دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

19 راه برای خلاصی از پوست چرب

 پاک کننده سونیک, رتینوئید, نیاسینامید, ال-کارنیتین, ایسوتریتینوئین, هورمون درمانی, بوتاکس

راه‌های متعددی برای کاهش نمای ظاهری پوست چرب وجود دارد

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• روش‌هایی برای کاهش نمای روغنی پوست
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما
• خلاصهپوست چرب [پوست روغنی] زمانی ایجاد می‌شود که غدد تعریق به میزان بیش از حد سبوم تولید می‌کنند. برخی مداواهای خانگی، تنظیمات سبک زندگی، و درمان‌های پزشکی می‌توانند به کاهش نمای ظاهری پوست چرب کمک کنند.


روش‌هایی برای کاهش نمای روغنی پوست
راه‌های متعددی برای کاهش نمای ظاهری پوست چرب وجود دارد. برخی از آنها مداواهای خانگی هستند در حالی که مابقی بیشتر درمان‌های کلینیکی به شمار می‌روند. این روش‌ها عبارتند از:

1. نظافت منظم
شستشوی صورت با یک پاک کننده ملایم دارای pH متعادل غیر صابونی هر روز صبح و عصر - و نیز پس از ورزش - برای حفظ سلامت و نظافت پوست حیاتی است.
استفاده از صورت‌شوهای فومی ملایم مهم است. علت آن است که محصولات قوی می‌توانند باعث تولید بیشتر روغن شوند.

2. محدود کردن مصرف الکل
مصرف مزمن الکل می‌تواند به رگ‌های خونی صدمه بزند و باعث بزرگ شدن این رگ‌ها و غدد روغنی گردد که این نیز باعث بزرگ‌ شدن پرزهای پوست می‌شود.
مردم باید در محدود کردن میزان مصرف الکل خود بکوشند.

3. استفاده از محصولات اسید سالیسیلیک
لایه‌برداری ملایم، که شکل ایده‌آل آن استفاده از یک ماده دارای پایه شیمیایی مثل اسید سالیسیلیک به صورت هفتگی است، می‌تواند به زدودن سلول‌های پوستی مرده، روغن اضافی، و دیگر مواد زائد از سطح پوست کمک کند.
محصولات لایه‌بردار پوست را با حکات مدور ملایم و دارای گستره محدود به مدت حدود 30 ثانیه یا زیر جریان آب گرم مورد استفاده قرار دهید.

4. کاغذ خشک کن
کاغذهای خشک‌کن پدهای طبی هستند که معمولاً می‌تواند به جذب روغن اضافی از سطح پوست کمک کنند.
کاغذهای خشک‌کن یا پدها را به ملایمت روی سطح پوست فشار دهید و چند ثانیه‌ای نگه دارید و وقتی آنها روغن و زائدات پوست را به خود گرفتند از کاغذ یا پد تازه استفاده کنید.

5. مرطوب کردن منظم
برخی از مردم چنین فکر می‌کنند که مرطوب کردن پوست باعث افزایش مقدار روغن روی پوست یا انسداد پرزهای پوست می‌شود اما مرطوب کننده‌های فاقد روغن، غیر کومدوژنیک به سیراب نگه داشتن پوست کمک می‌کنند.
در این مورد مردم باید مرطوب کننده‌های روزانه با SPF 30 یا بالاتر را که دارای اکسید زینک و دی‌اکسید تیتانیوم هستند در مد نظر قرار دهند.
برای موارد مربوط به پوست روغنی استفاده از مرطوب کننده‌های دارای فرمول بالاتر در شب، مثل چرخش از کرم‌های غلیظ به سرم یا ژل را می‌توان امتحان کرد.

6. ساختن ماسک صورت
اگرچه شواهد علمی در این مورد محدود است، مردم طیفی از محصولات گیاهی یا طبیعی را برای کاهش روغن اضافی پوست مورد استفاده قرار داده‌اند. امکان استفاده از بسیاری از این محصولات در ماسک‌های دست‌ساز وجود دارد.
بر مبنای تحقیقات اخیر، برخی از بررسی شده‌ترین و قابل‌ توصیه‌ترین ماسک‌ها برای کاهش روغن پوست شامل خاک رس و جعفری است.
خاک رس - به ویژه خاک رس سبز - دارای چندین کاربرد زیبایی شامل جذب و زدودن زائدات، کثیفی‌ها، و روغن از سطح پوست است. خاک رس همچنین به حفظ تون پوستی کمک می‌کند.
جعفری حاوی طیف متنوعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به کنترل تولید و جذب سبوم کمک می‌کنند. ماسک‌های دارای حدود 4% پودر جعفری می‌توانند در کنترل روغن اضافی مؤثر باشند.

