دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ولوودینیا یا ناراحتی مزمن فرج در زنان - علایم، درمان، و راهنمایی‌ها

ولوودینیا، وستیبولودینیا، مادگی، فرج، کلیتوریس، استخوان ناحیه شرمگاهی، درد ناحیه فرج، پرینیوم،واژینیسموس، کولپوسکپی  ، بیماریهای زنانکُس، چوچوله،

برخی محققان پی برده‎اند که فیزیوتراپی و روانجنسی درمانی می‎تواند باعث بهبود عملکرد جنسی شود

مقالات درد

• سای کرافت، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هستی فراست‎فر

ولوودینیا و وستیبولودینیا اشاره به ناراحتی مزمنی در فرج (مادگی) دارند، بخشی از ساختار جنسی بدن زن که محافظ دیگر اندام‌های تناسلی زن نیز محسوب می‎شود.
ولوودینیا شامل اندام تناسلی بیرونی (خارجی) شامل برآمدگی عانه (قسمت گوشتی روی استخوان شرمگاهی)، لبۀ بیرونی بزرگ و کوچک واژن، کلیتوریس (چوچوله)، و پرینیوم (محدودۀ میان ناحیۀ تناسلی و مقعد) است.
درد فرج ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند، اما ولوودینیا و وستیبولودینیا به طور خاص به حساسیت بیش از حد عصب انتهای پوست مرتبط هستند.
تخمین زده می‌شود که 16 درصد زنان در مقطعی از زندگی خود دچار درد یا کشیدگی ناحیۀ فرج می‌شوند.
مطالب این مقاله:
• علایم
• علل و تشخیص
• درمان
• نکات مربوط به پیشگیری

علایم
ولوودینیا باعث ایجاد سوزش، گزش، خارش و تحریک در بافت فرج می‎شود، که ممکن است با التهاب همراه باشد یا نباشد. بیماران ممکن است در شرح حال پزشکی خود وجود احساس درد کسل کننده، خارش، کسالت، زخم و ورم را ذکر کنند.
درد ممکن است در یک نقطۀ خاص متمرکز شود یا در ناحیۀ گسترده‎ای احساس گردد که کلیتوریس، پرینیوم، قسمت برجستۀ ناحیۀ شرمگاهی و داخل کشالۀ ران را شامل می‎شود. درد همچنین می‎تواند اطراف مجرای ادرار و قسمت بالای پاها و داخل کشالۀ ران را شامل شود.
درد مرتبط به ولوودینیا از نوع درد نوروپاتیک است، که به این معنی است که درد از پیام‎های غیر نرمال الیاف عصبی ناحیۀ فرج نشأت می‌گیرد. پایانه‎های عصب بسیار حساس هستند.
این درد ممکن است مداوم یا متناوب باشد. درد پایدار که حتی بدون لمس یا فشار بروز می‎کند زیر عنوان ولوودینیای غیر منتظره شناخته می‎شود.
وستیبولودینیا که پیشتر به نام وستیبولیت شناخته می‎شد شامل دردی است که به عنوان درد ناشی از تحریک با لمس خفیف یا درد قابل پیش‌بینی شناخته می‎شود.
علایم بیماری ممکن است در طول مقاربت جنسی یا پس از خاتمۀ آن، پیاده‎روی، نشستن یا ورزش تشدید شود. این درد ممکن است در هنگام گذاشتن تامپون یا در صورت وجود فشار طولانی مدت، برای مثال در طول اسب‌سواری یا دوچرخه‎سواری بروز کند.
ولوودینیا معمولاً وقتی مطرح می‎شود که دستکم سه ماه ادامه داشته باشد. این بیماری اغلب به شکل ناگهانی بروز می‎کند، و ممکن است ماه‌ها یا سال‎ها ادامه پیدا کند. ولوودینیا کشنده نیست، اما درد ناشی از آن می‎تواند مانع از انجام برخی فعالیت‎های روزمرۀ زندگی شود. این بیماری می‎تواند در نهایت به آشوب خلقی یا افسردگی منجر شود.

عوارض
امکان بروز مشکلات ارتباطی وجود دارد، زیرا مقاربت جنسی برای زنان دردناک می‎شود. یک مطالعه عنوان کرده است که 60 درصد زنان دچار ولوودینیا قادر به مقاربت جنسی نیستند.
مطالعات می‎گویند که زنان مبتلا به ولوودینیا می‎توانند بارداری طبیعی داشته باشند، و اینکه در برخی موارد میزان درد در طول بارداری کاهش نیز می‎یابد. به هر جهت، زنان دچار این بیماری بیشتر محتمل است که ناچار به سزارین باشند.

