دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خارش بیضه - علل، درمان، و پیشگیری

خارش بیضه، علت خرش بیضه، شپش زهاری، هرپس تناسلی، عرق‌سوز شدن، درماتیت تماسی، زگیل تناسلی

اگرچه بسیاری از علل موجب بروز خارش بیضه خوش‌خیم بوده و به آسانی درمان می‎شوند، چند علت جدی در این مورد وجود دارد که باید به آنها اهمیت داد.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنا فلچر، دکتر مایکل چارلز
• ترجمه هامیک رادیان


خارش بیضه‎ می‌تواند ناراحت کننده باشد و فرد را به خاراندن آن وسوسه کند. در اغلب موارد خارش دادن بیضه سبب تشدید خارش می‌شود. به شکل بالقوه علل متعددی برای بروز خارش بیضه وجود دارد. بنابراین دانستن علت بروز خارش برای درمان علت اصلی به بهترین شکل ممکن، اهمیت دارد.


مطالب این مقاله:
• هفت علت خارش بیضه
• پیشگیری
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
• درمان


هفت علت خارش بیضه
اگرچه بسیاری از علل موجب بروز خارش بیضه خوش‌خیم بوده و به آسانی درمان می‌شوند، چند علت جدی در این مورد وجود دارد که باید به آنها اهمیت داد.
هفت علت شایع در این مورد عبارتند از:

1. خارش جوک یا عفونت قارچی کشالۀ ران
خارش جوک که به نام تاینه کروریس نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع‌ترین علل بروز خارش بیضه‎ است.
خارش جوک یک عفونت قارچی است که در نقاط مرطوب بدن و اغلب در مجاورت چین‌ها یا درون چین‌خوردگی‌های پوست بروز می‌کند. خارش جوک ممکن است در ناحیۀ پا یا ناحیۀ تناسلی ظاهر شود.
خارش بیضه معمولاً به شکل یک راش قرمز رنگ بروز می‌کند. به هر جهت، نمای دقیق ظاهری آن به نوع قارچ مسبب بروز عفونت بستگی دارد.
مخمر یک نوع شایع عفونت قارچی است که سبب بروز راش‌های قرمز رنگ خارش‌دار می‌شود. وقتی فردی در ناحیۀ تناسلی خود دچار عفونت مخمری شود، ممکن است دچار احساس خارش شدید، رطوبت پوست، و ترشحات سفید رنگی در نزدیکی چین ‎خوردگی‌ها و کناره‌های این ناحیه شود. دیگر عفونت‌های مخمری ممکن است به صورت خشک و ورقه ورقه بروز کنند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم: انواع سرطان بیضه


2. عرق‌سوز
عرق‌سوز شدن یک پاسخ التهابی به عفونت باکتریایی یا عفونت قارچی است. راش پدید آمده در این مورد قرمز، نارس و نیشدار است.
التهاب اغلب اوقات در نزدیکی تاخوردگی‌های پوست و نقاط مرطوب بدن بروز می‌کند. کیسۀ بیضه دارای بسیاری چین‌خوردگی‌ها است و محیطی مرطوب محسوب می‌شود، که آن را به ناحیه‌ای ایده‌آل برای رشد باکتری و قارچ تبدیل می‌کند.

3. سایش
سایش بر اثر اصطکاک مداوم و طولانی مدت در یک ناحیۀ پوست ایجاد می‌شود. این اصطکاک می‌تواند در طول فعالیت فیزیکی مثل دویدن و دوچرخه ‎سواری ایجاد شود.
در این مواقع، اصطکاک ایجاد شده بین پاها ترک‌های کوچک و التهاب ایجاد می‌کند. راش ایجاد شده اغلب برای شخص ناراحت کننده و خارش‌آور است.

4. درماتیت تماسی
درماتیت تماسی یک واکنش آلرژیک است. بیشترین احتمال بروز آن مربوط به مواقعی است که پوست فرد در تماس با یک مادۀ جدید شامل شامپوی جدیدی برای بدن و مو، موارد شوینده و پارچه‌های تازه قرار می‌گیرد.
نتیجۀ درماتیت تماسی بروز یک راش قرمز رنگ خارش‌دار است که ممکن است مایعی زرد یا سفید رنگ از آن تراوش کند. همین راش احتمال دارد که در دیگر نقاط بدن و همچنین روی بیضه ظاهر شود. پوست نازک کیسۀ بیضه باعث می‌شود تا به طور مشخص بیضه دچار خارش و ناراحتی شود.