7. استفاده از محصولات دارای چای سبز
آنتی‌اکسیدان پلی‌فنول‌های چای سبز می‌توانند در درمان انواع اختلالات پوست شامل پوست روغنی کمک کنند. اگرچه در این مورد به تحقیق بیشتری نیاز است، یک مرور مربوط به سال 2017 پی برده است که پلی‌فنول‌های چای سبز ممکن است باعث کاهش ترشح سبوم شوند.
مرطوب کننده‌ها، تونرها یا صورت‌شوهای دارای عصاره چای سبز 3 درصد را امتحان کنید.

8. ایجاد تغییرات در رژیم غذایی
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" می‌گوید، غذاها و نوشیدنی‌های دارای شاخص گلیسمی بالا می‌توانند باعث تحریک التهاب و تولید سبوم شوند زیرا آنها باعث خیزش سریع قند خون می‌شوند.
بنابراین، افراد دارای پوست روغنی باید بر خوردن غذاهای با گلیسمی پایین مثل موارد زیر متمرکز شوند:
• اغلب سبزیجات تازه
• برخی میوه‌های تازه
• لوبیا و نخود
• اکثر غلات کامل و سریال‌ها
شیر گاو نیز به دلیل شاخص گلیسمی آن می‌تواند محرک آکنه از طریق مسیرهای التهابی شود. این به نوبه خود باعث انسداد پرزهای پوست می‌شود.

9. کاهش استرس
محققان دریافته‌اند که استرس می‌تواند محرک رهش هورمون‌هایی شود که به تولید سبوم کمک می‌کنند.
مردم می‌توانند به کمک تکنیک‌های کاهش استرس شامل موارد زیر به محدود کردن استرس کمک کنند:
یوگا
• مدیتیشن
• اجتناب از نیکوتین یا الکل
خواب مناسب
• ورزش منظم
• سیراب نگه داشتن بدن

10. استفاده از پودرهای مواد معدنی و تنظیم کننده
محصولات آرایشی فاقد روغن یا بر پایه مواد معدنی کمتر محتمل است که باعث انسداد پرزهای پوست شوند. استفاده از پودرهای تنظیم‌گر که حاوی تالک نیستند نیز می‌تواند به جذب روغن‌های اضافی صورت کمک کند.

11. زدودن مواد آرایشی پیش از رفتن به بستر خواب
وقتی کسی مواد آرایشی را زمان خواب شب از صورت پاک نکند این مواد می‌توانند باعث انسداد پرزها و تحریک پوست شوند.
همیشه مواد آرایشی را زمان خواب با استفاده از یک پاک کننده دارای اسیدیته متوازن پاک کنید. به یاد داشته باشید که به جای سابیدن پوست با ملایمت و استفاده از یک پارچه تمیز این کار را انجام دهید.

12. استفاده از پاک کننده سونیک
استفاده از برس‌های پاکسازی کننده صوتی می‌تواند پاکسازی و لایه‌برداری عمقی‌تری را ایجاد کند که می‌تواند به کاهش سبوم اضافی کمک کند.
یک مرور مربوط به 2019 به این جمع‌بندی رسیده است که پاکسازی کننده‌های سونیک ممکن است راهی ملایم و مؤثر برای زدودن اضافات بدون برداشتن بیش از حد سبوم پوست باشد.

13. استفاده از محصولات دارای رتینوئیدها
اگرچه تحقیق بیشتری نیاز است به نظر می‌رسد که برخی مشتقات ویتامین A به نام رتینوئیدها - و مشخصاً تریتینوئین و تازاروتن - محتوی پرزها و تولید سبوم را کاهش می‌دهند.
اینها فرآورده‌هایی نسخه‌ای هستند بنابراین لازم است برای دستیابی به اطلاعات بیشتر شخص با یک درماتولوژیست مشورت کند.

14. استفاده از محصولات دارای نیاسینامید
نیاسینامید، یکی از مشتقات ویتامین B3، می‌تواند میزان رهش سبوم را کاهش داده و نمای ظاهری پوست روغنی را تقلیل دهد.
بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2017، 100 نفر که از محصولات موضعی دارای نیاسینامید 2% استفاده کرده بودند، کاهش قابل ملاحظه‌ای را در سرعت تولید سبوم پس از گذشت 2 تا 4 هفته از زمان شروع درمان استفاده تجربه کردند.

