دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ورم پرزهای چشایی - آنچه دانستنش نیاز است

پرزهای چشایی، زبان، بهداشت دهان و دندان، عفونت قاچری، عفونت باکتریایی، سوختگی، غذاهای سرد، غذاهای بسیار گرم،  میکروایلی، ورم زبان، درد زبان، ورم پرزهای چشایی

گاهی از اوقات تورم پرزهای چشایی مــی‎تواند پیامی از وجود مشکلات جدی‎تری مثل سرطان زبان باشد، که می‎تواند سبب التهابی شود که زبان و پرزهای چشایی را به طور منفی تحت تأثیر می‎گذارد.

مقالات گوش، حلق و بینی

• ریچل نل، دکتر کریستین فرانک
• ترجمه هامیک رادیان


پرزهای چشایی ارگان‎های حسگری هستند که به انسان امکان درک و لذت بردن از طعم و مزۀ چیزهای مختلف، از شیرینی گرفته تا غذاهای نمکی و ترش، را می‎دهند.
پرزهای چشایی معمولاً در طول یک دورۀ زمانی یک تا دو هفته‎ای خود را بازتولید می‎کنند. به هر جهت، مواقعی هست که این پرزها دچار آسیب‌دیدگی، سوختگی یا تورم می‎شوند.
به طور بالقوه علل متعددی برای آسیب دیدن پرزهای چشایی وجود دارد و علت بروز آسیب درمان آن را نیز مشخص می‎کند.


[مطالب این مقاله:]
• علل
• نمای ظاهری
• مراجعه به پزشک
• درمان
• پیام همراه


علل
درون برآمدگی‎های کوچک پرزهای چشایی اجزاء مومانندی هست که به عنوان میکروایلی شناخته می‌شوند و دارای سلول‎های حسگر هستند. این سلول‎ها پیام‎ها را به مغز مخابره می‎کنند. بروز هر گونه اختلال در مورد این سلول‎ها می‏تواند به توانایی چشایی در فرد آسیب وارد کند.
چند اختلال و وضعیت مختلف از جمله موارد فهرست شده در زیر می‎توانند صدماتی آنقدر جدی به پرزهای چشایی وارد کنند که نتیجۀ آن تورم آنها باشد:
ریفلاکس اسید که سبب بالا رفتن اسید معده به سمت گلو و سوزانیدن پرزهای چشایی قرار گرفته در قسمت عقب گلو می‎شود
• بریدگی‌ها، سوختگی‎ها یا جراحاتی در دهان که نتیجۀ آنها التهاب و ایجاد ورم باشد
خشکی دهان
• خوردن غذاهای دارای ادویه‎های تند یا غذاهای ترش
• قرار گرفتن در معرض تماس با غذاهای بسیار داغ یا بیش از حد سرد
• داشتن سابقۀ تماس با اشعه در ناحیه سر و گردن
عفونت‎هایی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت‎های قارچی، یا بیماری‎های باکتریایی
• مشکلات مربوط به ضعف بهداشت دهان و دندان
• مصرف دخانیات
• مصرف داروهایی که روی زبان تأثیر بسیار اسیدی دارند
گاهی از اوقات تورم پرزهای چشایی مــی‎تواند پیامی از وجود مشکلات جدی‎تری مثل سرطان زبان باشد، که می‎تواند سبب التهابی شود که زبان و پرزهای چشایی را به طور منفی تحت تأثیر می‎گذارد.

