دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اوردوز انسولین: تشخیص، علایم، و درمان

اوردوز انسولین، دیابت، هیپرگلیسمی، اوردوز خفیف، انسولین صرف غذا، انسولین پایه، شوک انسولین، حالت سردرگمی یا "مه‌گرفتگی مغز"، آزردگی، نگرانی، عصبانیت، افسردگی، لرزش، ضعف یا احساس "تلاطم"، سرگیجه، سرعت گرفتن ضربان قلب، تعریق، عرق سرد، لرز،  تاری دید یا دوبینی

انسولین در صورت استفاده درست یک داروی نجات‌بخش است، اما اوردوز انسولین می‎تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد

مقالات دیابت

• جون جانسون، آلن کارتر
• ترجمه هستی فراست‎فر

انسولین یک هورمون مهم است که برای درمان افراد مبتلاء به دیابت 1 و 2 به کار می‎رود. این هورمون به سلول‎های بدن در جذب قند کمک می‎کند.
انسولین در صورت استفاده درست یک داروی نجات‌بخش است، اما اوردوز انسولین می‎تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.
مطالب این مقاله:
• دوز صحیح انسولین در برابر دوز ناصحیح
نشانه‎ها و علایم اوردوز انسولین
• در هنگام اوردوز انسولین چه باید کرد
• چطور می‎توان از اوردوز انسولین اجتناب کرد
• دورنمای اوردوز انسولین

دوز صحیح انسولین در برابر دوز ناصحیح
برای صحیح تلقی کردن دوز انسولین موارد قلیلی را می‎توان مورد لحاظ قرار داد. دوز انسولین در افراد مختلف تفاوت‎های بسیاری دارد. دوز نرمال برای یک نفر ممکن است برای فرد دیگر اوردوز محسوب شود.

انسولین پایه
انسولین مورد نیاز برای پایدار نگه داشتن قند خون در سراسر روز دوز پایه انسولین نامیده می‎شود.
مقدار انسولین مورد نیاز برای هر فرد نسبت به دیگری بر مبنای اینکه چه وقت روز آن را می‎گیرد، و اینکه بدن فرد نسبت به انسولین دچار مقاومت است یا خیر، تفاوت دارد. بهترین کار برای تعیین دوز پایه انسولین در هر فردی مشورت با پزشک است.

انسولین هنگام غذا (انسولین صرف غذا)
انسولین صرف غذا انسولینی است که پس از خوردن غذا گرفته می‎شود. گلوکز (قند) برای شکستن ذرات غذا وارد جریان خون می‎شود، که این باعث افزایش سطح قند خون می‎گردد.
در افراد دچار دیابت، این قند اضافی برای اینکه بدن قادر به استفاده از آن باشد به انسولین اضافی نیاز دارد.
چند عامل مختلف هست که می‎توان در مورد اصطلاح سطح انسولین صرف غذا مورد لحاظ قرار داد. افراد دچار دیابت مجبورند موارد زیر را مورد ملاحظه قرار دهند:
• قند خون قبل از صرف غذا
• چه مقدار هیدروکربورات در غذای مصرفی وجود دارد
• آیا فرد برنامه‎ای برای فعالیتی پس از صرف غذا دارند
سپس فرد باید این عامل را در مورد سطح حساسیت انسولین خود و قند خون هدف که می‎خواهد پس از گرفتن انسولین به آن برسد مورد لحاظ قرار دهد. این فرآیند می‌تواند پیچیده باشد و بنابراین امکان خطا وجود دارد.

دیگر متغیرها
همچنین انواع اندک متفاوتی از انسولین در دسترس است. سرعت ترشح انسولین صرف غذا می‎تواند از حدود 15 دقیقه تا حداکثر یک ساعت متفاوت باشد. انسولین پایه معمولاً یک انسولین آهسته‎رهش با پایداری طولانی است که می‎تواند بدن را تا 24 ساعت محافظت کند.
توانایی انسولین یکی از متغیرهای دیگر است. رایج‎ترین نوع انسولین دارای غلظت 100 واحد انسولین بر میلی‎لیتر مایع است، و بر این مبنا U-100 نامیده می‎شود. این رقم می‎تواند بر اساس نیاز فرد افزایش یابد و تا U-500 برسد.
هر یک از این عوامل منفرد نقشی در ایجاد دوز کامل انسولین در فرد دچار دیابت دارد. اگر ارقام ناصحیح باشند و فرد بیمار انسولین بیش از حد مصرف کند این وضعیت اوردوز انسولین نامیده می‌شود.

