دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا فورسکولین کارآیی دارد؟ کاربردها، ریسک‎ها، و فواید

دکتر آز / Dr Oz، فورسکولین، کلئوس، نعناع، چاقی، لاغری، کاهش وزن، لیپاز، چرب‌سوزی، کالری‌سوزی، توده چربی، نپال، تایلند، هندودستان، کولئوس هندی

خلاف ادعای برخی تولید کنندگان و شخصیت‎های پزشکی تلویزیونی، فورسکولین یک راه حل معجزه‎آسا برای کاهش وزن نیست

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• جینا فلچر، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هامیک رادیان

با توجه به چاق بودن یا اضافه وزن داشتن دوسوم افراد بزرگسال در آمریکا و رشد خطرناک میزان چاقی در جهان، جای تعجبی ندارد که استفاده از مکمل‎های کاهش وزن مثل فورسکولین عمومیت پیدا کرده است.
فورسکولین به طور مشخص پس از آن محبوبیت عام پیدا کرد که دکتر آز / Oz در نمایش تلویزیونی خود به ستایش از آن پرداخت.
به هر جهت شواهد علمی ممکن است حمایت‎گر اعتیاد شیوع یافته پیرامون این مکمل کاهش وزن شاخص نباشند.
مطالب این مقاله:
• فورسکولین چیست؟
• فورسکولین در مورد کاهش وزن چگونه عمل می‌کند؟
• کاربردهای پیشنهاد شده برای فورسکولین کدامند؟
• ریسک‎ها و فواید
• جمع‎بندی

فورسکولین چیست؟
فورسکولین یک مکمل گیاهی مشتق از ریشۀ یکی از اعضاء گونۀ نعناع است که به نام کولئوس هندی شناخته می‎شود و در تایلند، نپال، و بخش‌هایی از هند رشد می‎کند.
در حالی که فورسکولین از زمان‎های دور در طب سنتی برای درمان آسم و ناخوشی‎های مختلف مورد استفاده قرار می‎گرفته، امروزه به عنوان یک مکمل لاغری وارد بازار شده است.

گیاه کولئوس
گیاه استوایی کولئوس از زمان‎های دور در طب آیرودایی، زیرمجموعه‎ای از طب با ریشه‎هایی در شبه قاره هند، کاربرد داشته و مدت‌هاست که در طب غربی جای پایی برای خود یافته است.
به شکل سنتی فورسکولین و گیاه کولئوس برای تقویت سلامت عمومی و تندرستی استفاده می‌شده‎اند. فورسکولین همچنین برای درمان آسم و اختلالات تنفسی کاربرد داشته است.
در زیستگاه‎های طبیعی فورسکولین، مردم بومی ریشۀ گیاه کولئوس را به صورت چای و جوشانده و برای بهبود حال خود مصرف می‎کردند. امروزه این گیاه بیشترین محبوبیت خود را به عنوان یک مکمل کاهش وزن دارد.

فورسکولین در مورد کاهش وزن چگونه عمل می‌کند؟
به لحاظ نظری، فورسکولین از طریق کمک به تولید آنزیم‎هایی به نام لیپاز و ادنوزین به کاهش وزن کمک می‎کند.
این دو آنزیم اسیدهای چرب را از سلول‎های بدن آزاد می‎کنند. وقتی اسیدهای چرب آزاد شوند، آنها همچون سوخت به مصرف می‎رسند. وقتی بدن به سوزاندن اسیدهای چرب می‎پردازد، این کار می‎تواند بدون صدمه زدن به تودۀ عضلانی بدون چربی، میزان چربی را کاهش دهد.
بدبختانه این نظریه توجهی به این موضوع ندارد که برای کاهش وزن کمبود کالری نیز باید ایجاد شود. به عبارت دیگر، فرد باید بیش از کالری دریافتی از طریق غذا و نوشیدنی، کالری به مصرف برساند یا بسوزاند. اگر این اتفاق رخ ندهد فرد قادر به کاهش وزن نخواهد بود.
بنابراین اگرچه فورسکولین می‎تواند قابلیت چربی‎سوزی را افزایش دهد، این کار بدون برخورداری از رژیم غذایی مغذی و ورزش برای تقویت کمبود کالری کار بی‎ربطی خواهد بود.

مطالعات انجام شده در مورد کارآیی فورسکولین
نتایج مطالعات در مورد فورسکولین و کاهش وزن متناقض و مخلوط است.
یک مطالعه بر روی گروه کوچکی از مردان چاق نشان داده است که فورسکولین باعث کاهش میزان چربی بدن می‎شود، اما همان مطالعه عنوان می‎کند که اثر فورسکولین بر وزن بدن ناچیز بوده است. فورسکولین در عین حال باعث افزایش تستوسترون نمونه‎ها شد. سطوح بالاتر تستوسترون با وزن کمتر و کاهش وزن قابل توجه مرتبط است.
دیگر مطالعات انجام شده نتایج متفاوتی به دنبال داشته‎اند. در یک مطالعۀ دو سو کور به 25 نمونۀ مؤنث مطالعه که دارای اضافه وزن بودند به مدت 12 هفته دو بار در هر روز هر بار 250 میلی‎گرم فورسکولین داده شد. مطالعه به این نتیجه رسید که فورسکولین تأثیری در مورد کاهش وزن نمونه‎ها ندارد. به هر جهت، اینطور به نظر می‎رسد که مصرف فورسکولین باعث توقف وزن گرفتن بیشتر در هنگام مصرف این مکمل می‎شود.
بنابراین خیلی زیاده‎روی خواهد بود که بگوییم فورسکولین راه حل کاهش وزن است. اگرچه مطالعات عنوان می‎کنند که فورسکولین می‎تواند روند افزایش وزن را کُند کند یا سطح تستوسترون را در مردان بالا نگه دارد، خلاف ادعای برخی تولید کنندگان و شخصیت‎های پزشکی تلویزیونی، فورسکولین یک راه حل معجزه‎آسا برای کاهش وزن نیست.

