دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گارسینیا کامبوجیا – کارآیی دارد؟

فشار خون، کبد کلیه، استقامت ورزشی، رفع خستگی

گارسینیا کامبوجیا قرن‎هاست که مورد استفاده قرار می‎گیرد. این میوه برای مصرف ایمن است، و مکمل‎های آن به افراد بسیاری در کاهش وزن کمک کرده‎اند. به هر جهت، در این برهه از زمان، شواهد بالینی در مورد قابلیت آن مغشوش است

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

• جون جانسون، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمۀ فرهنگ راد

میوۀ گارسینیا کامبوجیا در مرکز توجه بسیاری از مردمی قرار گرفته است که در جستجوی یافتن راه‌های طبیعی برای کاهش وزن هستند.
این میوۀ کوچک، بومی مناطق جنوب شرقی آسیا است و به تمام نقاط دنیا صادر می‌شود.

مطالب این مقاله:
• گارسینیا کامبوجیا چیست؟
• کاهش وزن
• دیگر فواید
• خطرات مصرف گارسینیا کامبوجیا
• چه مقدار گارسینیا کامبوجیا باید مصرف کرد؟

گارسینیا کامبوجیا چیست؟
درک اینکه گارسینیا کامبوجیا چیست و چطور عمل می‌کند می‏‌تواند به مردم در فهم این موضوع کمک کند که آیا ادعاها در مورد نقش آن در کاهش وزن واقعیت دارند و آیا این مکمل کارآیی دارد یا خیر.
این موضوع نیز اهمیت دارد که بدانیم برخی ریسک فاکتورها و فعل و انفعالات در هنگام مصرف گارسینیا کامبوجیا وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.
گارسینیا کامبوجیا دارای ترکیبی به نام اسید هیدورکسی‌سیتریک (HCA) است، که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار گرفته است. عصارۀ HCA به صورت پودر یا قرص در دسترس و از طریق آنلاین یا مراجعه به برخی فروشگاه‌ها قابل خرید است.

ادعاهای گارسینیا کامبوجیا
کاربرد گارسینیا کامبوجیا و عصاره‌هایش موضوع ادعاهای بهداشتی متعددی در سالیان اخیر بوده است. این ادعاها طیفی از ادعاهای متعارف تا باورنکردنی را شامل می‌شوند، بنابراین جدا کردن واقعیت از بازاریابی در هنگام لحاظ کردن مکمل‌هایی از این دست برای مصرف کردن، اهمیت دارد.

کاهش وزن
گارسینیا کامبوجیا در ابتدا به عنوان راهی طبیعی برای کاهش وزن بدون نیاز به تلاش اضافی به بازار عرضه شد. برخی شرکت‌ها مدعی شدند که این مکمل می‌تواند بدون هر گونه فعالیت ورزشی یا رژیم غذایی به کاهش وزن منجر شود.
این موضوع واقعیت دارد که HCA موجود در گارسینیا به قابلیت چربی‌سوزی در بدن کمک می‌کند.
یک مرور ارسال شده به "طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد" نشان داد که گارسینیا در بسیاری از موارد به کاهش وزن کمک می‌کند. اما نتایج بسیار متفاوت بودند.
برخی مطالعات در موردHCA نتایج شگفت‌انگیزی در مورد خواص کاهش وزن آن ارائه داده‌اند، حال آنکه مطالعات دیگری این مکمل را در این مورد کم‌اثر یا فاقد هرگونه اثری ارزیابی کرده‌اند.
محققان می‌نویسند که اکثر مطالعات انجام شده در مورد گارسینیا یا HCA از مدل‌های حیوانی استفاده کرده‌اند. مطالعات اندکی در مورد انسان انجام شده است و این مطالعات چنین دریافته‌اند که اثرات این میوه گسترده‌تر از آن است که مفید نامیده شود. گارسینیا کامبوجیا ممکن است کارآیی داشته باشد، و ممکن است کارآیی نداشته باشد.
مروری ارسال شده به "نشریه چاقی" نتایج 9 مطالعۀ مختلف در مورد استفاده از گارسینیا برای کاهش وزن در انسان را گردآوری کرده است. نتایج این مطالعه مخلوط بودن نتایج استفاده از مکمل مزبور را تأیید کرده است، بر این مبنا که برخی از مطالعات نتایج قابل توجهی را ذکر کرده‌اند و مابقی تفاوت اندکی را نشان داده‌اند.
میانگین کاهش وزن بدن کم بوده است، زیرا مطالعات مزبور فقط برای دوره‌های زمانی کوتاه مدت طراحی شده بودند. یک مطالعۀ ارسال شده به "مرور دقیق علوم غذایی و تغذیه" اشاره می‌کند که اغلب مطالعات انجام شده در مورد گارسینیا کامبوجیا تا چه حد کوتاه مدت بوده‌اند.
مطالعات انسانی در این مورد بر روی تعداد کمی نمونه و در بازۀ زمانی کوتاه مدت انجام شده‌اند. انجام آزمایش‌های طولانی‌تر با استفاده از تعداد نمونۀ بیشتر برای فهم کامل ایمنی و اثربخشی گارسینیا یا HCA مورد نیاز است.

