دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پوست روغنی یا پوست چرب - علایم، بهترین درمان‎های خانگی، و پیشگیری

پوست چرب، پوست روغنی، سباسئوس، سبوم، مواد آرایشی، خاک رس، آلو ورا، تغییرات هورمونی، شستشوی منظم، اسید سالیسیلیک، کاغذ جاذب، اسید گلیکولیک،  اسید بتا هیدروکسی، پراکسید بنزویل، آکنه، سدیم لورت کربوکسیلات، اکیل کربوکسیلات

علایم پوست روغنی و شدت آن در بین افراد مختلف یکسان نیست. این احتمال وجود دارد که ژنتیک در میزان روغنی بودن پوست مؤثر باشد.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‌فر

پوست روغنی هنگامی ایجاد می‎شود که غده‎های سباسئوس درون پوست مقدار بیش از حدی سبوم تولید می‎کنند. سبوم یک مادۀ مومی و روغنی است که به سیراب ماندن و محافظت از پوست کمک می‎کند.
سبوم برای سالم ماندن پوست نقش حیاتی دارد. به هر جهت، مقدار بیش از حد سبوم می‎تواند به بروز پوست روغنی یا پوست چرب، انسداد منافذ پوست، و آکنه منجر شود. مدیریت پوست روغنی اغلب نیاز به آن دارد که فرد دچار این وضعیت مراقبت منظم از پوست را به عنوان یک عادت دنبال کند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم
• درمان
• پیشگیری
• دورنما

علایم
پوست روغنی اغلب به صورت لطمه می‎زند. علایم روغنی بودن پوست عبارت است از:
• نمای صیقلی یا روغنی
• وجود پرزهای بزرگ یا آشکار روی پوست
• پوست دارای نمای ظاهری متراکم یا خشن
جوش یا کورک‎های گهگاهی یا دایمی روی پوست
• انسداد منافذ پوست و جوش‌های سرسیاه
مردم دارای پوست روغنی ممکن است برای آرایش چهرۀ خود با مشکل مواجه باشند زیرا مواد آرایشی ممکن است با سبوم مخلوط شده، قوام و ظاهر متفاوتی پیدا کنند.
علایم پوست روغنی و شدت آن در بین افراد مختلف یکسان نیست. این احتمال وجود دارد که ژنتیک در میزان روغنی بودن پوست مؤثر باشد.
تغییرات هورمونی یا میزان بالای استرس می‎تواند تولید سبوم روغنی توسط بدن را افزایش دهد.

درمان
در ادامه شش راهی که توسط آنها مردم می‎توانند علایم پوست روغنی را در صورت مسأله‎دار بودن آن برای خود کاهش دهند،تشریح می‎شود.

1. شستشوی منظم
شستشوی منظم می‎تواند مقدار روغن روی پوست را کاهش دهد. راه‎های زیر برای شستشوی پوست روغنی قابل توصیه هستند:
• پوست را با استفاده از آب گرم و صابون ملایم شستشو دهید.
• از کاربرد صابون‎های معطر، دارای مرطوب کننده یا مواد شیمیایی قوی خودداری کنید چون این نوع صابون‎ها می‎توانند پوست را در راستای خشک شدن تحریک کنند که این در پاسخ، به ایجاد سبوم بیشتری منجر می‎شود.
• از کاربرد لیف و کیسۀ حمام خشن خودداری کنید زیرا سایش اضافی می‎تواند پوست را در راستای تولید روغن بیشتر تحریک کند.
اگر این روش‎ها مؤثر نباشند، برخی فرآورده‎های طبی مخصوص مراقبت از آکنه می‎توانند مفید باشند. این فرآورده‎ها که در زیر مورد اشاره قرار گرفته‎اند دارای اسیدهایی برای از بین بردن روغن پوست هستند:
اسید سالیسیلیک
• اسید گلیکولیک
• اسید بتا هیدروکسی
• پراکسید بنزویل
این اسیدها ممکن است برای برخی پوست‎ها تحریک کننده باشند. وقتی مردم مصرف یک فرآوردۀ جدید را شروع می‎کنند بهتر است برای امتحان نوع کارآیی آن در بدن ابتدا مقدار کمی از آن را در قسمت کوچکی از بدن تست کنند.
استفاده از پاک کننده‎های مناسب برای صورت ممکن است در مورد برخی از مردم کارآیی داشته باشد. یک مطالعه در سال 2015 پی برد که یک پاک کنندۀ ملایم صورت حاوی سدیم لورت کربوکسیلات و اکیل کربوکسیلات برای از بین بردن آکنۀ با شدت متوسط صورت مؤثر بوده است، اگرچه این ماده باعث افزایش تولید سبوم در برخی نواحی صورت شد.
برای برخی از مردم که صرفاً دارای پوست روغنی بوده و دچار آکنه ولگاریس نیستند، صابون‎های فاقد گلیسیرین و آب گرم ممکن است مفید باشند.

