دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سم‎زدایی زیر بغل - فواید، و چگونگی انجام آن

دئودورانت، ضد عرق، تعریق، بوی بد بدن، سم‌زدایی، سم‎زدایی زیر بغل، آلومینیم، پارابن، رسوب بنتونیت، سرکه سیب، سلیکا، تالک

تحقیقات انجام شده در طول 15 سال گذشته وجود ارتباط محتمل میان مصرف دئودورانت‎ها و ضد عرق‎ها با سرطان پستان را خاطرنشان کرده‎اند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• لِنا بارهوم، سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‎فر

سم‎زُدایی زیر بغل می‎تواند به بدن در خلاص شدن از شر مواد سمی تشکیل شده روی پوست کمک کند. این کار در عین حال به کاهش قابلیت غدد تعریق و مقدار بوی ناخوشی که آنها ایجاد می‎کنند، کمک می‎نماید.
به علاوه برخی تحقیقات خاطرنشان می‎کنند که سم‎زدایی زیر بغل باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خطر بروز سرطان می‎شود. دئودورانت‌ها و ضد عرق‌های مرسوم از طریق پوست جذب می‎شوند، و در پی سالیان طولانی استفاده از این محصولات، مقدار زیادی از این مواد شیمیایی در پوست فرد جمع می‎شود.
اینجاست که سم‌زدایی زیر بغل می‎تواند کمک کننده باشد. وقتی فرد استفاده از دئودورانت‎ها و ضد عرق‎های شیمیایی را متوقف می‎کند، سموم شروع به خارج شدن از بدن می‎کنند، که نتیجۀ آن سم‎زدایی زیر بغل است.
مطالب این مقاله:
• فواید سم‎زدایی زیر بغل چیست؟
• دلایل انجام سم‎زدایی زیر بغل
• آیا سم‎زدایی زیر بغل ضروری است؟
• چگونه باید زیر بغل را سم‎زدایی کرد

فواید سم‎زدایی زیر بغل چیست؟
دلایل زیادی وجود دارد که چرا فرد باید استفاده از دئودورانت‎ها و ضد عرق‎ها را متوقف کرده و سم‎زدایی زیر بغل را انجام دهد.

ریسک سرطان پستان
تحقیقات انجام شده در طول 15 سال گذشته وجود ارتباط محتمل میان مصرف دئودورانت‎ها و ضد عرق‎ها با سرطان پستان را خاطرنشان کرده‎اند.
اخیراً یک مرور سیستماتیک گزارش شده در "ژورنال بهداشت عمومی اروپای مرکزی" کوشیده است تا ریسک بالقوه در این مورد را برآورد کند.
به هر جهت محققان قادر به یافتن اطلاعات کافی برای اثبات این ریسک محتمل نبوده‎اند اما از نیاز به مطالعات بیشتر حمایت کرده‌اند.
مطالعات انجام شده در مورد ارتباط میان استفاده از دئودورانت‎ها و ضد عرق‎ها و سرطان پستان نتایج متناقضی به همراه داشته‎اند. به این دلیل احتمالاً بهترین گزینه برای زنان در معرض خطر بالاتر برای ابتلا به سرطان پستان این است که مصرف این محصولات را متوقف کرده یا آنها را بسیار کم مورد استفاده قرار دهند.

مواد شیمیایی
دئودورانت‎ها و ضد عرق‎ها حاوی آلومینیم و موادی شیمیایی به نام پارابن هستند. مالیدن این مواد به زیر بغل که در آنجا به سادگی می‎توانند جذب جریان خون شوند ممکن است برای سلامت فرد مضر باشد.
زیربغل‎ها همچنین به نقاطی در گره‏‌های لنفی دسترسی دارند و مواد شیمیایی دارای قدرت مقابله با بوی بد ممکن است بر پاسخ‎های سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی داشته باشند.

آلرژی‎های پوستی
چندین جزء تشکیل دهندۀ دئودورانت‎ها و ضد عرق‌ها می‎توانند سبب تحریک پوست و واکنش‌های آلرژیک شوند. علایم واکنش‌های مزبور شامل سرخی و سوزش پوست است.
ترکیباتی که ممکن است مسؤول تحریک پوست باشند شامل پارابن‎ها، آلومینیم، سیلیکا، تالک، و پروپلین گلیکول است.
یک مطالعه در انگلستان که در "ژورنال درماتولوژی پژوهشی" منتشر شده پی برده است که 23 درصد زنان و 13.8 درصد مردان نسبت به محصولات مراقبت شخصی دچار عوارض جانبی می‎شوند، که در این میان دئودورانت‎ها و ضد عرق‎ها شایع‎ترین موارد مورد مصرف را تشکیل می‎دهند.

ناکارآمدی
عرق بدن تقریباً فاقد بو است. بوی عرق ناشی از تجزیۀ عرق روی پوست توسط باکتری‎ها است. دئودورانت‎ها و ضد عرق‎ها صرفاً حاوی مقادیر اندکی از ترکیبات ضد باکتری‌هایی هستند که با عرق و بوی ناخوش مقابله می‎کنند، بنابراین هر فایده‎ای از سوی آنها حداقلی است.