اوردوز انسولین با بدن چه می‎کند
وظیفه انسولین کمک به سلول‎های بدن در برداشتن قند و استفاده از آن به عنوان انرژی است.
وقتی میزان انسولین در خون زیاد باشد، سلول‎ها مقدار بیش از حد مورد نیاز قند جذب می‎کنند. این بدین معنی است که قند کمتری در خون باقی می‎ماند.
انسولین اضافی همچنین سبب می‎شود تا کبد خود قند کمتری را از غذایی که خورده می‎شود آزاد کند. نتیجه نهایی این فرآیند وضعیتی است که هیپوگلیسمی نامیده می‎شود. هیپوگلیسمی وضعیتی است که در آن سطح قند خون به قدری کاهش می‎یابد که دیگر بدن قادر به انجام درست عملکرد خود نیست.

نشانه‎ها و علایم اوردوز انسولین
اصلی‎ترین اختلال ناشی از گرفتن انسولین اضافی هیپوگلیسمی است، بنابراین معمولاً علایم این اختلال بروز پیدا می‎کند. علایم خفیف‌تر هیپوگلیسمی شامل موارد زیر است:
• حالت سردرگمی یا "مه‌ مغزی"
• آزردگی
• نگرانی، عصبانیت
افسردگی
• لرزش، ضعف یا احساس "تلاطم"
سرگیجه
• سرعت گرفتن ضربان قلب
• تعریق، عرق سرد، لرز
تاری دید یا دوبینی
اگر این علایم در فرد وجود داشته باشد، بدن دارای انسولین بیش از اندازه در خود است. افراد باید در اولین فرصت ممکن واکنش درست مثل خوردن یک منبع سریع‎التأثیر تأمین گلوکز نشان دهند.
هیپوگلیسمی شدید زیر عنوان شوک انسولین شناخته می‌شود. افراد دچار شوک انسولین باید بلافاصله در جستجوی کمک‎های پزشکی باشند.
موارد شدید هیپوگلیسمی می‎تواند سبب دشواری تمرکز یا تفکر، تشنج، از دست دادن خودآگاهی، کُما یا حتی مرگ شود.

در هنگام اوردوز انسولین چه باید کرد
اگر فردی دچار علایم اوردوز انسولین شود، برخی کارها را می‎تواند انجام دهد. این کارها بر مبنای شدت اوردوز تا حدودی متفاوتند.

اوردوز انسولین خفیف
موارد بروز هیپوگلیسمی خفیف در افرادی که در محاسبه خود برای مقدار انسولین صرف غذا اشتباه می‎کنند یا آن را از یاد می‌برند رایج است. اگر موضوع این باشد چند کار کوچک برای تصحیح اوردوز خفیف باید انجام شود.
بررسی قند خون: فرد باید قند خون خود را برای تعیین میزان کاهش آن بررسی کند.
• واکنش فوری: فرد باید یک نوشابه یا سودای تندرهش قند بخورد. جایگزین این موارد آب نبات یا کشمش است. یک آب میوه دارای قند زیاد مثل آب سیب یا آب انگور می‎تواند کمک کننده باشد.
واکنش ثانوی: در مورد اوردوز ناشی از فراموشی مصرف غذا، افراد باید پس از مصرف گلوکز غذا نیز بخورند. این کار کمک می‎کند تا قند خون به شکل پایدار افزایش یابد.
آرامبخشی: علایم اوردوز انسولین می‎تواند شامل حالت گیجی باشد. این موضوع اهمیت دارد که فرد به استراحت بپردازد و به بدن اجازه ترمیم خود را بدهد.
•  بررسی مجدد قند خون: پس از 20 دقیقه، باید قند خون را دوباره بررسی کرد تا مشخص شود که واکنش ترمیمی کارکرد داشته است یا خیر.
این موضوع اهمیت دارد که افراد در صورت آگاهی از گرفتن انسولین زیاد بلافاصله در صدد انجام موارد فوق باشند. اگر علایم ادامه داشته باشند و خوانش گلوکز خون نمایانگر این نباشد که قند خون به حالت نرمال برگشته است، بیمار باید به دکتر مراجعه کند.

