دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا زردچوبه برای دیابت مفید است؟ آنچه شواهد می‎گویند

دیابت، زردچوبه، کورکومین، طب سنتی چین، هندوستان، قند خون، دیابت نوع 1، سیستم ایمنی، سندرم روده تحریک‎پذیر، بیماری التهابی روده، سرطان، ارتریت، یووئیت،  اولسرهای پپتیک، التهاب،  عفونت‎های هلیکوباکتر پیلوری، ویتیلیگو، پسوریازیس، بیماری آلزایمر

زردچوبه نقش بزرگی در روش‌های طبی مورد استفاده از جمله آئورودا و طب سنتی چینی (TCM) بازی می‎کند

مقالات دیابت

• جون جانسون، ناتالی اُلسن
• ترجمه هستی فراست‎فر

زردچوبه / turmeric برای قرن‎ها هم در پزشکی و هم در غذا مورد استفاده قرار گرفته است. اعتقاد بر این است که این ادویه فواید بسیاری برای بدن انسان در بر دارد. اما آیا زردچوبه می‎تواند ابزاری تازه در مدیریت دیابت باشد؟
زردچوبه نام متداول برای ریشۀ کورکوما لونگا است. زردچوبه ادویه‎ای است که جزء اصلی غذاهای سنتی در بسیاری از کشورهای آسیایی محسوب می‎شود.
مطالب این مقاله:
• زردچوبه و پزشکی
• آیا زردچوبه می‎تواند به مردم دچار دیابت کمک کند؟
• ریسک‎ها، ملاحظات، و عوارض جانبی
• چشم‎انداز مصرف زردچوبه برای دیابت

زردچوبه و پزشکی
زردچوبه نقش بزرگی در روش‌های طبی مورد استفاده از جمله آئورودا و طب سنتی چینی (TCM) بازی می‎کند.
علم پزشکی به علت میزان بالای ترکیبات مفید گیاهان به آنها علاقمند است. از جملۀ این علایق مشخص یک مورد آن کلاس ترکیبات موسوم به کورکومینوئیدها است.
یکی از کورکومینوئیدها که در زردچوبه وجود دارد کورکومین / curcumin است. این اسم گاهی از اوقات با آسان‎گیری برای توصیف تمامی کورکومینوئیدهای زردچوبه مورد استفاده قرار می‎گیرد.
زردچوبه و کورکومین برای تعدادی از بیماری‎های انسانی شامل فهرست زیر در دست مطالعه‎اند:
سندرم روده تحریک‎پذیر
بیماری التهابی روده
سرطان
ارتریت
یووئیت
• اولسرهای پپتیک
التهاب
عفونت‎های هلیکوباکتر پیلوری
• ویتیلیگو
پسوریازیس
• بیماری آلزایمر
زردچوبه اغلب اوقات برای کمک به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو به غذاها اضافه می‎شود.

در این زمینه بیشتر بخوانیم:

پیش‌دیابت - آنچه دانستنش نیاز است

آیا زردچوبه می‎تواند به مردم دچار دیابت کمک کند؟
چنین به نظر می‎رسد که اضافه کردن زردچوبه به غذا باعث تقویت سلامت عمومی انسان می‌شود. همچنین شواهد مبنی بر مفید بودن استفاده از زردچوبه در مورد افراد دچار دیابت وجود دارد.
اعتقاد بر این است که کورکومین منبع بسیاری از فواید طبی زردچوبه است. تمرکز بسیاری از مطالعات به جای خود زردچوبه بر کورکومین بوده است.
مروری در نشریۀ "پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد" حاصل 13 سال تحقیق در مورد ارتباط میان دیابت و کورکومین را گردآوری کرده است. نتایج عنوان می‎کنند که کورکومین می‎تواند بر مبنای موارد مندرج در زیر به افراد دچار دیابت به اشکال مختلف کمک کند:

کورکومین می‎تواند قند خون را کنترل کند
کورکومین قادر است تا به افراد دچار دیابت در کنترل سطح قند خون کمک کند.
تست‎های انجام شده در مدل‎هـــای جانوری نشان داده‎اند که کورکومین می‎تواند تأثیری مثبت بر افزایش قند خون داشته باشد. بسیاری از آزمایش‎ها نیز بهبود میزان حساسیت به انسولین را در نمونه‎های آزمایش نشان داده‎اند. مطالعات دیگری به این نتیجه رسیده‎اند که کورکومین تأثیر کمی بر قند خون دارد.
بنابراین اگرچه در این مورد به مطالعات بیشتری نیاز است، مصرف زردچوبه یا کورکومین خوراکی می‎تواند در کاهش سطح قند خون به میزان قابل کنترل‎تر در برخی از مردم مفید باشد.

