دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پاپیلیت زبانی گذرا یا آماس دروغگویی

, آب کشیدن دهان, قرقره آب‌نمک, دهانشویه, زیلاکتین, دندان‌پزشک

آماس دروغگویی به صورت برآمدگی‌های متورم قرمز یا سفید رنگ روی زبان ظاهر می‌شوند

مقالات گوش، حلق و بینی

در این مقاله:
• علایم آماس دروغگویی کدامند؟
• آماس دروغگویی چه علتی دارد؟
• تشخیص آماس دروغگویی
• درمان آماس دروغگویی
• دورنما برای آماس دروغگوییآماس دروغگویی برآمدگی‌های کوچک قرمز یا سفید رنگی هستند که روی زبان ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها ممکن است دردناک و ناراحت کننده باشند. حتی با وجودی که آنها به سرعت ظاهر می‌گردند به طور معمول در طول چند روز و اغلب بدون نیاز به درمان برطرف می‌شوند.
نام پزشکی آماس دروغگویی پاپیلیت زبانی گذرا است، اما این اختلال پس از شیوع این افسانه که آنها بر اثر دروغ گفتن بروز می‌کنند "آماس دروغگویی" نام گرفتند.


علایم آماس دروغگویی کدامند؟
آماس دروغگویی به صورت برآمدگی‌های متورم قرمز یا سفید رنگ روی زبان ظاهر می‌شود. برخی افراد آنها را جوش تلقی کرده یا مثل جوش احساس می‌کنند. آماس دروغگویی ممکن است دردناک باشند، حتی زمانی که شخص غذا نمی‌خورد یا چیزی نمی‌نوشد. برخی مبتلایان دچار حس سوزش، خارش یا مور مور زبان می‌شوند. در عین حال دیگران گذشته از خود برآمدگی دچار علایم دیگر یا درد نمی‌شوند.
اگر آماس دروغگویی در کسی با علایم همراه شود وی ممکن است دچار پاپیلیت زبانی فورانی باشد. پاپیلیت زبانی فورانی دارای همان برآمدگی‌های قرمز یا سفید دردناک آماس دروغگویی است اما احتمالاً بروز آن نتیجه ابتلاء شخص به یک ویروس است. این اختلال با ورم غدد و تب همراه است و بیشترین شیوع آن در کودکان دیده می‌شود. برطرف شدن اختلال اخیر به جای چند روز به چند هفته زمان نیاز دارد.


آماس دروغگویی چه علتی دارد؟
گمان می‌رود آماس‌های دروغگویی بسیار شایع باشند اما در مورد آنها تحقیق کافی صورت نگرفته است. پزشکان دقیقاً در مورد علت بروز انواع آماس دروغگویی مطمئن نیستند. ما می‌دانیم که احتمال بروز آنها در افرادی بیشتر است که مقدار زیادی غذاهای بسیار اسیدی (شامل میوه و سبزیجات) و غذاهای قنددار می‌خورند.
دیگر علل محتمل عبارتند از:
• اوج‌گیری استرس، که می‌تواند باعث ایجاد پاسخ التهابی شود
تروما، حتی بر اثر گاز گرفتن زبان
• غذاهای اسیدی
• مشکلات معده‌ای روده‌ای شامل یبوست
آلرژی غذایی


تشخیص آماس دروغگویی
اگر کسی دچار آماس دروغگویی باشد که پس از یک هفته برطرف نشود و برآمدگی‌ها پایدار و دردناک باشند، شخص باید به دکتر یا دندان‌پزشک مراجعه کند. کودکان دچار آماس دروغگویی برگشت کننده و دردناک باید توسط متخصص بیماری‌های کودکان مورد بررسی قرار گیرند.
پزشک (یا دندان‌پزشک) برآمدگی‌های مزبور را معاینه کرده و احتمالاً به اتکاء صرف نمای ظاهری آنها می‌تواند مشکل را تشخیص دهد. اگر پزشک مطمئن نباشد که برآمدگی‌ها از نوع آماس دروغگویی هستند یا نتیجه اختلالی مثل پاپیلوماویروس انسانی، نسبت به گرفتن بیوپسی برای تمیز دادن آنها اقدام خواهد کرد. برای انجام بیوپسی پزشک احتمالاً زبان را با استفاده از یک ماده بی‌حسی موضعی بی‌حس خواهد کرد. پزشک نمونه کوچکی از بافت برآمدگی را خارج کرده و آن را زیر میکروسکپ بررسی می‌کند.


درمان آماس دروغگویی
پزشکان عموماً نیاز نیست تا کار چندانی در مورد درمان اغلب انواع پاپیلیت زبانی گذرا انجام دهند.
مداوای خانگی و داروهای غیر نسخه‌ای برای کاهش علایم و کمک به برطرف شدن سریع‌تر مشکل در دسترسند. این رویکردها موارد زیر را شامل می‌شوند:
آب کشیدن دهان و قرقره آب‌نمک
• مسواک زدن دندان‌ها دستکم دو بار در روز و استفاده از دهانشویه برای پاک کردن دهان از انواع باکتری مضر
• اجتناب از خوردن غذاهای تحریک کننده (خوردن غذاهای ساده و نرم ممکن است مفید باشد)
• استفاده از داروی موضعی غیر نسخه‌ای مثل زیلاکتین، که روی برآمدگی را مثل نوعی بانداژ می‌پوشاند و آنها را در مقابل اصطکاک که می‌تواند به تحریک بیشتر برآمدگی‌ها منجر گردد محافظت می‌کند.


دورنما برای آماس دروغگویی
اگرچه آماس‌های دروغگویی دردناک هستند آنها اغلب در فاصله کوتاهی از بروز بدون نیاز به هر گونه درمانی برطرف می‌شوند. مداوای خانگی می‌تواند باعث تسریع روند بهبود نیز بشود.
اگر کسی منظماً دچار آماس دروغگویی شود و اجتناب از محرک‌های مورد سوءظن اثربخش نباشد، پزشک یا دندان‌پزشک می‌تواند در اتخاذ رویکرد درمانی دارای کارآیی بیشتر کمک کند./پاپیلیت زبانی گذرا یا آماس دروغگویی
دکتر سوزان فالک، آنا گوتر
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Healthline
Lie Bumps (Transient Lingual Papillitis)
Medically reviewed by Suzanne Falck, MD —
Written by Ana Gotter —
Updated on March 7, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.