کاربردهای پیشنهاد شده برای فورسکولین کدامند؟
فورسکولین در چشم مردم عوام پس از ستایش پتانسیل آن برای کاهش وزن مردم صعودی موشک‎وار داشته است، اما این مکمل مصارف دیگری دارد که دانشمندان در حال حاضر بر روی آنها سرگرم تحقیق هستند. این کاربردهای بالقوه شامل موارد زیر است:
• درمان آسم
• درمان سرطان
• بهبود توانایی قلب در نارسایی احتقانی قلب
• درمان گلوکوم
• پایین آوردن فشار خون
برخی تحقیقات در مورد اثرات فورسکولین در درمان سرطان روی حیوانات انجام شده است که عنوان‎گر نتایج مثبت استفاده از این ماده هستند. به هر جهت تاکنون هیچ مطالعه‎ای بر روی انسان در این مورد انجام نشده است، بنابراین این مطالعات در بهترین حالت غیر قطعی هستند.

ریسک‎ها و فواید
اغلب مردمی که با مکمل‎های کاهش وزن آشنایی دارند با هشدارهای مربوط به عوارض جانبی متعدد آنها آشنا هستند. به هر جهت، خلاف بسیاری از مکمل‎هایی که در بازار امروز در دسترس هستند، خود فورسکولین غالباً ایمن به نظر می‎رسد.
بسیاری از مکمل‏‌های کاهش وزن از طریق افزایش فشار خون و تحریک بافت قلبی با سیستم قلبی دچار فعال و انفعال می‎شوند. بر اساس نوع متابولیزه شدن فورسکولین توسط بدن، اغلب دانشمندان بر این باورند که فورسکولین به طریقی مشابه دیگر مکمل‎های کاهش وزن با سیستم قلبی فعل و انفعال ایجاد نمی‎کند.
به هر جهت صرف این موضوع که هیچ فعل و انفعال شناخته شده‎ای در مورد خود فورسکولین وجود ندارد، به این معنی نخواهد بود که مکمل‎های فورسکولین ایمن هستند.
سازندگان مکمل‌های کاهش وزن اغلب می‎توانند دیگر مخلفات و ترکیبات بالقوه خطرناک را درون مکمل‎های تولید شدۀ خود پنهان سازند. به دلیل استفاده از این ترفند، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورد بسیاری از مکمل‌های مورد استفاده در کاهش وزن که در بازار وجود دارند به مردم هشدار داده است.
به علاوه در سطح اروپا گزارش‌هایی مبنی بر وجود موارد شدید مسمومیت به دنبال مصرف فرآورده‎های حاوی فورسکولین وجود داشته که احتمالاً بر اثر آلوده بودن مکمل‌ها بوده است. در نتیجه هوشیار بودن در مورد مکمل‌ها یا داروهای گیاهی اهمیت دارد، زیرا این محصولات تحت پایش FDA قرار ندارند و ممکن است از نظر خلوص، کیفیت یا دوزهای مصرف دچار مشکلات مختلفی باشند.
گذشته از ریسک آلوده بودن، فورسکولین می‎تواند خطراتی برای گروه‎های خاصی از مردم در پی داشته باشد و مشخصاً نباید توسط گروه‌های نام برده در زیر مصرف شود:
• مردم دچار ناراحتی و بیماری کلیوی
• مردم دچار افت میزان فشار خون
• مردم مصرف کنندۀ داروهای فشار خون یا کند کنندۀ ضربان قلب
• مردم مصرف کنندۀ داروهای رقیق کنندۀ خون

جمع‌بندی
فورسولین داروی معجزه‎گری برای کاهش وزن نیست، و هیچ جایگزینی برای رژیم غذایی کامل و ورزش وجود ندارد.
اگر به دنبال پیروی از یک رژیم غذایی سالم و کم‎کالری و پیگیری یک برنامۀ ورزشی فرد موفق به کاهش وزن خود نشود باید در این زمینه با پزشک مشورت کند. متخصصان مراقبت‎های پزشکی می‎توانند راه‌هایی را برای کمک به کاهش وزن به فرد توصیه کنند، اما احتمالاً مصرف فورسکولین یکی از این راه‎های توصیه شده نخواهد بود.

در همین زمینه مطالعه لینک زیر توصیه می‌شود:
گارسینیا کامبوجیا - کارآیی دارد؟

Source:
Does forskolin work? Uses, risks, and benefits
Last reviewed Tue 12 September 2017
By Jenna Flecther
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.