دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گونه‌‎های‌ گلگون یا لپ ‌گلی - چه عللی دارد؟

تریاک، مورفین، نیاسین، نیتروگلیسیرین، امیل نیترات ، بوتیل نیترات، بلوک کننده‎های کانال کلسیم، سیلدنافیل سیترات، وایاگرا، تریامیسینولون خوراکی، ریفامپین

گلگون شدن گونه‌ها لزوماً نشانه‌ای از سلامت یا طراوت نیست

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنا فلچر، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هامیک رادیان

بسیاری از مردم لُپ‌ گلی یا گلگون شدن گونه‌ها را با سلامت مناسب مرتبط می‌دانند، و سنت‌های زیبایی و مد اغلب کاربرد مواد آرایشی و تکنیک‌های دیگر را برای ایجاد چنین نمای ظاهری تشویق می‌کنند. به هر حال گلگون شدن گونه‌ها لزوماً نشانه‌ای از سلامت یا طراوت نیست.
گلگون شدن در نتیجۀ اتساع رگ‌های خونی در نزدیکی سطح پوست ایجاد می‌شود. در بسیاری موارد، بدن به این مورد به دلایل خوش‌خیم مثل تلاش برای گرم کردن پوست در شرایط سرما واکنش نشان می‌دهد.
به هر حال، در برخی موارد سرخ شدن گونه‌ها می‌تواند نشان دهندۀ اختلالاتی جدی‌تر باشد. این موضوع مهم است که مردم علل بالقوه گلگون شدن و دیگر علایمی را که ممکن است در کنار این وضعیت بروز نماید، بشناسند.

[مطالب این مقاله:]
آکنه
روساسه
• واکنش به غذا
• دارو
گرگرفتگی
لوپوس
اگزما
• آفتاب‌سوختگی
الکل
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

آکنه
آکنه شایع‌ترین اختلال پوستی در سطح ایالات متحد آمریکا است. آکنه نتیجۀ مسدود شدن خُلل و فرُج پوست است و می‌تواند باعث قرمز شدن نواحی آسیب دیده شود که گونه‌ها را نیز شامل می‌گردد.
وقتی بدن دچار ریزش سلول‌های مرده پوست می‌شود، این سلول‌ها به طور معمول به قسمت رویی پوست می‌آیند و به طور طبیعی ریزش می‌کنند.
سبوم، روغنی که پوست را سیراب نگه می‌دارد، می‌تواند باعث ایجاد اختلال این فرآیند در برخی مردم شود. سلول‌های مرده پوست و سبوم ممکن است به یکدیگر متصل شوند و راه منافذ پوست را مسدود کنند.
آکنه ممکن است هنگامی بروز کند که پرزهای مسدود شده پوست در عین حال باعث به دام افتادن باکتری‌ها شوند و عفونت در ناحیۀ زیر پوست شکل بگیرد. باکتری‌ها قادرند تا به سرعت تکثیر شوند و باعث گردند که پوست قرمز و متورم به نظر برسد.

نکاتی برای مدیریت وضعیت
مردم اغلب اوقات می‌توانند آکنه را با استفاده از داروهای غیر نسخه‌ای و مداواهای خانگی یا طبیعی درمان کنند. برخی توصیه‌ها از سوی "آکادمی آمریکایی درماتولوژی" (AAD) در این مورد عبارتند از:
• شستشوی پوست دو بار در روز با استفاده از آب گرم
• شستشو پس از تعریق
• استفاده منظم از شامپو به ویژه برای موهای روغنی
• رعایت ملایمت با پوست و اجتناب از خراشیدن پوست و استفاده از فرآورده‌های قوی برای آن
• دور نگه داشتن دست از صورت
• دوری کردن از آفتاب در حد امکان و اجتناب از برنزه کردن
• ایجاد امکان ترمیم طبیعی برای پوست در زمان آسیب دیدن
• اجتناب از ترکاندن جوش‌ها

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

برافروختگی یا سرخ شدن پوست (صورت و بدن)

 

روساسه (روزاسه)
روساسه یک اختلال شایع و اغلب شناسایی نشده است. "انجمن ملی روساسه" تخمین می‌زند که 16 میلیون نفر در سطح ایالات متحد آمریکا دچار این اختلال هستند و بسیاری از آنان از این موضوع بی‌خبرند.
روساسه به طور معمول باعث ایجاد واکنش‌های واکنش شرمساری بر روی چهره و بروز برآمدگی‌های سرخ‌رنگی می‌شود که به آکنه شباهت دارند. مردم ممکن است روساسه را با اختلالات دیگری اشتباه بگیرند.
مردم دچار روساسه اغلب از این می‌گویند که این اختلال باعث ایجاد شرمساری و نیز تمایل به کناره‌گیری از دیگران در آنان می‌شود. بر مبنای نظرسنجی انجمن ملی روساسه بیش از 90 درصد مردم مبتلاء به روساسه خبر از کاهش میزان عزت نفس و اعمتاد به خود بر اثر ابتلاء به این اختلال می‌دهند.

