دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پسوریازیس یا داءالصدف - علل، علایم، انواع، و درمان

پسوریازیس، صدفک، داءالصدف، افسردگی، پوست، سیستم ایمنی، پسوریازیس جمجمه، پسوریازیس در کودکان، لیتیم، داروهای ضد مالاریا، کوئینیدین، و ایندومتاسین، پسوریازیس پلاکی، پسوریازیس معکوس، پسوریازیس اریترودرمیک

پسوریازیس تقریباً مبتلابه 3 درصد کل مردم جهان است و به نظر می‌رسد این میزان در حال افزایش است. مطالعات افزایش قابل ملاحظه‌ای را در میزان رشد این بیماری در طول 30 سال اخیر به ویژه در کشورهای غربی نشان می‌دهند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• کریستین نوردکویست، دکتر دبرا سولیوان
• ترجمة هستی‌ فراست‌فر


پسوریازیس (داءالصدف) اختلالی است که در آن پوست، فلس‌مانند و خشک می‌شود. پسوریازیس یک بیماری رایج، مزمن و نوعی التهاب خودایمنی است که میلیون‌ها نفر (سه درصد کل جمعیت) در سطح جهان به آن مبتلاء هستند.
تحقیقات نشان داده‌اند که این بیماری وقتی بروز می‌کند که سیستم ایمنی به اشتباه وارد عمل می‌شود و بازتولید بسیار سریع سلول‌های پوست را آغاز می‌کند.
سیستم ایمنی نوعی از سلول‌ها به نام سلول‌های T را درگیر می‌کند. وجود یک عامل تحریک باعث می‌شود سلول‌های T طوری رفتار کنند که گویی در حال مقابله با یک عفونت یا التیام یک زخم هستند. آنها موادی شیمیایی تولید می‌کنند که سبب التهاب می‌شود، و در مورد پسوریازیس این روند به رشد بیش از حد سلول‌های پوستی منجر می‌شود.
به طور معمول جایگزینی سلول‌های پوست در حدود 21 تا 28 روز طول می‌کشد، اما در مورد بیماران دچار پسوریازیس این روند فقط در حدود 2 تا 6 روز زمان می‌برد.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• علل و علایم پسوریازیس
• چه کسانی در خطر ابتلاء به پسوریازیس قرار دارند؟
• انواع پسوریازیس
• پسوریازیس و افسردگی
• درمان‌های پسوریازیس
• بایدها و نبایدهایی برای افراد دچار پسوریازیس


علل و علایم پسوریازیس
اینکه چه عاملی محرک این رفتار سیستم ایمنی می‌شود روشن نیست، اما افراد دچار این وضعیت ممکن است چنین دریابند که استرس و اضطراب، جراحات پوستی، عفونت‌ها و تغییرات هورمونی می‌توانند سبب عود اختلال مزبور شوند.
داروهای محرک پسوریازیس شامل لیتیم، داروهای ضد مالاریا، کوئینیدین، و ایندومتاسین هستند. در برخی از مردم پسوریازیس با آلرژی‌ها، رژیم غذایی و وضعیت هوا مرتبط است اما این موارد اثبات شده نیستند.
پسوریازیس واگیردار نیست، اما افراد دچار این اختلال گاهی از اوقات دچار جداافتادگی اجتماعی و تبعیض می‌شوند. این بیماری افراد مختلف را به اشکال متفاوتی، هم جسمانی و هم عاطفی، مورد آسیب قرار می‌دهد.
سلول‌های پوست در تمام مدت دچار ریزش می‌شوند، اما در پسوریازیس هم سلول‌های مرده و هم سلول‌های زنده در سطح پوست جمع می‌شوند، زیرا فرآیند جایگزینی بسیار سریع انجام می‌گیرد.
این وضعیت می‌تواند به ایجاد حالت پوسته پوسته، بروز تکه‌های تُرد یا تکه‌های فلس مانند منجر شود که به آسانی دچار ریزش می‌شوند.
پسوریازیس می‌تواند در تمام قسمت‌های بدن بروز کند اما در اغلب اوقات به صورت تکه‌ها و وصله‌های کوچک روی آرنج، زانو، کمر و جمجمه ظاهر می‌شود.
پسوریازیس همچنین می‌تواند سبب خارش و سوزش شدید شود.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
با پسوریازیس ناخن چه کنیم؟


