دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اسپوندیلیت انکیلوزان یا ارتریت با شروع در ستون فقرات و مفاصل بین نخاع و لگن

اسپوندیلیت انکیلوزان، ارتریت، ستون فقرات، مفاصل، نخاع، لگن، قفسه سینه، روماتولوژی، اختلالات التهابی روده، بیماری کرون، ژن HLA-B27

اسپوندیلیت انکیلوزان در نهایت به تغییراتی در حالت و شاکلۀ بدن منجر می‎شود، و چنین به نظر می‎رسد که مردم دچار این بیماری گویی به سمت جلو خم شده‎اند، که این حالت به نام کیفوز شناخته می‌شود.

مقالات درد

• جین لئونارد، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هامیک رادیان


اسپوندیلیت انکیلوزان نوعی ارتریت است که معمولاً در ستون فقرات و مفاصل بین نخاع و لگن شروع می‎شود. این بیماری سبب ایجاد درد و گرفتگی می‌شود و می‎تواند بر ستون فقرات و تحرک اثرات منفی داشته باشد.
علایم بیماری ممکن است به دیگر نقاط بدن گسترش یابد، و در نهایت بیماری التهابی مزمن ممکن است سبب شود که استخوان‎های ستون فقرات به هم برخورد کنند.
تشخیص زودهنگام و درمان این بیماری می‎تواند خطر دگرشکلی ستون فقرات را کاهش دهد و در مدیریت علایم بیماری به مردم کمک کند.


مطالب این مقاله:
• علایم
• عوارض
• تشخیص
• علل و ریسک فاکتورها


علایم
انجمن اسپوندیلیت آمریکا می‎نویسد که علایم اسپوندیلیت انکیلوزان همانند سن ابتلاء به این بیماری در بین مردم بسیار متفاوت است.
این انجمن همچنین خاطرنشان می‎کند، اسپوندیلیت انکیلوزان ممکن است در اقلیتی از مردم مشخصاً در زنان به شکل متفاوتی بروز کند، و در آنها درد از نقاطی غیر از پایین کمر شروع شود. برای مثال امکان آغاز درد در گردن، مفاصل، آرنج یا دیگر مفاصل وجود دارد.
در حدود یک‎دهم افراد دچار این بیماری علایم را با چنان شدتی تجربه می‎کنند که در آن خطر ناتوانی درازمدت وجود دارد.

علایم و نشانگان زودرس
برخی از علایم بیشتر شایع این بیماری در مراحل اولیه عبارتند از:
• درد در ناحیۀ پایین کمر، لگن و باسن
• احساس سفتی در ناحیۀ کمر، لگن و باسن
درد گردن
• درد تاندون و رباط
• خستگی
تعریق شبانه
تب خفیف
• کاهش اشتها
• ناراحتی عمومی بدن
این علایم می‎‏توانند:
• به تدریج تا هفته‎ها یا ماه‎ها گسترش پیدا کنند
• در طول صبح یا شب‎ها بارز‎تر باشند
• در پی عادت ماهانه یا عدم فعالیت جسمانی شدیدتر شوند
• بعد از ورزش سبک یا دوش آب گرم بهبود پیدا کنند
• با وقفه‎های نامنظم ظاهر شوند یا تشدید یابند
• در یک سمت یا هر دو سمت بدن احساس شوند

علایم و نشانگان بیماری در گذر زمان
به مرور زمان علایم بیماری مزمن می‌شوند. در این مرحله علایم و نشانگان بیماری شامل درد، سفتی، و گرایش علایم به هر دو سمت بدن است. علایم بیماری اغلب اوقات به دیگر نقاط بدن گسترش پیدا می‎کند.
اسپوندیلیت انکیلوزان در نهایت به تغییراتی در حالت و شاکلۀ بدن منجر می‎شود، و چنین به نظر می‎رسد که مردم دچار این بیماری گویی به سمت جلو خم شده‎اند، که این حالت به نام کیفوز شناخته می‌شود.
خستگی به سبب واکنش بدن نسبت به التهاب، دیگر علامت درازمدت بیماری است.

