دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دوازده افسانه در مورد ضد آفتاب، و واقعیت‎ها

مقالات پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هستی فراست‌فر

ضد آفتاب‎های مدرن بسیار پیشرفته‎اند و در مقایسه با گذشته محافظت بیشتری در برابر پرتوهای زیان‌آور خورشید ایجاد می‎کنند. چندین افسانۀ شایع و باورهای غلط در مورد ضد آفتاب‎ها وجود دارد که مردم باید پیش از خرید یک ضد آفتاب دیگر از این موارد آگاه باشند.
درک واقعیت در مورد ضد آفتاب می‎تواند به مردم در کاربرد صحیح آن کمک کند.
مطالب این مقاله:
• نور UVA در برابر UVB
• دوازده افسانه در مورد ضد آفتاب
• دورنما

نور UVA در برابر UVB
درک افسانه‌های مربوط به ضد آفتاب نیازمند برخورداری از درک پایه‎ای در مورد نور UVA و UVB است. آنها دو شکل اشعۀ فرابنفش (UV) هستند که می‎توانند در صورت تماس با پوست بر آن تأثیر بگذارند.
UVA دارای طول موج بلندتری است که به متراکم‎ترین لایۀ پوست به نام درمیس نفوذ می‎کند. تماس بدون محافظ با اشعۀ UVA می‎تواند به پیری، چین و چروک خوردن پوست، و سرکوب سیستم ایمنی منجر شود.
اشعۀ UVB طول موج کوتاه‎تری دارد و بیشترین مسؤولیت آفتاب سوختگی با این اشعه است. این اشعه باعث سوختن لایۀ رویی پوست می‎شود. اشعۀ UVB می‌تواند نقشی کلیدی در ایجاد سرطان پوست داشته باشد، و آفتاب‎سوختگی مکرر می‎تواند به مرور زمان سبب بروز صدمات پایدار شود.

دوازده افسانه در مورد ضد آفتاب
در اینجا نگاهی به 12 برداشت غلط در مورد ضد آفتاب خواهیم داشت.

1. ضد آفتاب همیشه ضروری نیست
بسیاری از مردم بر این باورند که ضد آفتاب فقط وقتی ضرورت دارد که کل بدن آنها در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد، مثل مواقعی که برای شنا به استخر یا دریا می‎روند. اشعۀ فرابنفش برای پوست مضر است و مهم نیست که چه مقدار از پوست در تماس با آن قرار گیرد.
برخی از مردم نیز بر این باورند که استفاده از ضد آفتاب در روزهای ابری ضروری نیست زیرا آفتاب در چنین روزهایی قدرت معمول خود را ندارد. واقعیت این است که هر گاه بدن در معرض نور برآمده از آفتاب قرار گیرد، پوست در معرض تماس با اشعۀ UV خواهد بود، حتی اگر هوا بارانی باشد!
دست و صورت بخش‌هایی از بدن هستند که در سراسر روز در معرض نور قرار دارند، که این ممکن است خطر صدمه دیدن از آفتاب را در مورد آنها افزایش دهد. بهترین کار این است که این بخش‌های بدن با ضد آفتاب پوشانده شوند و نیز می‎توان از دیگر روش‌های محافظت در برابر آفتاب مثل به سر گذاشتن کلاه استفاده کرد.

2. ضد آفتاب مانع جذب ویتامین D توسط بدن می‎شود
ویتامین D یک مادۀ غذایی حیاتی برای سلامت انسان است و بدن از طریق قرار گرفتن در معرض نور UV آن را به سادگی برای تأمین نیازهای خود می‌سازد. به هر جهت ضد آفتاب سبب بلوک شدن اشعۀ مزبور می‌شود. بنابراین از لحاظ نظری استفاده از ضد آفتاب در تمام مدت مانع از رسیدن فرد به سطح بهینۀ ویتامین D خواهد شد.
در هر حال، نور آفتاب قادر است از طریق لباس به بدن دست پیدا کند، ضد آفتاب‎ها به مرور زمان تأثیر خود را از دست می‎دهند و احتمال دارد که فرد همیشه در هنگام مجاورت با آفتاب استفاده از ضد آفتاب را به خاطر نداشته باشد.
بسیاری از دانشمندان و متخصصان پوست عنوان کرده‌اند که فقط 5 تا 30 دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب در طول روز می‎تواند مقدار ویتامین D لازم برای بدن را تأمین کند.