2. استفاده از تونر
تونرهای قابض حاوی الکل، گرایشی به خشک کردن پوست از خود نشان می‎دهند. به هر جهت، بر مبنای یک مطالعۀ مربوط به سال 2014 قابض‎های طبیعی مثل نارون کوهی می‎توانند دارای ترکیبات نرم کنندۀ پوست باشند.
نارون کوهی دارای محتوی تانین بالایی است که آن را به یک قابض طبیعی و نیز یک مادۀ ضد التهابی تبدیل می‎کند. بسیاری از مردم دچار پوست روغنی نارون طبیعی را به عنوان تنها تونر مورد استفادۀ خود به کار می‎برند.
در برخی از مردم تونرهای قابض طبیعی می‎توانند باعث شوند تا منافذ بزرگ پوستی کوچک‎تر به نظر برسند و نیز قطعات کوچک محصولات مورد استفاده یا مواد آرایشی را که می‎توانند باعث انسداد منافذ مزبور شوند از بین ببرند.
در هر حال این احتمال هست که این فرآورده‌ها برای همۀ مردم کارآیی نداشته باشند. برخی از افراد ممکن است با استفاده از این تونرهای قابض دچار مور مور یا خارش پوست شوند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد این می‎تواند نشانه‎ای از تحریک پوست باشد که می‎تواند به تولید سبوم بیشتر منجر گردد.
مردم برای پیشگیری از بروز هر گونه تحریک پوستی باید محصولات جدید را ابتدا در ناحیۀ کوچکی از پوست تست کنند.

3. خشک کردن صورت
در هنگام خشک کردن صورت پس از شستشو و کاربرد تونر، مردم باید خشک کردن صورت را با یک حولۀ نرم انجام دهند.
به هر جهت این کار باید با مراقبت و دقت انجام شود. کشیدن پوست به سمت پایین با حوله یا استفاده از پارچه‎های زبر توصیه نمی‎شود زیرا این کار می‎تواند به تحریک پوست برای تولید سبوم بیشتر منجر شود.

4. استفاده از کاغذهای جاذب و پدهای پزشکی
بسیاری از کمپانی‎ها کاغذهاب جاذبی می‎سازند که به صورت اختصاصی به عنوان جاذب برای بیرون کشیدن روغن پوست طراحی شده‎اند.
کاغذهای جاذب تولید سبوم در پوست را درمان نمی‎کنند اما می‌‏توانند در سراسر روز روغن اضافی را از پوست بگیرند که این باعث می‎شود تا پوست کمتر حالت صیقلی و براق داشته باشد.
افراد در عین حال می‎توانند از پدهای پارچه‎ای پزشکی با ترکیبات پاک کنندۀ آشنا مثل اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک استفاده کنند. این محصولات به جمع کردن روغن اضافی پوست در طول روز کمک می‎کنند و در عین حال باعث پاکسازی منافذ و پوست می‎شوند.

5. استفاده از ماسک صورت
برخی ماسک‎های صورت ممکن است برای مدوای پوست روغنی مفید باشند. این ماسک‎ها ترکیباتی مثل موارد نام برده در زیر دارند:
• خاک رس. ماسک‎های حاوی مواد معدنی مثل اسمکتیت یا بنتونیت می‎توانند روغن پوست را جذب کنند و میزان براق بودن پوست و سبوم را بدون تحریک پوست کاهش دهند. مردم باید برای پیشگیری از خشک شدن پوست این محصولات را به صورت گهگاهی مورد استفاده قرار دهند و پس از استفاده از آنها مرطوب کننده به کار ببرند.
• عسل. یک مطالعه مربوط به سال 2011 گزارش می‌دهد که عسل طبیعی دارای کیفیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است. استفاده از ماسک عسل به مدت 10 دقیقه به روی صورت می‎تواند آکنه و روغنی بودن پوست را در عین نرم نگه داشتن پوست کاهش دهد.
• بلغور جو. بر مبنای اعلام یک مطالعه در 2014، ماسک‎های حاوی بلغور جوی کولوئیدی می‏توانند در پاکسازی پوست مفید باشند. جوها حاوی ساپونین‎ها، آنتی‏اکسیدان‎ها و ترکیبات ضد التهابی ملایمی هستند که می‎توانند به تسکین تحریک پوستی کمک کنند.

