دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بوی پشت گوش چه علتی دارد؟

بوی پشت گوش، درماتیت سبورئیک، اگزما،   قارچ، فقر بهداشت، عفونت پیرسینگ گوش، عفونت مخمری، کاندیدیازیس، HIV، ایدز،  اتومایکوزیس، جراحات عفونی

وجود بوی بد در قسمت پشت گوش می‌تواند هشدار دهنده باشد

مقالات پوست / درماتولوژی

درماتیت سبورئیک
• فقر بهداشت
عفونت پیرسینگ گوش
عفونت مخمری
• جراحات عفونی
• پیشگیری از بوی پشت گوش
• پیام همراهبیشتر مردم به ناحیه پشت گوش خود توجه چندانی نمی‌کنند. به هر حال برخی از مردم ممکن است متوجه بویی شوند که از این قسمت بدن منتشر می‌شود. گاهی از اوقات فقر بهداشتی علت ایجاد این بو است اما عفونت‌های خفیف نیز یک علت شایع به شمار می‌روند. از آنجا که مردم ناحیه پشت گوش خود را نمی‌بینند ممکن است به فکر شستشو یا بررسی آن برای موارد آزردگی پوست یا نشانه‎های عفونت نیفتند.
بسیار مشکلات حدوداً خفیف می‌توانند علت بروز بوی پشت گوش باشند که شامل موارد زیرند:
• درماتیت سبورئیک که نوعی از اگزما است
• ضعف بهداشت
• عفونت‌های پیرسینگ
• عفونت مخمری
• عفونت‌های ناشی از بریدگی یا جراحت
در اغلب موارد بوی پشت گوش نشانه وجود یک مشکل جدی نیست. یافتن درمان درست و اندکی توجه بیشتر به این قسمت از بدن معمولاً می‌تواند به برطرف شدن مشکل منجر شود.

درماتیت سبورئیک
درماتیت سبورئیک نوعی اگزما است که می‌تواند باعث ایجاد پوست فلس مانند و لایه لایه شود.
این بیماری ممکن است مبتلابه هر قسمتی از بدن شامل پشت و گوش‌ها گردد. در برخی موارد قارچ‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند باعث ایجاد درماتیت سبورئیک می‌شوند.
درماتیت سبورئیک به طور معمول سبب ایجاد بوی بد نمی‌شود. به هر جهت، پوست ورقه ورقه و روغنی ایجاد شده توسط بیماری مزبور می‌تواند باعث حبس عرق و بوی بدن شود. همچنین این اختلال در برخی مواقع دردناک است که باعث می‌شود تا مردم برای اجتناب از درد از شستشوی کامل ناحیه دچار درماتیت خودداری کنند.
استفاده از داروهای ضد قارچ معمولاً به رفع علایم منجر می‌شود. بسیاری از مردم مبتلاء به درماتیت سبورئیک روی پوست در ناحیه جمجمه با این مشکل مواجهند، بنابرای شستشوی سر با شامپوهای ضد قارچ مفید خواهد بود.

فقر بهداشت
پوست ناحیه پشت گوش به راحتی می‌تواند باعث احتباس عرق و روغن شود. پشت گوش می‎تواند باقی مانده محصولات مراقبت از مو و پوست را حبس کند. داشتن موهای بلند هم باعث می‌شود تا روغن و دیگر پس‌ماندها در این ناحیه به دام بیفتند.
در عین حال مشاهده این قسمت از بدن بدون کمک گرفتن از آینه ناممکن است، بنابراین بسیاری از مردم به آن توجه نمی‌کنند. لاجرم ممکن است شستشوی ناحیه در حد کافی انجام نشود یا در هنگام شستشو به آن توجه لازم صورت نگیرد.
بنابراین اگر این ناحیه صدمه ندیده و فقط بوی بد بدهد، ساده‌ترین راه حل شستشوی کامل آن با آب گرم و صابون است.

