دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پس از تاتو - مراقبت روز به روز

 روغن نارگیل, هپاتیت B، هپاتیت C، کزاز یا HIV, واکنش آلرژیک, جای زخم

مراقبت از تاتو از پیامدهای احتمالی پیشگیری می‌کند

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• چگونه از تاتوی خود مراقبت کنیم
• روز اول
• روزهای دوم تا سوم
• روزهای چهارم تا ششم
• روزهای ششم تا چهاردهم
• روزهای پانزدهم تا سی‌ام
• روغن نارگیل و مراقبت پس از تاتو
• عوارض جانبی محتمل و پیامدهای تاتو
• نکات مربوط به مراقبت طولانی مدت از تاتوتاتو چیری بیش از صرف یک قطعه کار هنری و راهی برای اثبات سبک شخصی است. تاتو یک اقدام پزشکی نیز به شمار می‌رود زیرا تاتوکار از یک سوزن برای ورود جوهر به زیر پوست استفاده می‌کند.
هر گاه پوست کسی باز شود وی خود را در معرض جای زخم و عفونت قرار می‌دهد.
مراقبت از تاتو از پیامدهای احتمالی پیشگیری می‌کند و این اطمینان را ایجاد می‌کند که تاتو به طور کامل التیام می‌یابد. در این فرآیند هم تاتوکار و هم تاتو شونده نقشی یکسان دارند. در کنار اقدام به رفتن نزد متخصص صاحب صلاحیت تاتو خود شخص نیز نیاز است که در محط خانه از تاتوی تازه خود مراقبت کند.
با وجود این مشخص کردن چگونگی مراقبت از تاتو می‌تواند موضوعی پیچیده باشد.


چگونه از تاتوی خود مراقبت کنیم
مراقبت دوره نقاهیت از همان لحظه پایان تاتو آغاز می‌شود.

پوشاندن محل تاتو
تاتوکار یک لایه نازک پماد آنتی‌بیوتیک روی محل تاتو قرار می‌دهد و سپس آن را با بانداژ یا لفاف پلاستیکی می‌پوشاند. این پوشش مانع از ورود باکتری به داخل پوست شخص می‌شود. لایه مزبور همچنین مانع از سایش و مالش تاتو به لباس و ایجاد حالت تحریک می‌شود.
شخص باید پوشش مزبور را تا زمان توصیه شده از سوی تاتوکار حفظ کند، که این زمان ممکن است فقط در حد چند ساعت باشد. پوشش مزبور هر نوع مایع یا جوهر اضافی را که از تاتو نشت کرده باشد جذب خواهد کرد.

تاتو را به ملایمت بشویید
پس از چند ساعت شما می‌توانید پوشش تاتو را بردارید. ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. سپس به ملایمت تاتو را با آب گرم و صابون غیر عطری شستشو دهید. پوست خود را با یک تکه پارچه نرم خشک کنید.
مقدار کمی مرطوب کننده فاقد الکل و فاقد رایحه به تاتو بمالید. شما در این مرحله می‌توانید پوشش تاتو را بردارید تا پوست تنفس کند.

آیا می‌دانید؟
FDA استفاده از مقداری الکل‌های چرب مثل الکل ستیاریل الکل و الکل ستیل را برای استفاده از محصولات آرایشی و زیبایی دارای برچسب "بدون الکل" مجاز می‌داند. خلاف اتانول الکل‌های چرب باعث خشکی پوست نمی‌شوند.

منتظر التیام محل تاتو بمانید
هنگامی که تاتو التیام می‌یابد شما باید:
• در زمان حضور در فضای باز از لباس محافظ در برابر آفتاب استفاده کنید
• در صورت مواجه شدن با هر گونه عفونت یا سایر مشکلات موضوع را به تاتوکار یا پزشک خود اطلاع دهید
شما:
• شما باید از کاربرد ضد آفتاب تا زمان التیام کامل محل تاتو خودداری کنید
• شما نباید محل تاتو را بخراشید یا بکنید
• شما باید از پوشیدن لباس تنگ و چسبان در محل تاتو خودداری کنید
• شما باید از شنا کردن یا غوطه‌ور کردن بدن خود در آب خودداری نمایید (دوش گرفتن مجاز است)


مراقبت روز به روز پس از تاتو
سرعت التیام تاتو به ابعاد تاتو و میزان پیچیدگی کار بستگی دارد. تاتوهای بزرگ‌تر زمان طولانی‌تری قرمز رنگ و ورم کرده باقی می‌مانند زیرا باعث ایجاد میزان بیشتری از تروما برای پوست می‌شوند.