6. مرطوب کننده‎ها
در حالی که بسیاری از مردم دارای پوست روغنی از ترس اینکه پوست آنان روغنی‎تر به نظر برسد از مرطوب کننده‎ها چشم‎پوشی می‎کنند استفاده از مرطوب کننده‎های باکیفیت می‎تواند در مورد این نوع پوست مفید باشد.
در مورد مردم دارای پوست بسیار روغنی استفاده از مرطوب کننده‎های فاقد روغن می‎تواند بدون ایجاد حس روغنی شدن پوست به محافظت از پوست و مرطوب نگه داشتن آن کمک کند.
یک مطالعه در سال 2014 عنوان می‎کند که آلو ورا می‎تواند مرطوب کنندۀ مناسبی برای درمان آکنه و پوست روغنی باشد.
برخی از ترکیبات آلو ورا می‎تواند یک اثر تسکین دهندۀ طبیعی بر روی پوست ایجاد کند. مطالعۀ مورد اشاره می‎نویسد که محصول مورد استفاده باید حاوی دستکم 10 درصد آلو در خود باشد تا بتواند به عنوان یک مرطوب کنندۀ مؤثر عمل کند.
برخی از مردم از ژل خالص آلو به عنوان مرطوب کننده استفاده می‎کنند اما آنها باید از ترکیبات پنهان این محصولات به ویژه الکل تغییر ماهیت داده که می‎تواند سبب خشکی و تحریک پوست شود، مطلع باشند.

پیشگیری
در صورتی که روغنی بودن پوست مربوط به عوامل ژنتیکی باشد پیشگیری از موضوع دشوار خواهد بود. حتی کنترل پوست‎هایی که روغنی بودن آنها ریشه در تغییرات هورمونی دارد مشکل است.
بهترین راه پیشگیری از پوست روغنی برای افراد یافتن یک روش مراقبت منظم از پوست است که کارآیی داشته باشد.
وقتی میزان روغنی بودن پوست افزایش می‎یابد وسوسۀ پنهان کردن آن با آرایش مطرح می‎شود. به هر جهت، برخی محصولات مشخصاً فرآورده‎های مبنی بر روغن می‎توانند علایم را بدتر کرده یا باعث انسداد پرزهای پوست شوند.
محصولات آرایشی بر پایۀ آب ممکن است برای برخی‎ها گزینۀ بهتری باشد در حالی که دیگران متوجه می‎شوند که هیچ نوع مواد آرایشی برای پوست آنها کارکرد مناسبی ندارد.
بسیاری از مردم نیز می‎گویند که رژیم غذایی آنها عاملی است که پوست آنان را از افزایش عکس‎العمل بازمی‎دارد. رژیم غذایی می‎تواند به سیراب نگه داشتن پوست کمک کند. مردم باید از مصرف غذاهای روغنی و چربی‏‌های ترانس اجتناب.

دورنما
بسیاری از مداواهای خانگی برای پوست روغنی به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته‎اند در حالی که برخی شواهد علمی در پشتیبانی از اثربخشی آنها وجود دارد.
اقلیم آزمون اثربخشی، یک تجربۀ شخصی است. فرد دچار پوست روغنی باید روالی را که برای وی کارآیی دارد پیدا کند و به آن پایبند بماند.
بهترین نوع واکنش در این مورد مشاوره با یک درماتولوژیست و کار با وی برای ثبت فعالیت‎های روزانه و عوامل مؤثر بر پوست روغنی است.
تست مواد مورد استفادۀ جدید در مقادیر کم پیش از استفاده گسترده از آنها و ثبت واکنش‎های احتمالی به این مواد ضروری است. اگر واکنش نسبت به برخی مواد شدید باشد فرد باید از تکرار مصرف آن مواد خودداری کند، و برای یافتن یک گزینۀ مصرفی مناسب با متخصص پوست مشورت نماید.
افراد دچار آکنه شدید و علایم پوست روغنی باید با درماتولوژیست برای یافتن بهترین راه محافظت از پوست و پیشگیری از عوارض جدی یا ایجاد جای زخم مشورت کنند./

Source:
Top six home treatments for oily skin
Last reviewed Thu 1 March 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.