دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ختنه از جنبه پزشکی - فواید محتمل، بهبود، و ریسک‎ها

ختنه، جراحی، آلت تناسلی، فیموزیس، ایدز، بیماری‎های واگیردار تناسلی، فیموزیس، پارافیموزیس، بالانایتیس، خاور میانه، دلایل مذهبی ختنه

نخستین موارد ختنه به 15.000 سال پیش برمی‎گردد. ختنه به تدریج در بسیاری فرهنگ‎ها به ویژه در منطقۀ خاور میانه گسترش پیدا کرد.

مقالات جراحی

• تیم نیومن، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه محمدقاسم رافعی


ختنه یکی از قدیمی‎ترین و شایع‎ترین عمل‎های جراحی است که اغلب در مورد نوزادان و به دلایل مذهبی، اجتماعی، پزشکی و فرهنگی انجام می‎شود.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC) ختنه در مردان را بر پایۀ کمک آن به کاهش خطر عفونت HIV توصیه می‎کند. به هر جهت، تمامی مقامات بهداشتی با این نظر موافق نبوده‎اند و توصیه‎ها در مورد ختنه به نوعی محل مناقشه باقی مانده است.
بر مبنای اعلام CDC، حدود 58.3 درصد نوزادان آمریکایی در سال 2010 ختنه شده بودند. در پادشاهی متحد، بریتانیا، در حدود 8.5 درصد مردان ختنه کرده هستند.


مطالب این مقاله:
• تاریخچۀ مختصری از ختنه
• چرا نوزادان ختنه می‎شوند؟
• ختنه و HIV
• ختنه در بزرگسالی
• ریسک‌ها
• اثرات روانی
• سخن آخر


تاریخچۀ مختصری از ختنه
نخستین موارد ختنه به 15.000 سال پیش برمی‎گردد. ختنه به تدریج در بسیاری فرهنگ‎ها به ویژه در منطقۀ خاور میانه گسترش پیدا کرد.
ختنه در دوران باستان به عنوان یک معیار بهداشتی و نیز برای پیشگیری از بالانایتیس محبوبیت عمومی پیدا کرد. بالانایتیس به تورم و درد در ناحیۀ سر آلت تناسلی منجر می‎شود. ختنه در مرحلۀ بعد با توجه به معضل جمع شدن اجرام در زیر ناحیۀ پوست ختنه‌گاه شیوع باز هم بیشتری پیدا کرد.
ختنه در دنیای غرب در اواخر قرن نوزدهم و در کوشش برای پیشگیری از استمناء عمومیت پیدا کرد. باور بر این بود که استمناء با یک سری عوارض شامل صرع، فلج، سل، و دیوانگی یا جنون همراه است.
به هر جهت شواهد قانع کنندۀ اندکی در حمایت از این ادعاها در دست بود. وقتی سیستم‎های مراقبت پزشکی ملی به تازگی شکل گرفته با رشد هزینه‎ها مواجه شد، توصیۀ انجام ختنه از رواج افتاد.
به هر جهت، در سطح ایالات متحد آمریکا، ختنه به عنوان یک عمل نسبتاً شایع باقی ماند و برخی مقامات اصلی در نظام بهداشت مشوق انجام آن هستند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
ختنه و سکس، بهداشت، 
بیماری‌های عفونی و باروری در مردان


چرا نوزادان ختنه می‎شوند؟
شماری از عوامل در مورد ختنۀ نوزادان دخیل هستند. شایع‎ترین این عوامل عبارتند از:
• مذهب
• بهداشت
• ملاحظات بهداشت و سلامت
برخی مطالعات عنوان کرده‎اند که ختنه ریسک عفونت دستگاه ادراری را کاهش می‎دهد، اما برخی یافته‎ها خلاف این ادعا را دارند و عنوان می‎کنند که ختنه حتی باعث افزایش آن نیز می‎شود.
شواهد حاکی از کاهش خطر برخی عفونت‎های واگیردار جنسی شامل HIV بر اثر ختنه است. به نظر می‎رسد که مردان ختنه شده کمتر در معرض ابتلا به هرپس یا سیفلیس قرار دارند.
در موارد بسیار نادر، بالانابیتیس یا فیموزیس ممکن است در مردان ختنه کرده بروز کند.
سرطان آلت تناسلی مردان سرطان بسیار نادری است، اما به نظر می‎رسد که این سرطان در مردان با BMI بالا، تاریخچۀ مصرف سیگار، مردان ختنه نشده، یا دچار ترکیبی از این عوامل اندکی شایع‎تر است. به هر جهت، تخمین زده شده است که برای پیشگیری از یک مورد سرطان آلت تناسلی مردان در سال به انجام 300.000 مورد ختنه نیاز است.

