دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درد راست روده و درد مقعد

سرطان آنورکتال، درد راست روده، درد مقعد، پتاسیم، فعالیت جنسی، استرس، یبوست،  معبرهای مدفوع، عادت ماهانه، شقاق مقعد،  آبسه مقعدی، عفونت‎های قارچی یا بیماری‎های واگیردار جنسی،  یبوست مزمن، اسهال، کولیت اولسراتیو،  حبس مدفوع

از آنجا که علایم اختلال از فردی به فرد دیگر متفاوت و مشابه علایم برخی از دیگر اختلالات پزشکی است، پیش از انجام تشخیص قطعی باید اختلالات مشابه از تشخیص خارج شوند. این اختلالات می‎توانند شامل انواع هموروئید، آبسه و شقاق باشند

مقالات گوارش

• براین وو، دکتر النا بیگرز
• ترجمه محمدقاسم رافعی


درد راست‌روده به آغاز ناگهانی درد شدید در ناحیه رکتوم اشاره دارد که می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه داشته باشد. این درد پراکنده و متناوب است و می‌تواند بدون هشدار شروع شود.
این وضعیت همچنین به نام درد راجعه کاربرد آنورکتال شناخته می‌شود. درد مزبور جزء گروهی از اختلالات است که به کارکرد معده و روده آسیب می‌رسانند.


مطالب این مقاله:
• علل درد راست روده و درد مقعد
• تشخیص درد راست روده و درد مقعد
• درمان و تغییرات سبک زندگی


علل درد راست روده و درد مقعد
درد راست‌ روده به معنی "درد مقعدی با علت ناشناخته" است. همان‎طوری که از نامـش برمی‌آید علت دقیق بروز این وضعیت ناشناخته است، اما درد ناشی از عضلات مجرای مقعد است و کف لگن به طور ناگهانی سفت می‌شود.
سفت شدن عضله اسپاسم نامیده می‌شود. اعتقاد بر این است که اسپاسم‌ها در عضلات صاف مجرای مقعد و اسفنکتر مقعد بروز می‌کنند.
برخی از مردم ممکن است کرامپ‎های ناگهانی و شدیدی را در مجرای مقعدی احساس کنند. این اسپاسم‎ها در شب بیش از دیگر اوقات شبانه‎روز بروز می‌کنند. بعضی از مردم ممکن است دچار چندین اپیزود درد مقعد شوند، و سپس در زمان‎های طولانی هیچ مشکلی نداشته باشند.
گرچه درد راست‌روده می‌تواند بدون هشدار بروز کند، این وضعیت محرک‌های متعددی دارد. این محرک‌ها می‌توانند موارد زیر را شامل باشند:
• فعالیت جنسی
استرس
یبوست
• معبرهای مدفوع
• عادت ماهانه
درد راست روده احتمال بیشتری دارد که پس از درمان برخی از اختلالات بروز کند. این درمان‎ها اسکلروتراپی برای هموروئید و هیسترکتومی واژینال را شامل می‌شوند.


تشخیص درد راست روده و درد مقعد
از آنجا که علایم اختلال از فردی به فرد دیگر متفاوت و مشابه علایم برخی از دیگر اختلالات پزشکی است، پیش از انجام تشخیص قطعی باید اختلالات مشابه از تشخیص خارج شوند. این اختلالات می‌توانند شامل انواع هموروئید، آبسه و شقاق باشند.
تشخیص دربرگیرنده معاینه پزشکی، شامل ناحیه تناسلی است. دکتر همچنین ممکن است برای بررسی جدار روده تست‎های خون و تست اندوسکپی درخواست کند.
در اکثر موارد تست‎ها مشخصاً قادر به تأیید تشخیص درد راست روده نیستند. در عوض معاینات می‌توانند دیگر اختلالات جدی‎تر را از تشخیص خارج کنند.


