دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خارش گوش - علل، علایم، و درمان

خارش گوش، پسوریازیس، عفونت، آلرژی به جواهرات، اتیت اکسترنا، لوبریکانت، موم گوش، خاراندن گوش، کرم هیدروکورتیزون 1 درصد یا کرم بتامتازون 0.1 درصد، آنتی‎بیوتیک، پراکسید هیدروژن

در صورت بروز ترشح یا خونریزی شدید از گوش، یا در صورتی که فرد دچار کاهش ناگهانی در میزان شنوایی شده باشد، باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

مقالات گوش، حلق و بینی

• ریچل نل، دکتر الین کی. لیو
• ترجمه هستی فراست‏فر

اگرچه ممکن است در مقایسه با دست یا پا عضو نسبتاً کوچکی به نظر برسد، گوش عضوی پر از فیبرهای نورولوژیک حساس است. در نتیجه گوش سوژه و عرصه‎ای برای بروز علایم خارش است. فرد ممکن است صرفاً بر اثر بالاتر بودن میزان حساسیت خود دچار خارش مداوم گوش شود. با درک برخی از علل اصلی بروز خارش در گوش، فرد می‎تواند در مورد شیوۀ تخفیف خارش و رفع آن تصمیم بگیرد.

چه چیز سبب خارش گوش می‎شود؟
خارش گوش ممکن است به دلایل متفاوتی ایجاد شود:

خشکی پوست
اگر گوش شمـا موم گوش کافی تولید نکند پوست گوش خشک و خارش‎دار خواهد شد. موم گوش دارای اثرات لیز کننده (لوبریکانت) است و نبود یا کمبود آن می‎تواند سبب ایجاد خارش در فرد شود. در عین حال امکان دارد که در این وضعیت فرد پوسته دادن داخل گوش را نیز تجربه کند.

درماتیت مجرای گوش
این اختلال زمانی بروز می‎کند که پوست درون و اطراف مجرای گوش ملتهب می‎شود. این وضعیت می‎تواند نتیجۀ یک واکنش آلرژیک در برابر فرآورده‎های داخل گوش یا نزدیک به گوش باشد، مثل محصولات مربوط به بهداشت شخصی یا فلزاتی که به عنوان آویزۀ گوش استفاده می‎شوند. نوع دیگری از درماتیت در گوش درماتیت اگزماتوئید گوشی نامیده می‎شود، که دلیل بروز آن شناخته شده نیست.

اُتیت گوش خارشی (بروز عفونت در گوش خارجی)
اتیت اکسترنا یا عفونت مجـرای گوش خارجی می‎تواند مسبب ایجاد درد و همچنین خارش شود. این اختلال که به نام گوش شناگر نیز شناخته می‎شود باعث بروز التهاب می‎شود که معمولاً ناشی از عفونت است. این می‎تواند به سرخی و ورم منجر گردد.

وسایل کمک شنوایی
وسایل کمک شنوایی می‎توانند باعث به دام افتادن یا حبس آب درون گوش شده یا محرک بروز واکنشی نسبت به خود دستگاه کمک شنوایی شوند. وسایل کمک شنوایی بد نصب شده نیز ممکن است بر برخی نواحی گوش فشار وارد کنند که این خود می‎تواند سبب بروز خارش شود.

پسوریازیس
پسوریازیس یک اختلال خودایمنی پوست است که سبب می‎شود فرد دچار راش قرمز رنگ شود. پسوریازیس ممکن است در نواحی قابل رویت بدن مثل دست‎ها یا نواحی دیگری مثل داخل گوش بروز کند.

علایم خارش گوش کدامند؟
خارش گوش می‎تواند باعث ایجاد احساس تحریک‎پذیری، و آزار دهنده باشد. چنین به نظر می‎رسد که خارانیدن می‎تواند کمک کننده ظاهر شود. به هر جهت، گوش بر اثر خراشیدن و خاراندن احتمالاً بدتر می‎شود. گوش‌های عفونی شده و خارش‎دار می‎توانند با موارد یا عوارض زیر همراه شوند:
تب
• تورم
• تخلیه یا ترشح از گوش