کورکومین می‎تواند به پیشگیری از دیابت کمک کند
محققان همچنین نوشته‎اند که بسیاری از مطالعاتی که در طول سال‎های طولانی انجام شده‌اند نشان می‎دهند که زردچوبه می‎تواند در پیشگیری از توسعۀ دیابت مفید باشد. یک مطالعه در "مراقبت‎های دیابت" پی برده است که افراد پیش‌دیابتی که به آنها در طول یک دورۀ 9 ماهه کورکومین داده شده بود، در معرض خطر کمتری برای ابتلاء به شکل کامل بیماری قرار داشتند.
مطالعه همچنین اشاره مـی‎کند که چنین به نظر می‎رسد که کورکومین باعث بهبود عملکرد سلول‎های بتا می‎شود که انسولین را در لوزالمعده می‎سازند. بر این مبنا، اضافه کردن زردچوبه یا کورکومین به رژیم غذایی می‎تواند برای افرادی که خواهان کاهش شانس ابتلا به دیابت هستند، مفید باشد.

کورکومین می‎تواند عوارض مرتبط به دیابت را کاهش دهد
افراد دچار دیابت اغلب گرفتار اختلالات کبدی مثل بیماری کبد چرب هستند. محققان به سوژه‎های مطالعات خود به مدت طولانی کورکومین دادند. در نتیجۀ این آزمایش چنین به نظر می‎رسید که میزان علایم اختلالات کبدی در بیماران کاهش پیدا می‎کند.
کورکومین همچنین می‎تواند در موارد زیر کمک کننده باشد:
• پیشگیری از آسیب دیدن عصب‎ها بر اثر دیابت
• پیشگیری از آب مروارید دیابتی، بر مبنای نتایج به دست آمده در آزمایش‎های جانوری
• مقابله با مشکلات شناختی به علت برخورداری از ترکیبات آنتی‎اکسیدان و ضد التهابی
• مقابله با بیماری کلیوی، از طریق کاهش نشانگرهای مهم بیماری
گزارش شده است که ترکیب کورکومین بر علیه بیماری عروقی دیابتی نقش فعالی دارد، و نیز چنین به نظر می‎رسد که کورکومین باعث سرعت بخشیدن به التیام زخم می‎شود. همچنین شواهدی در این مورد وجود دارد که مصرف درازمدت کورکومین می‎تواند به بهبود جنبه‎هایی از فرآیند گوارش منجر شود.

کورکومین می‎تواند پاسخ ایمنی را در دیابت نوع 1 تنظیم کند
در مقاله‎ای ارسال شده به "ایمنولوژی بالینی و تجربی" نیز آمده است که کورکومین می‎تواند تنظیم کنندۀ چگونگی فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی در افراد دچار دیابت نوع 1 باشد.
محققان دریافته‎اند که کورکومین پاسخ سلول‎های T را در بدن پایین می‎آورد. این یک پاسخ ایمنی است که سلول‎های بتای سازندۀ انسولین در لوزالمعده را از بین می‎برد.
این بدین معنی است که کورکومین می‎تواند به قدرتمند شدن سیستم ایمنی کمک کند. مشابهاً کورکومین می‎تواند داروهای تنظیم کنندۀ ایمنی را که برای دیابت نوع 1 تجویز می‎شوند تقویت کند.

ریسک‎ها، ملاحضات و عوارض جانبی
زردچوبه گیاهی ایمن تلقی می‎شود و می‎توان آن را به طور منظم به غذا اضافه کرد. در هر حال، وقتی زردچوبه یا کورکومین در دوزهای بالا مصرف شود پتانسیل ایجاد عوارض جانبی در آنها وجود دارد. برخی از افراد در صورت مصرف مقادیر زیاد زردچوبه یا کورکومین دچار علایم سوءهاضمه، تهوع، یا اسهال می‎شوند.
افراد دچار برخی بیماری‎ها باید از مصرف زردچوبه یا کورکومین خودداری کنند، زیرا آنها باعث تشدید این بیماری‎ها می‎شوند. بیماری‎هایی که ممکن است تحت تأثیر منفی مصرف این دو ماده قرار گیرند عبارتند از:
• بیماری کیسه صفرا
سنگ کلیه
آنمی
مصرف مقادیر زیاد کورکومین یا زردچوبه در درازمدت همچنین می‎تواند به بروز مشکلات کلیوی کمک کند.
مشابهاً این ادویه می‎تواند اثرات دیگر داروهای قند خون را تشدید کند، که به طور بالقوه به هیپوگلیسمی یا کاهش شدید قند خون منجر می‎شود. بهترین دورۀ عملی، کار با دکتر مطلع یا متخصص مراقبت‎های بهداشتی پیش از استفاده از مکمل‎هایی مثل کورکومین برای هر یک از علایم موجود در فرد است.