روز اول
شما با یک روکش بر روی تاتو از محل انجام آن به خانه برمی‌گردید. پس از چند ساعت شما می‌توانید پوشش مزبور را بردارید.
شما باید از تاتوکار خود در مورد مدت انتظار سؤال کنید. توصیه‌ها متفاوتند و ممکن است بر مبنای نوع و اندازه تاتوی شخص تعیین شوند. برخی متخصصان تاتو پیشنهاد می‌کنند که شخص تاتوی خود را صرفاً به مدت 1 تا 2 ساعت بپوشاند.
زمانی که پوشش تاتو برداشته می‌شود شما ممکن است متوجه نشت مایع از محل تاتو شوید. این مایع خون، پلاسما، و مقداری جوهر اضافی است. این وضعیت نرمال است. پوست نیز قرمز رنگ و ناسور خواهد بود. در عین حال امکان اندکی گرم حس شدن آن در لمس وجود دارد.
با دست‌های تمیز تاتوی خود را با آب و صابون غیر عطری شستشو دهید. از یک مرطوب کننده فاقد عطر و الکل استفاده کنید. پوشش تاتو را بردارید تا بتواند التیام یابد.


روزهای دوم و سوم
در این زمان تاتوی شما نمایی مبهم و کدر دارد. این اتفاق زمانی که پوست التیام می‌افتد رخ می‌دهد. جرب یا اثر زخم شروع به شکل‌گیری می‌کند.
تاتوی خود را یک تا دو بار در روز بشویید و از مرطوب کننده فاقد عطر و الکل برای آن استفاده کنید.
وقتی پوست خود را شستشو می‌دهید ممکن است متوجه مقداری جوهر شوید که به درون سینک شستشو می‌ریزد. این جوهر اضافی است که از طریق پوست شما خارج می‌شود.


روزهای چهارم تا ششم
سرخی پوست شروع به برطرف شدن می‌کند.
شما احتمالاً متوجه مقداری جرب یا اثر زخم روی تاتو خواهید شد. این اثر زخم نباید به اندازه جربی که شما جایی از بدن خود را می‌برید زبر باشد اما آنها حالت برجسته خواهند داشت. از کندن آنها خودداری کنید چون این کار می‌تواند به ایجاد جای زخم دایمی منجر گردد.
یک یا دو بار در روز تاتوی خود را بشویید. پس از شستشو از مرطوب کننده فاقد عطر و الکل استفاده کنید.


روزهای 6 تا 14
پولک‌های زخم سفت شده و شروع به جدا شدن و ریزش می‌کنند.
سعی نکنید آنها را بکنید یا جدا کنید. بگذارید خود به خود و به شکل طبیعی بیفتند. در غیر این صورت شما ممکن است جوهر تاتو را جدا کرده و جای زخم ایجاد کنید.
در این مرحله پوست شما ممکن است دچار خارش شدید شود. از یک مرطوب کننده فاقد عطر و الکل به ملایمت و چند بار در روز برای تخفیف خارش استفاده کنید.
اگر تاتوی شما کماکان قرمز رنگ و متورم باشد، ممکن است دچار عفونت شده باشید. دوباره به تاتوکار یا پزشک خود مراجعه کنید.


روزهای پانزدهم تا سی‌ام
در این مرحله آخر التیام اغلب پوسته‌های بزرگ برطرف شده و جای زخم‌ها از بین رفته‌اند. شما ممکن است کماکان مقداری پوست مرده ببینید اما اینها نیز در نهایت از بین خواهند رفت.
ناحیه تاتو شده کماکان خشک و کدر به نظر می‌رسد. تا زمانی که پوست دوباره سیراب به نظر می‌رسد استفاده از مرطوب کننده را ادامه دهید.
در هفته دوم یا سوم، لایه خارجی پوست باید بهبود یافته باشد. التیام کامل لایه‌های زیرین پوست به 3 تا 4 ماه زمان نیاز دارد.
در پایان ماه سوم؛ تاتو باید همچنان که قصد تاتوکار بوده روشن و شاداب به نظر برسد.


روغن نارگیل و مراقبت پس از تاتو
مردم پولینزیایی مثل اهالی ساموآ از دیرباز روغن نارگیل را برای تاتو مورد استفاده قرار می‌دهند. آنها روغن نارگیل را پس از تکمیل تاتو یا در زمان التیام زخم آن به کار می‌برند. یک سود فرضی در این مورد همانا درخشان شدن تاتو بر اثر مصرف روغن مزبور است.
برخی وبسایت‌ها مدعی‌اند که روغن نارگیل پوست تحت تاتو را مرطوب نگه داشته و از عفونت محفوظ نگه می‌دارد. با وجود این شواهد روایی هستند و هیچ پوشش علمی در مورد کارآیی روغن و روش مزبور وجود ندارد.
پیش از استفاده از روغن نارگیل یا هر محصول اثبات نشده دیگری برای تاتوی خود با پزشک مشورت کنید.