چه می‌توان کرد
روساسه هیچ علاج شناخته شده‌ای ندارد و در صورت عدم درمان تشدید خواهد شد. به هر حال مردم می‌توانند روساسه را مدیریت کنند.
فردی که ظن ابتلاء به روساسه در مورد وی مطرح است باید برای بحث در مورد نشانه‌های هشدار دهنده و آغاز درمان در اولین فرصت ممکن به پزشک یا درماتولوژیست مراجعه کند.

واکنش به غذا
غذاهای تند یا ادویه‌دار می‌توانند باعث قرمز شدن پوست صورت شوند.
ترکیبات موجود در این نوع غذاها می‌توانند محرک سیستم عصبی مرکزی شوند، که باعث می‌گردد تا رگ‏های خونی درون پوست در معرض گرما متسع شوند. همین واکنش می‌تواند به تعریق منجر گردد.

نکات راهنما
بهترین راه برای پیشگیری از برافروختگی ناشی از غذاهای ادویه‌دار اجتناب از خوردن غذاهای مسبب این واکنش است. فلفل تند و غذاهای دارای دمای بالا مثل سوپ می‌توانند محرک بروز پاسخ مورد اشاره باشند.
محدود کردن مقدار ادویه در غذا و درنگ برای خنک شدن غذا پیش از خوردن آن می‏تواند باعث کاهش ریسک ایجاد برافروختگی شود.

دارو
برخی داروهای خاص می‌توانند محرک ایجاد حالت برافروختگی در صورت شوند. علایم اغلب نتیجۀ تأثیر هیستامین است، ماده‌ای شیمیایی در سیستم ایمنی که رهش آن واکنشی در برابر دارو است.
چند داروی مختلف شامل موارد فهرست زیر می‌توانند باعث بروز برافروختگی یا سرخ شدن صورت شوند:
• مشتقات تریاک، شامل مورفین
• نیاسین
• نیتروگلیسیرین
• امیل نیترات و بوتیل نیترات
• بلوک کننده‌های کانال کلسیم
• سیلدنافیل سیترات، که به عنوان وایاگرا شناخته می‌شود
• تریامیسینولون خوراکی
• ریفامپین

نکات راهنما
از آنجا که اغلب اوقات هیستامین مسبب واکنش است، مردم می‌توانند با استفاده از آنتی‌هیستامین یا داروهای مربوط به آلرژی با این وضعیت مقابله کنند.
در موارد دیگر، فرد ممکن است داروهایی را که سبب ایجاد پاسخ برافروختگی می‌شوند مصرف نکند. مشورت با پزشک پیش از قطع مصرف دارو ضروری است. پزشک می‌تواند توصیه‌هایی در مورد گزینه‌های مشخص برای فرد در راستای مقابله با واکنش‌های مورد بحث ارائه دهد.

گرگرفتگی
گر گرفتگی اغلب اوقات در زمان انتقال زنان به یائسگی بروز می‌کند. گرگرفتگی احساس گرمای شدید است که می‌تواند بین 30 ثانیه تا 10 دقیقه ادامه داشته باشد. در طول گرگرفتگی صورت ممکن است برافروخته یا قرمز شود.
دکترها هنوز مطمئن نیستند که دقیقاً چه عاملی سبب گرگرفتگی می‌شود. به هر حال آنان اعتقاد دارند که استروژن نقشی در تأثیرگذاری بر تنظیم گرمای بدن دارد. مغز حس می‌کند که بدن بیش از حد داغ شده است که این محرک واکنش تعریق و برافروختگی می‌شود. سطح استروژن زنان در طول یائسگی کاهش پیدا می‌کند.

نکات راهنما
برای کمک به پیشگیری از گرگرفتگی، مردم باید از محرک‌های شناخته شده پرهیز کنند. برخی چیزها که می‌توانند محرک گرگرفتگی شوند شامل موارد زیرند:
• مصرف دخانیات
• دوش یا حمام آب بسیار گرم
• هوای بیش از حد گرم
• مشروب الکلی
• غذاهای تند یا ادویه‌دار
کافئین
خوردن غذاهای بر پایۀ رژیم گیاهی و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی در کنار ریلکسیشن و ورزش بیشتر نیز می‌تواند در این مورد مفید باشد.
اگر این قدم‌ها کارساز نباشند، فرد باید برای بررسی دیگر گزینه‌های درمانی با پزشک مشورت کند.

لوپوس
لوپوس یک اختلال خودایمنی است که به بسیاری از سیستم‌های بدن و دستگاه‌های آن شامل پوست لطمه می‌زند.
یکی از نشانه‌های اولیه این بیماری می‌تواند بروز راش قرمز متمایل به قهوه‌ای و پروانه‌ای شکل روی گونه‌ها و پل بینی باشد. وقتی بیماری مزبور عود می‌کند، راش مورد اشاره ممکن است شبیه به آفتاب‌سوختگی روی صورت جلوه نماید.
اصطلاح تکنیکی برای تبیین راش مورد اشاره راش مالار است.

