دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

جوش نوک پستان - آنچه دانستنش نیاز است

نوک پستان، هاله پستان، جوش نوک پستان، آکنه، تاول شیر، غدد مونتگومری، آبسه پستان، موی درون‌رشد، بهداشت فردی،  عفونت مخمری، آبسه‎های ساب‎آرئولار،  سرطان پستان، توده بدخیم، شیمی درمانی

جوش نوک پستان ممکن است هم در مردان و هم در زنان بروز کند. احتمال بروز آنها در زنان بر اثر وجود مواردی چون شیردهی یا پوشیدن سینه‎بند و تغییرات هورمونی بیش از مردان است.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، دکتر سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‌فر


بروز جوش روی نوک پستان نسبتاً شایع است. دیدن جوش در این ناحیه ممکن است نگران کننده باشد اما معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. علل بروز جوش روی نوک پستان شامل موارد زیر است:
آکنه
• موی درون‎رشد
تاول شیر
• تورم غدد مونتگومری
• بهداشت فردی
عفونت مخمری
• آبسه‎های ساب‌آرئولار
سرطان پستان


[مطالب این مقاله:]
• علل
• مردان در برابر زنان
• درمان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم


علل
جوش‎ها به همان دلایل مرتبط به دیگر نقاط بدن روی پستان نیز ممکن است ایجاد شوند، اگرچه برخی انواع خاص جوش منحصراً روی نوک پستان ظاهر می‌شوند.

آکنه
مشابه هر نقطۀ دیگری از بدن یک منفذ مسدود شده می‌تواند سبب بروز جوش روی نوک پستان شود.
سلول‌های مردۀ پوست و سبوم، که روغن طبیعی بدن به شمار می‌رود، می‌توانند تقریباً در هر نقطه‎ای از بدن جوش ایجاد کنند و نوک پستان از این قاعده مستثنی نیست.
هورمون‌ها یک علت شایع بروز جوش در هر قسمت از بدن هستند. این هورمون‌ها و جوش‌های مرتبط به آنها به ویژه در برخی زمان‎های چرخۀ عادت ماهانه عمومیت دارند.
آکنه در عین حال ممکن است بر اثر سایش به لباس ایجاد شود. پوشیدن لباس‌های تنگ و سینه بندهای سفت در کوران ورزش می‎‌تواند سبب انسداد منافذ و بروز جوش روی نوک پستان شود.
در موارد نادر وضعیتی به نام آکنه کانگلوبوتا می‌تواند باعث بروز جوش روی نوک پستان گردد. این جوش‌ها عمقی، طولانی مدت، و به صورت توده‌های قرمز رنگ روی نوک پستان هستند که هرگز به سر نمی‌آیند. تشخیص این جوش‌ها بر عهدۀ پزشک یا درماتولوژیست است.
در موارد آکنۀ پایدار، دکترها ممکن است داروها یا دوز کم آنتی‌بیوتیک را برای کمک به تخفیف علایم تجویز کنند.

موی درون‌رشد
وقتی فولیکول‌های مو در اطراف نوک پستان دچار انسداد می‌شود نتیجۀ این وضعیت اغلب اوقات بروز توده‌ای شبیه به جوش است.
برخی از اوقات امکان رشد مو به صورت معکوس وجود دارد. اغلب این موهای درون‌رشد به خودی خود از بین می‌روند اما مردم باید گوشۀ چشمی به این موها داشته باشند تا متوجه بروز عفونت احتمالی شوند.

تاول شیر
بسیاری از مادران شیرده متوجه وجود چیزی روی نوک پستان خود می‌شوند که شبیه جوش به نظر می‌رسد. به هر جهت، اینها ممکن است تاول‌های شیر باشند.
تاول‌های شیر یا حباب‌های شیر توده‌های پر از مایعی هستند که در هنگام به دام افتادن شیر در مجاری پوست ایجاد می‌شوند.
این شرایط ممکن است بر اثر تولید بیش از حد شیر، عدم چسبیدن و مک زدن درست به پستان از سوی نوزاد یا عفونت‌‌های برفکی ایجاد شود.
شیر دادن به بچه به صورت مکرر می‌تواند به رفع این تاول‌ها کمک کند. اطمینان از پاک شدن کامل مجراهای شیر می‌تواند مانع از محبوس شدن شیر در زیر پوست شود.
پاک کردن ناحیه پس از شیر دادن می‌تواند میزان تحریک پذیری را کاهش دهد. شیر دادن از هر دو پستان و مرطوب کردن ناحیه نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
تاول‎های شیر باید به سرعت درمان شود زیرا این تاول‎ها دردناک می‌شوند و می‌توانند به انسداد مجراهای شیر منجر گردند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
انواع مختلف نوک پستان


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
مسائل پستان زنان پس از شیردهی


تورم غدد مونتگومری
غده‌های مونتگومری غده‎های نرمال پوست هستند که به صورت توده‎های کوچک فاقد درد روی هالۀ پستان ظاهر می‎شوند.
همۀ افراد غدد مونتگومری دارند اگرچه آنها در برخی از مردم متمایزتر و مشخص‌تر از مابقی هستند.
این غدد، روغنی را برای لیز و چرب نگه داشتن پوست ترشح می‎کنند. در برخی زمان‎ها این ترشح ممکن است شبیه به چرکی باشد که از نوک پستان خارج می‎شود.
تورم غدد مونتگومری شایع نیست و ممکن است به شیردهی یا بارداری مرتبط باشد.
غده‎های مونتگومری را نباید فشرد یا تحت فشار قرار داد زیرا این کار ممکن است به تحریک پوست و ایجاد عفونت منجر شود.