عفونت پیرسینگ گوش
پیرسینگ گوش تا زمان التیام کامل یک زخم باز محسوب می‌شود.
به همین دلیل ورود باکتری‌ها به این زخم به آسانی صورت می‌گیرد. باکتری‌ها در عین حال می‌توانند پیرسینگ التیام یافته را عفونی کنند، به ویژه اگر پیرسینگ تمیز نشود.
پیرسینگ گوش عفونی شده گاهی از اوقات بوی بدی می‌دهد. چرک، پوست مرده، و دیگر ترشحات عفونت می‌توانند به گوشواره و آویزهای گوش بچسبند. این وضعیت می‌تواند باعث تداوم بوی بد شود.
تمیز کردن آویز‌ها و گوشواره‌ها با استفاده از الکل یا محلول‌های مخصوص پیرسینگ می‎تواند کمک کننده باشد.
اگر عفونت با درد همراه باشد، تب یا ورم گره‌های لنفاوی ایجاد شده باشد، یا اگر درمان خانگی کارآیی نداشته باشد، باید به دکتر مراجعه کرد. همانند دیگر عفونت‌ها، موارد عفونت پیرسینگ گوش می‌توانند به دیگر قسمت‌های بدن منتقل شده به شکل بالقوه حامل خطرات جدی باشند.
در صورتی که عفونت در ناحیه غضروف گوش باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند. درمان این عفونت‌ها دشوارتر است و ممکن است نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های قوی داشته باشد.

عفونت مخمری
کاندیدیازیس، که مردم بیشتر آن را عفونت مخمری می‌نامند، عفونتی است که بر اثر قارچ کاندیدا البیکانس ایجاد می‌شود.
مخمر گرایش به رشد در محیط‌های گرم و مرطوب دارد. در نتیجه مردم دارای تعریق زیاد یا کسانی که منظماً ناحیه پشت گوش خود را تمیز نمی‌کنند ممکن است دچار عفونت مخمری شوند.
عفونت‌های مخمری گرایشی به ایجاد خارش دارند و ممکن است بویی شبیه به بوی آبجو یا نان ایجاد کنند.
در موارد نادر امکان ابتلاء شخص به نوعی جدی از عفونت مخمری که پزشکان آن را کاندیدیازیس مهاجم می‌نامند، وجود دارد. این عفونت زمانی بروز می‌کند که مخمر وارد جریان خون شده و در سراسر بدن گسترش پیدا می‌کند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد، شخص ممکن است دچار نشانه‌های ابتلاء به عفونت مخمری در چند قسمت مختلف از بدن گردد.
مردم دچار ضعف سیستم ایمنی، مثل افراد دچار HIV یا ایدز بیشتر در برابر این نوع عفونت آسیب‌پذیر هستند.
اغلب عفونت‌های مخمری به داروهای غیر نسخه‌ای ضد قارچ خوب جواب می‌دهند. اگر عفونت جدی باشد، اگر شخص دچار ضعف سیستم ایمنی به عفونت مخمری دچار شده باشد، یا اگر درمان‌های خانگی کارآیی نداشته باشند، پزشک برای رفع عفونت قرص یا کرم تجویز می‌کند.
برخی از اوقات، مخمر یا سایر قارچ‌ها درون گوش را عفونی می‌کنند. پزشکان این وضعیت را اتومایکوزیس می‌نامند.
این عفونت ممکن است حالت مهاجم پیدا کند و به شکل عمقی درون گوش گسترده شود یا حتی به استخوان سرایت کند. اتومایکوزیس می‌تواند سبب ایجاد درد و خارش شدید در گوش شود. پزشکان می‌توانند برای درمان این بیماری داروهایی تجویز کنند.

جراحات عفونی
جراحات عفونی گاهی از اوقات بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند. ممکن است فرد متوجه آسیب ایجاد شده در پشت گوش خود، مواردی مثل بریدگی، خراشیدگی یا جوش نشود تا اینکه عفونت ایجاد شده باشد.
اگر ورم، درد یا ترشح در کار باشد، عفونت ایجاد شده احتمالاً نیاز به آنتی‌بیوتیک خواهد داشت.
اگر درد خفیف باشد، باید آن را با استفاده از آب و صابون تمیز کرده و از یک پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کرد. در طول عدم برطرف شدن علایم در طول 1 تا 2 روز باید به پزشک مراجعه شود.
اگر تب یا درد شدید وجود داشته باشد یا اگر آسیب‌دیدگی با برافروختگی شدید همراه باشد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

