دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرفه شبانه - ده راه مداوای سرفه در شب

سرفه، سرفه شبانه، سرفه در شب، آلرژی، آسم، گرد و غبار، اکسپکتورانت، داروهای ضد سرفه، قرقره آب نمک، مرطوب کننده هوا، GERD، سیگار کشیدن، اسپری سالین

سرفه در شب می‎تواند به علل متعددی بروز کند، که برخی از آنها کوتاه مدت بوده و در طول یکی دو هفته از بین می‎روند

مقالات آسم / سیستم تنفسی

• مرِی‌آن دی‎پیترو، دکتر گراهام راجرز
• ترجمه نادر اکبری


هر کسی  گهگاه دچار سرفه می‎شود. در واقع سرفه می‎تواند از طریق به حرکت درآوردن خلط و مخاط تحریک کنندۀ ریه‎ها نقش مفیدی در سلامت داشته باشد. سرفه همچنین می‎تواند اجرام را از ریه خارج کرده و مانع بروز عفونت شود.
اما وقتی سرفه در طول شب بروز می‎کند، می‎‏تواند خواب را مختل کرده و مانع برخورداری فرد از استراحت خوب شبانه شود.
خوشبختانه راه‎های متعددی برای تسکین و کاهش سرفه در طول شب وجود دارد که شامل استفاده از داروها، تغییرات سبک زندگی و استفاده از درمان‎های طبیعی می‎شود.


مطالب این مقاله:
• ده راه مداوای سرفه در طول شب
• علل سرفه در شب
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد


ده راه مداوای سرفه در شب
ده راهنمایی زیر می‎تواند سرفه در طول شب را کاهش داده یا متوقف کند:

1. استفاده از رطوبت‎ساز
هوای خشک می‎تواند باعث تشدید سرفه شود. دستگاه‌های تهویۀ هوا و پنکه‌های خنک کننده و سیستم‎های گرمایشی در زمستان می‎توانند هوای محیط را خشک کنند.
افراد می‎توانند برای مرطوب کردن هوا در طول شب از دستگاه‌های رطوبت‌ساز در هنگام خواب استفاده کنند. افزایش رطوبت هوا با این روش می‎تواند به نرم کردن گلو و پیشگیری از سرفه کمک کند.
به هر حال، رطوبت بیش از حد نیز می‎تواند سبب رشد کپک یا قارچ شود. کپک می‎تواند یک مادۀ آلرژی‎زا باشد و حتی باعث تشدید سرفه گردد.
برای بررسی سطح رطوبت هوای اتاق می‎توان از رطوبت‎سنج استفاده کرد.
رساندن سطح رطوبت هوای اتاق خواب به 50 درصد هدف مناسبی برای تحقق محسوب می‎شود.

2. کاهش مواد آلرژی‌زا
آلرژی زمانی بروز می‎کند که سیستم ایمنی نسبت به یک مادۀ عموماً بی‌ضرر واکنش بیش از حد نشان می‏دهد. در مورد آلرژی علایمی مثل عطسه، خشکی و سرفه عمومیت دارند.
محرک‎های شایع    آلرژی کپک و قارچ، موی حیوانات خانگی و گرد و غبار را شامل می‎شود. بر مبنای اعلام "بنیاد ملی خواب" فرد می‎تواند با استفاده از موارد زیر میزان مواد آلرژی‎زای مرتبط به سرفه را در اتاق خواب کاهش دهد:
• استفاده از جاروبرقی دارای فیلتر HEPA برای کف اتاق خواب به صورت هفتگی برای روفتن گرد و غبار
• خالی کردن اتاق خواب از چیزهایی مثل مجلات، کتاب‎ها و خرده‎ریزها برای تخلیۀ غبارهای ناشی از آنها
• شستشوی روتختی‌ها در آب گرم به صورت هفتگی
• دوش گرفتن قبل از رفتن به بستر برای از بین بردن مواد آلرژی‎زای فضای بیرون مثل انواع گرده

3. مدیریت GERD
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) یک اختلال دستگاه گوارش است که سبب می‎شود تا مقداری از محتویات معده به درون مری بازگردد. این بیماری می‎تواند به تحریک گلو و سرفه به ویژه در اوقات شب، منجر شود.
افراد دچار GERD باید در مورد مدیریت این اختلال در طول شب با پزشک مشورت کنند. اجتناب از خوردن غذاهای محرک سوزش سر دل و نخوردن آنها در فاصلۀ 4 ساعت پیش از رفتن به بستر خواب می‏تواند به کاهش علایم کمک کند.

4. خوردن چای با عسل
خوردن چای گرم با عسل می‌‏تواند به نرم شدن گلو، کاهش تحریک گلو و رقیق شدن مخاط کمک کند.
به بچه‌های زیر یک سال نباید عسل داده شود زیرا در این گروه سنی مصرف عسل احتمال نوعی مسمومیت غذایی به نام بوتولیزم را در پی دارد.

5. استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای
برخی از مردم ممکن است در صورتی که کثرت و شدت سرفه مانع به خواب رفتن آنها می‎شود، استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای را در مد نظر قرار دهند.
داروهای ضد سرفه معمولاً بر مبنای زیر طبقه‌بندی می‎شوند:
• سرکوب کننده‎های سرفه: این داروها رفلکس سرفه را مسدود می‎کنند. سرکوب کننده‎های نسخه‎ای سرفه نیز در دسترسند که حاوی کدئین هستند.
• اکسپکتورانت‎ها: اکسپکتورانت باعث باریک و رقیق شدن مخاط ریه‎ها می‎شود، که امکان خروج آنها از ریه‎ها با سرفه را تسهیل می‎بخشد. از طریق کمک به بالا آمدن مخاط توسط سرفه، اکسپکتورانت‌ها می‎توانند مدت ادامۀ سرفه را کاهش دهند.
داروهای سرفه ممکن است عوارض جانبی در پی داشته باشند و با دیگر داروها فعل و انفعال ایجاد کنند، بنابراین پیش از استفاده از آنها بهتر است که با پزشک یا داروساز مشورت شود.


در زمینه سرفه بیشتر بخوانیم:

سرفه خشک - علل و درمان


6. بالاتر قرار دادن سر نسبت به بدن
سرفه اغلب اوقات در طول شب تشدید پیدا می‌کند زیرا فرد به حالت صاف در بستر دراز می‎کشد. در این حالت مخاط به عقب و درون گلو برمی‎گردد و سبب سرفه می‎شود.
خوابیدن در حالتی که سر بالاتر از سطح بدن قرار گرفته باشد می‎تواند آبریزش قسمت عقب بینی و علایم GERD را کاهش دهد که هر دو از علل بروز سرفه در طول شب محسوب می‌شوند.
فرد می‎تواند با استفاده از بالش این تغییر ارتفاع را برای سر در مقابل بدن ایجاد کند. تغییر حالت خوابیدن می‎تواند به مخاط امکان دهد تا بدون ایجاد سرفه جریان داشته باشد.

7. پیش از خواب آب نمک قرقره کنید
آب نمک می‌تواند باعث رفع تحریک گلو شود. در عین حال آب نمک می‎تواند مخاط جمع شده در قسمت پشت گلو را از بین ببرد.
برای کاهش سرفه فرد می‎تواند یک قاشق چایخوری نمک را در شش اونس آب گرم مخلوط کند و پیش از خواب چند بار محلول مزبور را قرقره نماید. آب نمک باید پس از قرقره بیرون ریخته شود و نباید آن را خورد.

8. ترک سیگار
کشیدن سیگار یکی از علل اصلی بروز سرفه‎های درازمدت است. ترک سیگار به مرور زمان باعث کاهش سرفه می‌شود اگرچه باعث قطع کامل مشکل در طول شب نمی‎شود.

9. استفاده از اسپری سالین بینی
اسپری سالین بینی می‎تواند از میزان خشکی بکاهد، مخاط را رقیق کند و مواد آلرژی‎زا و تحریک کنندۀ جمع شده در بینی را از بین ببرد.
اسپری سالین بینی حاوی نمک و آب است و در عین حال می‎تواند آبریزش قسمت عقب بینی را کاهش دهد.

10. آسم را درمان کنید
آسم یک اختلال درازمدت ریه است که باعث التهاب و باریک شدن راه‌های هوایی می‎شود. یک علامت شایع آسم سرفه کردن است که اغلب در طول اوقات شب تشدید پیدا می‎کند.
استفاده از داروهای استنشاقی تجویز شده توسط پزشک می‎تواند سرفۀ ناشی از آسم را در طول شب متوقف کند. برخی بخورها حاوی داروهای سیستم تنفسی هستند که راه‌های هوایی را باز می‎کنند، که این می‎تواند باعث توقف سرفه و آسان‎تر شدن تنفس شود.

علل سرفه در طول شب
سرفه در شب می‎تواند به علل متعددی بروز کند، که برخی از آنها کوتاه مدت بوده و در طول یکی دو هفته از بین می‎روند. در موارد دیگر علل بروز سرفه در طول شب ممکن است درازمدت باشد.
اختلالات مندرج در زیر علل شایع بروز سرفه در شب محسوب می‎شوند:
• انواع آلرژی
• آسم
آمفیزم
برونشیت مزمن
• GERD
سرماخوردگی
آنفولانزا

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
سرفۀ شبانه را اغلب اوقات می‎‏توان با استفاده از راه‎حل‎های برشمرده در فوق مداوا کرد. به هر جهت، مواردی وجود دارد که در مورد آنها بهتر است فرد به دکتر مراجعه کند.
در صورتی که افراد دچار هر یک از علایم مندرج در زیر باشند مراجعه به پزشک الزامی است:
تب بالاتر از 38.3 درجه سانتی‌گراد
• ادامۀ سرفه به مدت بیش از یک هفته
• سرفه همراه خون
خس خس سینه
درد قفسۀ سینه
• دشواری تنفس

دورنما
شدت سرفۀ شبانه بستگی به علت بروز آن دارد. برای مثال، سرفۀ ناشی از سرماخوردگی معمولاً در طول یکی دو هفته برطرف می‎شود. اگر علت بروز سرفه وجود یک بیماری ریوی باشد، کاهش سرفه ممکن است دشوارتر گردد.
مردم دچار آلرژی، آسم یا GERD می‎توانند از طریق مدیریت بیماری دورنمای مربوط به خود را بهبود ببخشند و برای یافتن راه‌هایی در راستای کاهش علایم باید با پزشک مشورت کنند.


Source:
Coughing at night: Ten ways to relieve a nighttime cough
Last reviewed Sat 23 September 2017
By MaryAnn de Pietro
Reviewed by Graham Rogers, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.