دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آنچه باید در مورد غرغره آب نمک بدانیم

غرغره آب‎ نمک، گلودرد، زخم‌های دهان، قرقره آب نمک، نمک طعام، دهانشویه‌های طبی، زخم شانکر، آلرژی، عفونت‌های سیستم تنفسی، سرماخوردگی، آنفولانزا، مونونوکلئوز، هیپرتانسیون

مردم دچار فشار خون بالا یا کسانی که نیاز به مصرف محدود نمک دارند باید پیش از اقدام به غرغره کردن آب‌نمک با پزشک مشورت نمایند

مقالات گوش، حلق و بینی

• غرغره آب نمک چیست؟
• کاربردهای غرغره آب‌نمک
• آیا غرغره آب نمک باکتری‌ها را می‌کشد؟
• آماده‌سازی
• چگونه غرغره کنیم
• خطرات غرغره آب نمک
• خلاصه


گلودرد و زخم‌های دهان اختلالات شایعی هستند که اغلب مردم دچار آنها می‌شوند. غرغره آب‌نمک (قرقره آب نمک) می‌تواند یک راه ارزان، ایمن، و مؤثر برای فروکش درد و تخفیف علایم اختلالات تأثیرگذار بر دهان و گلو باشد.
در حالی که داروخانه‎ها و بسیاری از فروشگاه‌ها دهانشویه‌های طبی و محصولات مشابه را می‌فروشند برخی از مردم غرغره آب‌نمک و دیگر درمان‌های خانگی را ترجیح می‌دهند.

غرغره آب‌نمک چیست؟
غرغره آب‌نمک یک درمان خانگی برای گلودرد و دیگر علل منجر به درد دهان است. محلول‌های آب نمک مخلوط ساده آب و نمک طعام هستند که می‌توانند جایگزین ارزان، ایمن، و مؤثری برای دهانشویه‌های طبی باشند.
در مورد محلول‌های آب‌نمک تحقیق مناسب انجام نشده است. یک مطالعه در مقیاس کوچک مربوط به سال 2010 بر روی 45 کودک به بررسی اثربخشی غرغره آب‌نمک شستشو و دهانشویه‌های محتوی زاج پرداخته است.
محققان گزارش دادند کودکانی که از غرغره آب‌نمک دو بار در روز به مدت 21 روز استفاده کرده بودند در مقایسه با کودکان استفاده کننده از دارونما به شکل قابل ملاحظه‌ای با کاهش میزان باکتری‌های دهان مواجه شدند.
به هر حال، غرغره آب‌نمک به اندازه دهانشویه حاوی زاج سفید در کاهش میزان باکتری‌های دهان مؤثر نبود. آلوم، که پتاسیم سولفات آلومینیم است، ترکیب فعال برخی دهانشویه‌های طبی به شمار می‌رود.
پزشکان و دندان‌پزشکان غرغره آب‌نمک را برای کمک به تسکین درد دهان و گلو توصیه می‌کنند.

کاربردهای غرغره آب‌نمک
غرغره آب‌نمک می‌تواند برای درمان موارد خفیف درد، ناراحتی و خارش دهان و گلو مؤثر باشد. در ادامه در مورد برخی اختلالات که در آنها استفاده از غرغره آب‌نمک مؤثر است بحث خواهد شد.

گلودرد
غرغره آب‌نمک می‌تواند راه مؤثری برای کاهش ناراحتی ناشی از انواع گلودرد باشد.
هم "انستیتو بهبود سیستم‌های بالینی" و هم "انجمن آمریکایی سرطان" (ACS) غرغره با استفاده از آب نمک را برای تسکین گلودرد توصیه کرده‌اند. بر مبنای اعلام ACS، مصرف منظم غرغره آب‌نمک می‌تواند به تمیز نگه داشتن دهان و پیشگیری از عفونت، مشخصاً در مورد تحت درمان با شیمی درمانی یا اشعه درمانی کمک کند.

زخم شانکر
زخم‌های شانکر اولسرهای دردناکی هستند که در دهان ایجاد می‌شوند. غرغره آب نمک می‌تواند به فروکش درد و تقویت روند التیام زخم‌ها کمک کند.

آلرژی
برخی انواع آلرژی مثل تب یونجه می‌توانند باعث ورم معبرهای بینی و گلو در فرد مبتلاء شوند، که وضعیتی ناراحت کننده است. اگرچه غرغره آب و نمک باعث پیشگیری از آلرژی نمی‌شود به تخفیف برخی موارد ناراحتی گلو کمک می‌کند.

عفونت‌های سیستم تنفسی
عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی شایع بوده و شامل سرماخوردگی، آنفولانزا، مونونوکلئوز، و عفونت‌های سینوس می‌شوند. برخی تحقیقات عنوان کرد‌ه‌اند که غرغره آب نمک می‌تواند باعث تخفیف علایم این اختلالات شده و حتی به پیشگیری از بروز عفونت‌های سیستم تنفسی فوقانی منجر شود.
برای مثال، یک مطالعه در سال 2013 شامل 338 نمونه پی برد افرادی که آب نمک غرغره می‌کردند کمتر احتمال داشت که دچار عفونت سیستم تنفسی فوقانی شوند.

