دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

روابط جنسی سالمندان - نکاتی برای پیرمردان

سکس، سالمندان، سکس در سالمندان، روابط جنسی در دوران پیری، تستوسترون، ارترتی، مشکلات قلبی، افسردگی، شریک جسمانی وضعیت ظاهری، برانگیختگی جنسی، مشکلات نعوظ، اختلال نعوظ، انزال

سلامت فرد می‎تـــواند تأثیری بزرگ بر زندگی جنسی و عملکرد جنسی وی داشته باشد. ضعف سلامت یا ابتلا به اختلالات و بیماری‎های مزمن مثل بیماری قلبی یا ارتریت، باعث می‎شود تا سکس و صمیمیت با چالش‌های بیشتری همراه شود.

مقالات پیری / سالخوردگی

مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان

چه می‎توانید بکنید تا در عین پیری زندگی جنسی سالم و لذت‎بخشی داشته باشید؟!
وقتی پا به سن می‎گذاریم سکس دیگر همانی نیست که در بیست سالگی بود - اما هنوز که هنوز است می‎تواند رضایت‌بخش باشد. خلاف باور افسانه‎ای رایج، سکس چیزی نیست که فقط مال جوان‎ها باشد. بسیاری از پیران لذت بردن از زندگی جنسی را تا دهۀ نهم زندگی خود نیز حفظ می‎کنند.
زندگی جنسی سالم نه فقط قابل تحقق است بلکه برای دیگر جنبه‎های زندگی مثل سلامت جسمانی و عزت نفس نیز خوب است.

سکس سالمندان: وقتی مردان پیر می‎شوند چه چیزی تغییر می‎کند؟
وقتی مردان پا به سن می‎گذارند، میزان هورمون تستوسترون در آنها کاهش پیدا می‎کند و بروز تغییراتی در عمکرد جنسی شایع است. این تغییرات فیزیولوژیکی می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
• نیاز به تحریک بیشتر برای رسیدن به نعوظ آلت تناسلی، حفظ نعوظ و ارگاسم
• ارگاسم‎های کوتاه‎مدت‎تر
• کاهش فشار انزال و کاهش مقدار انزال
• نیاز به زمان طولانی‌تر برای نعوظ بعدی پس از وقوع انزال
فرد ممکن است در مورد این تغییرات دچار نگرانی بیشتری شود اما باید به خاطر داشته باشد که مجبور نیست لذت بردن از رابطۀ جنسی را به دست فراموشی بسپرد. انطباق دادن خود با تغییرات جسمانی ایجاد شده می‎تواند به‌فرد کمک کند تا امکان یک زندگی جنسی سالم و خشنودی‎آور را برای خود حفظ کند. برای مثال، وی ممکن است نیاز داشته باشد تا روال جنسی روتین خود شامل تحریک بیشتری را برای رسیدن به برانگیختگی جنسی در دستور کار قرار دهد.

سکس سالمندان و مشکلات مربوط به سلامت
سلامت فرد می‎تـــواند تأثیری بزرگ بر زندگی جنسی و عملکرد جنسی وی داشته باشد. ضعف سلامت یا ابتلا به اختلالات و بیماری‎های مزمن مثل بیماری قلبی یا ارتریت، باعث می‎شود تا سکس و صمیمیت با چالش‌های بیشتری همراه شود.
برخی اعمال جراحـی و بسیاری از داروها از جمله داروهای فشار خون، آنتی‎هیستامین‎ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای بلوک کنندۀ اسید می‎توانند بر عملکرد جنسی تأثیرات منفی بر جای بگذارند.
اما تسلیم نباید شد. شما و شریک جنسی زندگی شما می‏توانید راه‎هایی را برای کنار آمدن با محدودیت‎ها بیابید و آزمایش کنید.
برای مثال اگر فرد نگران تبعات برقراری ارتباط جنسی پس از حملۀ قلبی است باید با پزشک خود در مورد نگرانی‎هایش صحبت کند. اگر مشکل در درد ارتریت (آتروز) است می‎تواند حالت‌های دیگری را در رابطۀ جنسی امتحان کند یا می‎تواند با استفاده از گرمادرمانی پیش از انجام فعالیت جنسی درد مفصل را موقتاً ساکت نماید.
مرد باید مثبت بیندیشد و بر راه‎هایی از فعالیت جنسی و صمیمیت تمرکز کند که در مورد وی و شریک جنسی او کارآیی دارند.