زردچوبه و مدیریت دیابت
اگر افراد دچار دیابت به غذای خود زردچوبه اضافه می‎کنند، این باید به عنوان مکملی برای یک برنامۀ جامع مدیریت دیابت در مد نظر باشد.
بسیاری از بیماران دیابتی به موارد زیر خوب جواب می‎دهند:
• خوردن غذاهای سالم
• ورزش منظم
• مدیریت میزان استرس
دکتر اغلب اوقات با فرد بیمار مستقیماً برای ایجاد یک برنامۀ درمانی شخصی شده که علایم خاص موجود در بیمار را هدف قرار می‎دهد، کار می‎کند.
یک برنامۀ غذایی خوب برای مردم دچار دیابت معمولاً با دوری کردن از غذاهای فرآوری شده شروع می‎شود. مردم باید در عوض رویکردی به سمت غذاهای غیر فرآوری شده و طبیعی را در پیش بگیرند. خوردن طیف گسترده‎ای از سبزیجات، میوه‎ها و غلات سبوس‌دار به اطمینان از برخوردار بودن رژیم غذایی از تمام مواد تغذیه‎ای مورد نیاز کمک می‎کند.
مردم دچار دیابت باید مواظب میزان کربوهیدرات‎های مصرفی خود، مشخصاً انواع موجود در قندهای پردازش و تصفیه شده باشند، زیرا اینها می‎توانند به خیزش قند خون منجر شوند. اگرچه قندهای طبیعی همانند انواع موجود در میو‎ه‎ها گزینۀ بهتری هستند، اینها نیز باید وقتی موضوع مدیریت دیابت در میان است، مورد محاسبه قرار گیرند.
مصرف غذاهای غنی از فیبر نیز نیاز است، زیرا این گروه از غذاها باعث کند شدن روند جذب قند در بدن می‎شوند. فیبر می‎تواند از جهش قند خون در طول روز پیشگیری کند.
در کنار زردچوبه افزودن دیگر ادویه‎های سالم به رژیم غذایی نیز می‎تواند به برخی از مردم در مدیریت علایم دیابت کمک کند. این ادویه‎ها عبارتند از:
• دارچین
• زنجبیل
• زیره

نقد زردچوبه و کورکومین
کورکومین برای همه کس آنچنان که به نظر می‎رسد، مجاب کننده نیست.
یک مطالعه که اخیراً برای "نشریۀ شیمی پزشکی" ارسال شد شامل نقدی بر کاربرد کورکومین برای کمک به پیشگیری یا درمان هر نوع بیماری بود.
محققان اصرار دارند که کورکومین چندان زیستی نیست، و کیفیت این گیاه می‎تواند بسیار متفاوت باشد. این موضوع باعث می‎شود تا کاربرد یا تست ترکیبات آن به روشی کنترل شده کار دشواری باشد. محققان خواستار آن شده‌اند که در مطالعات آینده بررسی دقیق‎تری در مورد کورکومین انجام شود.

چشم‌انداز مصرف زردچوبه در دیابت
زردچوبه در تلقی غربی از کلمه، دارو محسوب نمی‎شود. زردچوبه جانشینی برای هیچ‎یک از داروهای مورد مصرف فرد نیست. در عین حال هرگز نباید آن را به عنوان جایگزینی برای هر بخشی از مراقبت‎های مربوط به دیابت به کار برد.
هم زردچوبه و هم کورکومین را می‎توان به آسانی به عنوان مکمل رژیم غذایی مراقبت از دیابت به کار برد. این کار باید تحت راهنمایی پزشک انجام شود، که ممکن است از فرد بخواهد برای ملاحظۀ واکنش او به مصرف این ماده، این مصرف را از مقادیر کم شروع کند. برای اجتناب از عوارض جانبی می‎توان مصرف زردچوبه یا کورکومین را به تدریج افزایش داد.
جفت کردن زردچوبه یا کورکومین با روغن‎ها، چربی‎ها یا فلفل سیاه نیز می‎تواند به افزایش اثرات ترکیبات مفید آنها منجر شود.

Source:
Can turmeric help manage diabetes? What the evidence says
Written by Jon JohnsonReviewed by Natalie Olsen, RD, LD, ACSM EP-C
Last reviewed: Thu 1 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.