دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خمیازه

خمیازه، خمیازه کشیدن، خمیازه مسری، خنک شدن مغز، عملکرد تنفسی ، جنبه تکاملی خمیازه، شمپانزه، گرگ، سگ‎سانان، عصب واگ، اختلالات آئورت

هنوز هیچ دلیل قطعی برای خمیازه کشیدن ارائه نشده است. بسیاری نظریه‎ها در این مورد ارائه و مطالعه شده‌اند، و آنها برخی سرنخ‎ها به دست داده‎اند.

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

• جون جانسون، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هامیک رادیان


خمیازه واکنشی غیر ارادی است که در آن دهان تا به انتها باز می‌شود، و ریه‎ها مقدار زیادی هوا به سینه می‌کشند. سپس هوای مزبور به کُندی از ریه‎ها خارج می‌شود. در این اثناء گوش و حلق و بینی کش می‎آیند، و چشم‎ها ممکن است کاملاً بسته شوند که این موضوع می‌تواند باعث نمدار شدن آنها ‎شود.
برای ایجاد خمیازه به انجام هیچ‌گونه فکر یا عملی نیاز نیست، و فرآیند آن در تمامی انسان‎ها یکسان است. خمیازه کشیدن معمولاً پیش و پس از خواب بروز می‎کند، که این دلیل آن است که چرا آن را نشانه‎ای از خستگی تلقی می‎کنند. خمیازه همچنین مکرراً در افرادی بروز می‎کند که به کاری حوصله‌سوز یا کسالت‌آور مشغولند.
خمیازه جنبه‌ای اجتماعی هم دارد. چنین به نظر می‎رسد که خمیازه کشیدن واکنشی واگیردار بین انسان و دیگر جانوران است، و مسری بودن خمیازه به خوبی مستند اما به سختی فهمیده شده است.


مطالب این مقاله:
• علل بالقوه خمیازه کشیدن کدامند؟
• خمیازه در دیگر جانوران
• چرا خمیازه مسری است؟
• آیا شخص می‎تواند بیش از حد خمیازه بکشد؟


علل بالقوه خمیازه کشیدن کدامند؟
هنوز هیچ دلیل قطعی برای خمیازه کشیدن ارائه نشده است. بسیاری نظریه‎ها در این مورد ارائه و مطالعه شده‌اند، و آنها برخی سرنخ‎ها به دست داده‎اند.

تغییر وضعیت
خمیازه را معمولاً نشانه‌ای از بی‌خوابی و کسالت یا خستگی تلقی می‎کنند، با وجود این همیشه چنین نیست.
اگرچه فردی که خمیازه می‎کشد ممکن است خسته باشد، با وجود این در طول خمیازه کشیدن ضربان قلب به سرعت افزایش پیدا می‎کند. این افزایش ضربان قلب بیش از آنکه نشانۀ خستگی باشد نشانۀ هشیاری است.
این امکان وجود دارد که در کل خمیازه صاف و ساده راهی برای بدن در راستای تغییر دادن وضعیتی از آگاهی باشد که در آن قرار دارد:

• پیش از خواب: خمیازه را می‎توان به عنوان نشانه‌ای از آمادگی بدن برای خواب تلقی کرد.
• در هنگام ملالت: خمیازه در زمان کمبود حوصله و بروز ملالت ممکن است نشانه‎ای از این موضوع باشد که مغز در حال انتقال از یک سطح بالای هشیاری به سطحی پایین‎تر قرار دارد.
• پس از فعالیت جسمانی یا ورزش: خمیازه کشیدن پس از انجام ورزش شدید می‎تواند نشانه‌ای از انتقال مغز از سطوح بالای انرژی به سطوح پایین آن باشد.
مردم در حالات تغییر وضعیت فیزیکی مثل موارد جابجایی از مکان‎های پرفشار به مناطق کم‌فشار نیز ممکن است خمیازه بکشند. این فشار ممکن است در ناحیۀ گوش و حلق و بینی متمرکز شود و می‎تواند سبب شود که مردم برای رهایی از آن خمیازه بکشند.

عملکرد سیستم تنفسی
خمیازه کشیدن ممکن است یک عملکرد تنفسی باشد. احتمال خمیازه کشیدن در زمانی که خون نیاز به اکسیژن دارد بیشتر است. خمیازه سبب یک تنفس عمیق و افزایش ضربان قلب می‎شود، که از لحاظ تئوری به این معنی است که اکسیژن بیشتری وارد بدن می‎شود. بنابراین خمیازه به زبان ساده ممکن است برای کمک به دفع سموم از خون و ایجاد یک منبع اکسیژن تازه در بدن طراحی شده باشد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

خمیازه بیش از حد - چه عللی دارد؟


خنک کردن مغز
خمیازه می‎تواند مغز را خنک کند. خمیـازه باعث می‎شود فک تا انتها باز شود که این باعث افزایش جریان خون به صورت و گردن می‎شود. تنفس قوی و سرعت گرفتن ضربان قلب به سبب خمیازه نیز سبب می‎شود که خون و مایع نخاعی سریع‎تر در بدن گردش کنند. کل این فرآیند ممکن است راهی برای خنک کردن مغزی باشد که بسیار گرم شده است.
یک مطالعۀ ارسال شده به نشریۀ "روان‌شناسی و رفتار" از این نظریه حمایت کرده است. محققان پی برده‎اند که احتمال خمیازه کشیدن در دمای حدود 20 درجۀ سانتی‎گراد بیشتر است، که بر مبنای نظر محققان دمای بهینه برای خنک نگه داشتن خون و مغز محسوب می‎شود.