سکس سالمندان و مشکلات عاطفی
وقتی پا به سن می‎گذاریم مشکلات عاطفی می‎توانند بر تمایلات جنسی ما تأثیر منفی داشته باشند. بسیاری از زوج‏های پیر خبر از خشنودی بیشتر خود از زندگی جنسی می‎دهند زیرا با مسائل موجب حواس‌پرتی کمتری درگیرند، خلوت و وقت بیشتری در اختیار دارند و البته هیچ خطری نیز در مرد بارداری زن تهدیدشان نمی‎کند.
از سوی دیگر برخی سالمندان از بابت مشکلات سلامت، نگرانی‌های مالی و دیگر تغییرات سبک زندگی خود دچار استرس هستند. افسردگی می‎تواند میل به سکس و علاقه به آن را در فرد کاهش دهد. اگر کسی احساس افسردگی در خود دارد باید به پزشک مراجعه کند.

نکاتی برای سالمندان
سکس ممکن است دیگر برای شما یا شریک جنسی شما همانی که در روز و روزگار جوانی شما بود، نباشد. اما سکس و صمیمیت می‎تواند جایگاه خود را به عنوان یک بخش قابل توجه از زندگی شما حفظ کند. در اینجا چند نکته از باب راهنمایی برای حفظ یک زندگی جنسی سالم و لذت‎بخش ارائه می‎شود:
• با شریک زندگی خود حرف بزنید. حتی اگر حـرف زدن در مورد سکس دشوار باشد، بیان شفاف و سرراست نیازها، تمایلات و نگرانی‎های خویش می‎تواند باعث شود تا هر دو سوی رابطه از سکس و صمیمیت لذت بیشتری ببرند.
• پیش دکتر بروید. دکتر می‎تواند به شما در مدیریت اختلالات مزمن و داروهایی که بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی دارند کمک کند. اگر شما در رسیدن به نعوظ و نگهداری آن دچار مشکل شده‎اید، در مورد درمان مشکل با پزشک مشورت کنید.
• به سکس‌‏درمانگر مراجعه کنید. درمانگر شاید بتواند به شما و شریک زندگی شما در غلبه بر برخی نگرانی‌ها کمک کند. از دکتر خویش درمانگر مناسب را سراغ بگیرید.
• دایرۀ تعریف خود از سکس را گسترش دهید. مقاربت جنسی فقط یک راه تحقق زندگی جنسی است. لمس کردن، بوسیدن، و دیگر تماس‎های صمیمانۀ انسانی می‎توانند در مد نظر شما و شریک جنسی شما قرار گیرند.
وقتی پا به سن می‎گذاریم این موضــوعی طبیعی است که نیازها و قابلیت‎های جنسی ما و شریک زندگی ما متفاوت باشد. برای یافتن راه‎های نو در لذت بردن از تماس جنسی و صمیمیت گشاده‎رو باشید.
• خود را به روال مربوط به خود انطباق دهید. برخی تغییرات ساده می‎تواند به بهبود زندگی سکسی منجر شود. زمان برقراری رابطۀ جنسی را به ساعتی از روز موکول کنید که در آن بیشترین انرژی ممکن را در خود دارید. بیش از اینکه ماجرا را به حوالی پایان یک روز دراز حواله دهید صبح را امتحان کنید - که در آن سرحال از یک خواب خوب شبانه آمده‎اید.
از آنجا که ممکن است رسیدن به برانگیختگی جنسی برای شما یا شریک جنسی شما به زمانی طولانی نیاز داشته باشد، زمان بیشتری را برای تنظیم مراحل عاشقانۀ ماجرا در نظر بگیرید. حالت‎های جنسی مختلفی را در برنامۀ خود لحاظ کنید یا در جستجوی راه‎های تازه‌ای برای ارتباط رمانتیک و روابط جنسی باشید.
• روحیات عاشقانه خود را از دست ندهید. اگر شما شریک زندگی خویش را از دست داده باشید شاید تصور برقراری ارتباط دیگری در زندگی برای شما دشوار باشد - اما زندگی اجتماعی محل وجود فرصت‌های بسیار است و شاید هرگز برای شروعی دوباره دیر نشده باشد.
اگر شما روابط خودمانی و صمیمی را با شریک زندگی تازه‎ای آغاز کرده‎اید، استفاده از کاندوم یادتان نرود. بسیاری از سالمندان فراموش می‎کنند یا از این موضوع بی‎خبرند که هنوز در ریسک انتقال بیماری‎های مقاربتی مثل هرپس و سوزاک قرار دارند.
اما یک نکتۀ آخر برای حفظ زندگی جنسی سالم: مراقب خودتان باشید و در حد امکان سلامت خود را حفظ کنید:
• رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
• به طور منظم ورزش کنید.
• از مصرف الکل زیاد پرهیز کنید.
• دخانیات مصرف نکنید.
به طور مرتب به دکتر مراجعه کنید به ویژه اگر دچار وضعیت‎های مزمن مبتلابۀ سلامت هستید یا داروهای نسخه‌ای مصرف می‎کنید./

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
روابط جنسی در سالمندی - برای زنان چگونه است و برای مردان چگونه؟

Source:
Senior sex: Tips for older men
By Mayo Clinic Staff
July 14, 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.