دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرویکالژی یا درد گردن محدود به خود گردن - چیست و چگونه درمان می‎شود؟

سرویکالژی، درد گردن، ناحیه گردن، درد گردن محدود به گردن، پوزیشن نامناسب بدن، حالت نامناسب بدن، کار با کامپیوتر، حالت خوابیدن، انتشار درد، گرد شدن شانه‌ها

حفظ حالت مناسب برای بدن در هنگام نشستن یا ایستادن یک روش پیشگیری مؤثر در مورد سرویکالژی محسوب می‎شود

مقالات درد

• آرون کاندولا، دکتر النا بیگرز
• ترجمه نادر اکبری

بسیاری از مردم دچار درد گردن می‌شوند. در برخی موارد این درد به عنوان سرویکالژی تشخیص داده می‌شود. هر کسی ممکن است دچار سرویکالژی شود، که به دردی اشاره دارد که صرفاً در ناحیۀ گردن متمرکز است و به دیگر نقاط بدن مثل بازوها سرایت نمی‎کند.
سرویکالژی معمولاً اختلالی جدی نیست، اما می‎تواند سبب بروز ناراحتی در فرد شود و باید مستقیماً تحت مراقبت درمانی قرار گیرد.
مطالب این مقاله:
• سرویکالژی چیست؟
• علل
• علایم
• درمان
• پیشگیری
• دورنما

سرویکالژی چیست؟
گردن، که تحت عنوان ستون فقرات گردنی نیز شناخته می‎شود، هم وظیفۀ محافظت از طناب نخاعی را دارد و هم از سر حمایت می‎کند و امکان انجام طیف گسترده‌ای از حرکات را به آن می‎دهد.
گردن ترکیبی از استخوان، عصب، عضله، رباط، و تاندون است که دارای ساختاری هستند که به آن امکان انجام نقش محافظتی را می‎دهند و در عین حال امکان انعطاف‌پذیری را برایش فراهم می‌کنند.
این قابلیت انعطاف‌پذیری در عین حال ساختار گردن را در برابر صدمه آسیب پذیر می‎سازد، مشخصاً به این دلیل که گردن مداوماً برای راست نگه داشتن سر تحت فشار قرار دارد.
برخی حرکت‌ها فشاری تدریجی یا ناگهانی و تند و تیز بر گردن وارد می‎سازند، و نتیجۀ آن می‎تواند بروز ناراحتی باشد. این صدمه وقتی صرفاً بر ناحیۀ گردن و نه دیگر نقاط بدن مثل بازوها و پشت، متمرکز باشد سرویکالژی نامیده می‌شود.

علل
سرویکالژی می‎تواند علل متعددی داشته باشد. برخی از شایع‎ترین علل بروز سرویکالژی شامل موارد زیر است:
• حالت (پوزیشن) نادرست قرارگیری گردن یا گذراندن زمان‌های طولانی به شکلی که گردن در حالت نامناسبی قرار گرفته باشد، مانند خوابیدن یا کار کردن پشت میز.
• صدماتی مثل آسیب‌های ناشی از تصادف ماشین یا ضربات وارد آمده در مسابقات ورزشی که در نتیجۀ آنها گردن دچار حرکات ناگهانی می‎شود.
استرس درازمدت که سبب گرفتگی عضلات گردن و شانه‌ها شده به کشیدگی گردن منجر می‎شود.
• اختلالات استخوانی مثل ارتریت یا استئوپوروز. از آنجا که این اختلالات در مردمان پیر بیشتر عمومیت دارد سن یک ریسک فاکتور سرویکالژی محسوب می‌شود.
• بیماری‌ها یا اختلالاتی مثل عفونت‌های نخاعی یا مننژیت که به ستون فقرات آسیب می‎زنند.
برخی ورزش‌ها می‎توانند سبب بروز کیفوز شوند، اختلالی که به حالت بدن به شکلی که باعث کشیدگی و فشار بر گردن می‎شود، آسیب می‎رساند. کیفوز نیز می‎تواند به سرویکالژی منجر شود.
شانه‌ها ممکن است تحت فشار به جلو قرار گیرند و حالت گرد پیدا کنند، که این باعث وارد شدن فشار بر گردن می‎شود. این فشار می‎تواند بر اثر ورزش‌هایی مثل دوچرخه‌سواری یا برخی روش‎های بدنسازی که عضلات سینه را بیش از عضلات پشت تقویت می‎کنند، ایجاد گردد.

علایم
سرویکالژی با درد در ناحیۀ گردن، ممکن است به صورت دردی تند و تیز، دردی کسل کننده یا دردی که مداوم و مبهم باشد، توصیف شود.
شدت درد بر مبنای میزان گسترش صدمه متفاوت است و در اغلب موارد سرویکالژی فقط سبب بروز ناراحتی خفیف می‎شود.
دیگر علایم سرویکالژی شامل موارد زیر است:
• بروز حالت خشکی در گردن
• بروز اسپاسم در عضلات گردن
• بروز اختلال در حرکات گردن
• بروز حالت افتادگی در شانه‌ها
• انواع سردرد
• گیجی
تهوع