در مورد بیماری‌های مقعد بیشتر بخوانیم:
چه چیز باعث ورم مقعد می‌شود؟


دیگر سندرم‌های درد مقعدی
درد مقعد دردی است که به مقعد یا انتهای روده تأثیر می‎گذارد.
سندرم انی لواتوز شبیه درد راست‌روده است اما الگوی درد متفاوتی دارد. این سندرم سبب بروز اسپاسم در عضلات کف لگن می‌شود. این به طور معمول نتیجه جراحت در درون یا اطراف لگن، تنه یا پشت است.
دیگر اختلالی که سبب درد مقعدی می‌شود هموروئید خارجی ترومبوزه است. در این مورد، یک لخته خونی در هموروئید بیرونی پوست مقعد تشکیل می‌شود. لخته‎های بزرگ‎تر می‌توانند سبب درد در هنگام راه رفتن، نشستن، یا هنگام حرکت دفعی روده شوند.
دیگر سندرم‎های درد مقعدی شامل موارد زیر هستند:
شقاق مقعد، یک ترک یا پارگی کوچک در جدار مجرای مقعد
• آبسه مقعدی، یک حفره پر از چرک است که در مجاورت مقعد یا رکتوم جایگیر می‌شود
عفونت‎های قارچی یا بیماری‎های واگیردار جنسی
• یبوست مزمن
اسهال
کولیت اولسراتیو
• حبس مدفوع، یک توده سفت شده مدفوع در رکتوم به علت یبوست مزمن


برای مطالعه بیشتر در مورد درد راست روده و مقعد مطالعه
مقاله زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت توصیه می‌شود:
درد رکتال یا درد راست روده و مقعد


درمان و تغییرات سبک زندگی
درد راست روده سبب صدمات درازمدت برای مردم نمی‌شود اما دردناک است. درمان اغلب بر کاهش درد تمرکز دارد.
گزینه‎های درمانی برای کمک به آرام کردن عضلات مقعد و دور کردن آنها از اسپاسم در دسترس است که عبارتند از:
• دیلتیازم خوراکی، دارویی که برای درمان فشار خون بالا به کار می‌رود
• گلیسیریل نیترات موضعی که یک داروی کاهش دهنده درد است
• سد کننده‎های عصبی، موادی که باعث بی‎حسی عصب‎ها می‎شوند
• شل‎کننده‎های عضلانی
مسأله اینجاست که اثربخشی این درمان‎ها به میزان زیادی متفاوت است. از آنجا که اپیزودهای درد راست روده می‌توانند بدون علامت قبلی بروز کنند و زمان کمی ادامه دارند، دارو اغلب اوقات اثربخشی به موقعی ندارد. اغلب مردم نگرانی از بابت مصرف دارو ندارند و در عوض اجازه می‎دهند تا اپیزودهای درد برطرف شود.
در هر حال، برخی درمان‎های طبیعی وجود دارد که مردم می‌توانند برای تسکین درد امتحان کنند:
• پودر سبزیجات طبیعی: استفاده از این پودر می‌تواند به ایجاد حرکات نرم و گسترده روده کمک کند که این خود سبب اتساع عضلات و پیشگیری از اسپاسم می‌شود.
• بازپروری عضله لگنی: اگر عضلات ارادی دچار اسپاسم هستند، فرد می‌تواند با استفاده از تمرینات خاص نسبت به پرورش آنها اقدام کند.
• حمام گرم: می‌تواند به ریلکس کردن اسفنکتر مقعد و کاهش اسپاسم‌ها و درد همراه راست روده کمک کند.
• غذاهای غنی از پتاسیم: گمان می‌رود که کمبود پتاسیم با درد راست روده مرتبط باشد. موز، کشمش و آووکادو سرشار از پتاسیم هستند.
• تکنیک‎های آرام‎بخشی: کاهش دهنده‌های استرس نظیر مدیتیشن، تمرینات تنفس عمیق و یوگا می‌توانند به کاهش اضطراب و استرس کمک کنند.
درمان سندرم‎های آنورکتال بر مبنای نوع سندرم متفاوتند. بسیاری از این وضعیت‎ها به مرور زمان خودبه خود بهبود پیدا می‌کنند.
داروهای غیر نسخه‎ای و تسکین دهنده‌های درد برای بسیاری از مردم کارکرد دارند. در برخی موارد ممکن است برای مقابله با عفونت به آنتی‌بیوتیک نیاز باشد. جراحی یا دیگر اقدامات نیز ممکن است که مورد نیاز باشند.
برخی مقیاس‎ها وجود دارد که می‌توانند برای مردم در تسکین سندر‎م‎های آنورکتال مفید باشند. خوردن میوه و سبزی بیشتر در این مورد شروع خوبی است.
سبزیجات، غلات سبوس‎دار، ورزش، و نرم کننده‎های مدفوع به حرکات روده کمک می‌کنند. آنها کمک می‌کنند تا مردم دچار یبوست نشوند و همچنین فشار و تندی درد را کاهش می‎دهند. کرم غیر نسخه‎ای هموروئید و تسکین دهنده‌های درد نیز می‌توانند به رفع موارد خفیف کمک کنند.