5. "خرچنگ" یا شپش زهاری
خرچنگ یا شپش ناحیۀ شرمگاهی نیز می‌تواند سبب خارش بیضه‌ شود. شپش‌های ناحیۀ شرمگاهی سبب گاز گرفتگی‌های کوچکی می‌شوند که با ایجاد خارش و ناراحتی همراه است.
برخی مردم متوجه رشد تخم شپش‌ در نزدیکی ریشۀ موهای ناحیۀ زهاری می‌شوند. دیگران ممکن است شپش‌های خاکستری رنگ را ببینند که در اطراف کیسۀ بیضه یا اطراف موی زهار در حال خزیدن هستند.
این حشرات ممکن است در نتیجۀ ارتباط جنسی با شریک جنسی آلوده به این مشکل ایجاد گردند.

6. زگیل‌های تناسلی
زگیل‌های تناسلی یکی از عفونت‌های قابل انتقال جنسی (STI) هستند که سبب بروز واکنش خارش در بیضه‌ها و دیگر قسمت‌های ناحیۀ تناسلی می‌شوند.
زگیل تناسلی با پاپیلوماویروس انسانی (HPV) مرتبط است و اگرچه می‌توان آنها را برداشت، به دلیل غیر قابل درمان بودن ویروس، بروز مجدد زگیل‌ها در آینده محتمل است.
زگیل‌های تناسلی ممکن است خارش‌آور باشند، اما معمولاً آنها فقط به صورت توده‌های کوچک برآمده سر جای خود می‌مانند.

7. هرپس
هرپس (تبخال) یک عفونت قابل انتقال جنسی است و می‌تواند سبب بروز راش خارش‌دار روی پوست شود. پس از گذشت حدود یک روز راش به یکی دو تاول تبدیل می‌شود که امکان ترکیدن آنها وجود دارد.
این تاول‌های هرپسی در نهایت ممکن است بترکند که این وضعیت به ایجاد زخم‌های دردناک منجر می‌گردد.


در زمینه مسائل بیضه بیشتر بخوانیم:
علل و درمان افتادگی یا شل شدن بیضه‌ها


پیشگیری از خارش بیضه
پیشگیری از خارش بیضه نیازمند رعایت موازین مختلف وابسته به علت دقیق بروز خارش است.
برای موارد عفونت قارچی یا باکتریایی، فرد باید بیضه‌ها و در کل ناحیۀ تناسلی را خشک و تمیز نگه دارد. فرد باید پوشیدن لباس‌ راحت را در روزهای گرم و در خلال ورزش مد نظر قرار دهد تا در حد امکان به خشک نگه داشتن ناحیۀ تناسلی کمک کند.
در مواقع واکنش آلرژیک، فرد باید آلرژی‌زاهای شناخته شده را ثبت کند. وقتی چیزی سبب بروز خارش در بیضه یا دیگر نقاط بدن می‌شود، فرد باید از آن ماده اجتناب کند.
اگر سایش علت بروز خارش است، شخص می‌تواند از انواع مرطوب کننده یا لیز کننده (لوبریکانت) برای کمک به پیشگیری از خارش ناشی از اصطکاک استفاده کند. مرطوب کننده‌ها همچنین می‌توانند خارش را متوقف کنند.
از برخی عفونت‌های قابل انتقال جنسی می‎توان از طریق محافظت کامل در هنگام ارتباط جنسی پیشگیری کرد. در عین حال آشنایی با تاریخچۀ جنسی شریک جنسی برای اطلاع از اینکه وی دچار STI قابل انتقال در طول مقاربت جنسی است یا خیر، ایدۀ خوبی است.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
خارش بیضه ممکن است در بدو امر چندان موضوع نگران کننده‌ای نباشد. در برخی موارد، فرد ممکن است علت دقیق بروز خارش را بداند، و در این حالت ممکن است نیازی به مراجعه به پزشک وجود نداشته باشد.
وقتی در پی خارش راش بروز کند یا اگر خارش مداوم و شدید باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند تا برخی علل محتمل از تشخیص خارج گردد و درمان درست برای وضعیت پیش آمده تجویز شود. همچنین دکتر هر راشی را که دچار تغییرات ظاهری می‌شود یا شروع به ترشح چرکاب می‌کند بررسی می‌نماید.
هر فردی که مظنون به ابتلا به شپش زهاری است باید به پزشک مراجعه کند تا درمان متناسب برای کشتن شپش و تخم‌هایش اعمال شود.


