دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

علل پوسته پوسته شدن پا را بدانیم

پسوریازیس, سوریازیس, پای ورزشکار, تاول, خونریزی, دیابت

پوسته پوسته شدن پا می‌تواند آزار دهنده باشد

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• علل پوسته پوسته شدن پا
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• تیمار خانگی
• خلاصهپوسته پوسته شدن پا چند علت بالقوه دارد. صدمات پا، خشکی پوست، و عفونت "پای ورزشکار"، در میان سایر اختلالات، همگی می‌توانند علت لایه برداشتن پوست پا باشند.
پای پوسته داده ممکن است خشک و فلس مانند به نظر برسد. پوست ممکن است در سراسر پا یا صرفاً در برخی نقاط لایه بردارد. گاهی اوقات پوسته دادن تنها علامت است اما همچنین این امکان هست که پا دچار خارش شود و لکه‌های زرد رنگ روی آن ظاهر گردد.
پوست خشک یا لایه برداشته پا معمولاً علامت یک اختلال شدید نیست. به هر حال، اگر کسی دچار علایم دیگری بوده، به زخم پا دچار شود یا با درد پای شدید مواجه گردد، نیاز است تا مشکل به پزشک ارجاع داده شود.


علل پوسته پوسته شدن پا
چند علت شامل موارد زیر برای پوسته پوسته شدن پا مطرحند:

میخچه و پینه پا
میخچه و پینه پا هر دو باعث انباشت پوست مرده می‌شوند. این وضعیت می‌تواند به ایجاد توده‌های سفت خراشنده روی پا منجر گردد که بعضی اوقات ترک خورده باز می‌شوند یا لایه برمی‌دارند. لایه برداشتن آنها تا زیر سطح پوست ممکن است باعث خونریزی یا درد شود.
پینه‌ها گرایشی به ایجاد در قسمت کف پا و سفتی دارند. آنها معمولاً دردناک نیستند اما ممکن است به لمس حساس نشان دهند. میخچه‌ها باعث رشد پوست مرده در اطراف پوست ملتهب می‌شوند که می‌تواند آزار دهنده باشد. آنها نمایی موم‌وار دارند و اغلب روی شست پا ظاهر می‌شوند.
میخچه و پینه خطرناک نیستند، اما ممکن است حضوری آزار دهنده داشته باشند. افراد نباید وسوسه شوند تا آنها را با بریدن یا قطع از بدن جدا کنند زیرا این کار ممکن است باعث صدمات و عفونت‌های دردناک شود.

پوست خشک
خشکی پوست به ویژه در ماه‌های زمستان در مناطق خشک ممکن است باعث گردد تا پاها به قدری خشک شوند که پوست لایه بردارد یا ترک خورده و خونریزی کند.
شخص ممکن است همچنین روی پاهای خود علایمی از جمله موارد فهرست شده در زیر داشته باشد:
• برافروختگی
• لکه‌های سفید یا خشک
• خارش
• درد
خشکی پوست خطرناک نیست. به هر حال آنقدر شدید هست که باعث ترک خوردن و باز شدن پوست شود که این ممکن است باعث افزایش خطر عفونت گردد.

اگزما
اگزما نوعی اختلال پوستی التهابی است که باعث می‌شود تا بدن نسبت به مواد بی‌ضرر واکنش افراطی از خود نشان دهد. این وضعیت می‌تواند به بروز التهاب در پوست سالم منجر گردد.
پوست ممکن است خشک حس شده یا به نظر برسد اما اگزما صرفاً پوست خشک نیست. این بیماری همچنین می‌تواند برافروختگی‌ دردناک یا لکه‌های سفید رنگ و حتی تاول ایجاد کند.
درماتیت اتوپیک که شایع‌ترین شکل اگزما است وقتی بروز می‌کند که سیستم ایمنی به حائل مرطوب پوست صدمه می‌زند و باعث خشکی آن می‌شود. این می‌تواند به پوسته پوسته شدن پا منجر گردد.
اگزمای دیشیدروتیک که مقدمتاً به دست و پا آسیب می‌زند، می‌تواند باعث ایجاد تاول‌های بروافروخته روی شست پا شود. این تاول‌ها ممکن است خارش داشته و پوسته داده یا پاره و باز شوند. برخی افراد این نوع اگزما را با انواع دیگر تاول اشتباه می‌گیرند زیرا شبیه همند.

پسوریازیس (سوریازیس)
پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث می‌شود تا بدن به بافت سالم خود حمله کند. این سبب می‌شود تا سلول‌های پوست بسیار سریع‌تر از معمول چرخه ایجاد و زوال خود را پشت سر بگذارند. این بیماری در هر نقطه روی بدن امکان بروز دارد اما به طور معمول آرنج‌ها، زانوها، و کف پا را درگیر می‌کند.
افراد مبتلاء به پسوریازیس ممکن است متوجه وجود لکه‌های زبر برافروخته شوند که ممکن است روی پاها نمای ظاهری خاکستری یا نقره‌ای داشته باشند. پوست ناحیه ممکن است لایه بردارد، خارش بگیرد یا به مرور زمان زرد رنگ شود.
اگرچه خشکی پست باعث پسوریازیس نمی‌شود مرطوب کردن پوست به تسریع التیام پسوریازیس کمک کند.

