دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آنچه باید در مورد راش کلر بدانیم

کلر، راش کلر، خارش شناگر، درماتیت تماسی تحریک کننده، پسودوموناس آئورژینوزا، کلرین، کلرزدایی، ماده شیمیایی، ضد عفونی آب، انگل ناخن، دوش گرفتن، درماتیت سرکاریال

اغلب راش‎های کلر نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. به هر حال، اگر فرد دچار واکنش شدید شده باشد وی باید بلافاصله به دکتر مراجعه کند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنا فلچر، دکتر کارن جیل
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

کلر موجود در استخرهای شنا می‎تواند در مورد برخی از مردم به بروز راش منجر شود. این احتمال نیز وجود دارد که مردم راش کلر را با راش گرما یا "خارش شناگر" اشتباه بگیرند.
راش‎های کلر پس از قرار گرفتن بدن در معرض این ماده شیمیایی ایجاد می‎شوند. بروز آلرژی نسبت به کلر محتمل نیست اما پوست برخی از مردم در مقایسه با دیگران ممکن است نسبت به کلر حساس‌تر باشد.

[مطالب این مقاله:]
• راش کلر چیست؟
• علایم راش کلر
• علل دیگر
• درمان راش کلر
• پیشگیری از راش کلر
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما

راش کلر چیست؟
راش هنگامی ایجاد می‎شود که پوست در تماس با کلر قرار می‎گیرد.
کلر یک ماده شیمیایی است که برای ضد عفونی کردن آب استخرهای شنا از آن استفاده می‎شود. کلر می‎تواند در مورد پوست، چشم‎ها، و سیستم تنفسی نقش بسیار تحریک کننده‎ای داشته باشد.
وقتی کسی پس از تماس با کلر دچار راش می‎شود، وی در واقع وضعیتی را تجربه می‎کند که درماتیت تماسی تحریک کننده خوانده می‎شود.
همانند دیگر محرک‎های ایجاد درماتیت تماسی، قرار گرفتن در معرض تماس با کلر می‎تواند به ایجاد راش سرخ رنگ و خارش‌دار، و زبر و متورم شدن پوست منجر شود. فرد در عین حال ممکن است دچار ناراحتی چشمی یا نشانه‎های تحریک سیستم تنفسی مثل سرفه یا عطسه مکرر گردد.
تمامی افرادی که در استخرهای دارای کلر شنا می‎کنند و نیز آنها که در آب کلردار درون وام استحمام می‎کنند دچار راش نمی‎شوند. ابتلاء به راش کلر بیشترین شیوع را در هنگامی نشان می‎دهد که پوست مکرراً با این ماده شیمیایی تماس داشته باشد.

علایم راش کلر
علایم ممکن است کمی پس از شنا کردن در استخر یا در طول چندین روز پس از تکرار تماس با کلر ایجاد شوند.
علایم راش کلر ممکن است از نظر شدت در افراد متفاوت باشد. این علایم شبیه به علایم ایجاد شده بر اثر دیگر مواد محرک است.
علایم راش کلر می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
• خشکی یا ترک خوردن پوست که ممکن است بر اثر تکرار تماس با کلر تشدید شود
• لکه‎های پوستی خارش‎دار، قرمز، متورم یا پوسته داده
• خارش، سوزش، یا سورن سوزن شدن پوست
• احتمال ترک خوردن یا خونریزی پوست پس از تماس مکرر با کلر وجود دارد.
• زخم یا تاول
اگر فرد دچار راش کلر از مقیاس‎های پیشگیرانه تبعیت نکند، و به صورت مکرر در تماس با این ماده شیمیایی قرار گیرد، امکان تشدید علایم وجود خواهد داشت.