التیام خشک
در این روش که به نام التیام خشک تاتو شناخته می‌شود، شما از هیچ مرطوب کننده‌ای به عنوان بخشی روتین از مراقبت پس از تاتو استفاده نمی‌کنید. به هر حال، شما باید از موارد دیگر مثل دور نگه داشتن تاتو از آفتاب استفاده کنید.
هواداران التیام خشک بر این باورند که یکی از فواید اجتناب از مرطوب کننده (که ممکن است حاوی ترکیبات صناعی باشد) این است که این کار به رفع امکان تحریک پوست یا واکنش آلرژیک کمک می‌کند. یک نظریه مخالف در این مورد این است که فقدان مرطوب کننده پوست شما را در مورد خارش آسیب‌پذیرتر خواهد کرد.
در مورد مناسب بودن روش التیام خشک برای خود با پزشک یا متخصص تاتوی خود مشورت کنید.


عوارض جانبی محتمل و پیامدهای تاتو
در مدت چند روز اول پس از تاتو پوست شما ممکن است قرمز، خارش‌دار و ناسور شود. شما ممکن است متوجه جوهر اضافی در کنار خون و مایع شوید که از پوست ترشح می‌شوند. این وضعیت نرمال است.
در صورت مواجه شدن با هر یک از علایم زیر به پزشک مراجعه کنید:

عفونت
تاتویی که از مراقبت کامل برخوردار نباشد ممکن است دچار عفونت شود. پوست دچار عفونت قرمز، گرم و دردناک است. این وضعیت ممکن است به نشت چرک منجر گردد.
اگر ابزار مورد استفاده متخصص تاتو آلوده باشد شما ممکن است با عفونت خون‎رو مثل هپاتیتهپاتیت C، کزاز یا HIV مواجه گردید.
گزارش‌هایی نیز در مورد دیگر انواع عفونت مثل عفونت‌های پوستی مایکوباکتریال غیر سل، انتقال یافته از طریق تاتو وجود دارد.

واکنش آلرژیک
اگر کسی در مورد جوهر مورد استفاده تاتوکار دچار حساسیت باشد، ممکن است واکنش‌ پوستی قرمزی، و خارش در محل تاتو مواجه گردد. بر مبنای یک مطالعه مربوط به سال 2019، رنگ‌های قرمز با بیشترین احتمال برای ایجاد واکنش آلرژیک همراهند.
تحقیق نشان می‌دهد که رنگ‌های قرمز، در کنار آبی و سیاه نیز بیشتر محتمل است که باعث واکنش‌های پوستی غیر آلرژیک مثل حساسیت به نور شوند.

جای زخم
صدمه ناشی از سوزن یا کندن تاتو می‌تواند باعث ایجاد بافت اسکار در بدن شما شود. این نوع جای زخم‌ها ممکن است دایمی شوند.


نکات مربوط به مراقبت طولانی مدت از تاتو
وقتی تاتو التیام یافته باشد شما وارد مرحله نگهداری می‌شوید. اگرچه شما مجبور نیستید مراقبت تخصصی از تاتو را پس از 3 یا 4 ماه ادامه دهید، کارهایی هست که می‌توانید برای پیشگیری از تغییر حالت جوهر تاتو انجام دهید.

راهنمای مراقبت طولانی مدت پس از تاتو
• محل تاتو را تمیز نگه دارید: هر روزه پوست خود را به ملایمت با صابون غیر عطری بشویید.
• بدن خود را سیراب نگه دارید. برای مرطوب ماندن پوست خود مقدار زیادی آب بنوشید.
• در مورد لباس خود مراقب باشید. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا نور خورشید باعث زائل شدن تاتوی شما نشود. از لباس‌های ایجاد کننده سایش مثل پشم که به تاتو آسیب می‌زنند خودداری کنید.
• از کاهش وزن یا افزایش وزن بیش از حد اجتناب کنید. تغییرات وزن ممکن است باعث کش آمدن یا جمع شدن و تحریف تاتو گردد./پس از تاتو - مراقبت روز به روز
دکتر سینتیا کاب، استفانی واتسون
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Tattoo Aftercare: What You Need to Know
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP —
Written by Stephanie Watson —
Updated on December 28, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.