نواحی بیشتر تحت آسیب بدن
علایم اسپوندیلیت انکیلوزان گرایش به سمت آسیب زدن به چند ناحیۀ مختلف بدن شامل موارد زیر را دارند:
• ستون فقرات
• گردن
دنده‎ها
• مفاصل شانه
• لگن
• ران
• مفاصل دست
• مفاصل پا
در هر حال این بیماری قابلیت آسیب زدن به تمامی مفاصل بدن را دارد.

عوارض
افراد دچار موارد شدید این بیماری و التهاب پیشرفته ممکن است دچار شکل‎گیری استخوان‎های تازه شوند. از آنجا که بدن سعی در التیام خود دارد، بخش‎های مختلف استخوان‎های ستون فقرات به هم برخورد می‎کنند که این سبب بروز سفتی و از دست رفتن حالت انعطاف‌پذیری می‌شود.
دیگر عوارض بیماری شامل موارد زیر است:
بیماری آنمی التهابی و مزمن: این نوع خفیف تا متوسط آنمی معمولاً در افراد دچار بیماری‎های مزمن بروز می‎کند. این دومین نوع بسیار شایع آنمی است و می‎تواند باعث تشدید خستگی در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان شود.
التهاب روده: برخی افراد دچار اسپوندیلیت انکیلوزان دچار اختلالات التهابی روده (IBD) نظیر بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو می‎شوند. برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که تا 10 درصد بیماران دچار اسپوندیلیت انکیلوزان دچار IBD می‌شوند و برعکس.
التهاب چشم: در حدود 33 درصد بیماران اسپوندیلیت انکیلوزان دستکم یک مورد التهاب چشم را تجربه می‎کنند. درد، تاری دید، حساسیت به نور، و نمناکی یا آبریزش چشم علایم این عارضه هستند.
التهاب قلب. التهاب آئورت ممکن است در بیماران اسپوندیلیت انکیلوزان بروز کند. آئورت خون را از قلب به دیگر نقاط بدن حمل می‎کند. وقتی آئورت ملتهب می‎شود دیگر قادر به انجام کامل وظیفۀ خود نخواهد بود.
کاهش ظرفیت ریه. به هم رسیدن استخوان‎ها ممکن است به سفتی قفسۀ سینه منجر شود که می‎تواند سبب بروز مشکلات تنفسی شود.
• شکستی ناشی از فشردگی ستون فقرات. تضعیف استخوان‎ها در بیماران اسپوندیلیت انکیلوزان در نهایت می‎تواند به نوعی فروپاشی منجر شود، که تحت عنوان شکستگی ناشی از فشردگی ستون فقرات شناخته می‎شود. این عارضه می‎تواند به بروز حالت ضعیف‎تر در بدن و صدمه دیدن طناب نخاعی و عصب‎ها منجر شود.

تشخیص
تشخیص بیماری‎ اغلب توسط روماتولوژیست‎ها که متخصص بیماری‎های مفاصل، عضلات و استخوان‎ها هستند انجام می‎شود.
این بیماری را می‎توان از طریق معاینۀ جسمانی، تست‎های خون، و تست‎های عکسبرداری تشخیص داد.

معاینۀ جسمانی
دکتر پاسخ به درد را در نواحی مختلف بدن و همچنین محدودۀ حرکت ستون فقرات بررسی می‎کند. همچنین ممکن است دکتر به بررسی این موضوع بپردازد که قفسۀ سینه به چیز میزان قابلیت اتساع دارد و تنفس چقدر برای بیمار آسان است.
پزشک همچنین تاریخچۀ کامل پزشکی بیمار و تاریخچۀ خانوادگی بیمار را در مورد بیماری می‎‎گیرد.