کمک پزشکی
درد راست روده تهدید کننده زندگی نیست و بیش از هر چیز ایجاد ناراحتی می‎کند. دلایل مختلفی برای بروز این درد وجود دارد اما اغلب آنها به سادگی قابل درمان هستند.
اغب سندرم‎های درد آنورکتال خطرناک نیستند، اما دانستن این موضوع که چه موقع باید به دکتر مراجعه کرد مهم است. مردم در صورتی که درد مقعدشان در فاصله 24 تا 48 ساعت برطرف نشود، یا در صورت مواجهه با هر یک از علایم، زیر باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنند:
• مقدار زیادی خونریزی ادامه‎دار مقعدی که ممکن است با دوار سر یا سرگیجه همراه شود
• درد مقعد که پس از گذشت چندین روز بهبود پیدا نمی‎کند یا به نظر می‎رسد که تشدید می‎یابد
• درد مقعد که با تب، لرز و تخیله مقعد همراه است
• درد شدید
مردم باید در عین حال مراقب هر گونه تغییر در حرکات روده باشند. دکتر می‎خواهد دقیقاً آنچه را که اتفاق می‎افتد بداند و در این صورت می‌تواند فرد را درمان کند. خونریزی مقعد به ویژه مورد خطرناکی است زیرا می‌تواند علامتی از سرطان روده بزرگ باشد.
خونریزی مقعد می‌تواند به سبب هموروئید، شقاق، انواع پولیپ یا بیماری التهابی روده بروز کند. هر نوع خونریزی باید به دقت بررسی و علت آن تشخیص داده شود. سرطان مقعد نیز یکی از احتمالات محسوب می‌شود.
ممکن است برای کشف علت خونریزی به انجام کولونوسکپی نیاز باشد. کولونوسکپی یکی از اشکال اندوسکپی است.
اغلب دلایل درد مقعد مرتبط به سرطان نیستند، اما تومورها می‌توانند موجب خونریزی، درد و تغییر عادات روده شوند. تشخیص سریع کلید درمان موفقیت‎آمیز تمامی سندرم‎های درد آنورکتال است.


Source:
Medical News Today
Proctalgia fugax and anal pain: Causes and treatments
Written by Brian WuReviewed by Alana Biggers, MD, MPH
Last reviewed: Tue 2 May 2017

نظرات (2)

بسيار عالي
تا حدودي خيالم راحت شد نزديك يك ساله درگيرشم

  پیوست ها
 
  1. وحید

سلام من همچین دردی دارم چندین بار رفتم دکتر ولی گفتن مشکلی نداری درضمن من روده تحریک پذیر دارم از نوع اسحالش.اگه اعصابم ارومه هیچ مشکلی ندارم ولی اگه عصبانی میشم تمام مشکلات شروع میشن

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.