پرزهای چشایی چگونه به نظر می‎رسند؟
پاپیلاها ممکن است به رنگ سفید یا قرمز ظاهر شوند. برخی از آنها نیز ممکن است تاول‎های کوچک پر از مایعی داشته باشند که زیر عنوان پوسچول‎های زبان شناخته می‎شوند.
به هر جهت به صورت نرمال فرد نباید قادر باشد تا پرزهای چشایی خود را با چشم غیر مسلح مشاهده کند.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
از آنجا که بدن به صورت مداوم پرزهای چشایی تازه ایجاد می‎کند، در اغلب موارد تورم پرزهای چشایی به سرعت برطرف می‎شود. یا افراد وضعیت زیربنایی مبتلابۀ خود را درمان می‎کنند یا اینکه آسیب دیدگی پرزهای چشایی به مرور زمان بهبود پیدا می‎کند.
در هر حال بنا بر اعلام "انستیتوهای ملی بهداشت" بر مبنای تخمین‌های موجود سالانه 200.000 نفر در سطح ایالات متحد آمریکا در صدد درمان اختلالات مرتبط به حس چشایی در خود برمی‎آیند.
اگر فرد متوجه وجود تورم مزمن در پرزهای چشایی خود شود یا احساس کند که قوه چشایی وی دچار آسیب شده است، وی باید به یک متخصص گوش، حلق و بینی (اُتالارینگولوژیست) مراجعه کند.


در زمینه ورم بیشتر بخوانیم:

ورم دست - آنچه دانستنش نیاز است


تشخیص
متخصص گوش، حلق و بینی فرآیند تشخیص را با پرسش از تاریخچۀ سلامت فرد شروع کرده و مروری بر اختلالات پزشکی مبتلابۀ وی انجام می‎دهد و از داروهای مورد مصرف فرد سؤال می‎کند. دکتر در عین حال علایم موجود را مورد لحاظ قرار می‎دهد و یک معاینۀ جسمانی انجام می‎دهد. دکتر در عین حال با قرار دادن مواد دارای طعم‎های خاص بر روی زبان فرد یک تست چشایی در مورد وی انجام می‏دهد.
اگر پزشک به این موضوع مشکوک شود که بیمار مبتلا به سرطان زبان است، وی نسبت به انجام بیوپسی بافت زبان اقدام می‏کند. در مرحلۀ بعد یک پاتولوژیست نمونۀ تهیه شده از بیوپسی بافت زبان را برای جستجو در مورد سلول‎های سرطانی زیر میکروسکپ بررسی می‎کند.

درمان‌ها کدامند؟
مردم می‎توانند تورم پرزهای چشایی خود را با درمان علت یا علل اصلی مداوا کنند یا کاهش دهند. این شامل مصرف آنتی‎بیوتیک برای عفونت‌های باکتریایی یا مشکلات لثه می‎شود.
برخی از اوقات این امکان وجود دارد که پزشک برای کاهش اثرات تورم زبان یا پرزهای چشایی نوع داروی مورد تجویز برای فرد را تغییر دهد.
ترک مصرف دخانیات نیز می‎تواند به افراد سیگاری دچار مشکلات مربوط به چشایی کمک کند.
دیگر قدم‎ها در این مورد عبارتند از:
• مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دستکم دو بار در روز.
• استفاده از دهانشویه و مواد آبکشی مخصوص دهان در صورتی که خشکی دهان عامل بروز مشکل باشد
• استفاده از قرقرۀ آب نمک گرم چند بار در روز
• استفاده از تراشه‎های ریز یخ روی زبان برای کاهش ورم ایجاد شده
• استفاده از داروهای لازم برای کاهش ریفلاکس اسید مثل داروهای مهار کنندۀ پمپ پروتون و بلوک کننده‌های گیرندۀ H2 در صورت نیاز
مردم در عین حال می‎توانند در مورد گزینه‌های درمان شخصی مفید به حال خود با پزشک مشورت کنند.

پیام همراه
آسیب دیدن پرزهای چشایی به این معنی است که فرد قادر به درک مزۀ غذاهای فاسد شده نیز نخواهد بود. قوۀ چشایی آسیب دیده و مختل شده می‎تواند بر اشتهای فرد و نیز لذت بردن وی از غذا تأثیر منفی بگذارد.
این مشکلات با مصرف غذا می‎تواند در صورت عدم مقابله با مشکل سبب بروز کاهش وزن ناخواسته شود. شکل ایده‎آل موضوع این است که فرد برای شناسایی علل زیربنایی تورم پرزهای چشایی در جستجوی استفاده از مراقبت‎های پزشکی باشد به شکلی که این توانایی ضروری را دوباره به دست آورد./


Source:
Medical News Today
What to know about swollen taste buds
Last reviewed Mon 22 January 2018
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Christine Frank, DDS

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.