالات بافت متصل
ارتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که به مفاصل بدن آسیب می‎زند. این بیماری باعث می‎شود تا سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت‌های خود را مورد حمله قرار دهد.
برخلاف اختلالات تباهی بافت، ارتریت روماتوئید و دیگر اختلالات بافت متصل به جدار مفاصل آسیب می‎رسانند. نتیجه بروز ورم دردناک در مفاصل زانو است. در صورت عدم درمان، ارتریت روماتوئید می‎تواند به تخریب استخوان و حتی دگرشکلی مفصل منجر شود.
حتی با وجودی که درد ممکن است فقط در ناحیۀ زانو باشد، ارتریت روماتوئید همچنین قادر است تا به دیگر بخش‌های بدن لطمه بزند. مشاوره با پزشک برای یافتن بهترین گزینه‎های درمانی اهمیت دارد.
در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ارتریت روماتوئید وجود ندارد، اما داروها و گزینه‎های درمانی برای این مورد در دسترس است. داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی، استروئیدها، و عامل‎های بیولوژیکی برخی از گزینه‎های درمانی در این مورد هستند.

مشکلات متابولیک
علل متابولیک آن دسته از علل هستند که در کنار بیماری‎هایی بروز می‎یابند که بر قسمت‎های مختلف بدن تأثیر سوء می‎گذارند و برای مثال می‎توان نقرس را نام برد. نقرس یکی از شایع‎ترین علل متابولیک درد زانو است.
نقرس بر اثر جمع شدن اسید اوریک در مفاصل ایجاد می‎شود. نقرس نوعی از ارتریت است و می‎تواند بیماری بسیار دردناکی باشد. نقرس باعث متورم و ملتهب شدن زانو می‎شود و می‎تواند بر طیف حرکتی زانو تأثیر منفی داشته باشد.
دکتر اغلب اوقات داروهای ضد التهابی یا دیگر داروها را که به شکستن و خرد شدن مواد شیمیایی منجر به تشکیل کریستال کمک می‎کنند تجویز می‎نماید.
پسودوگوت (نقرس کاذب یا شبه نقرس) یک اختلال مشابه است که عموماً با نقرس اشتباه گرفته می‎شود. پسودوگوت سبب تشکیل کریستال‎های حاوی کلسیم می‎شود که در مایع زانو توسعه پیدا می‎کنند و سبب ورم زانو می‎شوند. درمان نقرس و پسودوگوت اغلب مشابه است.

عفونت
سلولیتیس یک عفونت باکتریایی بسیار جدی است که می‏تواند به ناحیۀ زانو آسیب برساند. حتی یک خراش جزئی در زانو می‎تواند در صورت عدم درمان به عفونت منجر شود. علایم اکثر اوقات شامل بروز سرخی در ناحیۀ آسیب دیده و پوست است که دچار گرما می‎شوند و نسبت به لمس بسیار حساس هستند.
عفونت می‎تواند به دیگر نقاط بدن شامل گره‌های لنفی و جریان خون گسترش یابد. چنین عفونتی می‎تواند در صورت عدم درمان تهدیدی برای زندگی فرد باشد. اهمیت دادن به هر گونه خراش یا کبودی به ویژه اگر روند درمان آنها کامل نبوده باشد، اهمیت دارد.
در اغلب موارد سلولیتیس با استفاده از آنتی‎بیوتیک برطرف می‎شود. نشانه‎ها و علایم این بیماری معمولاً در طول چند روز پس از آغاز درمان با آنتی‎بیوتیک برطرف می‌‏شود.
در عین حال امکان بروز عفونت در مفاصل زانو وجود دارد. این اختلال ارتریت سپتیک یا ارتریت عفونی نامیده می‎شود و سبب ورم، درد، و سرخی می‎گردد. برخی از بیماران در عین حال دچار تب می‎شوند. اگر ارتریت سپتیک به صورت زودهنگام تشخیص داده شده و مورد درمان قرار گیرد به آسانی قابل علاج است، اما هر عفونتی که به صورت کامل درمان نشده باشد می‎تواند به آسیب دیدگی دایمی غضروف زانو منجر شود.

با دکتر مشورت کنیم
آنچه گفته شد بخش کوچکی از علل شایع درد زانو است. هر درد زانو باید از سوی پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد که می‎تواند تست‎های لازم را برای تعیین علت دقیق بروز درد زانو تجویز کند.
امکان طرح پرسش‌های زیر از سوی پزشک متخصص در مورد درد زانو در بیمار وجود دارد:
• درد چه هنگامی شروع شد؟
• درد چگونه شروع شد؟
• آیا درد ایجاد شده با صدمه دیدگی مرتبط بوده است؟
• درد چقدر شدید است؟
• آیا درد در گذر زمان تغییری کرده است؟
• چه چیز سبب تشدید درد و چه چیزی سبب تخفیف آن می‎شود؟
• تاکنون چه درمانی برای درد زانو انجام شده است؟
• آیا این درد در گذشته نیز سابقه داشته است؟/

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
ده علت درد پا - انواع، و درمان‎ها

Source:
Common Causes of Severe Knee Pain
Last reviewed Wed 18 May 2016
By Brian Wu
Reviewed by William Morrison, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.