چه کسانی در خطر ابتلاء به پسوریازیس قرار دارند؟
پسوریازیس تقریباً مبتلابه 3 درصد کل مردم جهان است و به نظر می‌رسد این میزان در حال افزایش است. مطالعات افزایش قابل ملاحظه‌ای را در میزان رشد این بیماری در طول 30 سال اخیر به ویژه در کشورهای غربی نشان می‌دهند.
میزان ابتلاء به پسوریازیس در زنان و مردان یکسان است. این بیماری می‌تواند در هر سنی بروز کند اما اغلب اوقات بروز آن در سنین 15 تا 30 و نیز در فاصلة 50 تا 60 سالگی شایع است. متوسط سنی در این مورد 28 سال است.
افراد دچار بیماری‌های قلبی عروقی و سندرم متابولیک ممکن است بیشتر به این اختلال دچار شوند.
تحقیقات نشان می‌دهند که یک ارتباط ژنتیکی در مورد پسوریازیس وجود دارد، و این بیماری گرایشی به گذر در میان اعضاء خانواده دارد. در حدود 1 نفر از هر 3 نفر که دارای یکی از بستگان مبتلاء به پسوریازیس هستند دچار این بیماری می‌شوند.
مطالعات دریافته‌اند که اگر یکی از والدین فردی دچار پسوریازیس باشد، 15 درصد شانس ابتلاء به آن در چنین فردی وجود دارد در حالی که در صورت ابتلاء هر دوی والدین، این شانس تا 75 درصد بالا می‌رود.
اگرچه این موضوع نشانگر وجود یک عامل زیربنایی ژنتیکی است، عوامل محیطی ذکر شده در بالا می‌توانند در تحریک فعال شدن پسوریازیس در فرد دخیل باشند.

انواع پسوریازیس
چند نوع مختلف پسوریازیس وجود دارد و در اینجا مروری بر آنها انجام خواهد شد.

پسوریازیس پلاکی چیست؟
در حدود 80 درصد افراد مبتلاء به پسوریازیس دچار پسوریازیس پلاکی می‌شوند. این عارضه به صورت جراحات سرخ‌رنگ، ملتهب و برجسته با پوششی نقره‌ای یا سفیدرنگ، معمولاً بر روی آرنج‌ها، زانوها، جمجمه و پایین کمر بروز می‌کند.

پسوریازیس معکوس چیست؟
پسوریازیس معکوس در ناحیة زیر بغل، کشالة ران، زیر سینه‌ها و در چین‌خوردگی‌های اطراف ناحیة تناسلی و باسن ظاهر می‌شود.
پسوریازیس معکوس ابتدا به صورت جراحات سرخ‌رنگ بروز می‌کند، و عموماً با مقیاس مرتبط با پسوریازیس پلاکی همراه نیست.
آزردگی ناشی از مالش و تعریق می‌تواند سبب تشدید آن شود زیرا محدودة بروز آن در نواحی تاخوردة پوستی و سطوح دارای افتادگی است. این اختلال در میان افراد دارای اضافه وزن و نیز در آنانی که دارای چین‌خوردگی‌های عمیق پوستی هستند بیشتر شایع است.

پسوریازیس اریترودرمیک چیست؟
پسوریازیس اریترودرمیک یک شکل مشخصاً التهابی پسوریازیس است که می‌تواند سطوح گسترده‌ای از بدن را مبتلاء کند و رنگ سرخ آتشین دارد.
این عارضه معمولاً در افرادی که دچار پسوریازیس پلاکی ناپایدار هستند ظاهر می‌شود، که در آنها جراحات به روشنی قابل تعریف نیستند.
در کنار اریتم یا سرخی، آنها می‌توانند روی پوست سایه بیندازند و با خارش شدید و درد همراه باشند.
پسوریازیس با عدم تعادل شیمی بدن مرتبط است. این اختلال می‌تواند سبب از دست دادن پروتئین و مایعات بدن و منجر به بیماری‌های جدی شود.
ادم یا تورم ناشی از حبس مایعات مخصوصاً در اطراف مچ پا نیز ممکن است بروز کند.
ممکن است بدن در تنظیم دمای خود دچار مشکل گردد و این می‌تواند سبب لرز شود.
پسوریازیس اریترودرمیک همچنین می‌تواند محرک عفونت، پنومونی و نارسایی قلبی وابسته به تراکم شود و این می‌تواند برای حیات فرد تهدیدکننده باشد. افراد دچار موارد شدید این اختلال ممکن است نیازمند بستری شدن در بیمارستان گردند.

پسوریازیس خال‌دار چیست؟
پسوریازیس خال‌دار یا خال خالی اغلب اوقات در کودکی یا در برزرگسالان جوان بروز می‌کند. پسوریازیس خال‌دار شبیه نقطه‌های قرمزرنگ کوچکی بر سطح پوست است که معمولاً به سختی یا حدت جراحاتی که در پسوریازیس پلاکی دیده می‌شوند، نیستند.
طیف گسترده‌ای از اختلالات شامل عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، عفونت‌های استرپتوکوکی، لوزه‌ها، استرس، جراحات پوستی و مصرف برخی داروها شامل داروهای ضد مالاریا، لیتیم و بتابلوکرها می‌توانند محرک ایجاد این وضعیت شوند.
این شکل از پسوریازیس ممکن است خودبه‌خود از بین برود و برنگردد یا ممکن است برای مدتی محو شود و سپس به صورت لکه‌های پسوریازیس پلاکی بازگردد.