آیا رژیم غذایی مطرح است؟
محققانی که به موضوع چگونگی تأثیر رژیم غذایی فرد بر این مکمل پرداخته‌اند، می‌نویسند که گارسینیا در افرادی که دارای رژیم غذایی کم‌چربی و پرکربوهیدرات هستند، تأثیری ندارد.
یک مطالعۀ دیگر که به "نشریۀ تحقیقات تشخیصی بالینی" ارسال شده، پی برده است که مصرف عصارۀ گارسینیا کامبوجیا همراه رژیم غذایی پرچربی باعث کاهش وزن می‌شود.
در هر حال، رژیم غذایی پرفیبر نیز ممکن است چگونگی کارکرد مؤثر HCA را در بدن کاهش دهد.
این تحقیق می‌گوید که اثربخشی گارسینیا و HCA به طور کامل وابسته به رژیم غذایی است، که این یافته در تقابل با تبلیغاتی است که تولیدکنندگان مکمل گارسنیا ارائه می‌دهند.

محدود کردن اشتها و ایجاد احساس سیری
دیگر ادعای مطرح در مورد گارسینیا کامبوجیا این است که گارسینیا یا HCA به بدن کمک می‌کند تا در تمام طول روز احساس سیری داشته باشد. مرورهای انجام شده در مطالعات حیوانی به نتایج مثبتی در این مورد رسیده‌اند اما هیچ مطالعه‌ای در انسان به نتایج مشابهی دست پیدا نکرده است.
فقدان مطالعات بر روی انسان برای اثبات این ادعاها به این معنی نیست که گارسینیا کاربرد ندارد. برخی از افرادی که از این مکمل استفاده کرده‌اند گفته‌اند که گارسینیا به حفظ احساس سیری در طول روز و کاهش وزن در آنها کمک کرده است.

عملکرد ورزشی
گارسینیا کامبوجیا همچنین به عنوان مکملی که باعث تقویت توانایی ورزشی می‌شود در بازار تبلیغ می‌گردد. محققان پی برده‌اند که هم مطالعات حیوانی و هم مطالعات انجام شده در انسان شواهدی در اثبات این ادعا ارائه کرده‌اند.
استفاده از گارسینیا یا HCA می‌تواند سطح استقامت فرد را در طول فعالیت ورزشی افزایش دهد و از خستگی بیش از حد سریع وی پیشگیری کند. به هر جهت برای حمایت از این ادعاها به انجام مطالعات درازمدت نیاز است.