اوردوز انسولین شدید
هر فردی که دچار اوردوز انسولین شدید شده باشد باید بلافاصله به دکتر مراجعه کند.
افرادی که انسولین می‎گیرند همچنین باید یک کیت گلوکاگون دم دست داشته باشند. این کیت در موارد اورژانس برای ایجاد تعادل در اثرات انسولین استفاده می‎شود.
اگر فرد بر اثر اوردوز انسولین دچار حالت ناخودآگاهی شده باشد باید بلافاصله اورژانس خبر کرد. اعضاء خانواده یا پیراپزشک‎ها می‎توانند گلوکاگون تزریق کنند اما با وجود این انتقال فوری بیمار به بیمارستان الزامی است.
درمان اودرودز انسولین اغلب شامل دکستروز داخل وریدی و استفاده از الکترولیت است. این بدان معنی است که دکستروز و الکترولیت مستقیماً به داخل ورید بیمار تزریق می‌شود. درمان همچنین شامل پایش پایدار برخی علایم است تا سبب بروز صدمات دایمی نشوند.

اوردوز انسولین ارادی
در برخی موارد فرد ممکن است به قصد خودکشی به صورت ارادی به اوردوز انسولین اقدام کند. این مورد محدود به افراد دچار دیابت نمی‌شود.
مسمومیت انسولین نیز یک روش خودکشی برای افرادی نظیر پزشکان، پرستاران و خویشاوندان افراد دیابتی است که به انسولین دسترسی دارند.
افرادی که علایم افسردگی یا ناامیدی را در خود مشاهده می‎کنند باید بلافاصله با دکتر در مورد گزینه‎های درمانی در دسترس مشورت کنند.

چطور می‎توان از اوردوز انسولین اجتناب کرد
در هنگام گرفتن انسولین به موارد متعددی باید توجه کرد، و گاهی از اوقات خطا اتفاق می‎افتد. بهترین راه اجتناب از اوردوز انسولین پیشگیری از بروز خطا در حد امکان است.
روش‎های رایج برای اجتناب از اوردوز انسولین عبارتند از:
• خواندن دقیق دستورالعمل مصرف دارو: خوانش نادرست لیبل، ویال انسولین، یا سرنگ می‎تواند به اوردوز انسولین منجر شود. این مورد به ویژه در باره محصولات جدید یا ناآشنا مصداق دارد. مردم باید پیش از مصرف هر فرآورده‎ای برای آشنایی با آن وقت بگذارند.
• استفاده از نوع صحیح انسولین: چرخش به سمت یک دوز انسولین پایه برای یک دوز سریع‎الاثر انسولین نیز می‎تواند سبب اوردوز شود. سازماندهی مصرف دوزهای انسولین مهم است، و برخی از افراد حتی از پیچیدن یک نوار رنگی دور لیبل انواع مختلف انسولین خود سود می‎برند.
• اطمینان از خوردن غذا: نخوردن یک وعده غذا نیز می‎تواند خطایی در راستای اوردوز انسولین باشد. برای دوزهای سریع‌الاثر انسولین که پیش از غذا یا همراه آن گرفته می‎شوند، مردم باید از صرف غذا مطمئن شوند. بسیاری از افراد این موضوع را مفید می‌یابند که انسولین خود را زمان نشستن پشت میز غذا بگیرند.
• وارد کردن صحیح اعداد: برخی از موارد اوردوز انسولین صاف و ساده ناشی از خطای محاسبه است. اپلیکیشن‎ها و دستگاه‎های زیادی وجود دارند که می‎توانند به محاسبه کربوهیدرات‎ها و انسولین مورد نیاز کمک کنند و این می‎تواند به مقدار زیادی باعث رفع خطا در این مورد شود.

دورنمای اوردوز انسولین
اوردوز انسولین ناشایع نیست، اما چند کار هست که افراد می‎توانند برای اجتناب از آن انجام دهند. این کارها در حد امکان شانس خطای انسانی را در این مورد کاهش می‌دهند.
عوارض جدی در موارد اوردوزهای شدید ارادی یا غیر ارادی بروز می‌کنند. این مشکل را باید با استفاده از مراقبت پزشکی فوری حل و رفع کرد.

Source:
Insulin overdose: Dosage, symptoms, and treatment
Written by Jon JohnsonReviewed by Alan Carter, PharmD
Last reviewed: Thu 4 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.