دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لکه‎های سفید روی صورت - تعریف و تصویر

پوست صورت، لکه پوستی، سیستم ایمنی، آفتاب، میلیا، ویتیلیگو، پیتیریازیس آلبا، پیتیریازیس ورسیکالر، هیپوملانوزیس گوتات بدون علامت، تاینیا ورسیکالر

ویتیلیگو مبتلابه یک درصد کل جمعیت جهان است

مقالات پوست / درماتولوژی

• لورا دارلینگ، استیسی آر. سیمسپون
• ترجمه هستی فراست‌فر


بسیاری از مردم در مقطعی از زندگی دچار لکه‏‌های سفید روی پوست صورت خود می‎شوند. نواحی آسیب دیده ممکن است فقط محدود به پوست صورت باقی بماند یا اینکه صدمات روی قفسۀ سینه یا بازوها نیز بروز کنند.
لکه‌های سفید ممکن است شکل‎های مختلفی داشته باشند. آنها ممکن است به صورت پچ‌های رنگ‎باخته روی صورت یا به شکل توده‎های سفت ریز ظاهر شوند.
در این مقاله ما پنج علت اصلی بروز لکه‎های سفید بر روی صورت را بررسی خواهیم کرد.


مطالب این مقاله:
میلیا
پیتیریازیس آلبا
• ویتیلیگو
• پیتیریازیس ورسیکالر (تاینیا ورسیکالر نیز نامیده می‎شود)
• هیپوملانوزیس گوتات بدون علامت
• دورنما


1. میلیا
میلیا برجستگی کوچک، گرد، سفت و سفیدرنگی روی صورت است که اغلب اوقات با جوش سرسفید اشتباه گرفته می‎شود. میلیاها هنگامی شکل می‎گیرند که کراتین - پروتئینی که در لایۀ رویی پوست یافت می‎شود - و دیگر اجزاء سلول‎های مردۀ پوست زیر سطح پوست به دام می‏‌افتند.
میلیاها بیشتر در نواحی اطراف چشم، گونه و بینی بروز می‎کنند.
میلیا می‎تواند در تمامی سنین و در هر دو جنس مرد و زن ظاهر شود. آنها اغلب اوقات در نوزادان بسیار خردسال بروز می‎کنند و لکه‎های شیر نیز نامیده می‎شوند.

 
علل میلیا
میلیا ممکن است بر اثر یک واکنش آلرژیک نسبت به فرآورده‎های تند، توسط کرم‌های تحریک کنندۀ پوست، و صدمات ناشی از آفتاب ایجاد شود.

درمان
میلیا معمولاً در طول چند هفته بدون درمان بهبود پیدا می‎کند. توصیۀ درماتولوژیست‎ها این است که در محیط خانه آنها فشرده نشوند و برای تخلیه تحت فشار قرار نگیرند.
تغییر کرم صورت یا دیگر فرآورده‎هایی که احتمالاً مسبب تحریک پوست بوده‌اند ممکن است مفید باشد. رعایت بهداشت مناسب پوست شامل برداشتن پوست مرده توسط مواد لایه‎برداری پوست و استفاده از کرم ضد آفتاب نیز گزینه‎هایی است که در دسترس بزرگسالان است.
اگر میلیا به خودی خود رفع نشود، پزشک یا متخصص پوست می‎تواند میلیا را به روش‎های مختلف درمان کند:
• سوزن‎کاری. دکتر یا درماتولوژیست از یک سوزن پزشکی مناسب برای بیرون کشیدن کراتین استفاده می‎کند.
• استفاده از کرم رتینوئید. مردم می‎توانند از این کرم‎ها برای صورت خود استفاده کنند اما استفاده از آنها در اطراف چشم مجاز نیست.
میکرودرمابراسیون. این اقدامی پزشکی است که در آن بالاترین لایۀ ناحیۀ آسیب دیده برداشته می‎شود.
• برداشتن پوست. درمانی است که در آن لایۀ رویی پوست برداشته می‎شود و می‎توان از آن برای برداشتن میلیا استفاده کرد.
میلیا اختلال خطرناکی نیست و سبب بروز درد و ناراحتی و سوزش نمی‎شود.
اگر لکه‌های سفید به خودی خود از بین نروند یا اگر فرد وجود آنها را ناخوشایند بیابد، باید با پزشک برای برداشتن آنها مشورت کند.


برای مطالعه دقیق میلیا لینک زیر پیشنهاد می‎شود:
انواع، علایم، و درمان میلیا


2. پیتیریازیس آلبا
این اختلال پوستی نوعی اگزما تلقی می‎شود. پیتیریازیس آلبا به صورت نواحی لکه‎دار صورتی یا قرمز کم‎رنگ روی پوست بروز می‎کند که به شکل لکه‎های سفید صیقلی درمی‎آید.
ممکن است تا 20 لکه روی پوست ظاهر شود و اغلب در ناحیۀ صورت و بازوها شکل می‎گیرد. پیتیریازیس آلبا بیشتر در مردم دارای پوست تیره یا پس از قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب شکل قابل توجهی به خود می‎گیرد.
این اختلال بیشتر مواقع در کودکان و نوجوانان به چشم می‎خورد و 5 درصد کودکان در سطح جهان در مقطعی از زندگی به آن مبتلا می‎شوند.

