دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا پوستم می‎‌خارد؟ بررسی علل خارش پوست

خارش پوست، خشکی پوست، پوست خشک، درماتیت، پسوریازیس، اگزما، ناراحتی کلیوی، ناراحتی کبدی، ارومی، نارسایی کلیه، آلرژی، آنتی‎هیستامین، صابون غیر معطر، دوش آب ولرم

این موضوع مهم است که مردم برای درمان خشکی پوست خود در صدد راه چاره باشند زیرا شکاف‎های پوست راهی برای ورود اجرام مضر به داخل بدن است

مقالات پوست / درماتولوژی

• دکتر براین وو
• زیر نظر: دانشکدۀ پزشکی دانشگاه ایلی‌نویز - شیکاگو
• ترجمه هستی فراست‌فر، نادر اکبری

برای برخی از مردم خارش پوست یک معضل مدام است. درک علت دقیق خارش پوست ممکن است کار مشکلی باشد.
خارش پوست ممکن است نتیجۀ یک راش یا دیگر اختلالات پوستی باشد. در عین حال خارش پوست می‌تواند بر اثر برخی اختلالات جدی‌تر مثل بیماری کبدی یا نارسایی کلیه ایجاد گردد. برای تسکین خارش، این موضوع اهمیت دارد که مشکل شناسایی شود و علت اصلی بروز خارش درمان گردد.
مطالب این مقاله:
• پوست، راش‌ها، و خارش
• پوست خشک (خشکی پوست)
• علل شایع خارش پوست
• درمان‌های خارش پوست

پوست، راش‌ها و خارش
پوست به عنوان حایل و سد حفاظتی بدن خدمتی حیاتی انجام داده و درون بدن را محافظت می‌کند.
پوست پر از سلول‌های خاصی از سیستم ایمنی بدن است که بدن را محافظت می‌کنند. آنها از پوست و بدن در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و دیگر خطرات ناپیدا دفاع می‌نمایند.
وقتی سلول‌های پوست هر نوع مواد مشکوکی را کشف می‌کنند، محرک ایجاد واکنشی می‌شوند که سبب می‌گردد که ناحیۀ مشکوک دچار التهاب شود. به این التهاب زیر عنوان راش یا درماتیت اشاره می‌شود.
انواع مختلفی از درماتیت وجود دارد. سلول‌های ایمنی پوست می‌توانند نسبت به چیزهایی که با پوست تماس می‌یابند، عفونت سراسری بدن، یا بیماری واکنش نشان دهند. برخی از راش‌ها سرخ‌رنگ، دردناک، و تحریک‌پذیرند در حالی که مابقی آنها ممکن است به بروز تاول یا لکه‌های پوستی منجر گردند.
یکی از شایع‌ترین علایم تمامی انواع مشکلات پوستی خارش است. مردم ممکن است در سراسر بدن یا فقط در نواحی خاصی از آن دچار خارش شوند. در عین حال امکان بروز مشکلاتی در مورد خشکی، ترک یا چرم‌وار شدن یا لایه‌دار شدن پوست وجود دارد.

پوست خشک
پوست خشک یکی از شایع‌ترین علل خارش پوست است. اگر مردم هیچ نوع تودۀ به رنگ قرمز روشن روی پوست نبینند یا تغییری ناگهانی روی پوست مشاهده نکنند احتمالاً علت خارش، خشکی پوست است.
عوامل محیطی که می‌توانند سبب ایجاد پوست خشک شوند شامل گرما یا سرمای بیش از حد و کمبود رطوبت و همچنین شستشوی بیش از حد است. خشکی پوست می‌تواند مبتلابه هر گروه سنی باشد اما وقتی مردم پا به سن می‌گذارند پوست آنان نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود.
یک مرطوب کنندۀ خوب معمولاً می‌تواند به ترمیم پوست خشک کمک کند. خشکی بیش از حد پوست می‌تواند یک نشانۀ هشدار برای درماتیت باشد. مردم ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص پوست داشته باشند تا به تسکین خارش آنان کمک شود و از وخامت بیشتر وضعیت پیشگیری به عمل آید.
نشانه‌ها و علایم شایع پوست خشک عبارتند از:
• زمختی، لکه‌دار و لایه‌دار بودن پوست سراسر بدن
• خارش بیش از حد
• خاکستری رنگ شدن پوست در افراد دارای رنگ پوست تیره‌تر
• بروز ترکی در پوست که مستعد خونریزی است
• ترک یا شکاف برداشتن لب‌ها
این موضوع مهم است که مردم برای درمان خشکی پوست خود در صدد راه چاره باشند زیرا شکاف‌های پوست راهی برای ورود اجرام مضر به داخل بدن است. وقتی این اجرام به بدن وارد شوند می‌توانند عفونت ایجاد کنند. بروز نقاط قرمز رنگ و زخم‌دار روی پوست اغلب اوقات یک نشانۀ زودرس عفونتی بالقوه است.
متخصص پوست در این مورد ممکن است استفاده از یک مرطوب کننده خاص برای سراسر روز یا یک کرم موضعی را برای استفادۀ مستقیم روی پوست تجویز کند.