علل و تشخیص
درد ناحیۀ فرج ممکن است بر اثر عفونت، مشکلات نورولوژیک، بیماری‎های التهابی، و نئوپلاسم‎هایی مثل کارسینوم سلول سنگفرشی بروز کند.
ولوودینیا به بیماری‎های زیربنایی یا اصلی مرتبط نیست. علت دقیق ایجاد آن ناشناخته مانده است. این بیماری بر اثر عفونت‌های واگیردار جنسی یا دیگر انواع عفونت، بیماری پوستی یا سرطان ایجاد نمی‎شود، اگرچه این مواد نیز می‎توانند سبب درد در ناحیۀ فرج شوند.
عواملی که ممکن است ریسک ابتلا به ولوودینیا را افزایش دهند عبارتند از:
• صدمه دیدن یا تحریک‎پذیر شدن عصب‌های اطراف فرج
• تراکم فیبرهای عصبی حساس به درد در ناحیۀ اطراف فرج
• بالا بودن میزان مواد التهابی در ناحیۀ فرج، برای مثال، به دلیل التهاب
• آسیب‌پذیری ژنتیکی
• ضعیف یا ناپایدار بودن عضلات کف لگن
• واکنش نامعمول یا درازمدت به عفونت، تروما، یا دیگر عوامل محیطی
• تغییرات ایجاد شده به تحریک هورمون‎ها
دیگر عواملی که آسیب‌پذیری را در این مورد افزایش می‌دهند عبارتند از:
• عفونت‌های مکرر مخمری
• عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs)
• تحریک شیمیایی ناحیۀ بیرونی دستگاه تناسلی به علت استفاده از صابون‎ها، محصولات بهداشتی زنان یا مواد شوینده در لباس‎ها
راش‎های ناحیۀ تناسلی
• درمان‎های با استفاده از لیزر یا انجام عمل جراحی در ناحیۀ خارجی دستگاه تناسلی
• تحریک عصب، جراحت عصب یا اسپاسم‎های عضلانی در ناحیۀ لگن
دیابت
• اختلالات پیش‎سرطانی یا سرطانی در ناحیۀ گردن رحم
وستیبولودینیای قابل پیش‎بینی (منتظره) می‏تواند بر اثر موارد زیر ایجاد شود:
• مقاربت جنسی
• گذاشتن تامپون
• معاینات زنان و زایمان
• نشستن طولانی مدت
• پوشیدن لباس زیر یا شورت‎های تنگ
• فعالیت‎های ورزشی مثل دوچرخه‎سواری یا اسب‎سواری
کلیتورودینیا به درد در ناحیۀ کلیتوریس اشاره دارد.
ولوودینیا ممکن است با دیگر مشکلات ولووژینال مثل تنش یا اسپاسم مزمن عضلات ناحیۀ فرج موسوم به واژینیسموس اشتباه گرفته شود.

تشخیص
تشخیص می‎تواند شامل معاینۀ لگن، جستجو برای تغییرات پوستی و ارزیابی درد باشد.
یک تست سواب پنبه‎ای برای تعیین ناحیۀ درد و تعیین میزان شدت آن انجام می‎شود. پزشک ممکن است با استفاده از سواب بر نواحی مختلف ناحیۀ تناسلی فشار وارد کند و در همان حال از بیمار بخواهد تا سطح درد احساس شده را تعیین نماید.
بیمار باید برای تشریح میزان درد، شامل نوع و شدت آن و نیز اینکه درد به تدریج یا ناگهانی آغاز می‎شود و همین‌طور در مورد ناحیۀ آزار دهندۀ آن و فواصل زمانی بروز درد، آمادگی داشته باشد.
دکتر ممکن است از یک عینک مخصوص مغناطیسی برای انجام کولپوسکپی استفاده کند.
برای یافتن منبع بروز درد و از تشخیص خارج کردن دیگر علل احتمالی، امکان انجام برخی تست‌های فهرست زیر وجود دارد:
• گرفتن نمونه برای کشت باکتری و مخمر
• تست‎های خون برای ارزیابی سطح استروژن، پروژسترون، و تستوسترون
بیوپسی
برای انجام بیوپسی دکتر ابتدا ناحیۀ تناسلی را با استفاده از ضد دردها بی‎حس می‎کند و سپس عمل نمونه‎برداری را برای بررسی میکروسکپی انجام می‎دهد.

