دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خشکی دست - یازده مداوای خانگی، درمان‎های پزشکی و پیشگیری

آلو ورا، خشکی پوست دست، خشکی دست، آب و هوا، آفتاب، مواد شیمیایی، مواد نظافت خانگی،  خونریزی، تغییر رنگ، تورم،  تخلیه از زخم‎های باز، سرخی بیش از حد

خشکی دست اختلال بسیار شایعی است و عمدتاً بر اثر عوامل زیست محیطی ایجاد می‎شود.

مقالات پوست / درماتولوژی

جنا فلچر، سینتیا کاب
ترجمه هستی فراست‎فر

خشکی دست اختلال بسیار شایعی است و عمدتاً بر اثر عوامل زیست محیطی ایجاد می‎شود. مردمی که مکرراً دست‌های خود را می‌شویند یا در اقلیم‎های سرد و خشک زندگی می‎کنند ممکن است نسبت به تجربۀ دردناک خشکی دست بیش از دیگر مردم در معرض آسیب قرار داشته باشند.
[مطالب این مقاله:]
• 11 مداوای خانگی
• درمان‎های پزشکی
• پیشگیری
• پیام همراه

 خشکی دست مقدمتاً بر اثر عوامل فهرست زیر ایجاد می‎شود:
آب و هوا
• محرک‎های زیست‎محیطی
• اختلالات پزشکی
هوا مسؤول خشکی دستی است که عمدتاً در زمستان بروز می‎کند. وقتی هوا رو به سردی می‎رود هوا خشک می‎شود و بدن نمی‌تواند رطوبت لازم را از هوا به دست آورد. فقدان رطوبت در هوا سبب بروز خشکی در دست‎ها می‎شود.
مردمی مثل پزشکان یا پرستاران که در طول روز به دفعات دست‎های خود را برای رعایت بهداشت می‎شویند، بیش از دیگران در معرض دچار شدن به خشکی دست قرار دارند. دیگران، مثل ظرفشوها یا آرایشگران ممکن است به علت تکرار مجاورت با مواد شیمیایی و انواع صابون بیشتر در معرض ابتلا به خشکی دست قرار داشته باشند.
برخی از مردم ممکن است بر اثر ابتلا به برخی اختلالات زیربنایی پزشکی دچار مشکل خشکی دست شوند.
مردمان دچار بیماری‎هایی مثل دیابت یا لوپوس که به جریان خون در اندام‎های دور از قلب آسیب می‎زنند ممکن است دچار خشکی دست‎ها شوند. مشابهاً دیگر بیماری‎های مبتلابۀ پوست مثل پسوریازیس و اگزما می‎توانند سبب خشکی پوست در دست‎هاو همچنین ترک و لایه برداشتن پوست دست شوند.

11 مداوای خانگی
مردم می‎توانند مدواهای مطرح شده در زیر را به عنوان خط مقدم درمان برای خشکی دست در مد نظر قرار دهند:

1. استفاده از مرطوب کننده‌ها
بسیاری از مرطوب کننده‎ها برای دست طراحی شده‎اند و در بازار قابل دسترسی هستند. مردم باید پس از هر بار شستشوی دست از مرطوب کننده استفاده کنند تا به تجدید ذخیرۀ رطوبت طبیعی پوست کمک شود. در عین حال چند روغن مختلف مثل روغن نارگیل در دسترس است که نتایج مشابهی در این مورد به دست می‎دهند.

2. محافظت از پوست
آفتاب می‎تواند سبب خشکی پوست، سوختگی و منجر به بروز مشکلات دیگر و جدی‎تر شود. تمامی قسمت‌های بدن باید در برابر مجاورت طولانی مدت با نور آفتاب محافظت شوند و دست‎ها در این مورد استثناء محسوب نمی‎شوند. محافظت کامل دست‎ها از نور آفتاب با استفاده از ضد آفتاب با کیفیت می‏تواند باعث پیشگیری از خشکی دست توسط نور آفتاب شود.

3. درمان در طول شب
مردم دارای دست‎های بسیار خشک ممکن است بخواهند درمان را در طول شب پیگیری کنند. برای انجام این کار آنها باید مقدار زیادی لوسیون یا کرم مرطوب کننده به کار ببرند. وقتی مقدار زیادی کرم به دست‎ها مالیده شد فرد باید آنها را با دستکش یا جوراب بپوشاند. پوشانیدن دست‌ها باعث می‎شود تا مرطوب کننده در تماس با دست باقی بماند و بنابراین در طول شب جذب پوست شود.

4. استفاده از آلو ورا
آلو ورا به علت داشتن آنتی‎اکسیدان و اجزاء ضد التهابی یک ترکیب رایج در بسیاری از محصولات پوستی است. آلو ورا به صورت غیر نسخه‌ای در بازار موجود است و این امکان وجود دارد که بتوان از آن به عنوان یک مرطوب کنندۀ طبیعی و ایمن برای پوست استفاده کرد.

5. اجتناب از صابون
مواد شیمیایی که اغلب در صابون‎ها وجود دارد می‎تواند باعث اثرات خشک‎زایی در دست‌ها شود. مردم باید برای پیشگیری از خشکی زیاد دست در صورت امکان از شستشوی زیاد دست‎های خود خودداری کنند.

