دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آکنه هورمونی یا آکنه ولگاریس - آنچه دانستنش نیاز است

آکنه هورمونی، آکنه ولگاریس، ایزوتریتینوئین، آنتی‎بیوتیک، تستوسترون، بلوغ، اندروژن، پاپول‎ها (جوش‎های نوک تیز)،  پوسچول‏‎ها (جوش‌های چرکی)، نودول‎ها (برآمدگی‎ها)، کیست، خودارضایی، سکس، فقر بهداشتی، بنزویل پراکساید

هیچ درمان "فوری و فوتی" برای آکنه وجود ندارد. تمامی درمان‎ها برای نشان دادن اثرات خود به هفته‌ها وقت نیاز دارند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• مارکوس مک‌گیل، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هستی فراست‎فر

آکنه هورمونی معمولاً صاف و ساده به نام آکنه شناخته می‎شود. دیگر اصطلاح مورد استفاده برای این اختلال پوستی آکنه ولگاریس است.
آکنه ولگاریس برخی از اوقات آکنه هورمونی نامیده می‎شود زیرا مسیری که مشکلات هورمونی در این مورد طی می‎کنند پاسخی به تغییرات هورمونی است.
مردم دچار آکنه به درجات مختلف به جوش مبتلا می‎شوند که باعث لطمه دیدن صورت می‎شود. آکنه اختلالی بسیار شایع و در عین حال قابل درمان است.

[مطالب این مقاله:]
• آکنه چیست؟
• علل
• درمان

آکنه چیست؟
آکنه یکی از اختلالات پوست است. آکنه عمدتاً به صورت و قسمت بالای تنه لطمه می‎زند و پایۀ موها را درگیر می‎کند.
آکنه از نظر شدن طیف گسترده‎ای دارد. ضایعات شکل گرفته در پوست بر اثر آکنه شامل کامدون‎ها است که می‎توانند حفراتی بسته یا باز در پایۀ موها باشند. دیگر انواع ضایعات آکنه شامل موارد زیر است:
• پاپول‎ها (جوش‎های نوک تیز)
• پوسچول‏‎ها (جوش‌های چرکی)
• نودول‎ها (برآمدگی‎ها)
کیست
این چهار نوع ضایعه پوستی از نظر اندازه و شدت بر مبنای داخل شدن باکتری‎ها به درون توپی‎های آکنه تغییر می‎کنند. باکتری می‎تواند سبب ایجاد یک پاسخ التهابی از سوی سیستم ایمنی ‎شود.

آکنه هورمونی چیست؟
آکنه هورمونی اصطلاحی مورد استفاده در تحقیقات پزشکی یا توسط پزشکان نیست. این اصطلاح گرایشی به کاربرد در اینترنت، مجلات عامه‎پسند یا افراد فروشندۀ داروهای گیاهی دارد.
این مقاله آکنه هورمونی را به سادگی به عنوان آکنه لحاظ می‎کند. یک دلیل که ممکن است مردم را به استفاده از اصطلاح آکنه هورمونی ترغیب کند ارتباط موضوع با این واقعیت است که آکنه شدیدترین میزان شیوع را در نوجوانانی دارد که در حال پشت سر گذاشتن تغییرات هورمونی دوران بلوغ بسر می‎برند.

علل
چهار عامل اصلی در پشت شکل‎گیری ضایعات آکنه وجود دارد. هورمون‎ها در این مورد عامل اصلی محسوب می‎شوند که این می‎تواند چرایی استفادۀ مردم از اصطلاح آکنه هورمونی را توضیح دهد.
چهار جزء آکنه شامل واحدهایی در پایۀ موها در پوست است:
• تولید هورمون تستوسترون در طول بلوغ افزایش می‎یابد. این وضعیت به روغنی شدن پوست منجر می‎شود زیرا باعث افزایش میزان تولید سبوم می‎گردد، ماده‎ای روغنی که در پایۀ موها برای محافظت از پوست و لیز نگه داشتن آن ترشح می‎شود.
• فولیکول‎های مو مسدود شده کامدون‎ها یا "پرزهای مسدود" را تشکیل می‎دهند. تولید بیش از حد سلول‎های پوستی که معمولاً به بالا رانده و از سطح پوست زائل می‎گردند نیز به این فرآیند افزوده می‎شود.
• احتمال تشدید کامدون‎ها توسط عفونت باکتریایی وجود دارد.
• سیستم ایمنی به باکتری‎ها واکنش نشان می‎دهد که نتیجۀ آن بروز التهاب است. تمامی آکنه‌ها التهابی نیستند. کامدون‎های ساده مثل جوش‌های سرسیاه و سرسفید - ممکن است دچار التهاب نشوند. جوش‎های موسوم به پاپول‎ها، پوسچول‏ها، نودول‏ها و کیست‎ها - در راستای افزایش شدت - التهابی هستند.