چه چیز دیگری می‎تواند باشد؟
کلر مسؤول ایجاد تمامی راش‎هایی نیست که پس از شنا کردن در استخرها ایجاد می‎شوند. فرد ممکن است در عوض به خارش شناگر مبتلاء شود. اصطلاح پزشکی برای این اختلال درماتیت سرکاریال است.
خارش شناگر به قرار گرفتن در معرض تماس با کلر ارتباطی ندارد. در عوض خارش شناگر یک واکنش آلرژیک به انگلی است که ناخن‌های عفونی شده درون آب رها می‎کنند.
مردم پس از شنا کردن در استخرهایی که کلرزدایی نشده باشد دچار خارش شناگر می‎شوند، زیرا کلر باعث از بین رفتن انگل‎های مسبب اختلال مزبور می‎گردد.
بسیاری از علایم شبیه به هم هستند. در هر حال، خارش شناگر در عین حال می‎تواند باعث ایجاد حالت مور مور در پوست و راشی شود که شبیه به جوش‎های قرمز یا بنفش رنگ کوچک است.
علایم خارش شناگر در فاصلۀ اندکی پس از تماس با انگل مزبور بروز می‎کنند.
فرد ممکن است به فاصلۀ کمی پس از نشستن درون آب گرم وان دچار راش شود. در این مورد، داغی آب درون وان ممکن است باعث در هم شکستن کلر شده و به باکتری‎ها امکان دهد تا در آب رشد کنند.
باکتری مورد اشاره که به طور معمول پسودوموناس آئروژینوزا است سبب ایجاد عفونت در پوست می‎شود. این عفونت می‏تواند به ایجاد راشی خارش‎دار منجر گردد که در نواحی پوشش داده نشده توسط لباس شناگر شدیدتر است. راش وان آب گرم در عین حال ممکن است باعث ایجاد تاول‎هایی پر از چرک و ملتهب در اطراف فولیکول‎های مو شود.
احتمال اشتباه گرفتن راش کلر با راش گرما بسیار زیاد است. هر فردی ممکن است پس از نشستن در وان دارای آب بسیار گرم یا شنا کردن در آب گرم دچار راش گرما شود. علایم ممکن است مشابه باشند و راش گرما سبب ایجاد برآمدگی‎های زبر، کوچک و خارش‎دار روی پوست می‎شود.

درمان راش کلر
مردم می‎توانند راش کلر را در محیط خانه و با استفاده از محصولات غیر نسخه‎ای درمان کنند.
درمان خانگی راش کلر می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
کرم حاوی هیدروکورتیزون برای نرم کردن راش و کاهش ورم
• کرم حاوی آنتی‎هیستامین برای کاهش خارش و التهاب همراه کهیر
لوسیون یا شستشو دهنده بدن که برای زدودن کلر یا محافظت در برابر آن طراحی شده باشد

پیشگیری از راش کلر
رعایت موارد زیر می‎تواند باعث پیشگیری از راش کلر شود. موارد برشمرده در ادامه به ویژه در مورد مردمی که از حساسیت خود نسبت به این ماده شیمیایی اطلاع دارند مفید است:
• دوش گرفتن بلافاصله پیش از شنا کردن در استخر حاوی کلر و پس از آن
• کندن و آب کشیدن لباس شنا بلافاصله پس از خروج از استخر و پوشیدن لباس‎های راحت و خشک
• ایجاد وقفه در تماس بین پوست و کلر برای اینکه پوست فرصت التیام خود را داشته باشد
• محدود کردن زمانی که فرد درون آب کلردار سپری می‎کند
• اجتناب از شنا کردن در استخرهایی که میزان زیادی کلر در آب آنها استفاده می‎شود

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اغلب راش‎های کلر نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. به هر حال، اگر فرد دچار واکنش شدید شده باشد وی باید بلافاصله به دکتر مراجعه کند.
پزشک می‎تواند برای التیام راش ایجاد شده کرم‏های استروئیدی قوی‎تر تجویز کند.
اگر راشی به درمان‎های غیر نسخه‎ای پاسخ ندهد، و فرد مجدداً در تماس با کلر قرار گیرد، این مورد نیز دلیل موجهی برای مراجعه به پزشک محسوب می‎شود. راش مزبور ممکن است علت زیربنایی دیگری داشته باشد.

دورنما
اگرچه چشم‎اندار راش کلر ممکن است میزان سرگرم کننده بودن شنا کردن را کاهش دهد، اغلب راش‌های مورد اشاره مواردی جدی نیستند.
مردم می‎توانند برای پیشگیری از بروز راش کلر پیش از شنا و پس از آن دوش بگیرند تا مقدار تماس پوست با کلر به حداقل برسد. مردم می‎توانند این نوع راش را با استفاده از کرم‎های غیر نسخه‌ای درمان کنند.
اگر راش ایجاد شده عامل ایجاد نگرانی بوده یا به درمان خانگی جواب ندهد، آنگاه مردم باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک می‎تواند علت زیربنایی بروز مشکل را تشخیص دهد و داروهای قوی‎تری تجویز نماید./

Source:
How to identify a chlorine rash
Last reviewed Fri 21 September 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Karen Gill, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.