به عنوان یک ابزار ارتباطی
برخی محققان بر این باورند که دلیل خمیازه کشیدن انسان‎ها بیشتر ریشۀ تکاملی دارد. بر این مبنا پیش از اینکه انسان‎ها از طریق اصوات با یکدیگر ارتباط قرار کنند، خمیازه راهی برای انتقال پیام میان آنها بوده است.
خمیازه‎ها نشانه‌ای از خستگی و بی‎خوابی تلقی می‎شوند، و نیز ممکن است برای انسان‎های اولیه یک راه ارتباطی بوده باشد. به هر جهت، انسان‎های اولیه ممکن است از خمیازه به عنوان پیامی از هوشیاری خود برای دیگران، نشان دادن دندان‎های خود به آنها یا به عنوان یک ابزار ارتباطی دیگر استفاده کرده باشند.

خمیازه در دیگر جانوران
انسان‎ها و شمپانزه‎ها تنها جانورانی نیستند که خمیازه می‎کشند. تمامی مهره‎داران، از ماهی و پرندگان گرفته تا گرگ‌ها و اسب‎ها نیز خمیازه می‎کشند.
به هر جهت فقط در میان سه گونۀ خاص است که خمیازه کشیدن عمومیت دارد: انسان، شمپانزه‌ها، و خانوادۀ گرگ‎‎ها و سگ‎سانان.

چرا خمیازه مسری است؟
خمیازه کشیدن واکنشی است که بسیاری از الگوهای پایدار را دنبال نمی‎کند.
یک چیز که بسیاری از مردم در مورد آن توافق دارند این است که به نظر می‎رسد خمیازه مسری است. تماشای اینکه دیگری دارد خمیازه می‎کشد ممکن است فرد تماشا کننده را نیز به خمیازه کشیدن وادار کند.
علم در مورد این اتفاق حیران است، و بسیاری نظریات در این مورد مطرح شده است:

• زمان روز: برخی محققان عنوان کرده‎اند که زمان روز یا هشیاری مردمی که خمیازه می‎کشند سبب مسری شدن خمیازه می‌شود، اما اغلب مردم دیگر در این مورد فکر نمی‌کنند.

• همدلی: یکی از شایع‎ترین نظریات این است که خمیازۀ مسری نشانه‎ای از همدلی با دیگران است. دیدن اینکه کسی دارد خمیازه می‎کشد ممکن است باعث خمیازه کشیدن بیننده شود، به ویژه اگر این افراد به یکدیگر نزدیک باشند یا در کنار یکدیگر احساس راحتی کنند.
یک مطالعۀ اخیراً ارسال شده به PLOS One به یک گروه از شمپانزه‌ها ویدیویی را در مورد خمیازه کشیدن دیگر شمپانزه‌ها نشان داد. نتایج مطالعه نشان داد که احتمال بیشتری داشت که شمپانزه‌ها در هنگام تماشای شمپانزه‎های در حال خمیازه کشیدن خودمانی خودشان هم شروع به خمیازه کشیدن کنند. این موضوع از این ایده که همدلی و صمیمیت در مسری بودن خمیازه دخالت دارد حمایت می‎کند.
مطالعۀ دیگری که به PLOS One ارسال شده پی برده است که مسری بودن در انسان یک پاسخ فردی است. در آزمایش‌های انجام شده در تحقیق مزبور پیوستگی اندکی میان هوش، زمان روز، و همدلی وجود داشته است. بزرگ‎ترین عامل یافته شده در این مطالعه سن بود. امکان مسری شدن خمیازه در افراد پیر بیشتر است.
دلیل قطعی و کاملی برای مسری بودن خمیازه در دست نیست.

آیا امکان دارد که کسی بیش از حد خمیازه بکشد؟
خمیازه معمولاً ضرری ندارد، اما امکان اینکه کسی بیش از حد خمیازه بکشد وجود دارد. خمیازه کشیدن بیش از حد ممکن است نتیجۀ برخی اختلالات متفاوت باشد و نیازمند بررسی پزشکی است.
عصب واگ، - عصبی که گلو و شکم را به مغز متصل می‎کند، - می‎تواند از طریق فعل و انفعال با رگ‎های خونی باعث افزایش موارد خمیازه کشیدن شود. این پاسخ می‎تواند نشانه‎ای از اختلال خواب یا اختلالی در مغز باشد. وضعیت مزبور حتی ممکن است نتیجۀ اختلالات قلبی مثل حمله قلبی یا مشکلات مرتبط به آئورت باشد.
هر کسی که بدون یک علت مشخص دچار کثرت خمیازه کشیدن است باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.


Source:
Yawning: Why we do it and what it means
Last reviewed Sat 15 July 2017
By Jon Johnson
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.