درمان خارش بیضه
مشابه مورد پیشگیری، درمان خارش بیضه به میزان زیادی به علت بروز آن بستگی دارد. برخی درمان‌های رایج شامل موارد زیرند:
کرم‌های ضد قارچی
لوسیون‌ها و شامپوهای درمانی
• استفاده از مرطوب کننده‌ و لوبریکانت‎
• داروهایی برای درمان بیماری قابل انتقال جنسی
• اجتناب از مواد آلرژی‌زا

کرم‌های ضد قارچ یا آنتی‌بیوتیک برای درمان خارش جوک و دیگر عفونت‌های باکتریایی و قارچی نوعی داروی غیر نسخه‌ای هستند. در عین حال ممکن است پزشک برای درمان عفونت استفاده از کرم‌های نسخه‎ای را تجویز کند.
لوسیو‎‌‎ن‌ها و شامپوهای مخصوصی برای درمان شپش زهاری تجویز می‌شوند. این فرآورده‌های دارویی دارای ترکیباتی هستند که شپش‌ها و تخم‌‏های آنها را می‌کشند.
مرطوب کننده‌ها و لوبریکانت‌ها برای درمان خارش و راش ناشی از سایش کاربرد دارند. این فرآورده‌ها هم به پیشگیری و هم به درمان راش کمک می‌کنند.
ممکن است برای کمک به کاهش طغیان عفونت قابل انتقال جنسی دارو تجویز شود. در مورد مشخص زگیل تناسلی دکتر ممکن است به سوزاندن زگیل‌‌ا با استفاده از نیتروژن مایع اقدام کند.
اجتناب از مواد آلرژن (آلرژی‌زا) که باعث ایجاد راش می‌شوند نخستین پاسخ به خارش بیضه در این مورد است. واکنش آلرژیک معمولاً باید در طول یک هفته از بین برود. از سوی دیگر، دکتر ممکن است برای کمک به بهبود فرد کرم‌هایی را تجویز کند.


 Source:
Medical News Today
What causes testicle itch? Seven possible causes
Last reviewed Thu 24 August 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Michael Charles, MD 

نظرات (6)

  1. بیژن

باسلام من چند ساله به مشکل خارش بیضه دچارهستم.یکبار به پزشک پوست مراجعه کردم که داروهای صد حساسیت و خارش تجویز کردند و گفتند اگر بهبود نیافت باید آمپول زیر پوستی تزریق کنیم که دیگه من نرفتم اما خارش به حدی است که بعصی وقت کشاله بغل بیضه ها قرمز...

باسلام من چند ساله به مشکل خارش بیضه دچارهستم.یکبار به پزشک پوست مراجعه کردم که داروهای صد حساسیت و خارش تجویز کردند و گفتند اگر بهبود نیافت باید آمپول زیر پوستی تزریق کنیم که دیگه من نرفتم اما خارش به حدی است که بعصی وقت کشاله بغل بیضه ها قرمز میشود .البته هر دوروز یکبار موهای زاید را میزنم .روز ی که موها را میزنم اصلا خارش ندارم به محض اندک موی زاید خارش و عرق کشاله شدید میشود.لطفا راهنمایی فرمایید.سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

جسارتا در ناحیه تناسلی من در قسمت بیضه ها دچار خارش شدید هستم که به صورت پوسه پوسه میشود که بعد از خارش شدید بعضا ترک هایی هم در پوست بیضه ایجاد میشود که اقلب با خونریزیه خیلی خیلی کم همراه است.خواهشا راه درمان پیشنهاد بدبد.

  پیوست ها
 
  1. مصطفی

سلام من ۲۸ سال سن دارم مدت چند روز هست پوست بیضه ام خیلی سوزش و خارش داره جوش نیست ولی پوستش انگار باد کرده و زخیمه و نسبت به اولش سفت شده چندتا پماد استفاده کردم افاقه نکرد با سرکه سیب میشورمش اولش که خیلی درد دارره بعد خشک شدنش تا چند ساعت...

