دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خارش جوک یا خارش کشاله ران - علل، درمان‌ها و مداواها

قارچ، خارش جوک، خارش کشاله ران، قارچ تاینیا کراریس، پای ورزشکار، خارش سلمانی، خارش آرایشگر، عفونت پوست، ورزشکاران، تعریق زیاد

خارش جوک گرایشی به بازگشت از خود نشان می‎دهد و از این نظر شبیه به پای ورزشکار و دیگر عفونت‎های قارچی مرتبط است

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنا فلچر، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هامیک رادیان


خارش جوک اختلالی آزار دهنده و راش خارش‌دار شایعی در میان گروه‌هایی از مردم مثل ورزشکاران است که به مقدار زیادی دچار تعریق می‌شوند. راش اغلب اوقات در ناحیۀ تناسلی، کفل، و کشالۀ ران ایجاد می‌شود. اگرچه اختلال آزاردهنده‌ای است، خارش جوک چندان جدی نیست و می‌توان آن را به آسانی درمان و از آن پیشگیری کرد.
خارش جوک عفونتی است که توسط کپکی مثل مخمر یا قارچ پدید می‌آید. خارش جوک سبب بروز راش در ناحیۀ اطراف کشالۀ ران می‌شود. راش قرمز رنگ و حلقه ‎مانند بسیار خارش‌آور است و در نواحی گرم و مرطوب بدن ایجاد می‌شود. این قارچ توسط همان قارچ مسبب "پای ورزشکار" یعنی تاینیا کراریس ایجاد می‌گردد.
تاینیا نام دیگری برای عفونتی قارچی موسوم به "کرم حلقوی" است. به همین دلیل خارش جوک ممکن است اصطلاحاً به عنوان کرم حلقوی کشالۀ ران مورد اشاره قرار گیرد. قارچ مزبور عامل "پای ورزشکار" و "خارش سلمانی" نیز محسوب می‌شود.
همانند دیگر عفونت‌های تاینیا، خارش جوک بر اثـر رشد بــیش ار حـد قارچ تاینیا ایجاد می‌شود. این قارچ در مقادیر کم روی پوست زندگی می‌کند اما می‌تواند در محیط‌های گرم و مرطوب به سرعت تکثیر شود.


مطالب این مقاله:
• علل و ریسک فاکتورهای خارش جوک
• علایم و تشخیص خارش جوک
• درمان و پیشگیری از خارش جوک


علل و ریسک فاکتورهای خارش جوک
خارش جوک بر اثر عفونت قارچی موسوم به کرم حلقوی ایجاد می‌شود. این قارچ بسیار مسری است و می‌‏تواند بر اثر استفادۀ مشترک از لباس و حوله به آسانی از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. عفونت در عین حال می‌تواند بر روی سطوحی مثل وسایل ورزشی به زندگی ادامه دهد که عفونت‌زایی آن را بسیار تسهیل می‌کند.
قارچ مسبب خارش جوک در محیط‌های گرم و مرطوب ایجاد می‌شود. مردمی که در ریسک بالای ابتلا به خارش جوک قرار دارند کسانی هستند که تعریق در آنان بر اثر ورزش یا وزن زیاد در زمان‌های طولانی ادامه پیدا می‌کند.
دیگر ریسک فاکتورهای توسعۀ خارش جوک شامل موارد زیر است:
• جنس: مردان بیش از زنان در خطر ابتلا به خارش جوک قرار دارند.
• وزن: مردم دارای اضافه وزن و چاق دارای چین‎های پوستی بیشتری هستند، که بهترین محیط برای بروز عفونت‌های قارچی شامل خارش جوک محسوب می‌شود.
• تعریق شدید: اگر فردی دچار تعریق زیاد باشد، پوست وی محیط مناسب‌تری برای رشد قارچ محسوب می‌شود.
• سن: احتمال بروز خارش جوک در نوجوانان بیشتر است.
• لباس‎ و زیرلباسی تنگ و سفت: لباس‎ تنگ باعث به دام افتادن رطوبت پوست شده و محیط مناسبی برای رشد قارچ ایجاد می‎کنند.
• ضعف سیستم ایمنی: افراد دچار ضعف سیستم ایمنی بیش از مابقی مردم در خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی از جمله خارش جوک قرار دارند.
دیابت: افراد دچار بیماری دیابت در مقابل عفونت‌های قارچی مثل خارش جوک آسیب ‌پذیرتر هستند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
خارش زیر بغل - علل و درمان


علایم و تشخیص خارش جوک
خارش جوک با یک راش تخت، قرمز رنگ و خارش‌دار آغاز می‌شود. راش اغلب اوقات نخست در ناحیۀ داخلی ران یا کشالۀ ران بروز می‌کند.
راش سپس در یک الگوی حلقه‌ای شکل به سمت بیرون گسترش می‎‎یابد. همچنان که راش بزرگ می‌شود، مرکز راش به نوعی حالت بهبود به خود می‌گیرد. راش اغلب به شکلی تثبیت شده و منظم دارای حاشیۀ قرمز رنگی می‌شود که می‌تواند شامل مجموعه‌ای از تاول باشد.
وقتی راش گسترش پیدا کرده باشد می‌تواند ران‌ها، کشالۀ ران و باسن را آلوده کند اما معمولاً دچار کیسۀ بیضه نمی‌شود.
صرف‌نظر از راش، علایم قابل ملاحظۀ خارش جوک شامل موارد زیر است:
• احساس سوزش، خارش یا درد در نقطۀ بروز راش
• لایه‌دار شدن و پوسته دادن پوست در اطراف راش
• بروز راشی که با ورزش کردن تشدید می‌شود و به کرم‎های ضد خارش جواب نمی‌دهد
دکترها در اغلب موارد خارش جوک را فقط با نگاه کردن به راش تشخیص می‌دهند. به هر جهت در برخی از موارد که در آنها تشخیص به هر دلیل قطعیت ندارد، دکتر ممکن است نمونه‌ای از پوست عفونی شده را برای بررسی دقیق‌تر به آزمایشگاه بفرستد.


چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
اگرچه خارش جوک یک مورد جدی پزشکی نیست، دکتر باید هر راش پوستی را که مداوماً توسعه پیدا می‌کند مورد بررسی قرار دهد تا احتمال دیگر اختلالات جدی پوستی از تشخیص خارج شود. فرد دچار خارش جوک در عین حال اگر داروهای غیر نسخه‎ای باعث رفع علایم نشوند یا راش گرایشی به تشدید از خود نشان دهد، باید به پزشک مراجعه کنند.


درمان و پیشگیری از خارش جوک
درمان خارش جوک نسبتاً آسان است. اغلب موارد آن به داروهای غیر نسخه‎ای که در دسترسند جواب می‎دهند. این داروها شامل کرم‎ها، اسپری‎ها و لوسیون‎های ضد قارچ است.
اگر داروهای غیر نسخه کارآیی نداشته باشند، دکتر ممکن است کرم‎های قوی ضد قارچ یا قرص‌های خوراکی ضد قارچ را تجویز کند.
دیگر درمان‎های خارش جوک شامل مدیریت خارش‎ آزار دهنده است.


نکات مربوط به سبک زندگی
خارش جوک گرایشی به بازگشت از خود نشان می‎دهد و از این نظر شبیه به پای ورزشکار و دیگر عفونت‌های قارچی مرتبط است. پیشگیری از خارش جوک در همان محل اولیه و با استفاده از برخی تغییرات ساده می‌تواند این قارچ را در حالت محدود نگه دارد.
برای کاهش ریسک ابتلا به خارش جوک از راهنمایی‎های فهرست زیر استفاده کنید:
• بدن خود را تمیز نگه دارید.
• خود را خشک نگه دارید. رطوبت، محیطی ایده‌آل برای بروز عفونت‌های قارچی ایجاد می‌کند. خشک کردن ناحیۀ داخل کشالۀ ران پس از دوش گرفتن در این مورد نقشی کلیدی دارد.
• برای جذب رطوبت ایجاد شده از ورزش از پودرهای جاذب عرق استفاده کنید.
• از پوشیدن لباس‎ها و زیرلباسی سفت و تنگ خودداری کنید. لباس‎ها و لباس زیر تنگ و چسبان رطوبت را در مجاورت پوست محبوس می‎کنند.
• زیرلباسی خود را هر روز تعویض کنید.
• از استفادۀ مشترک از لباس و وسایل شخصی مثل حوله با دیگران خودداری کنید. عفونت به سادگی قادر است تا از سطوح آلوده منتقل شود.
• وسایل ورزشی را پیش از استفاده بشویید و تمیز نگه دارید. قارچ عامل خارش جوک می‌تواند در سطوح سخت نیز به سادگی زندگی کند.
• در دوش‌های عمومی یا در حاشیۀ استخر شنا از صندل استفاده کنید تا از تماس با سطوح عفونی مصون باشید.

دورنما
اگرچه خارش جوک موردی جدی محسوب نمی‌شود، می‌تواند مشکلی مداوم و برگشت کننده باشد که سبب ایجاد ناراحتی و خارش می‌شود. خارش جوک سبب ایجاد صدمات درازمدت نمی‌شود اما راش و دیگر راش‎های مرتبط مثل پای ورزشکار در صورت عدم رعایت موازین لازم، گرایشی به بازگشت و مداومت دارند.


 Source:
Medical News Today
Jock Itch: Causes, Treatments, and Remedies
Last reviewed Tue 14 February 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP

نظرات (2)

من ورزشکارم و مدتی است که در کشاله ران و بیضه و دور کلاهک خارش شدید دارم چه
اصلا این چیه و چه راه درمانی داره؟

  پیوست ها
 
  1. .

سلام وخسته نباشید .برای درمان جاک ایچ یا همان عفونت قارچی در آقایان چه پماد یا شامپویی برای آن خوب است. من متاسفانه هرساله دچار این مشکل می شوم. لطفا راهنمایی بفرمایید. با کمال تشکر.
جواب. ما در این وبسایت دارو و پزشک معرفی نمی‌کنیم، چون این کار...

سلام وخسته نباشید .برای درمان جاک ایچ یا همان عفونت قارچی در آقایان چه پماد یا شامپویی برای آن خوب است. من متاسفانه هرساله دچار این مشکل می شوم. لطفا راهنمایی بفرمایید. با کمال تشکر.
جواب. ما در این وبسایت دارو و پزشک معرفی نمی‌کنیم، چون این کار دخالت در کار پزشکان است و غلط. لطفاً به داروساز یا پزشک مراجعه بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.