3. ضد آفتاب سبب بروز مشکلات سلامت می‎شود
این افسانه از داستان قدیمی‎تر ساخته شده برای اکسی‌بنزون می‎آید، که یکی از ترکیبات فعال بسیاری از ضد آفتاب‎ها محسوب می‎شود. موش‎های صحرایی قرار گرفته در معرض اکسی‌بنزون عوارض جانبی منفی جدی را تجربه کرده‎اند.
به هر جهت، همچنان که یک تحقیق ارسال شده برای "آرشیوهای درماتولوژی" اشاره می‌کند، میزان تماس این ماده با پوست در مورد موش‌های صحرایی بسیار زیاد بوده است.
محاسبات محققان عنوان‎گر این موضوع است که این نتایج قابل انطباق به انسان نیستند، حتی در مورد کسانی که به طور منظم و با گشاده دستی از ضد آفتاب استفاده می‎کنند.
محققان می‌نویسند، پس از گذشت 40 سال استفاده از اکسی‌بنزون به عنوان یکی از ترکیبات موجود در ضد آفتاب‎ها، هنوز هیچ تحقیقی به اثرات سمی اکسی‌بنزون از طریق جذب در پوست اشاره‎ای نکرده است.

4. افراد دارای پوست تیره نیازی به ضد آفتاب ندارند
برخی مردم معتقدند که وجود ملانین بیشتر در پوستشان آنها را از مصرف ضد آفتاب بی‎نیاز می‎کند. دلیلش هم این است که ملانین باعث پخش شدن اشعۀ UVB می‎شود و می‎تواند پوست را به درجاتی در مقابل آفتاب سوخگی محافظت کند.
اگرچه مردم دارای پوست تیره در مقابل آفتاب محفوظ‌ترند، هنوز هم استفاده از ضد آفتاب به طور کامل برای آنها ضروری است. صدمۀ ناشی از UVB توسط ملانین به طریقی مشابه ضد آفتاب بلوک نمی‎شود و آفتاب می‏تواند به پیری زودرس پوست و چروک خوردن آن منجر شود.
ملانین همچنین قادر به محافظت از پوست در زمان‎های مجاورت طولانی با آفتاب نیست. مردم دارای پوست تیره نیز در برابر سرطان پوست مصونیت ندارند.
یک مطالعه قید کرده است که نرخ بقا در سرطان پوست میان مردم دارای پوست تیره‎تر شامل آفریقایی - آمریکایی‌ها، و آسیایی - آمریکایی‌ها، بومیان آمریکا و اهالی جزایر اقیانوس آرام در پایین‎ترین سطح است. این نتایج لزوم دستیابی به درک بهتر از غربالگری و آگاهی از ریسک سرطان پوست را نشان می‎دهد.

5. تخت‎های برنزه یک برنزۀ پایه‎ای محافظ ایجاد می‎کنند
بعضی از مردم معتقدند که باید پیش از رسیدن تابستان یا پیش از مجاورت گسترده با نور آفتاب مثل اوقات تعطیلات از یک تخت برنزه کردن سریع برای برنزه شدن استفاده کنند.
تخت‎های برنزه از نور بسیار متمرکز UVA برای تیره کردن سریع پوست استفاده می‎کنند، در حالی که نور آفتاب شامل هر دو نور UVA و UVB است.
مجاورت بدن با سطح بالای نور UVA از طریق تخت برنزه کردن نوعی تیرگی موقت در پوست ایجاد می‎کند که تأثیر کمی در محافظت از پوست در برابر نور آفتاب و آفتاب سوختگی ناشی از نور UVB دارد.

6. آرایش برای محافظت از صورت کافی است
اگرچه این موضوع واقعیت دارد که آرایش محافظت اندکی برای پوست در مقابل آفتاب ایجاد می‎کند، این محافظت کافی نیست و جایگزین مناسبی برای یک ضد آفتاب خوب محسوب نمی‎شود.
به آرایش باید به چشم یک لایۀ محافظتی اضافی نگاه کرد و نه به عنوان تنها لایۀ محافظ.

7. ضد آفتاب بهتر از پوشش لباس عمل می‎کند
ممکن است این وسوسه در فکر ایجاد شود که یک لایۀ ضد آفتاب بدن را دور از دسترس نور آفتاب قرار می‎دهد. بسیاری از کسانی که از ضد آفتاب استفاده می‎کنند بر این باورند که این کار به آنها اجازه می‌دهد تا سراسر روز را زیر آفتاب بگذرانند حتی اگر بخش اعظم پوست در معرض تابش آفتاب باشد.
واقعیت این است که پوشش لباس به عنوان محافظ در برابر آفتاب بهتر از ضد آفتاب است. یک کلاه لبه پهن و لباس بدن را بیش از ضد آفتاب در برابر آفتاب محافظت می‎کنند.