سلام من ۲۸ سال سن دارم مدت چند روز هست پوست بیضه ام خیلی سوزش و خارش داره جوش نیست ولی پوستش انگار باد کرده و زخیمه و نسبت به اولش سفت شده چندتا پماد استفاده کردم افاقه نکرد با سرکه سیب میشورمش اولش که خیلی درد دارره بعد خشک شدنش تا چند ساعت ارومم بعد چند ساعت باز خارشش شروع میشه مخصوصا وقتی کمی خیس میشه .ممنون میشم کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. میلاد

من 16 سال دارم پوست بیضه میخواره لطفا بگین چکار کنم دارم میمیرم

  پیوست ها
 
  1. حسام

سلام با عرض پوزش بنده مدت یکساله شدیدا" پوست بیضه هام خارش پیدا کرده و بیشتر مواقع هم توی فصل گرما یا وقتی که پوست بیضه هام عرق میکنه دچار خارش شدید میشه و تا وقتی که پوست بیضه ام خونی نشه و یخورده از پوست نازک بیضه رو خراش ندم متاسفانه این خارش...

سلام با عرض پوزش بنده مدت یکساله شدیدا" پوست بیضه هام خارش پیدا کرده و بیشتر مواقع هم توی فصل گرما یا وقتی که پوست بیضه هام عرق میکنه دچار خارش شدید میشه و تا وقتی که پوست بیضه ام خونی نشه و یخورده از پوست نازک بیضه رو خراش ندم متاسفانه این خارش تمومی نداره و هرچی هم مدام حمام رفتم و پوست بیضه رو تمیز شستشو کردم بی فایده بوده و البته چیزی که خیلی خیلی خیلی عذاب آوره و واقعا" اذیتم میکنه بوی خیلی خیلی وحشتناکیه که بیشتر اوقات که بیضه ام عرق میکنه ازخودش میده بیرون جوری که اگه کسی کنارم باشه متوجه میشه که این بوی بد از سمت بدن من داره بلند میشه ، و تا حالا هم چندبار رفتم پیش متخصص هربارم کلی پماد و قرص برام تجویز کردن روی تایم هم استفاده کردم ولی بی فایده بوده و تازه بدتر هم شدم ، خواهش میکنم جوابمو بدین که خیلی اذیتم و واقعا نمیدونم باید چیکار کنم ممنون میشم جوابمو بدین ــ

جواب: متأسفانه درک غلطی در مورد کارکرد و اصولاً وظیفه وبسایت‎های پزشکی در ایران وجود دارد که بر مبنای آن برخی از دوستان چنین فکر می‌کنند که می‎توانند با تکیه بر داده‌های این وبسایت‌ها مشکلات پزشکی خود را تشخیص داده یا حتی آنها را درمان کنند. چنین نیست. هیچ وبسایتی با هر میزان از توان و پشتوانه علمی چنین امکانی ندارد و اصولاً مجاز به در پیش گرفتن چنین رویکردی نیست. اقدام به چنین کاری هم غیر اختلاقی است، هم غیر قانونی. تشخیص و درمان پزشکی رویکردی است که نه در دنیای مجازی بلکه در عالم واقع و در روند تشخیص و درمان پزشکی انجام می‎شود. در مورد شما نیز همین اصول حاکم است. باید به متخصص دیگری مراجعه بفرمایید تا مشکل از نزدیک و به طور دقیق بررسی شود. تکیه بر داده‌های اینترنتی این خطر را در بر دارد که حتی باعث تشدید مشکل گردد. ما در این وبسایت از آخرین منابع معتبرترین مراجع علمی استفاده می‎کنیم، اما این گامی در راه ایجاد آشنایی دقیق‌تر مردم با مسائل پزشکی است و اینکه سراغ جعلیات و داستان‌پردازی‌های غیر مسؤولانه بسیاری از وبسایت‎ها و غیره نروند و با اتکاء به درک بهتر از بیماری‌ها و اختلالات پزشکی در صدد مراجعه به پزشک یا نهاد تشخیصی و درمانی مناسب برآیند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. دانیال    حسام

من درمان صد در صدی خارش و سفت شدن و زخم بیضه ها رو کشف کردم
هرکسی خواست در خدمتم

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.