دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تنفس شین – استوکس: آنچه به دانستنش نیاز است

تنفس شین - استوکس، آپنه، نارسایی قلبی، سکته مغزی

تنفس شین – استوکس یک بیماری جدی است. از آنجا که این بیماری معمولاٌ در افراد دچار نارسایی قلبی شدید یا در حوالی پایان عمر فرد بروز می‌کند، آن را می‎توان دارای پیش‎آگهی ضعیف تلقی کرد.

مقالات آسم / سیستم تنفسی

• جین لئونارد، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هامیک رادیان

تنفس شین - استوکس که به نام تنفس متناوب نیز شناخته می‎شود یک الگوی غیر نرمال تنفسی است. شین – استوکس شامل تنفسی است که به شکل فزاینده‎ای عمیق‎تر می‎شود، و آنگاه با دوره‎ای دنبال می‎گردد که در آن تنفس به تدریج کم‎عمق‎تر می‎شود. سپس ممکن است پیش از شروع دوباره چرخۀ مزبور یک دور آپنه شروع شود که در آن تنفس دچار انقطاع کوتاه مدت می‎شود.
به طور متوسط هر یک از این چرخه‎ها بین 30 ثانیه تا دو دقیقه ادامه پیدا می‎کند.
این اختلال تنفسی هم در طول خواب و هم در زمان بیداری کامل بروز می‎کند، اگرچه اعتقاد بر این است که در طول خواب بیشتر شایع است.

مطالب این مقاله:
• علایم
• دیگر الگوهای غیر نرمال تنفس
• مدیریت
• پیشگیری

علایم
افراد دچار تنفس شین – استوکس معمولاٌ موارد زیر را تجربه می‎کنند:
ارتوپنه: ارتوپنه تنگی نفس در هنگام دراز کشیدن است.
• تنگی نفس حمله‎ای شبانه: تنگی نفس شدید و سرفه. این اختلال معمولاً شب‎ها بروز می‎کند و باعث اختلال خواب می‎شود.
•خواب‎آلودگی بیش از حد در طول روز و خستگی مفرط: این اختلال نتیجۀ دوره‎های اختلال خواب است.

در مورد بیماری‌های ریه بیشتر بخوانیم:

برونکیکتاسیس (برونشکتازی) یا آسیب‌دیدگی دایمی لوله‎های نایژه‎ای

شین – استوکس چطور بروز می‎کند؟
فرآیندهای منتج به توسعۀ تنفس شین – استوکس که سیستم قلبی عروقی، ریوی، و سیستم‎های عصبی سمپاتیک را درگیر می‎کند، به طور کامل شناخته شده نیست.
در هر حال، باور بر این است که این وضعیت مرتبط است با:
بازخورد ناپایدار سیستم کنترل تنفس. تغییرات سطح اکسیژن و دی‎اکسید کربن در خون سبب چرخه‎های آپنه و تهویه بیش از حد یا هیپرونتیلاسیون می‎شود.
تأخیر گردش خون: زمان گردش خون در افراد دچار نارسایی احتقانی قلب و تنفس شین – استوکس افزایش پیدا می‎کند. این موضوع یک تقویت کنندۀ مهم مسبب ایجاد اختلال محسوب نمی‎شود، اما به طور مستقیم با دامنۀ چرخۀ تنفس غیر نرمال مرتبط است.
دیگر علت بالقوه کاهش ظرفیت بافری گازهای خون است. سیستم حایل یا بافری بی‎کربنات از طریق خارج کردن دی‎اکسید کربن از راه بازدم به حفظ اسیدیتۀ بدن کمک می‎کند.
در مورد دچار تنفس شین – استوکس تهویۀ بالا، احتمال کاهش مجموع ذخیرۀ دی‎اکسید کربن وجود دارد، که این با دی‎اکسید کربن ظرفیت بافری بدن تداخل پیدا می‎کند.
در افراد دچار تنفس شین – استوکس سطح پایین اکسیژن بدن نیز می‎تواند سبب تشدید نوسانات گازهای خون شود.
چه کسی در خطر تنفس شین – استوکس قرار دارد؟
تنفس شین – استوکس در افراد دچار اختلالات نورولوژیک یا نارسایی احتقانی قلب احتمال بروز دارد. برخی تحقیقات تخمین می‎زنند که 50 درصد افرادی که دچار نارسایی احتقانی قلب در حد متوسط هستند، به شکل قابل ملاحظه‎ای دچار تنفس شین – استوکس می‎شوند.
این اختلال همچنین به عنوان یکی از اجزاء سندرم آپنه خواب شناخته می‎شود.
در هر حال، بسیاری از موارد شین – استوکس ممکن است شناسایی نشود، مشخصاً به این دلیل که اغلب موارد آن در خواب بروز می‎کند.