پای ورزشکار
پای ورزشکار یک عفونت قارچی بسیار واگیر است که می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های زرد یا سفید رنگ روی پاها، انگشتان پا یا ناحیه زیر ناخن‌ها شود.
پا ممکن است خارش بگیرد یا خشک به نظر رسد و گاهی از اوقات پوست لایه برمی‌دارد. احتمال ایجاد پای ورزشکار زمانی که شخص پای خود را روی سطوح آلوده مثل کف سالن ورزش یا دوش می‌گذارد افزایش می‌یابد.

تاول
تاول معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که چیزی روی پا کشیده شده باعث ایجاد برآمدگی‌های کوچک پر از مایع می‌شود.
تاول‌ها عموماً بی‌ضررند اما می‌توانند دردناک باشند. پوشیدن کفش‌هایی که باعث ایجاد سایش یک ناحیه شوند ممکن است موجب پاره شدن و خونریزی تاول‌ها گردد.
مردم نباید تاول را بترکانند زیرا ممکن است باعث درد و خونریزی شود. ترکاندن تاول می‌تواند باعث افزایش خطر عفونت گردد.

مشکلات سلامت مرتبط به دیابت
دیابت می‌تواند به عروق خونی آسیب بزند که این ممکن است بر جریان خون به پاها لطمه وارد کند. کاهش جریان خون ریسک مشکلات مختلف پا شامل خشکی پوست و ترک برداشتن و خونریزی آن را افزایش می‌دهد.
افراد مبتلاء به دیابت و درد پا یا خشکی پوست که برطرف نمی‌شود باید به پزشک مراجعه کنند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
شخص دچار پوسته پوسته شدن پا باید به پزشک مراجعه کند اگر:
• دچار دیابت باشد و در ناحیه پا درد یا بی‌حسی احساس کند
• علایمی را تجربه کند که با درمان خانگی بهبود نمی‌یابند
• دچار درد پا به شکل شدید باشد که در راه رفتن اختلال ایجاد می‌کند
• دچار هر گونه نشانه یا علامتی از عفونت، مثل تب، شود
• شیئی مثل شیشه یا چوب به پای وی بگیرد و به آن گیر کند
• پای خود را با گام برداشتن روی شیئی بگذارد و اخیراً واکسن کزاز نزده باشد
• ظن ابتلاء به پسوریازیس در مورد وی وجود داشته باشد


تیمار خانگی
درمان خانگی برای پوسته پوسته شدن پا به علت آن بستگی دارد. برخی مداواهای قابل امتحان عبارتند از:
• مرطوب کردن پاها، در صورت امکان با استفاده نوبتی از یک مرطوب کننده غلیظ و یک کرم هیدروکورتیزون برای تسکین بیشتر پسوریازیس یا اگزما
• استفاده از کرم ضد قارچ غیر نسخه‌ای برای پای ورزشکار
• پوشاندن تاول و خشک و تمیز نگه داشتن آن
• عدم استفاده از کفش باعث ساییده شدن تاول
• خشک و تمیز نگه داشتن پا
• خودداری از راه رفتن با پای برهنه روی سطوح آلوده
• استفاده از بردارنده میخچه یا پینه و سنگ پا برای سایش ملایم آنها، اگرچه رفع کامل پینه‌ها به چند هفته زمان نیاز دارد
• تهیه یادداشت برای علایم پسوریازیس یا اگزما و در صورت امکان محرک‌های آنها


خلاصه
پوسته پوسته شدن پا می‌تواند آزار دهنده باشد. چند علت بالقوه در این مورد مطرحند و بهترین درمان یا گزینه مراقبت خانگی به علت بستگی دارد.
پوست خشک ممکن است به کفش ساییده، ترک برداشته باز شود، و سبب درد شدید شده و راه رفتن را مشکل کند. معمولاً مردم می‌توانند خشکی پوست را در خانه با مرطوب کننده برطرف کنند. به هر حال اگر این وضعیت شدید شود باید به پزشک مراجعه کرد.
پزشک می‌تواند داروهایی را برای مدیریت اختلالات مزمن مثل پسوریازیس تجویز کند که می‌تواند باعث بهبود پوسته پوسته شدن پا شود./علل پوسته پوسته شدن پا را بدانیم
دکتر مردیت گودوین، زاون ویلینز
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
What to know about peeling feet
Medically reviewed by Meredith Goodwin, MD, FAAFP —
Written by Zawn Villines
On January 6, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.