8. شما در صورت استفاده از ضد آفتاب امکان برنزه شدن ندارید
ضد آفتاب به محافظت در برابر پرتوهای UVA و UVB کمک می‎کند، اما قادر به حفاظت کامل از بدن نیست. حتی علی‎رغم استفاده از ضد آفتاب امکان برنزه شدن وجود دارد، و حتی وقتی که فرد به دفعات در طول روز از ضد آفتاب استفاده می‎کند چنین امکانی برای وی وجود خواهد داشت.
برنزه شدن پاسخ محافظتی طبیعی بدن به مجاورت بدن با اشعۀ UV است. برای اجتناب از برنزه شدن بهترین کار استفاده از ضد آفتاب و استفاده از لباس بلند و کلاه است.

9. همۀ ضد آفتاب‎ها مشابه هم هستند
این یک باور غلط است که تمامی ضد آفتاب‎ها تقریباً یکسانند و یک کار را انجام می‎دهند. طیفی از ترکیبات مختلف در یک محصول ضد آفتاب وجود دارد، و آنها ممکن است به درجات متفاوتی باعث محافظت از پوست در برابر نور آفتاب شوند.
ترکیبات فعال مثل دی‎اکسید تیتانیوم، اکسید روی، و ایکامسول اغلب برای فیلتر کردن اشعه‎های UVA و UVB مورد استفاده قرار می‎گیرند. در عین حال بلوک کننده‎های شیمیایی مثل اوبنزون نیز وجود دارند. این ترکیبات همگی به راه‎های مختلفی مانع از نفوذ نور آفتاب در پوست می‎شوند.
استفاده از یک ضد آفتاب کامل مهم است زیرا باعث محافظت از پوست در مقابل بیشترین مقادیر نور UV می‎شود.
دیگر مورد مهم برای ملاحظه موضوع عامل محافظت در برابر آفتاب (SPF) است. FDA استفادۀ منظم از ضد آفتاب دارای SPF 15 یا بالاتر را حتی برای روزهای ابری توصیه می‎کند.

10. یک بار استفاده از ضد آفتاب برای تمام روز کافی است
بسیاری از مردم فکر می‎کنند که اثرات یک بار استفاده از ضد آفتاب برای تمام روز دوام دارد. در واقعیت، ضد آفتاب در مقابل نور آفتاب تجزیه می‎شود و در طول زمانی کوتاه اثربخشی خود را از دست می‎دهد.
مردم باید در فاصلۀ هر دو تا چهار ساعت یک بار از ضد آفتاب استفاده کنند.

11. ضد آفتاب ضد آب است
ضد آفتاب‌های دارای برچسب مقاوم در برابر آب یا مقاوم در برابر تعریق، یا آنهایی که به عنوان ضد آفتاب ورزشی به بازار آمده‎اند، ممکن است در برابر آب مقاوم باشند. متأسفانه این یک اغراق در مورد کارآیی ضد آفتاب است.
هیچ‎یک از محصولات ضد آفتاب به طور صد درصد ضد آب نیستند. مردم باید پس از مجاورت با آب نسبت به تجدید استفاده از ضد آفتاب‎های مقاوم به آب اقدام کنند. باید اجازه داد تا ضد آفتاب 10 تا 15 دقیقه قبل از ورود به آب روی پوست بماند.

12. ضد آفتاب هرگز منقضی نمی‌شود
خلاف باور عمومی ضد آفتاب به طور طبیعی از بین می‎رود و خاصیت خود را از دست می‎دهد. ترکیبات فعال آن به مرور زمان تجزیه می‎شوند و استفاده از ضد آفتاب تاریخ گذشته ممکن است پوست را در برابر نور آفتاب بی‎دفاع بگذارد.

دورنما
درک این افسانه‎ها در مورد ضد آفتاب‎ می‏تواند به مردم در مورد کاربرد صحیح آن کمک کند.
دستورالعمل مصرف هر ضد آفتابی ممکن است با دیگری متفاوت باشد، و مردم برای برخورداری از حداکثر محافظت باید به دستورالعمل مصرف روی بسته‌بندی محصول دقت کنند. استفادۀ کامل از ضد آفتاب می‎تواند سبب محافظت در برابر صدمات و آفتاب‎سوختگی شود.

Source:
Twelve sunscreen myths and facts
Last updated Tue 11 July 2017
By Jon Johnson
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.