اختلالات همراه
شین – استوکس معمولاٌ با نارسایی قلبی یا سکته مغزی همراهی می‎شود، اما همچنین به چند اختلال دیگر مرتبط است که عبارتند از:
• بیماری یا ناخوشی ارتفاع
• صدمه مغزی
• تومورهای مغزی
• مسمومیت دی‎اکسید کربن
ادم ریوی مزمن
هیپوناترمی
• فشار داخل جمجمه‎ای
نارسایی کلیوی
انسفالوپاتی سمی
تنفس شین – استوکس همچنین ممکن است در نزد افراد در حال مرگ مشاهده شود، زیرا بدن در این زمان در کشاکش با تغییرات سطح دی‎اکسید کربن بسر می‎برد.

ریسک فاکتورها
ریسک فاکتورهای اصلی تنفس شین – استوکس نارسایی قلبی و سکته مغزی است، اگرچه ابتلا به هر یک از اختلالات همراه شین – استوکس را می‎توان یک ریسک فاکتور تلقی کرد.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

ارتوپنیا (ارتوپنه) یا تنگی نفس در حالت درازکش

دیگر الگوهای غیر نرمال تنفس
تنفس کوسمول 
این اختلال نیز با تنفس عمیق سریع مشخص می‎شود. در هر حال، تنفس کوسمول ویژگی تنفس سطحی، آپنه، یا تناوب الگوهای تنفسی قابل مشاهده در تنفس شین – استوکس را ندارد. این اختلال در کل مدت بروز خود به صورت تنفس عمیق و سریع باقی می‎ماند.
تنفس کوسمول را می‎توان در افراد دچار کتواسیدوز دیابتی یا نارسایی کلیوی مشاهده کرد. این یک مقیاس جبرانی در تلاش برای ایجاد تعادل میان اسید و باز بدن و حفظ آن است، که در آن بدن تلاش می‎کند تا دی‎اکسید کربن را از بدن که اسیدی شده است، خارج کند.

تنفس خوشه‎ای
تنفس خوشه‎ای که به نام تنفس بایوت نیز شناخته می‎شود، با گروه یا خوشه‎ای از تنفس سطحی مشخص می‎گردد. این اختلال به دنبال دوره‎های آپنه بروز می‎کند. تفاوت تنفس بایوت با شین – استوکس در این است که با چرخه‎های تنفس عمیق یا تناوب تدریجی الگوهای تنفسی مشخص نمی‎شود.

تهویۀ بیش از حد (هیپرونتیلاسیون)
تهویه بیش از حد با تنفس بیش از حد مشخص می‎شود، که در آن تنفس عمیق و سریع است، و سبب کاهش میزان دی‎اکسید کربن و بالا رفتن سطح اکسیژن در خون می‎شود.
افراد دچار اضطراب و نگرانی، استرس یا آنهایی که یک حمله پانیک را تجربه می‎کنند ممکن است دچار تنفس بیش از حد شوند. علایم این اختلال شامل سرگیجه، ضعف، غش و گیجی است.

تهویۀ ناکافی (هیپوونتیلاسیون)
تنفس بیش از حد آهسته یا بیش از حد سطحی، تهویۀ ناکافی یا هیپوونتیلاسیون نامیده می‌شود. این وضعیت باعث افزایش میزان دی‎اکسید کربن و کاهش سطح اکسیژن در خون می‎شود.
هیپوونتیلاسیون ممکن است ناشی از مشکلات ریوی مثل آمفیزم یا فیبروز کیستیک باشد. علایم این اختلال شامل خواب‎آلودگی در طول روز، سردرد و غش کردن است.

آپنه انسدادی خواب
افراد دچار آپنه انسدادی خواب دچار تناوب‌های گذرای توقف تنفس در طول خواب می‎شوند. این دوره‎های آپنه ناشی از کُلاپس راه هوایی فوقانی است، و ممکن است تا بیش از 6 بار در هر ساعت تکرار شود.
آپنه انسدادی خواب با چاقی مرتبط است. علایم آن شامل احساس سردرد هنگام برخاستن از خواب، دشواری تمرکز و خواب‎آلودگی در طول روز است.