پیشگیری از بوی پشت گوش
پیشگیری از بوی بد پشت گوش به طور معمول به سادگی تمیز نگه داشتن این ناحیه است. رعایت بهداشت به شکل مناسب نیز به پیشگیری از عفونت و آزردگی پوست در این قسمت بدن کمک می‌کند.
مردم می‌توانند برای پیشگیری از ایجاد بو در قسمت پشت گوش از راهکارهای زیر استفاده کنند:
• شستشوی پشت گوش در هر بار استحمام یا دوش گرفتن.
• پاک کردن ناحیه مورد بحث با یک پارچه خیس پس از فعالیت جسمانی شدید.
• تمیز نگه داشتن پیرسینگ گوش. مردم نباید تا 6 هفته پس از پیرسینگ از آویزهای جدید برای گوش استفاده کنند. کودکان بسیار خردسال برای نظافت گوش خود به کمک بزرگ‌ترها نیاز دارند.
• لایه‌برداری ملایم ناحیه پشت گوش یک تا دو بار در هفته. این کار مانع از تجمع پوست مرده می‌شود. استفاده از یک پارچه زبر برای این کار می‌تواند کمک کننده باشد. مردم دچار مشکلات پوستی باید برای لایه‌برداری پوست با پزشک مشورت کنند.
• مردم نباید بوی بد را حتی اگر با درد همراه نباشد نادیده بگیرند. بوی بد ممکن است نشانه‌ای از عفونت یا مشکلی دیگر باشد، بنابراین بهترین کار مراجعه به پزشک است.

پیام همراه
وجود بوی بد در قسمت پشت گوش می‌تواند هشدار دهنده باشد. یافتن درمان صحیح برای رفع این مشکل می‌تواند به برطرف شدن بوی بد و رفع مشکل زیربنایی کمک کند.
در بسیاری از موارد درمان موضوعی به سادگی در نظر گرفتن زمان برای شستشوی این قسمت نادیده گرفته شده در بدن است. حتی در مواقعی که علت یک عفونت یا مشکل جدی دیگری است، دکتر به طور معمول می‌تواند درمانی سریع‌الاثر را توصیه کند.
بحث در مورد بوی نامعمول در بدن می‌تواند موضوع ناخوشایندی باشد اما مردم نباید برای کمک گرفتن از یک متخصص پزشکی در این مورد سهل‌انگاری کنند. متخصصان می‌توانند این اطمینان را ایجاد کنند که مسأله موضوعی رایج است و راه سریعی برای تخفیف آن ارائه دهند./


• زاون ویلینز، دکتر کارن جیل
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What causes a smell behind the ear?
Last reviewed Tue 30 April 2019
By Zawn Villines
Reviewed by Karen Gill, MD

نظرات (2)

  1. .

درود بر شما
اگه علت بد بویی پشت نرمک لاله ی گوش آنچه در مقاله نوشته شده باشد پس چرا این عارضه در یک گوش بروز می‌کند؟
جواب. با سلام. شما از کجا به این نتیجه رسیده‌اید که فقط در یک گوش بروز می‌کند؟ و نیز چرا باید در مورد هر دو گوش بروز کند؟!

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. رضا یوسفی

با سلام. بنده جفت نرمک های گوشم چند جوش سفت چرکی دارد که هر از چند گاهی با دست فشار میدهم و تقریبا خالی میشود ولی یک چیز سفت مانندی همیشه باقی میماند ولی چند روز بعد دوباره بزرگ میشود و باز خالی میکنم و باز دوباره تکرار و تکرار. این مشکل رو حدود...

با سلام. بنده جفت نرمک های گوشم چند جوش سفت چرکی دارد که هر از چند گاهی با دست فشار میدهم و تقریبا خالی میشود ولی یک چیز سفت مانندی همیشه باقی میماند ولی چند روز بعد دوباره بزرگ میشود و باز خالی میکنم و باز دوباره تکرار و تکرار. این مشکل رو حدود ۷ ساله دارن. و این که پشت هر دو گوشم بسیار بوی بدی میدهد. هر دو روز یکبار حمام میروم خوب میشورم ولی باز بعد چند ساعت بوی بدی میدهد. علت ان چیست؟ و باید چکار کنم؟
جواب. باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی زبده مراجعه کنید. مشکلی که تشریح کرده‌اید موضوع ساده‌ای نیست.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.