دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

هیچ گونه شواهدی در مورد مفید بودن داروهای سرفه برای کمک به کودکان وجود ندارد و این داروها به علت عوارض جانبی خود می‎توانند برای کودکان خطرناک باشند.

مقالات آسم / سیستم تنفسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• کریستین نوردکویست، دکتر نانسی چوی
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

سرفه که به نام تاسیس نیز شناخته می‎شود کنشی ارادی یا غیر ارادی است که باعث پاک شدن گلو و معبر تنفسی از ذرات خارجی، میکرب‎ها، مواد محرک، مایعات و مخاط می‎شود. سرفه نوعی خروج سریع هوا از ریه‎ها است.
سرفه کردن ممکن است است از روی عمد یا به عنوان بخشی از یک واکنش بروز کند. اگرچه سرفه می‎تواند نشانه‎ای از وجود اختلالی جدی باشد، در اغلب موارد به خودی خود و بدون نیاز به درمان پزشکی برطرف می‎شود.
در این مقاله علل محتمل سرفه، تشخیص آن و نیز درمان‎های سرفه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

[مطالب این مقاله:]

• سرفه چیست؟
• علل
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• تشخیص
• درمان
سرفه چیست؟
سرفه در سه مرحله شکل می‎گیرد:
• استنشاق (عمل دم)
• افزایش فشار در گلو و ریه‎ها که با بسته شدن تارهای صوتی همراه است.
• رهش انفجاری هوا در هنگام باز شدن تارهای صوتی که صدای خودویژۀ سرفه را برای آن ایجاد می‎کند.
اگر کسی به صورت درازمدت دچار سرفه باشد این را می‎توان نشانه‎ای از وجود یک بیماری تلقی کرد. بسیاری از سرفه‎ها بر اثر بیماری‎های عفونی مثل سرماخوردگی ایجاد می‎شوند اما در عین حال سرفه ممکن است به علل غیر عفونی نیز ایجاد گردد. در اینجا علل بالقوه برای ایجاد سرفه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

علل
اغلب موارد سرفه ناشی از ویروس‎ها است و آنها بدون درمان نیز خود به خود برطرف می‎شوند.

علل سرفه حاد (کوتاه مدت)
در بیشتر موارد عفونت در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی ظاهر شده و به گلو لطمه می‎زند، وضعیتی که زیر عنوان URTI یا URI (عفونت دستگاه تنفسی فوقانی) شناخته می‌شود. مثال‎هایی در این مورد شامل موارد زیر است:
آنفولانزا
• سرماخوردگی
لارنژیت
اگر عفونت سیستم تنفسی تحتانی مطرح باشد، ریه‎ها و / یا راه‎های هوایی زیر نای عفونی می‎شوند. مثال‎هایی در این مورد شامل موارد زیر است:
برونشیت
پنومونی (ذات‎الریه)
سرفه حاد در عین حال ممکن است بر اثر تب یونجه (زکام بهاری) ایجاد شود.

علل سرفه مزمن (درازمدت)
سرفه مزمن ممکن است به علل زیر ایجاد شود:
سیگار کشیدن
• نشت مخاط به ناحیۀ زیر گلو از بخش عقب بینی (آبریزش عقب بینی)
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
آسم
• برخی داروها (برای مثال مهار کننده‎های ACE)
سرفه مزمن در کودکان در اغلب موارد ناشی از آسم است اما در عین حال ممکن است بر اثر اختلالات دیگری مثل آبریزش عقب بینی یا بیماری ریفلاکس معده به مری نیز ایجاد شود.
علل کمتر شایع بروز سرفه مزمن در افراد بزرگسال شامل سل، عفونت‎های قارچی ریه و سرطان ریه است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر سرفه به مدت بیش از سه هفته بدون علایم بهبود ادامه داشته باشد، مراجعه به پزشک عمل معقولی به شمار می‎رود.
در بیشتر موارد سرفه دارای علل زیربنایی جدی نیست، اما در موارد نادر، سرفه درازمدت می‎تواند نشانه‎ای از اختلالی مثل سرطان ریه یا نارسایی قلبی باشد که نیاز به درمان دارد.
دیگر عللی که می‎توانند مشوق مراجعه به پزشک باشند عبارتند از:
• وجود سرفه‌ای که تشدید می‎شود.
• وجود ورم یا توده در ناحیۀ گردن
کاهش وزن
• شدید بودن سرفه
دشواری بلع
• بروز تغییرات پایدار در آوای صوتی
• سرفه‎ای که با بالا آوردن خون همراه است (سرفه خونی).
• دشواری تنفسی.
درد قفسه سینه.
• بروز تب‎هایی که برطرف نمی‎شوند.

