دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تاتو – آیا جوهر در بدن سفر می‌کند؟

مقالات پوست / درماتولوژی

دکتر ییلا هیوینگ – مارتین
ترجمۀ فرهنگ راد


ت شما تزریق می‎شود چه اتفاقی می‎افتد؟ بخش اعظم این رنگ به شکل بادوام در پوست باقی می‎ماند، اما بخشی از رنگدانه‎ها وارد گره‎های لنفی می‎شوند و حتی سفرشان را به نواحی دورتر بدن ادامه می‎دهند. در این مدت شما یک خالکوبی جدید در اختیار دارید.

از طرح‎های خاص و دقیق گرفته تا آرم تیم‎های ورزشی و نام شخصیت‌های محبوب، تاتوها به شکل‎ها و اندازه‎های مختلف ظاهر می‎شوند. این روند عامه‌پسند در طول 20 سال اخیر افزایش یافته است، و در حال حاضر 29 درصد مردم ایالات متحد آمریکا خبر از داشتن دستکم یک مورد تاتو در بدن خود می‎دهند.
اما موضوع این است که رنگ‎های مورد استفاده در تاتو واقعاً برای استفاده در انسان گسترش نیافته‎اند.
اغلب آنها برای مصارف دیگر مثل رنگ ماشین یا صنایع چاپ ساخته شده‌اند. FDA تاکنون هیچ رنگی را برای استفاده در خالکوبی تأیید نکرده است، و واکنش‌های پوست نسبت به تاتو شناخته شده نیستند.
اگرچه این نکته مشخص شده است که برخی از رنگ‎های مورد استفاده در تاتو حاوی کارسینوژن‎ها هستند، هیچ شواهد واقعی در این مورد که مواد شیمیایی مورد استفاده در تاتو می‎توانند سبب سرطان شوند در دست نیست.
برای تزریق جوهر تاتو به درون لایۀ زیرین پوست از سوزن‎های صلب استفاده می‎شود. بدن رنگدانه‎های تاتو را اجرام خارجی تلقی و سعی می‎کند تا آنها را از پوست پاک کند، اما شیمی جوهر مورد استفاده در تاتو انجام این فرآیند را برای بدن دشوار می‎کند. بر این اساس بخش اعظم رنگ تاتو در پوست باقی می‎ماند.
اما آیا واقعاً تزریق جوهر تاتو تا بدین حد عمیق در پوست ضروری است؟


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
خارش تاتو - چرا تاتوی من خارش دارد؟


رنگدانه‎ها در لایۀ درمیس جایگیر می‎شوند
سوزن تاتو با فرکانسی حدود 100 ضربه در دقیقه پوست را سوراخ می‎کند و هدف از این کار این است که جوهر تاتو در ناحیه‎ای 1.5 تا 2 میلی‎متر زیر سطح پوست جایگیر شود. دلیل این میزان نفوذ در پوست دور زدن یا بای‌پس لایۀ خارجی پوست یا اپیدرم است. این بخش از پوست خود را به طور مداوم بازسازی می‎کند. هر روز هزاران سلول لایۀ اپیدرم می‎ریزند و با سلول‎های جدید جایگزین می‎شوند. جوهر تزریق شده به لایۀ سطحی پوست به سادگی و در طول حدود سه هفته محو می‎شود.
برای اینکه جوهر تاتو خانه‌ای پایدار در بدن شما داشته باشد، سوزن تاتو باید از لایۀ اپیدرم عبور کرده به لایۀ عمیق‎تر پوست یعنی لایۀ میانی یا درمیس برسد. عصب‎ها و رگ‎های خونی در این ناحیه جایگیر شده‌اند، که این دلیل دردناک بودن تاتو و گرایش پوست به خونریزی در هنگام تاتو است.
خونریزی بخشی از دفاع طبیعی پوست در برابر جراحت است. نتیجۀ آن هجوم سلول‎های ایمنی به محل بروز جراحت است.
ماکروفاژها سلول‎های ایمنی تخصصی شدۀ بدن هستند که کار آنها قورت دادن ذرات بیگانه و پاک کردن بافت‎ها از وجود آنها است. اما وقتی پای تاتو به میان می‎آید موفقیت این فرآیند نسبی است.
برخی ماکروفاژهای پر از جوهر در لایۀ درمیس پوست باقی می‎مانند در حالی که دیگر ذرات رنگ توسط ذرات ساکن در لایۀ درمال به نام فیبروبلاست‎ها گرفته می‎شوند. همچنین مشخص شده است که تودۀ ذرات رنگ به فیبرهای کلاژن لایۀ درمیس می‎چسبند.
اگرچه هر تاتوی تازه مقداری رنگ از دست می‎دهد، بیشتر جوهر تاتو در پوست باقی می‎ماند. یک مطالعه بر روی موش‎ها گزارش داده است که 42 روز پس از تاتو، 68 درصد رنگ تزریق شده هنوز در محل تزریق باقی می‎ماند.
اما سؤال است که بقیۀ جوهر تاتو کجا می‎رود؟

گره‎های لنفی رنگارنگ، مقصد راه دور
در اغلب موارد، ماکروفاژها ذرات جوهر گره‎های لنفی را به نزدیک‎ترین گره‎های لنفی محل انجام تاتو حمل می‎کنند. از آنجا که این سلول‎ها قادر به درهم شکستن و تجزیۀ ذرات نیستند، ذرات مزبور در آنجا جایگیر می‎شوند. عارضۀ جانبی در این مورد این است که گره‎های لنفی همان رنگ مورد استفاده برای تاتو را به خود می‎گیرند.
همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‎دهند ذرات جوهر تاتو می‎توانند از طریق خون مسیر خود را تا کبد ادامه دهند و در آنجا ساکن شوند.
بنابراین، بار بعد که انجام تاتو را در دستور کار خود قرار می‌دهید، به خاطر داشته باشید که تاتو فقط زینت‌بخش پوست شما نیست؛ تاتو همچنین می‎تواند دستگاه‎های داخلی بدن شما را با یک نمای رنگی منحصر به فرد مشخص کند.


Source:
Medical News Today
Tattoos: Does ink travel through your body?
By Yella Hewings-Martin, PhD
Published: Fri 14 Jul 2017

نظرات (1)

بسیار عالی بابت تحقیقات شما اما یه سری از حرف های گفته شده کامل نیست و میتونه جواب یه سری از سوالات شما باشه
اگر مایل بودید به پیج اینستگرام من سر بزنید
[*][/*]Dr.tatto0e]

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.