6. پوشیدن دستکش
مردمی که دست‌هایشان زمان زیادی در تماس با آب یا غوطه‎ور در آن است باید استفاده از دستکش‌های لاستیکی را در دستور کار خود قرار دهند.
مردم دارای مجاورت زیاد با آب می‎توانند دست‎های خود را خشک کنند زیرا شستشو با آب روغن‎های طبیعی دست را از آنها می‎گیرد. دستکش در این وضعیت یک لایۀ محافظ برای دست ایجاد کرده به پیشگیری از خشک شدن دست‌ها کمک می‎کند.

7. استفاده از مرطوب کننده
مردم دچار مشکلات سیستم تنفسی اغلب اوقات از دستگاه رطوبت‌ساز برای کمک به تنفس خود استفاده می‎کنند. به هر حال، رطوبت‌سازها می‎توانند تأثیر قاطعی بر محافظت پوست از خشکی در هنگامی که مردم در اقلیم‎های خشک زندگی می‎کنند، یا در فصل زمستان، داشته باشند.
به طور معمول بهترین مکان برای دستگاه رطوبت‌ساز جایی نزدیک به بستر خواب است اما در عین حال می‎توان آنها را در هر جای خانه قرار داد.

8. کاهش استرس
برای مردم دچار اگزما، استرس می‎تواند محرک عود بیماری باشد. کاهش استرس در افراد دچار اگزما می‎تواند باعث اجتناب از خشکی دست و دیگر سطوح بدن شود.

9. اجتناب از خشک کننده‌های هوا
خشک کننده‌های هوا گرایشی به خشک کردن پوست دارند. هوای داغ و خشک می‎تواند به خشکی بیش از حد دست منجر شود. بهتر آن است که در حد امکان برای خشک کردن دست از حوله استفاده شود.

10. لایه‎برداری
لایه‎برداری یا تراشیدن می‎تواند به برداشتن پوست آسیب دیده، خشک و مرده کمک کند. مردم می‎توانند از محصولات تجاری یا سنگ پا استفاده کنند یا برای انجام این کار از محلول دست‎ساز با استفاده از مخلوط روغن زیتون و 1 تا 2 قاشق چایخوری قند گرانوله استفاده نمایند.

11. حمام بلغور جو
در صورت افزودن بلغور جو به صورت خام یا پخته به آب درون وان، این ترکیب می‎تواند به جوانسازی پوست کمک کند. بلغور جو را می‎توان یا در یک تشتک مخلوط با روغنی مثل روغن زیتون آماده کرد یا می‎توان آن را با آب درون وان مخلوط کرد.

درمان‎های پزشکی
درمان‎های پزشکی برای خشکی پوست گرایشی به تمرکز بر علل زیربنایی این وضعیت دارند. برخی از علل مورد اشاره شامل اگزما و پسوریازیس می‎شود.
در صورت وجود هر یک از موارد زیر مردم باید به مراقبت پزشکی متوسل شوند:
• خونریزی
• تغییر رنگ
• تورم
• تخلیه از زخم‎های باز
• سرخی بیش از حد
مردم در عین حال اگر مداوای خانگی جوابگو نباشد یا شدت خشکی دست بیشتر شود باید به پزشک مراجعه کنند.

چگونه از خشکی دست پیشگیری کنیم
پیشگیری به وضعیت افراد بستگی دارد. برای مثال، بسیاری از مردم متوجه می‎شوند که وضعیت تهویه در محیط کار آنان را در ریسک بالاتری برای دچار شدن به خشکی دست قرار می‎دهد.
مردمی که ناچارند تا مکرراً دست‎های خود را بشویند باید بلافاصله پس از شستشوی دست از مرطوب کننده استفاده کنند. ظرفشوها و افرادی که در محیط‎هایی مشغول به کارند که تماس مداوم با آب ناگزیر است باید برای محافظت از پوست خود دستکش استفاده کنند.
مردم دچار اگزما یا دیگر اختلالات پوستی باید قدم‎های لازم را در راستای محافظت از خود بردارند. این می‎تواند شامل کاهش استرس و پیروی از توصیه‎های پزشک باشد.
تمامی مردم می‎توانند میزان قرارگیری خود در معرض نور آفتاب را کاهش دهند. همچنین اغلب مردم باید از کاربرد خشک‎کن‎های هوا در صورت دچار بودن به خشکی دست اجتناب کنند.

پیام همراه
خشکی دست واقعه‎ای نرمال است که اغلب مردم گاه و بیگاه به آن دچار می‌شوند. در بیشتر موارد کرم‎های غیر نسخه‌ای و مداواهای خانگی برای کمک به درمان خشکی پوست و پیشگیری از آن کافی هستند. هر کسی که با استفاده از محلول‎های خانگی به نتیجۀ لازم نمی‎رسد یا در صورت مواجهه با علایم دیگری غیر از خشکی پوست، باید به پزشک مراجعه کند./

Source:
How do I get rid of my dry hands?
Last reviewed Thu 15 March 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.