نیازی نیست
سازندگان دئودورانت‎ها و ضد عرق‌ها اصرار دارند که محافظت در برابر عرق برای خلاص شدن مردم از تعریق ضروری است. بسیاری از مردم آنقدرها هم که فکر می‎کنند بدبو نیستند. در واقع، برخی از مردم دارای ژنی هستند که باعث می‎شود اصلاً عرق نکنند.
بر مبنای یک گزارش در سال 2013 در "ژورنال درماتولوژی پژوهشی" تحقیقات نشان داده‎اند که بیش از 75 درصد مردم با وجود همۀ این موارد از دئودورانت استفاده می‎کنند.

دلایل انجام سم‎زدایی زیر بغل
در کنار تمایل به محدود کردن تماس با مواد شیمیایی و کاهش خطر توسعۀ سرطان پستان، دلایل دیگری نیز برای اینکه فرد خواهان سم‌زدایی زیر بغل خود باشد وجود دارد.

انتقال ساده‎تر به سمت یک دئودورانت طبیعی
مردمی که به سمت استفاده از جایگزین‎های طبیعی مقابله با بوی بد بدن چرخش می‎کنند گرایشی به ابتلا به راش، تعریق بیش از حد و بوزایی در هنگام تغییر رویکرد مزبور نشان می‎دهند.
در افرادی که در طول سالیان متمادی از ضد عرق‌ها و دئودورانت‎های استاندارد استفاده کرده‎اند باکتری‎های بد زیادی در ناحیۀ زیر بغل ایجاد می‎شود که باعث افزایش بوی ناخوش و سبب تعریق بیشتر می‎شوند.
سم‎زدایی به ایجاد توازن مجدد در تعداد این باکتری‎ها منجر می‎شود که نتیجۀ آن ایجاد بوی طبیعی بیشتر است.

برداشتن تجمعات چسبنده در ناحیۀ زیر بغل
ضد عرق‎ها و دئودورانت‎ها نوعی تجمعات چسبناک در ناحیۀ زیر بغل ایجاد می‎کنند، که شستشوی آنها حتی با استفاده از صابون دشوار است. آلومینیم به کار رفته در این محصولات باعث مسدود شدن منافذ موجود در ناحیۀ زیر بغل می‎شود. سم‌زدایی زیر بغل می‎تواند به بیرون کشیدن بخشی از این مواد شیمیایی جمع شده در زیر بغل کمک کند.

به حداقل رساندن ناخوشی یا بزرگ شدن گره‎های لنفی
مریض شدن مداوم و داشتن گره‌های لنفی متورم در ناحیۀ گردن و زیر بغل هر دو نشانه‎های تقلای سیستم لنفاوی برای خلاص شدن بدن از مواد شیمیایی موجود در ضد عرق‌ها و دئودورانت‎ها است.

آیا سم‎زدایی زیر بغل ضروری است؟
هیچ گونه شواهد پزشی وجود ندارد که اثربخشی سم‎زدایی زیر بغل را اثبات یا رد کند. اغلب اطلاعات در دسترس از وبسایت‎هایی می‎آید که حامی مداوای طبیعی، سم‎زدایی و درمان همه جانبه و طب جایگزین هستند.

چگونه باید زیر بغل را سم‎زدایی کرد
سم‎زدایی زیر بغل نسبتاً کار سرراست و ساده‎ای است و شامل استفاده از سه ترکیب است، که برخی از آنها ممکن است همیشه در خانۀ مردم وجود داشته باشد.
بر مبنای اعلام وبسایت "سلامت و دنیای طبیعی" سم‎زدایی سادۀ زیر بغل شامل موارد زیر است:
• یک قاشق غذاخوری رسوب بنتونیت
• یک قاشق غذاخوری سرکۀ سیب (نوع تصفیه نشده بهترین گزینه است)
• 1 تا 2 قاشق غذاخوری آب

 تمام ترکیبات را مخلوط کرده و در یک ظرف غیر فلزی بجوشانید. غلظت ترکیب باید مشابه غلظت ماست باشد. ترکیب حاصل را را زیر بغل بمالید. ترکیب مزبور را در چند بار اول استفاده به مدت دقیقه به حال خود رها کنید و سپس به تدریج زمان استفاده از آنها را تا 20 دقیقه افزایش دهید. ترکیب موجود در زیر بغل را با استفاده از آب گرم بشویید.
اگر زیر بغل سرخ‌رنگ شده است دچار نگرانی نشوید، زیرا این وضعیت کاملاً نرمال و بی‌خطر است. به هر جهت، اگر هر فردی نسبت به رسوب مزبور دچار واکنش‎های دیگری شده باشد باید فوری زیر بغل خود را شستشو کند.
سم‎زدایی را به صورت روزانه ادامه دهید تا دیگر بوی ناخوشی در زیر بغل بجا نمانده باشد یا دئودورانت‎های طبیعی دیگر باعث تحریک پوست نشوند.
مردم باید از این موضوع آگاه باشند که دئودورانت‎های طبیعی نیز حاوی برخی مواد شیمیایی مضر هستند. برخی از مردم در صدد استفاده از فرآورده‎های طبیعی ممکن است بخواهند دئودورانت‎های خاص خودشان را بسازند. دستورالعمل مربوط به این مورد در وبسایت‎های متعددی که حامی محصولات طبیعی بهداشتی هستند وجود دارد.

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
بوی بدن - علل، پیشگیری، و درمان

Source:
Armpit detox: Benefits and how to do it
Last reviewed Fri 6 October 2017
By Lana Barhum
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.