بهداشت فردی
بهداشت فردی نیز می‌‏تواند نقشی در ایجاد جوش نوک پستان بازی کند.
نوک پستان در تمـــاس مداوم با لباس قرار دارد. شستشوی نامنظم بدن، تی‎شرت‎ها، یا زیرپوش‌ها، می‎تواند باعث شود که سلول‎های مردۀ پوست، سبوم، یا عرق به پوست بچسبند و به بروز جوش منجر شوند.

عفونت‎های مخمری
جوش‎هایی که در کنار یک راش پوستی در ناحیۀ نوک پستان ظاهر می‎شوند ممکن است نشانه‌ای از یک عفونت مخمری باشند. پوست نیز ممکن است قرمز و دچار خارش شود.
محیط گرم و گاهی از اوقــات تعریق پوست زیر لباس می‎تواند به ایجاد شرایطی مناسب برای عفونت قارچی یا رشد بیش از حد مخمر منجر گردد. عفونت‎های مخمری می‎توانند به سرعت گسترش پیدا کنند، بنابراین تشخیص سریع آنها اهمیت دارد.
عفونت‎های مخمری یا برفک را می‎توان با داروهای ضد قارچ درمان کرد.

آبسه‎های ساب‎آرئولار
برخی از اوقات آنچه به صورت جوش روی نوک پستان ظاهر می‎شود ممکن است نشانه‎ای از یک مشکل عمقی‎تر برای مثال آبسه، باشد.
آبسه‎های ساب‎آرئولار نواحی پر از چرکی هستند که در بافت پستان تشکیل می‎شوند. این آبسه‎ها ممکن است دردناک باشند و پوست ممکن است تغییر رنگ دهد و متورم شود.
آبسه‎های مزبور عموماً به علت ماستیت (ماستیتیس) به طور کامل درمان نشده ایجاد می‎شوند. در زنان شیرده این آبسه‎ها ممکن است نشانه‎ای از وجود یک تودۀ بدخیم در ناحیۀ مورد بحث باشد.
آبسه‎ها احتمالاً تخلیه می‎شوند و برای پیشگیری از عفونت به بیمار آنتی‎بیوتیک داده می‎شود. در برخی موارد، برای برداشتن غدۀ آسیب دیده جراحی مورد نیاز است.

سرطان پستان
اگرچه کمتر از موارد دیگر شایع است، وجود یک توده روی نوک پستان یا توده‎ای که رشد کرده است ممکن است نشانۀ بروز سرطان باشد.
اگر کسی در مورد علت بروز جوش روی نوک پستان خود مطمئن نباشد باید برای تشخیص دقیق تودۀ ایجاد شده و علت آن به پزشک مراجعه کند.

مردان در برابر زنان
جوش نوک پستان ممکن است هم در مردان و هم در زنان بروز کند. احتمال بروز آنها در زنان بر اثر وجود مواردی چون شیردهی یا پوشیدن سینه‎بند و تغییرات هورمونی بیش از مردان است.
با وجود این، مردان نیز ممکن است دچار جوش نوک پستان و دیگر عوارض مورد اشاره شوند.
وضعیت‎های جدی مثل سرطان و آبسه‎های پستان ممکن است در مردان نیز بروز کند، بنابراین در مورد هر فرد دچار توده‎های نامشخص و دردناک در ناحیۀ نوک پوستان یا نواحی مجاور آن مراجعه به دکتر برای تشخیص وضعیت ضروری است.

درمان
جوش‎های روی نوک پستان مثل جوش‎های دیگر نقاط بدن تحت درمان قرار می‎گیرند، اگرچه علت بروز آنها ممکن است متفاوت باشد.
اغلب جوش‎های روی پستان را باید به حال خود رها کرد. بدن خود بدون کمک عناصر خارجی آنها را از بین می‎برد، و کلنجار رفتن با این جوش‎ها ممکن است باعث تشدید آنها شود. این موضوع در مورد نواحی حساس پوست شامل نوک پستان مصداق دارد.
استفاده از آب گرم و صابون ملایم یا پاک کننده‎های دارای سالیسیلیک اسید ممکن است به سرعت گرفتن فرآیند التیام و پیشگیری از بروز عفونت کمک کند.
اگر پزشک ظن به بدخیم بودن توده داشته باشد، از تست‎های تشخیصی استفاده کرده و درمان را آغاز می‎کند. درمان برای توده‎های بدخیم می‎تواند شامل شیمی درمانی، جراحی یا ماستکتومی باشد.

پیشگیری
رعایت بهداشت مناسب می‎تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز جوش روی نوک پستان داشته باشد. استفاده از لباس‎های تمیز و راحت به پیشگیری از بروز این جوش‎ها کمک می‎کند.
شستشوی منظم بدن، به ویژه پس از تعریق، می‎تواند به از بین بردن سبوم و عرق از روی منافذ پوست کمک کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در بسیاری از موارد جوش روی نوک پستان عاملی برای ایجاد نگرانی نیست. منافذ مسدود شده، موهای درون‌رشد، و تاول‎های شیر معمولاً بدون هر گونه درمانی خود به خود از بین می‎روند. انواع دیگر توده مثل آبسه‎ها یا عفونت‎های مخمری نیاز به درمان دارند.
اگر علت بروز یک توده روی نوک پستان شناخته شده نباشد، فرد باید برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کند.
توده‎هایی که از نظر شکل تغییر می‎کنند، در کنار توده‎های دیگر ظاهر می‎شوند، یا اگر تغییرات دیگری در نوک پستان یا بافت پستان بروز نماید، این ممکن است نشانه‎ای است از سرطان پستان باشد. در چنین مواردی فرد دچار این علایم باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد./


Source:
Medical News Today
What to know about a pimple on the nipple
Last reviewed Fri 23 February 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.