ختنه و HIV
بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) "شواهد قانع کننده‏ای" در دست است که ختنه خطر ابتلا به HIV در طول سکس بین دو جنس را تا 60 درصد کاهش می‎دهد.
به هر جهت سازمان بهداشت جهانی اشاره می‎کند که ختنه فقط تا حدودی نقش محافظتی دارد و بر استفادۀ مردان از کاندوم اصرار می‎کند.
شانس بالاتر ابتلا به عفونت ممکن است به این دلیل باشد که پوست سر آلت بیشتر مستعد پارگی در طول مقاربت جنسی است و این باعث می‎شود تا راه برای ورود عوامل بیماریزا به جریان خون باز شود.
دیگر احتمال در این مورد این است که فضای میان پوست سر آلت و خود آلت ممکن است برای مدتی محیطی برای بقاء ویروس ایجاد کند، که این، خطر بروز عفونت را برای افراد و شریک جنسی بعدی آنان افزایش می‎دهد.
برخی اصرار دارند که علی‎رغم بالا بودن میزان ختنه در آمریکا، میزان HIV نیز بالا است. به علاوه نتایج مطالعات مرتبط به ختنه در آفریقا و آسیا در پیوند با پیشگیری از HIV عمدتاً در جمعیت‎های دگرجنسگرا بوده و قابل تعمیم به ایالات متحد آمریکا نیست.
در فاصلۀ سال‎های 2008 تا 2014 موارد تازۀ ایدز از 45.700 به 37600 مورد کاهش یافت. از این تعداد 26.200 مورد تازه از ابتلا به HIV مربوط به مردان همجنسگرا، دوجنسی یا دیگر مردانی بودند که با مردان سکس داشتند.

ختنه در دوران بزرگسالی
میزان ختنه در میان بزرگسالان بسیار کمتر از کودکان است. ختنه در بزرگسالان بیشتر طول می‎کشد و احتمال آسیب‎دیدگی بافت در آن وجود دارد. در عین حال انجام ختنه در بزرگسالی نسبت به انجام آن در دوران نوزادی با ترومای روان‎شناختی بیشتری همراه است.
به هر جهت، انجام ختنه در مواردی قابل توصیه است:
فیموزیس شامل وجود مشکل یا عدم توانایی به عقب کشیده شدن پوست ناحیۀ ختنه‎گاه است که به درد و مشکلات ادراری منجر می‎شود. فیموزیس ممکن است به صورت مادرزادی یا در نتیجۀ جراحت، عفونت یا التهاب ایجاد شود. درمان در این مورد شامل استفاده از کورتیکوستروئیدهای موضعی یا ختنه است.
پارافیموزیس هنگامی مطرح است که پوست ناحیۀ ختنه‏گاه به پشت سر آلت تناسلی چسبیده و جریان خون به انتهای آلت تناسلی را محدود می‎کند. این وضعیت می‎تواند بر اثر یک مداخلۀ پزشکی مثل استفاده از کاتتر بروز کند. پارافیموزیس یک فوریت پزشکی محسوب می‎شود. بدون درمان احتمال بروز قانقاریا وجود دارد. درمان با هدف کاهش تورم انجام می‎شود اما انجام ختنه پس از بهبود برای پیشگیری از عارضه توصیه می‎شود.
بالانایتیس وقتی مطرح است که سر آلت تناسلی به علل مختلف مثل بیماری‎های واگیردار تناسلی، برفک، تحریک پوستی و دیگر اختلالات دچار التهاب یا ورم می‏شود. بالانایتیس در میان مردان ختنه کرده نادر است. ختنه در عین حال می‎تواند از برگشت بالانایتیس پیشگیری کند.