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
در صورت بروز ترشح یا خونریزی شدید از گوش، یا در صورتی که فرد دچار کاهش ناگهانی در میزان شنوایی شده باشد، باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.
در صورتی که علی‎رغم مراقبت خانگی و گذشت زمان خارش گوش بهبود نیابد، فرد باید مراجعه به پزشک را در دستور کار قرار دهد.
پزشک احتمالاً گوش‎های فرد را معاینه کرده و یک شرح حال پزشکی برای شناسایی علل بالقوه می‎گیرد. این می‎تواند به پزشک در شناسایی هر راش توجیه‎گر اختلال مثل لکه‎های شبه اگزما کمک کند. دکتر ممکن است در عین حال موم اضافی یا موم گوش بسیار نزدیک به پردۀ گوش ببیند که این می‎تواند سبب بروز خارش شود. برای مشخص کردن علت، دکتر احتمالاً در مورد دیگر علایم همراه خارش (مثل تب) و زمان شروع آنها سؤال خواهد کرد.

خارش گوش چگونه درمان می‎شود؟
خارش گوش به طور معمول به علت بروز مشکلی در سلامت پوست ایجاد می‎شود. درمان معمولاً متوجه یافتن و رفع این خلل ایجاد شده است. علل شایع در این مورد شامل موارد زیر است:
• لیز کنندگی موم گوش
• وجود آب در گوش
• وجود مواد خارجی و زائد در گوش
اگر خارش گوش نتیجۀ بروز یک واکنش آلرژیک باشد، اجتناب از کاربرد هر فرآورده‎ای که به طور بالقوه می‎تواند سبب ایجاد خارش شود ضروری است. این کار استفاده از گوشواره‎ها و محصولات مراقبت شخصی جدید را شامل می‎شود.
همیشه پیش از ریختن قطره‌های جدید به داخل گوش یا روی گوش با پزشک مشورت کنید. این کار باعث می‎شود تا از ریختن مواد تحریک کننده و خارش‎آور در گوش اجتناب شود. همچنین اگر کسی دچار مشکل یا آسیبی در پردۀ گوش باشد، وی نباید از هیچ قطره یا پمادی استفاده کند مگر اینکه این کار به تجویز متخصص گوش صورت گیرد.
پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز یا توصیه کند:
پماد آنتی‎بیوتیک
• روغن بچه برای نرم کردن پوست
• پماد موضعی استروئیدی که باعث کاهش التهاب می‎شود، مثل کرم هیدروکورتیزون 1 درصد یا کرم بتامتازون 0.1 درصد
• قطره‎های مربوط به گوش شناگر یا محلول رقیق الکل برای مالیدن، اسید استیک یا پراکسید هیدروژن
اگر خارش گوش با حرارت بالا، یا خون یا تخلیۀ چرک از گوش همراه باشد، دکتر ممکن است آنتی‎بیوتیک‎هایی را برای درمان عفونت تجویز کند.
باید زمان‎بندی مشخصی برای مراجعه به پزشک برای تمیز کردن گوش در نظر گرفته شود. این کار در عین کمک به خارج کردن موم اضافی از گوش باعث کاهش و به حداقل رساندن خطر بروز تروما در این ناحیه می‎شود.

برای پیشگیری از خارش گوش چه می‎توان کرد؟
برای پیشگیری از تحریک کردن گوش، فرد باید از تلاش برای تمیز کردن گوش با استفاده از وسایل زیر اجتناب کند:
• گلولۀ نخی
• گوش پاک‌کن
• کلیپس‌های کاغذ
• گیره موی سر
دیگر راه‌های اجتناب از تحریک گوش‌ها شامل موارد زیر است:
• از جواهرات ضد آلرژیک استفاده کنید، که می‎توانند از بروز واکنش‌های آلرژیک منجر به خارش پیشگیری کنند.
• اگر مکرراً به شنا می‎پردازید، از محلول خشک کنندۀ آب اضافی گوش استفاده کنید.
• اگر با مشکل تولید زیاد موم در گوش مواجه هستید، می‎توانید با استفاده از یکی از رویکردهای مورد تجویز پزشک مثل استفاده از قطره‌های گوش یا سرنگ آب‌دزدک از این مشکل پیشگیری کنید./

Source:
What Causes Itchy Ear?
Medically reviewed by Elaine K. Luo, MD
on November 1, 2016 —
Written by Rachel Nall, RN, BSN

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.