تشخیص
اگر دکتر علت بروز سرفه را آنفولانزا یا سرماخوردگی تشخیص دهد توصیۀ کلی در این مورد شامل استراحت، نوشیدن مقادیر زیاد مایعات، و تحمل برای رفع دورۀ بیماری است. در اکثریت موارد این نوع سرفه‎ها در طول 1 تا 2 هفته از بین می‎روند.
سرفه ایجاد شده بر اثر عفونت ویروسی که بیش از چند هفته ادامه داشته باشد موردی است که نیاز به بررسی و مراقبت پزشکی دارد.
دکتر ممکن است برخی تست‎های تشخیصی مثل عکسبرداری اشعه X را در دستور کار قرار دهد. یک نمونۀ خلط از بیمار گرفته شده و برای تعیین علت بروز عفونت جهت بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‎شود.
این احتمال وجود دارد که از بیمار خواسته شود تا در لوله‎ای متصل به یک دستگاه خاص عمل دم و بازدم انجام دهد. این کار به پزشک کمک می‎کند تا تعیین نماید که آیا انسدادی در راه‎های هوایی وجود دارد یا خیر. این تست در موارد بروز آسم یا آمفیزم شایع است. تست مزبور اسپیرومتری نامیده می‎شود.
اگر تشخیص حاکی از ابتلاء فرد به آسم باشد، برای وی داروهای مربوط به آسم توصیه خواهد شد.
برخی از اوقات بیمار از سوی پزشک به متخصص گوش، حلق و بینی ارجاع داده می‎شود.

درمان
بهترین راه برای درمان سرفه‎ای که توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می‎شود این است که فرد این کار را بر عهدۀ سیستم ایمنی بگذارد - به طور کلی این نوع سرفه‎ها خود به خود از بین می‎روند.
پزشک در هنگامی که بر روی درمان سرفه کار می‎کند تمرکز خود را معطوف به علت بروز آن می‎کند. برای مثال اگر سرفه ناشی از یک مهار کننده ACE باشد، احتمال عدم ادامۀ مصرف این دارو مطرح خواهد بود.
کدیین، دکسترومتورفان و دیگر داروهای سرکوب کننده سرفه اغلب اوقات توسط مردم دچار سرفه مصرف می‎شود.
در هر حال، تحقیق چندانی در مورد داروهای مربوط به سرفه و اینکه این داروها در عمل به چه میزان باعث کاهش علایم می‎شوند، وجود ندارد.

مداوای خانگی
بر مبنای اعلام "خدمات بهداشت ملی" (NHS)، در بریتانیا، مداوای خانگی با استفاده از یک ترکیب دست‎ساز شامل عسل و لیمو مؤثر است، اگرچه در عمل ممکن است بهتر از داروهای غیر نسخه‎ای مورد فروش در داروخانه‎ها نباشد.
درمان‎ها در اغلب موارد با هدف ایجاد بهبود اندکی در حال بیمار انجام می‎شوند اما به طور کلی دورۀ زمانی ابتلاء به سرفه را کاهش نمی‎دهند.
عسل - عسل گلو را می‌پوشاند که نتیجۀ آن کاهش تحریک ناحیه و احتمالاً کاهش میزان سرفه است. عسل ماده‌ای مسکن محسوب می‎شود.
داروهای سرفه - برخی از این داروها ممکن است در کاهش علایمی مثل خشکی یا گرفتگی بینی کمک کننده باشند. در هر حال، هیچ شواهد متقاعد کننده‎ای در این مورد وجود ندارد که داروهای سرفع در تسریع رفع سرفه مؤثر باشند.
در مورد کودکان خردسال این کار درستی محسوب می‎شود که پیش از هر گونه استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای با پزشک مشورت شود. برخی ترکیبات موجود در داروهای سرفه مثل کدیین می‎توانند برای کودکان خردسال بسیار خطرناک باشند. هیچ گونه شواهدی در مورد مفید بودن داروهای سرفه برای کمک به کودکان وجود ندارد و این داروها به علت عوارض جانبی خود می‎توانند برای کودکان خطرناک باشند.
سرکوب کننده‎های سرفه - این داروها واکنش سرفه کردن را سرکوب می‎کنند و به طور کلی صرفاً برای موارد سرفه خشک تجویز می‎شوند. مثال‌های در این مورد شامل فولکودین، دکسترومتورفان و آنتی‎هیستامین است.
اکسپکتورانت‎ها - این داروهـا به بالا آوردن خلط و دیگر مواد از تراکئا، برونکی و ریه‎ها کمک می‎کنند. یک مثال در این مورد گوآیفنسین (گوآیفینیسین) است، که مخاط را رقیق می‎کند و همچنین باعث لیز شدن دستگاه تنفسی تحریک شده می‎شود، که به تخلیۀ راه‎های هوایی کمک می‎نماید.

پیام همراه
به طور خلاصه باید گفت سرفه‎ها می‎توانند آزار دهنده و ناراحت کننده باشند اما در در بخش اعظم خود آنها به خودی خود از بین می‎روند. در هر حال، اگر سرفه برای مدتی ادامه یافته یا تشدید شده باشد، کماکان موضوع مراجعه به پزشک جایز اهمیت محسوب می‎شود./

Source:
All about coughs and their causes
Last updated Thu 16 November 2017
By Christian Nordqvist
Reviewed by Nancy Choi, MD