درمان
مدیریت سرویکالژی بر مبنای علت بروز آن متفاوت است. در اکثر مواقع سرویکالژی را می‎توان در محیط خانه درمان کرد.
سرویکالژی معمولاً در طول چند هفته از بین می‎رود. مردم در صورتی که سرویکالژی بیش از چند هفته ادامه داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنند، و نیز اگر این درد مستقیماً نتیجۀ یک آسیب دیدگی باشد مراجعه به پزشک باید فوری انجام شود.
این موضوع اهمیت دارد که مردم در صورت ابتلا به سرویکالژی از هر گونه فعالیت منجر به بروز کشیدگی گردن، مثل دوچرخه‌سواری، اجتناب کنند و در حد امکان به گردن خود استراحت بدهند. اگر این صدمه بر اثر حالت نادرست بدن بروز کرده باشد، این موضوع اهمیت خواهد داشت که بلافاصله مسألۀ تغییر حالت بدن و اصلاح آن در دستور کار قرار گیرد.
رویکردهای متفاوتی را می‎توان برای درمان سرویکالژی در محیط خانه در پیش گرفت:
• می‎توان از پک یخ به مدت 20 دقیقه چند بار در روز برای ناحیۀ آسیب دیده استفاده کرد. این کار به کاهش التهاب ناشی از آسیب دیدگی کمک می‎کند.
• گرما به واسطۀ گرفتن دوش آب گرم یا استفاده از حولۀ گرم شده نیز می‎تواند به التیام این وضعیت کمک کند.
• داروهای غیر نسخه‌ای مثل سری داروهای ضد التهابی یا ضد درد برای مدیریت سرویکالژی مفید هستند.
ماساژ دادن ناحیه به افزایش جریان خون و تحریک فرآیند التیام کمک می‎کند.
• استفاده از طوق یا محافظ طبی گردن باعث تقویت سر و محدود کردن حرکات گردن می‎شود و فشار را از روی ناحیۀ آسیب دیده برمی‎دارد.
• حرکات کششی گردن با حرکت دادن آن به جوانب مختلف می‎تواند مفید باشد، اما این کار فقط هنگامی باید انجام گیرد که آرامش‌بخش احساس شود.
در برخی موارد به درمان‎های جدی‎تر مثل فیزیوتراپی یا حتی جراحی برای کاهش میزان ناراحتی نیاز خواهد بود.
در عین حال این امکان وجود دارد که سرویکالژی نشانه‌ای از یک اختلال نگران کننده‎تر مثل وجود عفونت در نخاع باشد.
مراقبت‎های پزشکی در صورت بـروز علایم دیگر مثل احساس بی‌حسی یا دردهای سوزان در بازوها باید در مد نظر قرار گیرد. این علایم می‎توانند نشانه‎ای از مشکلی بزرگ‎تر باشند که نیاز به مداخلات اورژانسی پزشک دارد.

پیشگیری
در حالی که سرویکالژی یک مشکل شایع است، امکان کاهش ریسک ابتلا به آن از طریق ایجاد برخی تغییرات ساده در سبک زندگی وجود دارد.

بهبود حالت بدن در طول روز
حفظ حالت مناسب برای بدن در هنگام نشستن یا ایستادن یک روش پیشگیری مؤثر در مورد سرویکالژی محسوب می‎شود. حالت مناسب بدن باعث حمایت از گردن می‎شود.
برای مثال در هنگام کار کردن پشت میز، حالت مناسب را می‎توان با خم کردن زانو در زاویۀ 90 درجه، در حالی که کف پاها روی سطح قرار گرفته و گردن در حالت خنثی قرار دارد، ایجاد کرد.

بهبود حالت بدن در طول شب
وقتی فرد در خواب بسر می‎برد برای زمانی طولانی بدن وی در حالت غیر فعال قرار دارد، بنابراین حفظ حالت مناسب در طول خواب مفید خواهد بود. مردم باید از خوابیدن به روی شکم یا حالتی که در آن گردن خم شده یا حالت تا خورده پیدا می‎کند خودداری نمایند.
استفاده از بالشی که گردن را در حالت صاف نگه می‎دارد یا گذاشتن بالشی بین پاها اگر فرد به پهلو می‌خوابد مفید خواهد بود.

مدیریت استرس
استفاده از تکنیک‎های کاهش استرس مثل مدیتیشن یا تمرینات ورزشی می‎تواند فشار جایگیر شده در شانه‌ها و گردن را که اغلب به صورت ناخودآگاهانه بروز می‎کنند، کاهش دهد.

فعالیت جسمانی
حفظ فعالیـت جسمانی می‎تواند خطر ابتلا به سرویکالژی را کاهش دهد. در عین حال انجام برخی فعالیت‎های ورزشی مثل مواردی که عضلات بخش فوقانی پشت را با هدف پیشگیری از گرد شدن شانه‌ها تقویت می‎کنند، مفید است.

دورنما
سرویکالژی یک مشکل عمومی و شایع است که می‎تواند دچار هر کسی بشود. اکثریت موارد سرویکالژی جدی نیستند و می‎توان آنها را در خانه معالجه کرد.
علایم به طور معمول در طول چند هفته از بین می‎روند. به هر جهت، در برخی موارد که ممکن است نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشند درد بیش از چند هفته ادامه پیدا می‌کند یا در مورد آنها ظن به وجود اختلالی جدی‎تر مطرح است.
اطیمنان از حفظ حالت مناسب که سطحی قابل اعتماد از حمایت برای گردن به وجود می‎آورد، بخش مهمی از پیشگیری از ابتلا به سرویکالژی محسوب می‎شود./

Source:
What is cervicalgia and how is it treated?
Last reviewed Mon 13 November 2017
By Aaron Kandola
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.