دیگر فواید
مطالعات قدیمی‌تر از ادعای مربوط به کمک گارسینیا در کاهش کلسترول حمایت کرده‌اند. مجدداً این ادعاها اثبات شده نیستند، و نتایج مطالعات انجام شده ناپایدار است. بر این مبنا استفاده از گارسینیا برای کاهش کلسترول توصیه نمی‌شود.
مشابهاً گارسینیا شاید بتواند سطح قند خون را در برخی از افراد کاهش دهد. دکترها گارسینیا کامبوجیا را به افراد دچار دیابت توصیه نمی‌کنند، زیرا گارسینیا می‌تواند بر داروهای مصرفی آنها تأثیر سوء داشته باشد، و باعث افت میزان قند خون به سطوح خطرناک شود.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
ماکا - کاربردها، عوارض جانبی، دوز مصرف

 خطرات مصرف گارسینیا کامبوجیا
گارسینیا کامبوجیا علی‌رغم برخی ریسک‌‌ها و ملاحظات که باید پیش از مصرف این میوه یا عصاره‌‌اش به عنوان مکمل رژیم غذایی در ذهن داشت، برای خوردن ایمن تلقی می‌شود.

توانایی
FDA مکمل‌ها و از جمله گارسینیا کامبوجیا را تحت تنظیمات نظارتی خود قرار نمی‌دهد، و نیز تلقی آنها به عنوان داروهای درمانی چنین وضعیتی دارد، که باید از عهدۀ استانداردهای سختگیرانه برآیند. در نتیجه تولید کنندگان مکمل‌های گیاهی فقط نیاز به این دارند که فرآورده‌هایشان را ایمن تولید کنند و برچسب‌های واضحی برای آنها ایجاد نمایند.
تعیین میزان اثربخشی گارسینیا کامبوجیا یا HCA دشوار است زیرا میزان توانایی و کاربرد این مکمل از برندی به برند دیگر متفاوت است. برخی تولیدکننده‌ها ممکن است برخی مواد سینرژیستیک یا مخلفات مکمل را به مخلوط ارائه شده اضافه کنند، که این موضوع تعیین دوز کامل محصول را باز هم دشوارتر می‌کند.

عوارض جانبی
هر فردی که گارسینیا کامبوجیا مصرف می‌کند باید از عوارض جانبی بالقوۀ آن آگاهی داشته باشد.
عوارض جانبی گارسینیا کامبوجیا می‌تواند موارد زیر را شامل شود:
سردرد
تهوع
راش پوستی
• علایم سرماخوردگی
• آشوب گوارشی
• افت قند خون
برخی محصولات حاوی گارسینیا کامبوجیا و HCA نیز با صدمه به کبد مرتبط دانسته شده‌اند. به هر جهت، شواهد متناقضی در این مورد وجود دارد که صدمۀ کبدی بروز کرده بر اثر گارسینیا کامبوجیا بوده است یا خیر.
به عنوان یک اصل، همواره پیش از مصرف مکمل باید با پزشک مشورت کرد.

فعل و انفعال‌ها
گارسینیا کامبوجیا یا HCA با برخی داروها دچار فعل و انفعال می‌شود.
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که این مکمل باعث کاهش قند خون می‌شود، بنابراین مصرف آن برای مردم دچار دیابت مناسب نیست. همیشه بهترین کار این است که پیش از مصرف هر دارو یا مکمل با پزشک مشورت شود.
هر فرد دچار سابقۀ بیماری کبدی یا کلیوی باید اجتناب از مصرف گارسینیا کامبوجیا را در دستور کار خود قرار دهد.
همچنین تحقیقات کافی در مورد تعیین ایمن بودن مصرف گارسینیا در زنان باردار یا شیرده وجود ندارد. بر این مبنا مادران باردار و شیرده باید از مصرف گارسینیا کامبوجیا خودداری کنند.