چه باید کرد
لوپوس اختلالی است که تشخیص و درمان آن نیاز به مراجعه به پزشک دارد. اگرچه علاج قطعی این بیماری در حال حاضر ممکن نیست، درمان می‏تواند باعث به حداقل رسیدن موارد عود بیماری و عوارض مرتبط به آن شود.

اگزما
اگزما نامی برای تعدادی از راش‌ها است که می‌توانند باعث ایجاد حالت سرخی، خارش و ورم پوستی شوند. این اختلال اغلب برای نخستین بار در کودکان خردسال زیر سن 5 سال بروز می‌کند اما امکان دارد که همراه بزرگ شدن کودک ادامه یابد. متقابلاً برخی افراد بزرگسال در زمان پا به سن گذاشتن دچار اگزما می‌شوند.

نکات راهنما
هیچ علاج قطعی برای اگزما وجود ندارد. در هر حال، کرم‏ها و داروهای متعددی در دسترسند که مردم دچار اگزما می‌توانند از آنها برای کاهش و تسکین علایم مبتلابه خود استفاده کنند.

آفتاب‌سوختگی
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب می‌توانــــد به آفتا‌ب‌سوختگی پوست منجر شود. بسیاری از مردم در مقطعی از زندگی خود دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند، که این مشکل به ویژه در قسمت‌هایی از بدن مثل صورت که در معرض آفتاب قرار دارند شایع است.

نکات راهنما
استفاده از کرم ضد آفتاب و اجتناب از نور خورشید در ساعات اوج گرما می‌تواند به پیشگیری از آفتاب سوختگی کمک کند.
در صورت بروز آفتاب سوختگی، رعایت موارد زیر می‌تواند به التیام و کاهش ناراحتی کمک نماید:
• گرفتن دوش یا حمام آب خنک
• استفاده از مرطوب کننده اما اجتناب از استفاده از انواع نفتی این مرطوب کننده‌ها
• باید اجازه داد تا تاول‌های ایجاد شده خود به خود بهبود یابند و باید از ترکاندن آنها خودداری شود
• نوشیدن آب بیشتر برای پیشگیری از دهیدراسیون
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن نیز می‌توانند در به حداقل رساندن سرخی، ورم و درد ناشی از این وضعیت مفید باشند.

مشروب الکلی
اگرچه علت کمتر شایعی محسوب می‌شود، مصرف الکل می‏‌‌‌تواند باعث سرخ شدن صورت شود. وقتی بدن الکل را پردازش می‌کند؛ ترکیبی به نام استالدهید ایجاد می‌شود. برخی از مردم قادر به پردازش این ترکیب نیستند و بنابراین میزان آن در خون افزایش می‌یابد که نتیجه آن سرخ شدن صورت است.
آمارها نشان می‌دهند که برافروختگی صورت پس از نوشیدن مشروب الکلی در میان مردم شرق آسیا بیش از مردم اجتماعات غربی است.
برخی مطالعات افزایش میزان استالدهید در بدن را با افزایش ریسک برخی سرطان مرتبط دانسته‌اند. به هر حال در حال حاضر تحقیق در این زمینه دارای نتایج قطعی نیست.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در اغلب موارد نیازی نیست که مردم در اولین موارد بروز نشانه‌های لپ گلی به پزشک مراجعه کنند. اغلب اوقات پایش و درمان این وضعیت در محیط خانه امکان‌پذیر است.
در هر حال، مردم باید در صورت مواجه شدن با هر یک از موارد زیر تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند:
• سرخی که بیش از یک هفته ادامه یافته باشد
• آکنه مداوم
• سرخی منجر به بروز مشکلاتی در مورد عزت نفس و اعتماد به نفس
• بروز سرخی به شکل حالت پروانه‌ای در صورت
در عین حال باخبر بودن از نشانه‌های بالقوه خطرات قریب‌الوقوع حیاتی است. اگر سرخی صورت در کنار برخی علایم فهرست زیر بروز نماید، مردم باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند:
خس خس سینه
کهیر
• دشواری تنفسی
• ورم دهان یا گلو
سرگیجه یا سبکی سر

خلاصه
برخی از مردم در صورت مواجهه با سرخی صورت دچار احساس شرمندگی می‌شوند اما این وضعیت اغلب اوقات علتی برای نگرانی فوری نیست.
فرد دچار گلگون شدن گونه باید در صورتی که وضعیت مزبور سبب اضطراب شود، با علایم شدیدتر همراه گردد یا در صورت درمان از بین نرود، باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد./

Source:
What causes rosy cheeks?
Last reviewed Fri 17 August 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.