نقش هورمون‎ها در ایجاد آکنه
آکنه را شاید بتوان آکنه هورمونی نامید زیرا یک عامل علّی اصلی در ایجاد آن هورمون تستوسترون است.
سطح تستوسترون به عنوان بخشی از فرآیند بلوغ در طول سال‌های نوجوانی افزایش پیدا می‎کند. این وضعیت سبب توسعۀ صفات مردانه در پسران شده و در دختران قدرت عضلانی و استخوانی ایجاد می‎کند.
هورمون مزبور در عین حال دارای تأثیر افزایش تولید سبوم در پایۀ موها است. علت حساسیت غدد ترشح کنندۀ روغن به تستوسترون همین است.
هورمون‎های دیگری نیز در آکنه نقش دارند. در مورد زنان تغییرات هورمونی مربوط به بارداری یا چرخۀ عادت ماهانه نیز محرک بروز آکنه محسوب می‎شوند.

شدت‎های مختلف آکنه
آکنه طیفی از خفیف (که در آن ممکن است هیچ نیازی به مداخلۀ پزشکی نباشد) تا شدید را شامل می‎شود. آکنه شدید می‎تواند کیست ایجاد کند که دارای ظاهری آزار دهنده و لطمه زننده به عزت نفس فرد است و نیز ممکن است باعث ایجاد جای زخم شود.
تمامی اشکال آکنه ممکن است باعث ایجاد پریشان‎حالی در افراد مبتلا به آکنه شوند.
حتی اشکال خفیف آکنه می‎تواند به علت نمای ظاهری خود و این واقعیت که آکنه اغلب به مردم جوان آسیب می‎زند - که در آغاز شکل‎دهی ارتباطات اجتماعی خود هستند، باعث ایجاد دیسترس در افراد شود. آکنه می‎تواند به عزت نفس افراد مبتلا لطمه بزند.

افسانه‎های مربوط به علت آکنه
افسانه‎های متعددی در مورد علت آکنه وجود دارد. هیچ شواهدی در این مورد وجود ندارد که موارد فهرست زیر عامل بروز آکنه باشند:
• فقر بهداشتی
• شکلات یا دیگر عوامل تغذیه‎ای شامل آجیل‏ها یا غذاهای روغنی
خودارضایی یا سکس
به هر جهت، برخی تحقیقات به وجود ارتباطی میان آکنه و فرآورده‎های شیرین و غذاهای دارای مقادیر زیاد کربوهیدرات، و نوشابه‎های قنددار که باعث افزایش قند خون می‎شوند، پی برده‎اند.

درمان
درمان آکنه بر مبنای شدت آن انجام می‎شود. اشکال خفیف آکنه را می‎توان با فرآورده‌های غیر نسخه‎ای و نیز داروهای ارائه شده توسط پزشکان درمان کرد.
هیچ درمان "فوری و فوتی" برای آکنه وجود ندارد. تمامی درمان‎ها برای نشان دادن اثرات خود به هفته‌ها وقت نیاز دارند.
درمان در دسترس بدون نیاز به نسخه برای آکنه خفیف شامل استفاده از پاک کننده‎های پوست ضد باکتریایی است. به هر جهت هیچ شواهدی مبنی بر ایجاد آکنه بر اثر فقر بهداشتی وجود ندارد.
بنزویل پراکساید (پراکسید) یک داروی موضعی است که به صورت غیر نسخه‎ای در دسترس است و می‏تواند مفید باشد. داروهای غیر نسخه‎ای دیگر نیز در این مورد وجود دارند اما شواهد کمتری در مورد اثربخشی آنها در دسترس است.
شستشوی بیش از حد برای آکنه مناسب نیست. شستشو و سایش بیش از حد پوست می‎تواند باعث زدودن روغن پوست و تحریک بیشتر در پوست شود. پوست ممکن است به این کنش با تولید روغن بیشتر واکنش نشان داده و بنابراین آکنه تشدید شود.

درمان‌های گیاهی یا مکمل برای آکنه
داروهای گیاهی مثا‎ل‎هایی از درمان مکمل و جایگزین برای آکنه محسوب می‎شوند. این داروها به طور معمول فاقد ضررند اما شواهدی در حمایت از اثربخشی آنها در مورد آکنه وجود ندارد.
مثال‎هایی در این مورد شامل روغن درخت چای و گل میخک است.

