دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

غرولند قلب یا سوفل قلب چیست؟

غرولند قلب، سوفل قلب، آنمی، بالا بودن فشار خون، پرکاری تیروئید، تب، پرولاپس دریچه میترال، دریچه میترال یا استنوزیز آئورتیک، اسکلروز آئورتیک، الکتروکاردیوگرام، اشعه X

"غرولند قلب" [سوفل قلب] صدای جریان یافتن خون است

مقالات قلب و عروق

• علل غرولند قلب
• درمان غرولند قلب
• تشخیص غرولند قلب
• پیشگیری از غرولند قلب
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم


"غرولند قلب" [سوفل قلب] صدای جریان یافتن خون است. این خون ممکن است برای مثال از درون یک دریچه یا سوپاپ مشکل‌دار قلب عبور کند؛ یا ممکن است اختلالی باشد که قلب را وادارد تا سریع‌تر بتپد و قلب را برای جابجایی سریع‌تر از معمول خون تحت فشار بگذارد.
اغلب این موارد غرولند قلب مشکلی محسوب نمی‌شوند و به درمان نیاز ندارند.
اما موارد استثناء نیز وجود دارد. غرولند قلب ممکن است نتیجه آسیب‌دیدگی یا بیش‌کاربرد دریچه قلب باشد. برخی از مردم با مشکلات دریچه‌ای قلب متولد می‌شوند. برخی از مردم به عنوان بخشی از سالخوردگی یا دیگر مشکلات قلبی دچار غرولند قلب می‌شوند.

علل غرولند قلب
اختلالات شایعی می‌توانند باعث شوند تا قلب تندتر بتپد و به غرولند منجر شوند. غرولند قلب ممکن است در صورت باردار بودن زنان یا ابتلاء به موارد زیر اتفاق بیفتد:
آنمی
• بالا بودن فشار خون
• پرکاری تیروئید
تب
غرولند قلب همچنین ممکن است به وجود مشکلی در یک دریچه قلب مرتبط باشد. دریچه‌ها برای ایجاد امکان جریان یافتن خون از دو دهلیز بالایی قلبی - به نام اتریا - و دو دهلیز پایینی - بطن‌ها - باز و بسته می‌شوند. مشکلات دریچه‌ای شامل موارد زیر است:
پرولاپس دریچه میترال. در حالت نرمال وقتی دهلیز چپ قلب منقبض می‌گردد دریچه میترال به طور کامل بسته می‌شود. این دریچه مانع از برگشتن خون به عقب و داخل دهلیز چپ فوقانی می‌گردد. اگر بخشی از این دریچه به خارج متسع شود بنابراین به طور کامل بسته نخواهد شد و شخص دچار پرولاپس دریچه میترال می‌شود. این باعث ایجاد یک صدای کلیک مانند در زمان تپیدن قلب می‌شود. این اختلال نسبتاً شایع است و اغلب موردی جدی نیست. اما می‌تواند به به برگشت خون از طریق دریچه مزبور منجر گردد که پزشکان آن را برگشت خون می‌نامند.
دریچه میترال یا استنوزیز آئورتیک. دریچه‌های میترال و آئورتیک در سمت چپ قلب قرار دارند. اگر آنها باریک شوند، که در عرف پزشکی استنوزیز خوانده می‌شود، قلب ناچار است سخت‌تر کار کند و این وضعیت به نارسایی قلبی منجر می‌شود. مردم ممکن است با این اختلال به دنیا بیایند. در عین حال امکان بروز آن به عنوان بخشی از فرآیند پیری، یا بر اثر جراحت ناشی از انواع عفونت مثل تب روماتیک وجود دارد.
اسکلروز و استنوزیز آئورتیک. از هر سه فرد کهنسال یک نفر بر اثر جراحت، ضخیم شدن یا خشکی دریچه آئورت دچار غرولند قلب می‌شود. این وضعیت اسکلروز آئورتیک نام دارد. اسکلروز آئورتیک معمولاً در مردمی دیده می‌شود که دچار بیماری قلبی هستند. اما امکان باریک شدن این دریچه با گذشت زمان وجود دارد. وضعیت اخیر استنوزیز نامیده می‌شود. استنوزیز می‌تواند به درد قفسه سینه، تنگی نفس، یا از حال رفتن و غش کردن فرد منجر شود. گاهی از اوقات، نیاز است تا دریچه‌ها تعویض شوند.
پس زدن خون از دریچه میترال یا پس زدن خون آئورتیک. در این مورد پس زدن به این معنی است که خون در مسیر اشتباهی از طریق دریچه میترال یا آئورتیک حرکت کرده و به داخل قلب برمی‌گردد. برای غلبه بر این وضعیت قلب باید سخت‌تر کار کند تا با نیروی بیشتر خون را داخل دریچه صدمه دیده به جلو براند. به مرور زمان این اختلال می‌تواند به ضعیف و بزرگ شدن قلب و نارسایی قلبی منجر شود.
نقایص مادرزادی قلب. هر ساله در حدود 25.000 بچه با نقایص قلبی به دنیا می‌آیند. این مشکلات مادرزادی شامل وجود سوراخ در دیواره قلب یا دریچه‌های غیر نرمال می‌شود. بسیاری از این مشکلات را می‌توان با عمل جراحی برطرف کرد.