چه مقدار گارسینیا کامبوجیا باید مصرف کرد؟
در مورد مصرف مکمل‌ها هیچ دوز استانداردی وجود ندارد.
یک مرور تازۀ ارسال شده به "طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد" تحقیقی در مورد سمیت گارسینیا کامبوجیا در سطوح مختلف انجام داده است.
محققان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که هیچ تحقیقی اثرات جانبی مستقیم این مکمل را در سطوح زیر 2800 میلی‌گرم مصرف روزانه نشان نداده‌اند.
بهترین دوز مصرفی به شکل قابل ملاحظه‌ای از فردی به فرد دیگر متفاوت است و مردم همیشه باید گزینه‌های مورد نظر خود را با پزشک در میان بگذارند.

مرور اجمالی
گارسینیا کامبوجیا قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میوه برای مصرف ایمن است، و مکمل‌های آن به افراد بسیاری در کاهش وزن کمک کرده‌اند. به هر جهت، در این برهه از زمان، شواهد بالینی در مورد قابلیت آن مغشوش است.
اگر کسی در صدد استفاده از گارسینیا کامبوجیا به عنوان یک مکمل است، باید در مورد آن خوب تحقیق کند و پبش از آغاز مصرف موضوع را با دکتر خویش در میان بگذارد.
قرص‌های معجزه‌گر در کاهش وزن اغلب آینده‌ای را به شما می‌فروشند که وجود خارجی ندارد. حفظ رژیم غذایی سالم و ورزش منظم دو مورد از بهترین راه‌های موجود برای بهبود وضعیت وزن بدن هستند.
مکمل‌ها ممکن است به این کوشش‌ها کمک کنند، اما هیچ چیز جایگزین این گام‌های اساسی در سبک زندگی سالم نمی‌شود.

در همین زمینه مطالعۀ لینک‌های زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت توصیه می‌شود:

مورینگا - فواید و عوارض جانبی


ایلئوترو یا جینسنگ سیبریایی - 12 فایده بالقوه برای سلامت

 

آیا فورسکولین کارآیی دارد؟ کاربردها، ریسک‌ها و فواید

Source:
Garcinia cambogia: Does it work?
Written by Jon Johnson Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Thu 22 June 2017

نظرات (6)

  1. هدی

من یک بسته از این کپسول را خریدم ولی اطمینان ندارم که اصل هست یا نه؟

  پیوست ها
 
  1. هانی

سلام میخواستم بپرسم طریقه ی استفاده ی کامبوجیا گارسینا ب چ گونه انجام میگیرد؟؟

  پیوست ها
 
  1. هانی

سلام طریقه ی استفاده از گارسینیا کامبوجیان رو میخواستم بدونم خریدیم ب شکل پودره نمیدونم باید چ طوری بخورم میشه راهنماییم کنین

  پیوست ها
 
  1. .

سلام من قرصش سفارش دادم ولی برام پودر فرستادن الان نمیدونم استفاده کنم یا نه

جواب: ما پاسخ پرسش شما را نمی‌دانیم و از اعتراف به نادانی نیز ابایی نداریم. در عین حال ما مشوق مصرف هیچ‌گونه قرصی در این موارد نیستیم چون خلوص و کارآیی مکمل‎ها به ویژه...

سلام من قرصش سفارش دادم ولی برام پودر فرستادن الان نمیدونم استفاده کنم یا نه

جواب: ما پاسخ پرسش شما را نمی‌دانیم و از اعتراف به نادانی نیز ابایی نداریم. در عین حال ما مشوق مصرف هیچ‌گونه قرصی در این موارد نیستیم چون خلوص و کارآیی مکمل‎ها به ویژه در کشور ما موضوعی است که سخت در پرده تردید و ابهام قرار دارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. مهدیس

سلام من سفارش دادم ولی برام له صورت پودر آوردن الانم نمیدونم مصرف کنم، یا نه دوستانی که مصرف کردن میتونن راهنماییم کنن لطفا

  پیوست ها
 

برای منم به صورت پودر اوردن یه مدت تو اب ریختم خوردم ولی بعدش از عطاری کپسول خریدم ریختم داخلش روزی 3تا میخورم

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.