راهنمایی عملی برای مردم دچار آکنه
مراقبت فردی در مورد آکنه می‎تواند در این وضعیت کمک کننده باشد و از تشدید اختلال پیشگیری کند:
• شستشوی روزانۀ توأم با ملایمت کافی نیاز است - مردم باید از شستشوی بیش از حد خودداری کنند
• از صابون‎ها یا پاک‎کننده‎های ملایم و آب گرم و نه داغ، استفاده کنید
• از کاربرد مواد سایش دهنده یا لایه‏برداری پوست خودداری کنید
• از خراشیدن، سایش، کندن، یا خراشیدن جوش‎ها خودداری کنید - انجام این کارها باعث تشدید آنها شده و می‎تواند به بروز التهاب منجر شود.
• مردم باید از آرایش اجتناب کنند یا مواد آرایشی محلول مبنی بر آب را که دارای مارک "غیر کامدوژنیک" هستند به کار ببرند

درمان موارد متوسط و شدید آکنه
دکترها می‎توانند به مردم دچار آکنه که دچار جوش‌های منجر به جای زخم هستند کمک کنند.
آکنه متوسط را می‎توان با آنتی‎بیوتیک‎ها درمان کرد. مثال‌هایی در این مورد شامل موارد زیر است:
• تتراسایکلین
• ماینوسایکلین
• اریترومایسین
• دکسی‎سایکلین
در مورد آکنه به طور معمول مصرف سه ماه آنتی‎بیوتیک برای رسیدن به نتایج کامل مورد نیاز است.
زنان دچار آکنه با شدت متوسط که به آنتی‎بیوتیک پاسخ نمی‎دهند ممکن است تحت درمان هورمونی ضد اندروژن و مصرف قرص‎های کنترل بارداری قرار گیرند.
افراد دچار آکنه شدید ممکن است از کاربرد دارویی به نام ایزوتریتینوئین سود ببرند. این، قرصی است که نیاز است تا به مدت 16 تا 20 هفته مصرف شود. داروی مزبور در مورد آکنه بسیار مؤثر است. به هر جهت این دارو دارای عوارض جانبی شدید است و باید تحت نظارت پزشک مصرف شود.
ایزوتریتینوئین برای بچه‎های نازاده (بچه‏‌های درون زهدان) خطرناک است بنابراین زنان باید تست بارداری انجام دهند . پیش از تجویز داروی مزبور از روش‎های کنترل بارداری قابل اعتماد استفاده کنند. زنان در سنین باروری فعال از نظر جنسی باید از دو شکل پیشگیری از بارداری، پیش از، در کوران، و پس از درمان با ایزوتریتینوئین استفاده کنند.
شدیدترین شکل آکنه شامل آکنه کیستیک است، که آن را می‎تواند با تزریق یک داروی کورتیکوستروئیدی به نام تریامیسینولون درمان کرد. تزریق دارو به داخل ضایعات با هدف کاهش زخم ناشی از التهاب انجام می‎شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در موارد شدید آکنه بیمار باید به درماتولوژیست یا پزشک متخصص در بیماری‎های پوست مراجعه کند.
هر فرد دچار مقادیر زیاد آکنه یا افراد دارای ضایعات شدید نیاز به استفاده از داروهای تجویزی دارند و ممکن است از توصیه‎های پزشک یا درماتولوژیست سود ببرند.
مردم دچار آکنۀ شدید که در مورد آنها به درمان با داروی ایزوتریتینوئین نیاز است باید به پزشکان ثبت نام شده توسط FDA برای برنامۀ پایش دارو مراجعه کنند.

زنان بزرگسال دچار آکنه و درمان هورمونی
آکنه بیشترین شیوع را در میان نوجوانانی دارد که در کوران پشت سر گذاشتن تغییرات هورمونی دوران بلوغ بسر می‎برند.
برخی از زنان ممکن است حتی در دوران بزرگسالی نیز دچار آسیب‎پذیری در برابر آکنه باشند. دکتر بتانی جین اشلاسر / Bethanee Jean Schlosser، استادیار درماتولوژی و مدیر بخش بهداشت پوست زنان، اطلاعاتی را در گردهم‏آیی سالانۀ "آکادمی درماتولوژی آمریکا" در سال 2012 ارائه داد. بنا به گفته دکتر اشلاسر زنان بالغ بیش از مردان بالغ در خطر ابتلا به آکنه قرار دارند.
برخی از زنان ممکن است دچار تغییراتی ناشی از هورمون‎های اندروژن شوند. زنان دچار پرمویی، صدای عمیق‎تر، یا پریودهای نامنظم ممکن است برای بررسی مشکلات هورمونی نیاز به آزمایش داشته باشند.
درمان آکنه در زنان بزرگسال مشابه درمان آن در مورد سایر مردم است. گزینه‎های درمانی بیشتر در این مورد شامل هورمون درمانی است.
دکتر اشلاسر می‎گوید قرص پیشگیری از بارداری می‎تواند در رفع آکنه در زنان کمک کننده باشد. یکی از ترکیبات متفاوت قرص‌های پیشگیری از بارداری خوراکی را می‎توان به صورت منفرد یا در ترکیب با داروهای ضد اندروژن به کار برد./

در مورد آکنه بیشتر بخوانیم:

آکنه - آنچه دانستنش نیاز است

Source:
Hormonal acne: What you need to know
Last reviewed Mon 26 September 2016
By Markus MacGill
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.