 
علل
علت بروز پیتیریازیس آلبا برای پزشکان مشخص نیست.

درمان
لکه‎ها به طور معمول در طول چند ماه از بین می‎روند اما ممکن است تا چند سال نیز باقی بمانند. هیچ درمان خاصی برای این اختلال وجود ندارد اما پزشکان می‎توانند خارش یا ناراحتی ناشی از آن را با استفاده از کرم‎های غیر استروئیدی درمان کنند.
اگر لکه‎ها شروع به خارش کرده یا به شکل ناراحت کننده‎ای خشک شوند، فرد مبتلا باید به پزشک مراجعه کند.

3. ویتیلیگو
ویتیلیگو به صورت لکه‌های پوستی بروز می‎کند که رنگدانۀ خود را از دست داده‎اند. ویتیلیگو ممکن است در هر نقطه از بدن ظاهر شود که صورت را نیز شامل می‎شود. ویتیلیگو مبتلابه یک درصد کل جمعیت جهان است.
لکه‎های سفید ممکن است در ابعاد کوچک ظاهر شوند و به همین شکل باقی بمانند، اما در عین حال ممکن است گسترش پیدا کنند و سطح وسیعی از بدن را مبتلا سازند. برخی از اوقات مقداری رنگ به ناحیۀ آسیب دیده برمی‎گردد اما این روند به ندرت کامل می‎شود.
ویتیلیگو در هر سنی امکان بروز دارد اما در حدود نیمی از مردم دچار این اختلال در سنین پیش از بیست سالگی دچار آن می‎شوند.

 
علل
هر کسی ممکن است دچار ویتیلیگو شود اما شانس ابتلا به آن در فردی که یکی دیگر از اعضاء خانواده‌اش مبتلا به این بیماری است، بیشتر خواهد بود. فهم نقش عامل وراثت در این مورد هنوز جای بررسی بیشتر دارد، بنابراین کودکان فردی که مبتلا به ویتیلیگو است لزوماً خود نیز به آن مبتلا نمی‎شوند.
ویتیلیگو در تمامی گونه‌های رنگ پوست بروز می‎کند اما بیشتر در افراد تیره پوست مشهود است. ویتیلیگو مسری نیست.
سلول‎های پوست رنگدانه‎ای به نام ملانین می‎سازند، که عامل ایجاد رنگ خاص پوست است. برخی از دانشمندان معتقدند که پوست آسیب دیده بر اثر ابتلا به ویتیلیگو یک آنتی‎بادی بر علیه ملانین ایجاد کرده و آن را نابود می‎کند.

درمان
چند درمان محتمل برای این بیماری وجود دارد. نوع درمان به میزان شدت اختلال بستگی دارد.
مردم دچار ویتیلیگو باید در تمام مواقع از ضد آفتاب استفاده کنند و ناحیۀ آسیب دیدۀ پوست خود را بپوشانند زیرا آفتاب سوختگی در این نواحی آسیب دیدۀ پوست به آسانی رخ می‎دهد.
در صورت تمایل افراد می‎توانند برای پنهان نگه داشتن نواحی آسیب دیده توسط ویتیلیگو از کرم‎های رنگی پوست استفاده کنند، و در این مورد پزشک می‎تواند بهترین گزینۀ ممکن را برای بیمار توصیه کند.
دکتر همچنین ممکن است استفاده از کرم‏های ضد التهابی مثل کورتیکوستروئیدهای قوی‎تر را برای کمک به تجدید ذخیرۀ رنگدانۀ از دست رفته توصیه نماید.
به هر جهت استفادۀ طولانی مدت از کورتیکوستروئیدها می‎تواند عوارض جانبی ناخواسته‎ای مثل نازک شدن پوست به همراه داشته باشد، بنابراین پزشکان ممکن است دیگر انواع کرم‎های ضد التهابی را برای فرد تجویز کنند.


برای مطالعه دقیق ویتیلیگو لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت را مطالعه فرمایید:
ویتیلیگو یا برص - علایم، علل، تشخیص، و درمان


درمان نور UV مصنوعی یا نوردرمانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد، که اغلب در یک دورۀ چند ماهه انجام می‎شود. درمان با لیزر نیز برای مداوای برخی نواحی پوست در دسترس است.
درمان‎های جراحی نیز در مورد ویتیلیگو توسعه یافته‎اند اما هنوز کاربرد عمومی ندارند.