علل شایع خارش پوست
اختلالات فهرست زیر دیگر علل شایع بروز خارش پوست هستند:

اگزما
اگزما یا درماتیت اتوپیک شایع‌ترین نوع درماتیت پوستی در کودکان است. "کالج آلرژی، آسم و ایمنولوژی آمریکا" عنوان می‌کند که اگزما مبتلابه 1 نوزاد از هر 5 نوزاد است در حالی که این رقم برای بزرگسالان 1 نفر به ازاء هر 50 نفر است.
علت با نشت حایل یا سد پوستی مرتبط دانسته شده است. این باعث می‌شود که ناحیۀ آسیب دیده خشک شود، که آن را در خطر تحریک و التهاب قرار می‌دهد. مرطوب نگه داشتن پوست اهمیت دارد.
خبر خوب در این مورد این است که اگزما اغلب اوقات به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند. به هر جهت مردم مبتلا به اگزما باید مراقب باشند زیرا آنان در مقابل عفونت‌های پوستی آسیب‌پذیرتر هستند.

انواع آلرژی
تحریک‌پذیری و واکنش‌های آلرژیک نیز می‌توانند سبب خشکی پوست شوند. درماتیت تماسی آلرژیک وقتی بروز می‌کند که پوست در تماس مستقیم با مواد آلرژی‌زا قرار می‌گیرد.
نتیجۀ آلرژی پوست بروز راش سرخ‌رنگ خارش‌داری است که ممکن است شامل تاول‌ها و برجستگی‌های کوچک نیز باشد. راش در هر جای بدن که در تماس با مادۀ آلرژی‌زا قرار گرفته باشد بروز می‌کند. اغلب میان زمان تماس با مادۀ آلرژی‌زا و زمان بروز راش فاصله وجود دارد.
واکنش‌های آلرژیک ممکن است بر اثر تحریک توسط تماس با لباس، حیوانات خانگی، مواد شیمیایی، صابون‌ها، موادی مثل پیچک سمی یا مواد آرایشی بروز کنند. آلرژی‌های غذایی نیز می‌توانند باعث خارش پوست شوند.
آلرژی نیکل (ورشو) بسیار شایع است. وقتی مردم با جواهراتی تماس می‌یابند که دارای مقدار حتی بسیار اندکی از نیکل هستند امکان توسعۀ قرمز، بروز توده بر روی پوست، خارش، و ورم پوست در نقطۀ تماس با نیکل وجود دارد.
اگر افراد در مقابل یک مادۀ مشخص دچار واکنش آلرژیک باشند، یکی از ساده‌ترین راه‌های اجتناب همانا خودداری از تماس با آن ماده است. کرم‌های غیر نسخه‌ای یا کرم‌های تجویزی را می‌توان برای محو راش مورد استفاده قرار داد.

کهیر
کهیرها نوعی التهاب پوستی هستند که بر اثر رها شدن یک مادۀ شیمیایی به نام هیستامین در بدن ایجاد می‌شوند. این رهش سبب نشت رگ‌های خونی کوچک می‌شود که آنها باعث بروز ورم در پوست می‌شوند.
دو نوع کهیر وجود دارد. کهیرهای حاد اغلب اوقات پس از تماس یا یک محرک آلرژیک مثل انواع خاصی از غذا یا دارو ایجاد می‌شوند. علل غیر آلرژیک بروز کهیر شامل قرار گرفتن بیش از حد در معرض هوای سرد یا گرم، نور آفتاب، یا ورزش است که می‌توانند به عنوان محرک عمل کنند.
کهیرهای مزمن به دلیل محرک‌های خاصی بروز نمی‌کنند که این باعث می‌شود معمولاً تست‌های آلرژی در این مورد مفید نباشند. این نوع کهیرها ممکن است ماه‌ها تا سال‌ها ادامه داشته باشد. کهیرها می‌توانند باعی ایجاد خارش ناراحت کننده و دردناک شوند اما مسری نیستند.
"کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا" اعلام می‌کند که کهیرها مبتلابه 20 درصد کل مردم در مقطعی از زندگی آنان می‌شوند.