سلامت دندان
غرغره منظم آب‌نمک می‌تواند به زدودن باکتری‌های چسبیده به لثه‌ها یاری کند که این کار به تمیز کردن دندان و لثه و پیشگیری از انباشت پلاک و رسوب کمک می‌کند. انباشت باکتری در دهان می‌تواند به بیماری لثه و فساد دندان منجر شود.
"انجمن آمریکایی دندان‌پزشکی" (ADA) توصیه می‌کند مردم به ملایمت دهان خود را پس از انجام یک اقدام دندان‌پزشکی با استفاده از محلول آب‌نمک آبکشی کنند. انجام این کار به تمیز نگه داشتن ناحیه تخلیه شده و پیشگیری از عفونت کمک می‌کند.

آیا آب نمک باکتری‌ها را می‌کشد؟
آب نمک می‌تواند برخی باکتری‌های موجود در دهان و گلو، و نه همگی آنها را از بین ببرد. به هر جهت، محلول حاوی نمک می‌تواند کمک کند تا باکتری‌ها به سطح لثه، دندان و گلو منتقل شوند. وقتی باکتری‌ها به سطح منتقل شده باشند برخی از آنها در هنگام شستشو و آبکشی دهان از آن خارج می‌شوند.

آماده‌سازی
آماده‌ کردن غرغره آب‌نمک کاری ارزان و آسان است. ADA توصیه می‌کند که نصف قاشق چایخوری نمک به 8 اونس آب اضافه و محلول تا هنگام ترکیب کامل اجزاء هم زده شود.
یک ترکیب جایگزین در این مورد شامل افزودن جوش شیرین به محلول آب‌نمک است. برای مثال ACS ترکیب زیر را برای آماده کردن غرغره آب‌نمک توصیه می‌کند:
• یک کوارتر (یک چهارم لیتر) آب
• 1 قلشق چایخوری نمک
• 1 قاشق چایخوری جوش شیرین

چگونه به شکل مؤثری غرغره کنیم
برای استفاده از غرغره آب‌نمک:
• مقدار کافی محلول را داخل دهان بریزید
• آب نمک را در اطراف ناحیه پشت گلو غرغره کنید
• دهان، دندان و لثه‌ها را آب بکشید
• محلول را از دهان بیرون بریزید
مردم می‌توانند در هر فرصت ممکن نسبت به غرغره آب‌نمک اقدام کنند. اگرچه محلول آب‌نمک معمولاً برای بلعیدن ایمن است، بهترین کار دور ریختن آن است.
برای رسیدن به بیشترین اثربخشی، مردم باید روزانه یک تا دو بار غرغره آب‌نمک را انجام دهند.
مردم در حال گذراندن دوره بهبود پس از اعمال دندان‌پزشکی می‌توانند محلول آب‌نمک را برای آب کشیدن دهان استفاده کنند. به هر جهت، برای چند روز اول، این کار باید برای پیشگیری از سر باز کردن خراش‌ها به ملایمت انجام شود و در انجام این کار باید دستورات متخصص دندان‌پزشکی مراعات گردد.

خطرات و ملاحظات
غرغره آب‌نمک برای کودکان و بزرگسالان ایمن تلقی می‌شود. به هر جهت، مردم دچار مشکل غرغره کردن نباید از غرغره آب‌نمک استفاده کنند.
برخی کودکان خردسال نیز نمی‌توانند این کار را به شکل مؤثر انجام دهند. متخصص بیماری‌های کودکان می‌تواند در این مورد توصیه‌های لازم را ارائه داده یا زمان آمادگی بچه برای آن را مشخص کند.
در صورت تمایل انجام چند باره غرغره آب‌نمک در هر روز کاری ایمن است و در مورد اغلب مردم این کار هیچ‌گونه عارضه جانبی ایجاد نمی‌کند. مردم دچار هیپرتانسیون یا افراد دچار دیگر اختلالات پزشکی که نیاز به محدود کردن مصرف نمک خود دارند باید پیش از اقدام به غرغره آب‌نمک با پزشک مشورت کنند.
مردم ناخشنود از طعم و مزه محلول آب‌نمک می‌توانند از عسل یا سیر برای بهبود و تغییر طعم مزبور کمک بگیرند.

خلاصه
غرغره کردن آب‌نمک می‌تواند در حفظ نظافت دهان و تخفیف درد و ناراحتی ناشی از گلودرد، زخم دهان و اقدامات دندان‌پزشکی کمک کننده باشد.
مردم می‌توانند به شکل ایمن تا چند بار در روز آب‌نمک غرغره کنند. این کار به طور معمول هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد. به هر حال، مردم دچار فشار خون بالا یا کسانی که نیاز به مصرف محدود نمک دارند باید پیش از اقدام به غرغره کردن آب‌نمک با پزشک مشورت نمایند./


• جِنا فلچر، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What to know about gargling with salt water
Last reviewed Tue 21 May 2019
By Jenna Fletcher
Reviewed by Stacy Sampson, DO

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.