درمان
درمان ولوودینیا با هدف تسکین علایم انجام می‎شود. از آنجا که علت این بیماری ناشناخته است، یافتن راه حل برای تخفیف درد ممکن است شامل برخی آزمون و خطاها باشد.
نخستین مرحلۀ درمان شامل حذف تمامی موارد محتمل برای تحریک‎پذیری شامل صابون‎های معطر است. برای مثال تغییر دادن وسایل مصرفی برای چرخۀ عادت ماهانه و چرخش از مواد صنعتی به سمت محصولات بر پایۀ نخ ممکن است کمک کننده باشد.
پک‎های ژل خنک کننده ممکن است بتوانند کاهش موقتی و فوری در درد ایجاد کنند.
امکان تجویز داروهای مورد استفاده برای بلوک کردن درد شامل داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج و حمله، یا مهار کننده‌های بازجذب سروتونین - نوراپی‎نفرین (SNRIs) وجود دارد.
دیگر راه‎حل‎ها در این مورد استفاده از کرم‎ها، لوسیون‏‌ها و ژل بی‎حس کننده برای استفاده در ناحیۀ فرج را شامل می‎شود.
مثال‎هایی در این مورد شامل کرم‌های هورمونی موضعی حاوی استروژن و تستوسترون، بی‎حس کننده‎های موضعی مثل لیدوکائین، و محصولات حاوی ترکیبات ضد افسردگی یا ضد تشنج است. این داروها را می‎توان 15 تا 20 دقیقه پیش از فعالیت جنسی یا در هنگام احساس نیاز مورد استفاده قرار داد.
ورزش‌های مربوط به کف لگن می‎توانند از طریق شل کردن بافت کف لگن و کاهش تنش در عضلات و مفاصل نقش کمک کننده داشته باشند.
زیست‌بازخورد (بیوفیدبک) از فناوری برای افزایش آگاهی شخصی در مورد چگونگی تحت استرس قرار گرفتن بدن استفاده می‎کند. این اطلاع‎یابی می‎تواند به مردم در تغییر عاداتی که به شرایط مضر یا ناراحت کننده منجر می‎شوند کمک کند. برای زنان دچار ولوودینیا، این کار می‎تواند به تقویت عضلات کف لگن منجر شود و این دستاورد به کاهش درد منجر خواهد شد.
نقطۀ تحریک ناحیۀ خاصی است که ناراحتی در آن بروز می‎کند. درمان تحریک نقطه‎ای شامل ماساژ دادن ناحیۀ کوچکی از عضلۀ به سختی منقبض شده برای کاهش تنش و تخفیف درد است. در این مورد یک داروی موضعی بی‌حس کننده برای مثال نوعی کرم مورد استفاده قرار می‎گیرد، و می‎توان آن را برای تخفیف درد در نقطۀ تحریک به کار برد.
بلوک عصب شامل استفاده از یک داروی بی‎حسی است که به درون عصب ارسال کنندۀ پیام‎های درد - و در این مورد از فرج به ستون فقرات -، تزریق می‎شود. مختل کردن پیام‎های درد به این طریق می‎توانند باعث تخفیف کوتاه مدت در درد شود.
اگر هیچ روش دیگری در این مورد مؤثر نباشد، ممکن است عمل جراحی برای برداشتن بافت دردناک در دستور کار قرار گیرد.
دو تکنیک که در حال حاضر در دست تحقیق قرار دارند شامل تحریک عصب و پمپ انفیوژن نخاعی است.
تحریک عصب شامل تحویل تحریک جریان الکتریکی با ولتاژ پایین به یک عصب خاص است. این کار باعث تغییر درد به یک حس مور مور می‎شود.
پمپ انفیوژن نخاعی شامل ایمپلنت یک دستگاه است که داروی با دوز پایین را به طناب نخاعی و ریشه‎های عصب می‎رساند. این کار ممکن است با درد مبهمی همراه باشد.
در هر حال، شواهد در مورد استفاده از این روش‎های برای ولوودینیا محدود است.
از آنجا که استرس می‎تواند در ولوودینیا نقش داشته باشد، هم به عنوان محرک و هم به عنوان پیامد، مدیریت استرس می‎تواند در کاهش علایم کمک کننده باشد.
برخی محققان پی برده‎اند که فیزیوتراپی و روانجنسی درمانی می‎تواند باعث بهبود عملکرد جنسی شود، و برای مثال باعث معکوس شدن ترس از لمس ناحیۀ جنسی شود.
طب سوزنی و درمان شناختی رفتاری گزینه‎هایی هستند که در حال حاضر بر روی آنها تحقیقاتی در دست انجام است.

نکاتی برای پیشگیری
مقیاس‎هایی که می‎توانند خطر تحریک درد را کاهش دهند شامل موارد زیرند:
• پوشیدن زیرلباسی نخی و لباس‎های راحت در اطراف ناحیۀ تناسلی
• اجتناب از دستمال کاغذی و کرم‎ها و صابون‌های معطر
• اجتناب از سایش یا نشستن طولانی مدت
• خودداری از شستشوی بیش از حد ناحیۀ تناسلی
• عدم استفاده از دوش یا ویپ‌های واژینال
• استفاده از لوبریکانت‎ها یا لیز کننده‎های بر پایۀ آب در طول مقاربت جنسی
• خشک کردن ناحیه پس از آب کشیدن یا ادرار کردن
ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‎تواند مفید باشد. قطع مصرف غذا به صورت مقطعی می‎تواند در شناسایی غذاهای محرک کمک کند.
اقلامی که به طور شایع محرک ایجاد واکنش می‎شوند عبارتند از:
کافئین
• غذاهای دارای قند زیاد
• غذاهای اسیدی
• غذاهای فرآوری شده
اگر ظن به وجود عفونت واژینال مطرح باشد، این موضوع اهمیت دارد که عفونت به طور کامل تشخیص داده و درمان شود و نیز این موضوع مهم است که اگر هر نوع درمانی باعث تشدید علایم شده باشد در موردش با پزشک مشورت شود./

Source:
Vulvodynia: Symptoms, treatment, and tips
Last updated Mon 13 March 2017
By Sy Kraft
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.