خطرات
ختنه یک عمل نسبتاً ایمن است و عوارض شدید در مورد آن نادر محسوب می‎شود.
ریسک‎های زیر در این مورد محتمل است:
• پوست سر آلت به میزان بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم بریده شود.
• زخم به طور کامل التیام پیدا نکند.
• کاهش خون و خونریزی ایجاد شود.
• استنوزیز میتال بروز کند، که در آن جریان ادرار به سمت بالا منحرف می‎شود و خروج آن از بدن دشوار می‎گردد.
• مجرای ادرار صدمه ببیند که این باعث دشوار شدن ادرار کردن خواهد شد.
• در موارد بسیار بسیار نادر، احتمال قطع تصادفی سر آلت تناسلی مطرح است.
• عفونت یا مسمومیت خون، که به عنوان سپتی‎سمی شناخته می‎شود مطرح است.
• پوست سر آلت به جا مانده دوباره به آلت بچسبد که در این صورت نیاز به یک جراحی کوچک مجدد خواهد بود.
• ایجاد کاهش در حس آلت تناسلی به ویژه در طول مقاربت جنسی
عوارض بیشتر در مواردی محتمل است که در فهرست زیر آمده‎اند.
• ختنه در افراد مسن انجام شود.
• ختنه در محیط غیر استریل انجام شود.
• ختنه توسط افراد ناوارد انجام شود.
• ختنه به روش سنتی انجام شودانجام ختنه در یک محیط پزشکی حرفه‎ای و استریل هر گونه ریسک مطرح را به حداقل می‎رساند.

اثرات روان‎شناختی
روان‌شناسان در واکنش به تشویق CDC به انجام ختنه ابراز نگرانی کرده‎اند.
آنها اصرار دارند که ختنه از نظز روان‌شناسی عملی تروماتیک است مخصوصاً اگر در مورد نوزادان، کودکان و نوجوانان مطرح باشد. آنها می‎گویند نوزادان اغلب در شرایط نبود بیهوشی تحت عمل قرار می‎گیرند و این می‏تواند به بازگشت درد و نیز تغییراتی در مغز مرتبط با اختلالات خلقی مرتبط باشد.
برخی از مردان دچار افسردگی، خشم، و مشکلات درونی شده‎اند که ریشه در این واقعیت دارد که ناحیۀ تناسلی بدن آنها در دوران نوزادی بدون اجازۀ آنها دستخوش تغییر شده است.
کودکان بزرگسال‎تر درجاتی از تروما را در برابر هر مداخلۀ جراحی و مشخصاً وقتی مرتبط به ناحیۀ تناسلی باشد، از خود نشان می‎دهند. در نوجوانان ختنه می‏تواند به علایم اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) منجر شود.
در مردان دچار فیموزیس استفاده از روش‌های کمتر تهاجمی مثل کرم کورتیکوستروئیدی ممکن است به کاهش میزان اضطراب و اضطراب اخته شدن که با فکر ختنه کردن همراه است، کمک نماید.

سخن آخر
ختنه به طور معمول عمل ساده‎ای است که نسبتاً با ریسک عوارض کمی همراه است. به هر جهت، انجام ختنه در برخی موارد تصمیم ساده‎ای نیست.
ارزش یادآوری دارد که آکادمی بیماری‌های کودکان آمریکا (AAP) انجام ختنه را به دلایل مرتبط به سلامت توصیه می‎کند و می‎نویسد که در مورد ختنه باید "حق انتخاب برای خانواده" وجود داشته باشد و ختنه عملی روتین که در مورد همۀ نوزادان پسر انجام می‎شود، نباشد./


Source:
Circumcision: Possible benefits, recovery, and risks
Last updated Thu 21 September 2017
By Tim Newman
Reviewed by Justin Choi, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.