علل دیگر
خارش همچنین ممکن است به انگل‌هایی مثل کرم‌های رشته‌ای، حشرات گزنده، پشه‌ها و شپش‌ها مرتبط باشد. عفونت‌های قارچی مثل "پای ورزشکار" نیز می‌توانند سبب ایجاد خارش بین انگشتان پا و اطراف آنها شوند.
خارش پوست در عین حال ممکن است بر اثر اختلالات پزشکی جدی‌تر ایجاد گردد. اختلالات عصب ناشی از دیابت، گره خوردگی عصب و زونا می‌توانند سبب بروز خارش شدید شوند.
خارش اورمیک یا خارش کلیوی که به نام بیماری مزمن کلیه شناخته می‌شود علت دیگری برای بروز خارش است. اورمی اشاره به طیف گسترده‌ای از سندرم‌ها دارد که وقتی کلیه به شدت آسیب می‌بیند و قادر به فیلتر کردن مواد سمی در بدن نیست، بروز می‌کنند.
یکی از سندرم‌های اورمی خارش است که به طور معمول در طول شب شدیدتر می‌شود. این خارش غالباً به پشت، بازوها و شکم صدمه می‌زند.

درمان‌های خارش پوست
برنامۀ درمانی ارتباط زیادی با علت بروز خارش دارد. برای مردمی که از خشکی پوست رنج می‌برند یک مرطوب کنندۀ خوب می‌تواند فقط یک ترفند باشد.
مردم دچار اگزما، درماتیت، کهیر، یا دیگر اختلالات پوستی باید از کرم‌های کورتیکوستروئیدی تجویز شده توسط متخصص پوست استفاده کنند. این کرم‌ها را می‌توان به طور مستقیم روی پوست مورد استفاده قرار داد. مهارکننده‌‏های موضعی کلسینورین و آنتی‌هیستامین‌های خوراکی را نیز می‌توان برای تسکین خارش به کار برد.
آنتی‌هیستامین‌های خوراکی داروهای ضد آلرژی رایجی هستند. آنها را می‌توان با نسخۀ دکتر یا به صورت غیر نسخه‌ای خریداری کرد. مثال‌های در این مورد شامل زیرتک، کلاریتین، و بنداریل است.
برای مردم دچار پسوریازیس یا نارسایی کلیه ممکن است در صورت وجود دلایلی برای منع مصرف در درمان دارویی، درمان‌های جایگزین تجویز شود. نور درمانی یا فوتوتراپی یکی از گزینه‌های مورد استفاده در این مورد است. این نوع درمان شامل استفاده از طول موج‌های خاص نور فرابنفش است که به تحت کنترل درآوردن خارش پوست کمک می‌کنند.

مقیاس‌های خودمراقبتی
• از یک کرم مرطوب کنندۀ با کیفیت برای پوست استفاده کنید و دستکم یک تا دو بار در روز آن را بر روی پوست بمالید.
• از یک کرم ضد خارش مثل کرم هیدروکورتیزون غیر نسخه‌ای بر روی ناحیۀ دچار خارش برای کمک به تخفیف خارش استفاده کنید.
• برای ناحیۀ دچار آسیب از کمپرس سرد و مرطوب استفاده کنید.
• با آب ولرم دوش بگیرید.
• از صابون‌های ملایم فاقد رنگ یا عطر استفاده کنید و برای شستشو مواد شویندۀ غیر معطر و ملایم را به کار ببرید.
• از موادی که سبب تحریک پوست یا باعث ایجاد واکنش آلرژیک می‌شوند (مثل نیکل، جواهرات، و پشم) اجتناب کنید.
شاید مهم‌ترین مقیاس خودمراقبتی اجتناب از خاراندن پوست باشد. خاراندن و خراشیدن پوست می‌تواند در نهایت به گسترش میزان التهاب و آسیب دیدگی بیشتر پوست منجر شود که به نوبۀ خود باعث تشدید خارش خواهد شد./
اگر کرم‌های غیر نسخه‌ای کارآیی نداشته باشند، اگر راش گسترش پیدا کند، یا اگر فرد در کنار خارش دچار علایم دیگری شود، وی باید برای شناسایی علت موضوع و درمان آن به پزشک مراجعه کند./

Source:
Why is my skin itchy? Examining the causes of itchy skin
Last reviewed Fri 1 July 2016
By Brian Wu
Reviewed by University of Illinois-Chicago, School of Medicine 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.