درمان غرولند قلب
بسیاری از کودکان و بزرگسالان دچار غرولند قلب بی‌ضرر هستند که نیازی به درمان آنها نیست.
اگر اختلال دیگری مثل بالا بودن فشار خون سبب غرولند قلب باشد پزشک می‌تواند علت اختلال را درمان کند.
برخی انواع بیماری دریچه‌ای قلب نیاز به موارد زیر دارند:
• داروهایی برای پیشگیری از لخته شدن خون، کنترل بی‌نظمی ضربان یا تپش قلب، و پایین آوردن فشار خون
• داروهای دیورتیک برای دفع نمک و آب اضافی از بدن که باعث تسهیل کار پمپاژ قلب می‌شود
• عمل جراحی برای تصحیح نقایص مادرزادی قلب
• عمل جراحی برای تصحیح برخی انواع بیماری دریچه‌ای قلب
این مورد شایع نیست، اما پزشکان در برخی موارد از مردم می‌خواهند تا برای کمک به پیشگیری از عفونت پیش از کار دندانپزشکی یا برخی اعمال جراحی آنتی‌بیوتیک مصرف کنند.

تشخیص غرولند قلب
به طور معمول پزشکان در طول یک معاینه بالینی به وجود غرولند قلب پی می‌برند. پزشک می‌تواند صدای مزبور را در طول گوش دادن به صدای قلب با استفاده از استتوسکپ بشنود.
پزشک می‌تواند از یکی از تست‌های زیر یا تعداد بیشتری از آنها استفاده کند تا ببیند که آیا غرولند قلب در شخص بی‌ضرر است یا نتیجه یک بیماری دریچه‌ای یا نقص مادرزادی است:
الکتروکاردیوگرام (EKG که فعالیت الکتریکی قلب را اندازه‌گیری می‌کند
اشعه X قفسه سینه برای بررسی اینکه قلب بر اثر بیماری قلبی یا دریچه‌ای بزرگ شده است یا خیر
• اکوکاردیوگرافی، که از امواج صوتی برای نقشه‌برداری ساختار قلب استفاده می‌کند

پیشگیری از غرولند قلب
در اغلب موارد پیشگیری از غرولند قلب ممکن نیست. استثناء در این مورد به درمان یک اختلال زیربنایی مثل هیپرتانسیون برمی‌گردد که شخص ممکن است به آن مبتلاء باشد، یا به اجتناب از عفونت دریچه قلب، که در این صورت غرولند قلب پیش از شروع آنها متوقف می‌شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مواجه شدن با موارد زیر باید به کمک پزشکی متوسل شد:
درد قفسه سینه
• تپش قلب
• بی‌نفسی، خستگی مفرط، یا غش کردن به دلیل آشکار


• دکتر جیمز بِکمن
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
WebMD Medical Reference
What Are Heart Murmurs?
Reviewed by James Beckerman, MD, FACC
on August 02, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.