تشخیص
تشخیص تنفس شین – استوکس می‎تواند دشوار باشد زیر این اختلال اغلب در طول خواب بروز می‎کند.
افرادی که دچار علایم تنفس شین – استوکس یا دیگر الگوهای غیر نرمال تنفس هستند باید به پزشک مراجعه کنند. دکتر بر اساس علایم و معاینۀ فیزیکی بیماری را تشخیص می‎دهد.
اگر این اختلال در طول شب بروز می‎کند، پزشک ممکن است انجام پولی‎سومنوگرافی را تجویز کند، که نوعی بررسی خواب محسوب می‎شود.

مدیریت شین - استوکس
مدیریت تنفس شین – استوکس می‎تواند شامل تمامی گزینه‎های درمانی زیر باشد:

درمان نارسایی قلبی
درمان نارسایی انسدادی قلب که عامل اختلال محسوب می‌شود می‎تواند به رفع علایم تنفس شین – استوکس کمک کند.
درمان‎های این اختلال شامل موارد زیر نیز می‎شود:
• داروها
• جراحی دریچۀ قلب
• پیوند قلب
• استفاده از پیس میکر و سایر دستگاه‎ها

اکسیژن مکمل
چندین مطالعه عنوان کرده‎اند که درمان کوتاه مدت با اکسیژن در طول خواب می‎تواند باعث کاهش تنفس شین – استوکس شود.
این نکته مشخص شده است که درمان اکسیژن شبانه علایم اختلال، کیفیت زندگی و عملکرد دهلیز چپ قلب را در فرد بهبود می‌بخشد.

فشار هوایی مثبت مداوم (CPAP)
فشار هوایی مثبت مداوم درمان پیشتاز برای آپنه خواب محسوب می‎شود. این درمان از فشار هوای ملایم برای باز نگه داشتن راه هوایی استفاده می‎کند. بیمار ماسکی بر روی دهان، بینی یا هر دو می‎گذارد. ماسک به یک لولۀ متصل به یک دستگاه CPAP وصل است که این لوله جریان هوای مثبت را در اختیار بیمار قرار می‎دهد.
فواید قابل مشاهدۀ این روش شامل بهتر شدن کیفیت خواب، کاهش خُر و پف، و کاهش میزان خواب‎آلودگی در طول روز است. فواید درازمدت آن شامل کنترل فشار خون، کاهش خطر سکته مغزی، و بهبود حافظه است.
در هر حال، برخی مطالعات نشان داده‎اند که CPAP میزان بقاء را در بیماران دچار نارسایی قلبی افزایش نمی‎دهد، اگرچه مطالعات دیگری عنوان می‎کنند که 43 درصد افراد فوایدی را در مورد علایم شین – استوکس تجربه می‎کنند.

پیشگیری
پیشگیری از تنفس شین – استوکس شامل پیشگیری از اختلالات پزشکی پشت این بیماری شامل نارسایی قلبی و سکته مغزی است که به این اختلال مرتبطند.
افراد دچار این بیماری‎ها باید اطمینان داشته باشند که برنامۀ درمانی برای کمک به مدیریت علایم خود را که می‎تواند به پیشگیری از تنفس شین – استوکس کمک کند، دنبال می‎کنند.
اجتناب از قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین و دیگر مواد شیمیایی که می‎توانند سبب آنسفالوپاتی سمی شوند، نیز به پیشگیری از این اختلال کمک می‎کند.

دورنما
تنفس شین – استوکس یک بیماری جدی است. از آنجا که این بیماری معمولاٌ در افراد دچار نارسایی قلبی شدید یا در حوالی پایان عمر فرد بروز می‌کند، آن را می‎توان دارای پیش‎آگهی ضعیف تلقی کرد. در هر حال، همیشه مورد چنین نیست، و این اختلال را می‎توان در افراد سالم دچار ناخوشی ارتفاع یا در طول خواب مشاهده کرد.
در برخی از مطالعات برای بیماران دچار نارسایی احتقانی قلب و تنفس شین – استوکس، نرخ مرگ و میر بالاتر تعیین شده است، به ویژه اگر بیماران در طول ساعات بیداری خود دچار مشکلات تنفسی باشند. دلیل این موضوع این است که تنفس شین – استوکس در یک قلب دچار نارسایی چیزی بیشتر از یک "فشار" محسوب می‎شود.

برای آشنایی بیشتر با الگوها و اختلالات تنفسی به لینک‌های زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت مراجعه فرمایید:

تنفس پارادوکسیکال یا تنفس متناقض‌نما

تنفس کوسمول - علایم، درمان، و پیشگیری

Source:
Cheyne-Stokes respiration: What you need to know
Written by Jayne Leonard Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP
Last reviewed: Sat 6 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.