دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گرفتگی بینی و درمان‌های در دسترس

گرفتگی بین، آلرژی، سرماخوردگی، رینیت آتروفیک، رینیت آلرژیک، کمپرس گرم، روغن اکالیپتوس، دکونژستانت، عفونت ویروسی،  اسپری سالین

این مقاله به 8 درمان در دسترس برای گرفتگی بینی می‌پردازد.

مقالات گوش، حلق و بینی

• مری‌آن دی‌ پیترو، دکتر النا بیگرز
• ترجمة هستی فراست‌فر


گرفتگی بینی وضعیت شایعی است. در واقع اغلب مردم گهگاه دچار گرفتگی بینی می‌شوند.
گرفتگی بینی بروز وقتی پیدا می‌کند که رگ‌های خونی داخل بینی ملتهب و بافت‌های بینی متورم می‌شوند. ایجاد مخاط بیش از حد در بینی نیز می‌تواند با گرفتگی آن همراه شود.
این مقاله به 8 درمان در دسترس برای گرفتگی بینی می‌پردازد.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• درمان‌های کاهش گرفتگی بینی
• علل گرفتگی بینی
• علایم همراه و زمان مراجعه به پزشک


درمان‌های کاهش گرفتگی بینی
گرفتگی بینی می‌تواند احساس ناخوشایندی در افراد ایجاد کند. افرادی که اغلب دچار حالت پُری بینی می‌شوند دنبال راه سریعی برای کاهش مشکل می‌گردند تا بتوانند راحت‌تر نفس بکشند.
خوشبختانه درمان‌های زیادی برای رفع گرفتگی بینی وجود دارد که طیف گسترده‌ای از مداواهای خانگی تا داروها را شامل می‌شود.

1. دوش گرفتن
گرفتن دوش آب گرم می‌تواند میزان گرفتگی بینی را کاهش دهد. بخار دوش می‌تواند به خروج مخاط جمع شده در بینی و بهبود تنفس کمک کند.
اگرچه فواید بخار به اینجا ختم نمی‌شود، و بخار دستکم به طور موقت احساس تسکین به وجود می‌آورد.

2. استفاده از اسپری سالین
اسپری سالین می‌تواند به کاهش التهاب بافت در بینی و کاهش گرفتگی آن کمک کند.
اسپری سالین به تنهایی حاوی دارو نیست، بنابراین این اسپری معمولاً برای استفاده در دوران بارداری ایمن است. اسپری سالین بدون نسخه قابل تهیه است.

3. قرمز کردن سینوس‌ها
دستگاه‌های مختلفی نظیر قوری‌ها در بازار وجود دارد که می‌توان از آنها برای قرمز کردن سینوس‌ها استفاده کرد. قوری صدها سال است که برای پاک کردن مجاری بینی از مخاط‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مردم همچنین می‌توانند از محلول سالین برای خارج کردن مخاط از سوراخ‌های بینی استفاده کنند. برای این کار باید از آب مقطر یا آب جوشیدة سرد شده استفاده شود تا از ورود باکتری‌های موجود در آب معمولی به درون بینی پیشگیری گردد.

4. کمپرس گرم
کمپرس گرم می‌تواند گرفتگی سینوس و احساس گرفتگی ناشی از آن در بینی و صورت را کاهش دهد.
افراد می‌توانند یک تکه پارچه را در آب خیلی گرم خیس کرده و روی صورت خود قرار دهند. فقط باید مواظب باشند که پارچه آنقدر داغ نشود که باعث سوختگی در صورت شود.

5. استفاده از روغن اکالیپتوس
روغن اکالیپتوس از برگ‌های درخت اکالیپتوس گرفته می‌شود. این روغن صدها سال است که به خاطر ترکیبات شفابخش خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استنشاق روغن اکالیپتوس می‌تواند باعث کاهش التهاب بینی و آسان‌تر کردن تنفس شود. افراد می‌توانند چند قطره از روغن اکالیپتوس را در یک قوری پر از آب جوش بریزند و بخار حاصل از این ترکیب را استنشاق کند.

6. استفاده از داروهای آلرژی
در برخی موارد گرفتگی بینی ناشی از یک واکنش آلرژیک است. داروی آلرژی می‌تواند حاوی یک آنتی‌هیستامین باشد که واکنش آلرژیک را متوقف می‌کند.
استفاده کنندگان از این داروها باید دستورعمل مصرف آن را بدانند و از عوارض جانبی دارو باخبر باشند. برخی از داروهای آلرژی حالت خواب‌آلودگی ایجاد می‌کنند.

4. استفاده از دکونژستانت
دکونژستانت‌ها هم می‌توانند یک گزینه برای گرفتگی بینی باشند. آنها باعث باریک شدن رگ‌های خونی داخل بینی می‌شوند. باریک شدن رگ‌ها باعث کاهش تورم بافت داخل بینی و کاهش گرفتگی آن می‌شود.
دکونژستانت‌ها در اشکال قرص و اسپری بینی در دسترس قرار دارند. اسپری بینی ممکن است سریع‌تر عمل کند زیرا نیازی به جذب از راه معده ندارد. هم انواع غیر نسخه‌ای و هم انواع نسخه‌ای این داروها در دسترس هستند.
افراد دچار فشار خون بالا باید در مورد ایمن بودن استفاده از دکونژستانت‌ها با پزشک مشورت کنند.
عوارض جانبی دکونژستانت‌ها می‌تواند شامل افزایش ضربان قلب، و خشکی دهان باشد. اسپری بینی دکونژستانت‌ها نیز می‌تواند سبب عطسه و سوزش درون بینی شود.