4. پیتیریازیس ورسیکالر
پیتیریازیس ورسیکالر اختلال شایعی است که به علت عفونت مخمری بروز می‎کند و سبب ایجاد لکه‏های روشن یا تیره رنگ روی پوست می‎شود. این اختلال در هر نقطه از بدن امکان بروز دارد و ممکن است ایجاد خارش کرده یا خشک و پوسته‎دار ظاهر شود.
برخی از اوقات لکه‎ها کوچک هستند و گاهی از اوقات فقط وقتی قابل رویتند که فرد حمام آفتاب گرفته و خود را برنزه کرده باشد.
این اختلال بیشتر در نوجوانان و بزرگسالان جوان یافت می‎شود و بیشترین میزان بروز آن در نواحی استوایی و تحت استوایی است. در اقلیم‎های دارای آب و هوای معتدل امکان ناپدید شدن لکه‌ها در طول ماه‌های خنک‎تر سال وجود دارد.

 علل
بیش از 90 درصد افراد بزرگسال دارای مخمری به نام مالاسزیا هستند که روی پوست زندگی می‎کند. این موردی طبیعی است و به طور معمول هیچ مشکلی برای مردم ایجاد نمی‎کند.
به هر جهت گاهی از اوقات این مخمر دچار رشد بیش از حد می‎شود. وقتی چنین اتفاقی رخ می‎دهد، رنگ پوست تغییر پیدا می‏کند و در نتیجه سبب پیتیریازیس ورسیکالر می‎شود. این اتفاق ممکن است بر اثر چندین عامل شامل موارد زیر رخ دهد:
• آب و هوای گرم و مرطوب
• چرب بودن پوست
• ضعف سیستم ایمنی
• تغییرات هورمونی
پیتیریازیس ورسیکالر ممکن است در طول حاملگی زنان بروز یابد اما هیچ خطری در پی ندارد. یک مطالعه نشان داد که مخمر مسبب پیتیریازیس ورسیکالر در طول مراحل پایانی بارداری و درست پس از زایمان فراوان‎تر است.

درمان
طیفی از راه‎های مختلف برای درمان موفق تاینیا ورسیکالر وجود دارد. لکه‎ها ممکن است برای بازگشت به رنگ پیشین خود به چند ماه زمان نیاز داشته باشند، و برای محافظت از پوست در برابر نور آفتاب استفاده از کرم ضد آفتاب الزامی است.
داروهای کمک کننده در این مورد شامل موارد زیر است:
• کرم‏‌ها و لوسیون‎های ضد قارچ که به پوست مالیده می‎شوند
• پاک کنندۀ ضد قارچی دارویی که به مقابله با رشد خارج از کنترل مخمر کمک می‎کند
قرص‎های ضد قارچ تجویز شده توسط پزشک در صورتی که این اختلال سطح وسیعی از بدن را مبتلا کرده باشد.
امکان برگشت مجدد پیتیریازیس ورسیکالر حتی پس از درمان نیز وجود دارد، به ویژه اگر فرد به نواحی گرم و مرطوب سفر کرده باشد.

5. هیپوملانوزیس گوتات فاقد علامت
این اختلال که به نام لکه‌های سفید آفتاب نیز شناخته می‎شود باعث بروز لکه‌های تخت می‎گردد که ممکن است از 1 تا 10 میلی‎متر قطر داشته باشند.
لکه‌‏ها ممکن است روی صورت، بازوها، کمر و ساق پا ظاهر شوند. اگرچه در اغلب موارد آنها در افراد دارای پوست روشن بروز می‎کنند، امکان ابتلا افراد دارای پوست تیره نیز وجود دارد.
لکه‎های اختلال مزبور مضر یا خطرناک نیستند.

 
علل
این اختلال بر اثر مجاورت درازمدت با نور آفتاب به مرور زمان بروز می‎کند. به هر جهت، علت اینکه چرا کاهشی در میزان ملانین در سطوح آسیب دیده پدید می‎آید هنوز روشن نیست.
این اختلال پوستی بیشتر در مردم دارای سنین بالای چهل سال بروز می‎کند، اما این موضوع ممکن است به گسترۀ زمانی مورد نیاز برای گسترش این اختلال مرتبط باشد.

درمان
درمانی برای این اختلال وجود ندارد و در عین حال به درمان نیازی نیست.
کرم‎های استروئیدی، کرم‎های استتار کننده و کرم‌های لایه‎بردار می‎توانند نمای ظاهری لکه‌ها را کاهش دهند.

دورنما
بسیاری از این اختلالات شایع به راحتی قابل مداوا هستند. اغلب اختلالات مسبب لکه‎های پوستی روی صورت در عین حال بی‌ضررند.
اگر کسی از بابت نمای ناخوشایند این لکه‎ها روی صورت خویش به دلایل بهداشتی آرایشی نگران است، می‎تواند با متخصصان مراقبت‌های پزشکی مشورت کند. پزشکان می‎توانند در صورت نیاز درمان‎های مطمئن و توصیه‌های ضروری را در اختیار فرد قرار دهند./


Source:
Medical News Today
What are these white spots on my face?
Last reviewed Sun 22 October 2017
By Laura Darling
Reviewed by Stacey R. Sampson, DO

نظرات (1)

  1. سولماز

باسلام وسپاس که علاوه برتوضیحات عکسارونشون میدین تامابهتربتونیم متوجه این مطالب بشیم

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.