پسوریازیس چرک‌دانه‌ای چیست؟
پسوریازیس چرک‌دانه‌ای بزرگسالان را بیش از کودکان مبتلاء و در کمتر از 5 درصد موارد پسوریازیس بروز می‌کند.
این عارضه به صورت چرک‌دانه‌های سفید رنگ ظاهر می‌شود یا تاول‌های چرکین غیر عفونی که با پوست قرمز رنگ احاطه شده‌اند یا در برخی سطوح بدن شامل دست و پا و بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن بروز می‌کند. این عارضه، عفونی و واگیردار نیست.
اختلال مزبور تمایل به دنبال کردن یک چرخه را دارد که در آن سرخ شدن پوست با تشکیل چرک‌دانه‌ها یا فلس مانند شدن پوست دنبال می‌شود.

ارتریت پسوریاتیک
تا 30 درصد افراد دچار پسوریازیس همچنین دچار ارتریت پسوریاتیک می‌شوند، که سبب التهاب و آسیب پیشروندة مفاصل می‌گردد. این نوع از پسوریازیس در سنین 30 تا 50 سالگی شیوع دارد.
افراد دچار بیماری پسوریاتیک همچنین در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری قلبی عروقی، افسردگی و دیگر اختلالات مرتبط به سلامت قرار دارند.

پسوریازیس و افسردگی
کاستی‌های ناشی از ناراحتی جسمانی، خارش، و درد می‌تواند بر کیفیت زندگی لطمه وارد کند، و پسوریازیس با افسردگی مرتبط دانسته شده است.
افرداد دچار پسوریازیس ممکن بر اثر خودآگاهی در مورد نمای ظاهری خود دچار پریشانی عاطفی شوند. این می‌تواند به ایجاد تصویری نامطبوع از خود یا ترس از رانده شدن توسط دیگران و نگرانی در مورد ارتباطات صمیمانه با دیگران منجر شود.
هم رنج عاطفی و هم آسیب جسمانی می‌تواند به بروز اختلالات سایکولوژیک و افسردگی قابل ملاحظه منجر شود.
یک مطالعه اخیراً دریافته است که افراد دچار پسوریازیس در خطر ابتلاء به افسردگی نامرتبط به شدت بیماری قرار دارند.

درمان‌های پسوریازیس
گزینه‌های درمانی اصلی برای پسوریازیس شامل درمان سیستمیک، درمان موضعی و نوردرمانی است.
درمان‌های سیستمیک از طریق سیستم بدن کار می‌کنند. برخی از آنها بر کل سیستم اثر می‌گذارند و برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دچار پسوریازیس متوسط یا شدید و ارتریت پسوریاتیک هستند. این داروها از طریق خوراکی یا تزریقی استفاده می‌شوند و شامل اسیترتین، سیکلوسپورین و متوتریکسات هستند.
یک نوع درمان سیستمیک شامل داروهای بیولوژیک است. یک داروی بیولوژیک دارویی بر پایة پروتئین است که از سلول‌های زندة رشد کرده در محیط آزمایشگاهی ساخته می‌شود. این داروها سلول‌های T را که با پسوریازیس مرتبط هستند هدف قرار می‌دهند.
درمان‌های موضعی مستقیماً روی پوست انجام می‌شوند. این نوع درمان معمولاً خط مقدم درمانی محسوب می‌شود و هدف آن کُند کردن روند رشد سلول‌های پوست و کاهش التهاب است. این درمان‌ها به شکل داروهای غیر نسخه‌ای و نیز نسخه‌ای در دسترس هستند و داورهای استروئیدی و غیر استروئیدی را شامل می‌شوند.
نوردرمانی انجام درمان با استفاده از نور است. پوست به طور مستقیم زیر نور ماوراء بنفش قرار می‌گیرد و این درمان هم در محیط خانه و هم در مطب پزشک قابل انجام است. این کار زیر نظر متخصص انجام می‌شود. برای انجام این درمان استفاده از برنزه کردن پوست به عنوان جانشین توصیه نمی‌شود.

بایدها و نبایدها برای افراد دچار پسوریازیس
اگرچه پسوریازیس قابل اجتناب نیست، برخی از راهکارها برای مدارا با آن می‌توانند کمک کننده باشند:
- با انجام یوگا و مدیتیشن یا هر دو، میزان استرس خود را کم کنید
- راه‌های مدارا با بیماری را بیاموزید
- رژیم غذایی خود را برای حفط وزن در محدودة سالم پایش کرده و از خوردن غذاهای محرک بیماری اجتناب کنید
- با گروه‌های حمایتی برای صحبت در مورد بیماری با دیگران ارتباط برقرار کنید
- از مصرف زیاد سیگار یا مشروب الکلی اجتناب کنید.
پسوریازیس به عنوان یک مشکل اصلی برای سلامت عمومی توصیف شده است و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و دیگر سازمان‌های بهداشتی نیاز به انجام تحقیقات بیشتر و پیشرفت در این مورد را یادآور شده‌اند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.