تست‎های خون
دکترها همچنین امکان دارد که برای بررسی احتمال وجود ژن HLA-B27 درخواست انجام تست‎های خون دهند. این ژن در میان حدود 95 درصد مردم سفیدپوست اروپای مرکزی و شمال آمریکا که مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان هستند وجود دارد. در هر حال، تمامی افراد دارای این ژن دچار این بیماری نمی‎شوند. فقط در حدود 1 تا 2 درصد افراد دارای ژن HLA-B27 به بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان مبتلا می‎شوند.
تست‌های خون همچنین می‎توانند وجود التهاب را مشخص کنند که این به تشخیص بیماری کمک می‎کند.

تست‎های عکسبرداری
عکسبرداری اشعۀ ایکس می‎تواند آسیب دیدگی مفاصل یا به هم خوردن آنها را مشخص کند. دکتر ممکن است در صورت عدم کفایت تصاویر عکسبرداری اشعۀ ایکس انجام MRI را درخواست کند. اسکن MRI می‎تواند التهاب را در شرایط عدم صدمه به مفاصل کشف کند.
اسپوندیلیت انکیلوزان یک بیماری مزمن است، بنابراین امکان دارد که برخی پزشکان منتظر بمانند تا الگوهای شفاف علایم بیماری بروز کند. تاریخچۀ درد پشت که به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد یک عامل کلیدی در تشخیص بیماری است.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
اگر فردی در ناحیۀ کمر یا باسن دچار درد باشد مراجعه به دکتر مهم است. این موضوع مشخصاً وقتی بیشتر اهمیت پیدا می‎کند که درد در هنگام بیدار شدن از خواب شدیدتر باشد، یا به مرور زمان تداوم پیدا کند.
مردم در عین حال اگر هر یک از علایم یا عوارض دیگر بیماری را در خود مشاهده کنند، باید به دکتر مراجعه نمایند.

علل و ریسک فاکتورها
علت اسپوندیلیت انکیلوزان ناشناخته است. مردم دارای ژن HLA-B27 در ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند، اگرچه وجود این ژن در فرد به معنی قطعیت ابتلاء وی به این بیماری نیست، و متقابلاً تمامی بیماران اسپوندیلیت انکیلوزان دارای ژن HLA-B27 نیستند.
همچنین برخی تحقیقات ریسک فاکتورهای دیگری را در بخش‎های خاصی از مردم شناسایی کرده‎اند.
ریسک فاکتورهای توسعۀ بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان شامل موارد زیرند:
• سن
• جنس
• تاریخچۀ ژنتیکی و خانوادگی
آکادمی پزشکان خانواده آمریکا خبر می‎دهد که اسپوندیلیت انکیلوزان در میان مردان سفیدپوست در سنین 15 تا 40 سال بیشترین میزان شیوع را دارد. میزان شیوع این بیماری در میان مردان تقریباً سه برابر بیشتر از زنان است و علایم و نشانگان بیماری معمولاً در آغاز دوران بزرگسالی بروز می‎کنند. در هر حال، این بیماری زنان را نیز مبتلا می‎کند و تابع سن یا نژاد خاصی نیست.
برآوردهای انجام شده در بین جمعیت اروپایی نشان می‎دهد که اسپوندیلیت انکیلوزان مبتلابه حدود 2 تا 5 نفر از هر 1000 نفر است. به هر حال، در برخی گروه‎های جمعیتی این بیماری یک صدم جمعیت را مبتلاء می‎کند.

پیشگیری
از آنجا که علت بروز اسپوندیلیت انکیلوزان ناشناخته است، پیشگیری از آغاز این بیماری ناممکن است. به هر جهت، تشخیص زودهنگام می‎تواند به محدود کردن پیشرفت بیماری و کمک به مدیریت علایم بینجامد.


Source:
Ankylosing spondylitis: Symptoms and early signs
Written by Jayne LeonardReviewed by Alana Biggers, MD, MPH
Last reviewed: Tue 23 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.