5. استفاده از مرطوب کننده
اضافه کردن مرطوب کننده به هوای اتاق با استفاده از دستگاه‌های بخار‌ساز گرم یا سرد می‌تواند سبب کمتر شدن مخاط درون بینی شود. این کار تخلیة بینی را آسان‌تر می کند. بخار‌ خنک در عین حال می‌تواند التهاب غشاءهای مخاطی داخل بینی را کاهش دهد.
تمیز نگه داشتن دستگاه مرطوب‌ساز برای پیشگیری از رشد باکتری اهمیت دارد. افراد همیشه باید تبعیت از دستورات مندرج از سوی سازندة دستگاه برای تمیز نگه داشتن آن را مد نظر قرار دهند.

علل گرفتگی بینی
در بیشتر مواقع گرفتگی بینی مشکلی موقتی است. اما چه دلایلی سبب بروز چنین حالتی می‌شود؟ موارد زیر را در مورد علل منجر به گرفتگی بینی لحاظ کنید:

عفونت‌های ویروسی
سرماخوردگی که به عفونت ویروسی مرتبط است یکی از شایع‌ترین علل گرفتگی بینی است. چندین ویروس می‌توانند باعث بروز سرماخوردگی شوند که رینوویروس عمومی‌ترین آنها است.
گذشته از گرفتگی بینی، سرماخوردگی می‌تواند سبب عطسه، درد گلو و سرفه شود.

رینیت آلرژیک
رینیت آلرژیک بسیار شایع است. بر مبنای نظر کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمنولوژی / American College of Allergy, Asthma and Immunology 40 تا 60 میلیون آمریکایی دچار این وضعیت هستند.
رینیت آلرژیک وقتی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن نسبت به ماده‌ای که معمولاً بی‌ضرر است واکنش بیش از حد نشان می‌دهد. محرک‌های شایع رینیت آلرژیک معمولاً شامل مواد پشمی، گرد و غبار و شورة حیوانات خانگی است.
در کنار گرفتگی بینی، علایم شامل عطسه، آبریزش بینی، و خارش چشم است. روشن نیست که چرا برخی از افراد دچار رینیت آلرژیک می‌شوند، اما داشتن تاریخچة خانوادگی رینیت آلرژیک یک ریسک فاکتور است.

رینیت‌های شغلی
رینیت‌های شغلی شبیه رینیت‌های آلرژیک است. این نوع رینیت هنگامی بروز می‌کند که فرد شاغل نسبت به یکی از مواد موجود در محل کار خود دچار آلرژی باشد.
علایم ممکن است شامل گرفتگی بینی، خارش چشم و سرفه باشد. افرادی که با مواد شیمایی، غبار چوب، و غلات سر و کار دارند بیشتر در معرض ابتلا به رینیت آلرژیک قرار دارند.

رینیت بارداری
بارداری بر بخش‌های متعددی از بدن اثر می‌گذارد و بینی می‌تواند یکی از این بخش‌ها باشد. در خلال بارداری، هورمون‌های پروژسترون و استروژن افزایش پیدا می‌کنند.
این افزایش هورمون‌ها در کنار افزایش جریان خون می‌تواند سبب تورم غشاهای مخاطی داخل بینی شود. علایم می‌تواند شامل گرفتگی بینی و عطسه باشد.
رینیت حاملگی می‌تواند در هر زمانی از بارداری بروز کند. علایم این نوع رینیت کمی پس از زایمان برطرف می‌شود.

رینیت آتروفیک
رینیت آتروفیک هنگامی بروز می‌کند که در غشاهای مخاطی درون بینی نوعی لاغرشدگی و تصلب وجود دارد. بافت‌های لاغر کار رشد و ایجاد عفونت را برای باکتری‌ها آسان‌تر می‌کنند. در این وضعیت ممکن است در داخل بینی پوسته نیز ایجاد شود.
این وضعیت اغلب در افرادی شایع است که چند بار عمل جراحی بینی انجام داده‌اند.

علایم همراه و زمان مراجعه به پزشک
وقتی فردی دچار گرفتگی بینی می‌شود، این گرفتگی ممکن است با برخی علایم دیگر همراه باشد. دچار شدن به عطسه و آبریزش بینی در این وضعیت نامعمول نیست. گرفتگی بینی در عین حال در برخی از افراد تولید سردرد نیز می‌کند.
اگرچه ممکن است مورد ناراحت کننده‌ای باشد، گرفتی بینی در اکثر مواقع مسأله‌ای نیست که باعث ایجاد نگرانی باشد. با وجود این در برخی مواقع شاید بهترین کار در این مورد مراجعه به پزشک باشد، مثلاً در مواردی که علایم مشکل خودبخود رفع نمی‌شوند.
مقدار زمان لازم برای بهبود مورد بستگی به علت دارد. بر مبنای نظر مایو کلینیک اکثر مردم در طول حدود 10 روز از سرماخوردگی بهبود می‌یابند.
اگر علایم بیش از 10 روز ادامه داشته باشد باید به پزشک مراجعه کرد.
پیامدهای گرفتگی بینی می‌تواند بسته به علت گسترش داشته باشد. اگر گرفتگی بینی بر اثر عفونت ویروسی باشد، پیامدهای محتمل شامل عفونت گوش، برونشیت و سینوزیت خواهد بود.
علایم دیگری که ممکن است نشان از موارد جدی‌تری از گرفتگی بینی باشند شامل موارد زیر است:
- خارج شدن مخاط سبزرنگ از بینی
- درد صورت
- درد گوش
- سردرد
- تب
- سرفه
- گرفتگی قفسة سینه
افراد دارای علایم بالا باید برای مشخص شدن علت وضعیت خود به پزشک مراجعه کنند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.