15. استفاده از محصولات دارای ال-کارنیتین
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که ال-کارنیتین، که یک امینو اسید محصول بدن است به تجزیه اسیدهای چرب کمک می‌کند، که این مواد کمکی برای کاهش نمای ظاهری پوست روغنی باشد.
استفاده از محصولات دارای 2 درصد ال-کارنیتین را برای کاهش روغن پوست امتحان کنید.

16. استفاده از ایسوتریتینوئین
یک مطالعه قدیمی پی برده است که ایسوتریتینوئین، که نوعی رتینوئید خوراکی است، پس از گذشت 6 هفته از مصرف تولید سبوم را به میزان 90 درصد کاهش می‌دهد. بنابراین ایسوتریتینوئین ممکن است درمان مؤثری برای آکنه شدید باشد.
اکثریت کسانی که دوره 4 تا 6 ماهه درمان را کامل می‌کنند ممکن است در طول این دوره زمانی از شر آکنه خلاص شوند اما نتایج به دوز مصرف بستگی دارد.

17. استفاده از هورمون درمانی
داروهای هورمونی مثل ضد اندروژن‌ها ممکن است در کاهش تولید سبوم مؤثر باشند.
در یک مطالعه، درماتولوژیست‌ها از اسپیرونولاکتون برای درمان پوست روغنی در زنان استفاده کردند. محققان پی بردند که میزان تولید سبوم در پوست کاهش می‌یابد. تحقیق دیگری نیز پی برده است که سیپروترون استات تولید سبوم را در زنان کاهش می‌دهد.

18. استفاده از داروهای کنترل بارداری خوراکی
کنترل بارداری‌های خوراکی می‌توانند به تعادل هورمونی که می‌تواند محرک تولید روغن اضافی باشد کمک کنند.
به هر حال، شایان ذکر است که برخی انواع پروژستین که شخص ممکن است با استروژن بگیرد در عمل می‌توانند مقدار تولید سبوم را افزایش دهند. بنابراین مردم باید در مورد پلن پیشگیری خود با پزشک مشورت کنند تا مطمئن شوند که از پروژستین مناسب استفاده می‌کنند.

19. تزریق بوتاکس
تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) رشد غدد سیبیشس (سباسه) را مهار کرده و مقدار تولید سبوم را کاهش می‌دهد.
تزریق ممکن است در طول یک هفته نتایج خود را نشان دهد اما شخص ممکن است برای دستیابی به نتیجه نیاز داشته باشد که درمان را به مدت چند هفته تا چند ماه ادامه دهد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
شخص می‌تواند هر زمانی که پوست روغن موجب نگرانی او شده باشد با پزشک مشورت کند. این موضوع به ویژه زمانی مهم است که مداوای غیر نسخه‌ای مفید واقع نشده باشد.


دورنما
داروهای خانگی یا غیر نسخه‌ای می‌توانند نمای ظاهری پوست روغنی را کاهش دهند.
اغلب آنها تقریبا به فوریت اثر می‌کنند اگرجه نتایج موقتی است. به هر حال، برخی از درمان‌ها کارآیی خود را پس از گذشت هفته‌ها یا ماه‌ها مصرف مداوم نشان می‌دهند.
پوست چرب می‌تواند مایه رنجشی در مورد زیبایی باشد اما روغن اضافی در پوست همچنین می‌تواند باعث انسداد منافذ پوست شده و عالم تقویت ایجاد آکنه باشد که در صورت عدم درمان می‌تواند جای زخم ایجاد کند.


خلاصه
اکثریت مردم در برهه‌ای از زندگی دچار پوست روغنی [پوست چرب] می‌شوند. برای درمان این وضعیت می‌توان از پاکسازی کننده‌ها یا داروهای خانگی استفاده کرد.
در موارد شدید بودن پوست روغنی، به ویژه در صورت عدم کارآیی پاک کننده‌های غیر نسخه‌ای شخص باید به پزشک مراجعه کند./19 راه برای خلاصی از پوست چرب
دکتر دین مراز رابینسون، جنیفر هوآیزن
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
19 ways to get rid of oily skin
Medically reviewed by Deanne Mraz Robinson MD, FAAD —
Written by Jennifer Huizen on August 27, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.