دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تست پاپ اسمیر و زنان - آنچه دانستنش ضروری است

سرطان گردن رحم، سرویکس، سرطان سرویکس، پاپیلوماویروس انسانی، اکتوسرویکس، اندوسرویکس، ادنوکارسینوما، سرطان سلول سنگفرشی، پاپ اسمیر، سلول‎های اتیپیکال گلاندولر

همزمان با پاپ اسمیر می‎توان تست HPV را نیز انجام داد. توصیه می‎شود که زنان در سنین بالای 30 سال هم تست پاپ اسمیر و هم HPV را حتماً انجام دهند

مقالات سرطان

• لوری اسمیت، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هستی فراست‎فر

سرطان گردن رحم سرطانی است که در سلول‎های بخش تحتانی رحم بروز می‎کند. این ناحیه سرویکس (گردن رحم) نامیده می‎شود.
سرویکس باریک و کوچک، زهدان را به واژن متصل می‎کند. سرویکس ورودی کوچکی برای عبور اسپرم به درون رحم ایجاد می‎نماید. سرویکس در عین حال یک خروجی از رحم برای جریان خون عادت ماهانه یا خروج بچه در طول وضع حمل ایجاد می‎کند.
سرویکس کوچک به دو قسمت تقسیم می‎شود و خانۀ دو نوع سلول است:
• اندوسرویکس: این بــــخش از سرویکس درونی‎ترین بخش آن است. اندوسرویکس جدار "تونلی" را که از رحم به واژن ادامه دارد تشکیل می‎دهد. اندوسرویکس محلی برای سلول‎های بلند و ستون مانندی است که مسؤول ترشح مخاط هستند.
• اکتوسرویکس: این بخش از سرویکس بخش بیرونی آن است که به درون واژن می‎رود. اکتوسرویکس خانۀ سلول‎های سنگفرشی است که نمایی شبیه به فلس یا پولک ماهی در زیر میکروسکپ دارند.
جایی که این دو نوع سلول به هم ملحق می‌شوند همان جایی است که اغلب موارد سرطان‎های گردن رحم و سلول‎های پیش‎سرطانی شکل می‎گیرند.
مطالب این مقاله:
پاپ اسمیر چیست؟
• در طول پاپ اسمیر چه اتفاقی رخ می‎دهد؟
• نتایج پاپ اسمیر
• واقعیات سرطان گردن رحم

پاپ اسمیر چیست؟
پاپ اسمیر یک ابزار غربالگری است که به کشف سلول‎های غیر نرمال و سرطانی کمک می‎کند. این تست از طریق نمونه‎گیری از گردن رحم عمل می‎کند.
غربالگری سرطان گردن رحم برای پیشگیری از سرطان گردن رحم و تشخیص زودهنگام آن اهمیت دارد. ابزارهایی مثل تست‎های پاپ اسمیر و پاپیلوماویروس انسانی (HPV) برای کشف موارد زیر ضروری هستند:
• تغییرات سلول‎های پیش‎سرطانی
• وجود پاپیلوماویروس انسانی
• وجود سرطان
درمان بر مبنای تشخیص استوار است.
همزمان با پاپ اسمیر می‎توان تست HPV را نیز انجام داد. توصیه می‎شود که زنان در سنین بالای 30 سال هم تست پاپ اسمیر و هم HPV را حتماً انجام دهند.
بر مبنای اعلام "انجمن سرطان آمریکا" در طول 40 سال گذشته میزان مرگ ناشی از سرطان گردن رحم بیش از 50 درصد کاهش یافته است. انجمن سرطان آمریکا می‎گوید که علت این کاهش چشمگیر کاربرد تست پاپ اسمیر است.

در طول پاپ اسمیر چه اتفاقی رخ می‎دهد؟
زنان معمولاً در طول انجام معاینۀ لگن یک تست پاپ اسمیر انجام می‎دهند. ابزاری به نام اسپکولوم داخل واژن فرو می‎رود به شکلی که بتوان سرویکس را به طور کامل بررسی کرد. آنگاه یک نمونه‎گیری از سلول‎های گردن رحم با استفاده از براش یا اسپاتولا گرفته و برای تست کردن به آزمایشگاه ارسال می‎شود.
مایو کلینیک توصیه می‎کند که زنان در دورۀ پریود از انجام پاپ اسمیر خودداری کنند. زنان در عین باید در فاصلۀ دو روز مانده به انجام پاپ اسمیر از گرفتن دوش واژینال، داروهای واژینال، اسپرم‎کش‌ها و سکس خودداری کنند.

چه هنگامی باید تست پاپ اسمیر انجام داد؟
توصیه‎ها برای فواصل انجام تست پاپ اسمیر به چند عامل مختلف بستگی دارند. این عوامل شامل موارد زیرند:
• سن
• تاریخچۀ پزشکی
• قرار گرفتن در معرض دی‎اتیل‎استیل‎بیسترول (DES) در دورۀ جنینی
HIV
• ضعیف بودن سیستم ایمنی
توصیه می‌شود که زنان انجام تست پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی شروع کنند. آنان باید تا رسیدن به سن 65 سالگی انجام تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار در برنامۀ زندگی خود لحاظ کنند. تست کردن به مدت هر 5 سال یک بار در سنین بالای 30 و در صورتی که با تست HPV همزمان انجام شود در دستور کار قرار می‎گیرد.
در برخی موقعیت‎ها، ممکن است توصیه شود که زنان انجام غربالگری با پاپ اسمیر را متوقف کنند. برای مثال زنان پس از انجام هیسترکتومی کلی، عملی که در آن رحم و گردن رحم خارج می‎شوند، دیگر نیازی به انجام پاپ اسمیر ندارند.
به هر جهت، زنانی که به علت اختلالات سرطانی یا پیش‌سرطانی هیسترکتومی انجام می‎دهد باید نظارت بر وضعیت آنها ادامه پیدا کند.
زنان در سنین بالای 65 سال دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر ندارند. به هر جهت ریسک‎فاکتورهای هر کسی متفاوت است. زنان دارای تاریخچۀ مثبت غربالگری سرطان گردن رحم و زنانی که از نظر جنسی فعال بوده دارای چند شریک جنسی مختلف هستند باید انجام تست را ادامه دهند.
نیازهای هر فردی متفاوت است و باید در این مورد با پزشک مشورت کند.

نتایج پاپ اسمیر
پاپ اسمیر گاهی از اوقات ممکن است در شرایط وجود سلول‎های غیر نرمال در گردن رحم منفی باشد. این وضعیت به نام نتیجۀ منفی کاذب شناخته می‎شود. نتایج منفی کاذب به دلایل زیر امکان‌پذیرند:
• کافی نبودن مقدار نمونۀ سلول
• کم بودن مقدار سلول‎های غیر نرمال
• وجود خون یا سلول‌های التهابی در نمونه
از طرف دیگر وجود جواب مثبت در تست پاپ اسمیر همیشه به این معنی نیست که زن دچار سرطان گردن رحم است. نتیجه صرفاً ممکن است غیر نرمال باشد.
وقتی زنی در تست پاپ اسمیر با جواب منفی روبه‎رو می‎شود این بدین معنی است که پاپ اسمیر وی نرمال بوده و هیچ‌گونه سلول غیر نرمالی مشاهده نشده است.
نتایج غیر نرمال که زیر عنوان یافته‎های مثبت شناخته می‎شوند ممکن است پیامی از وجود سلول‌های غیر نرمال یا سرطانی باشند. در صورت داشتن چنین نتایجی، زنان باید روند تشخیص را با انجام کولپوسکپی، با یا بدون بیوپسی دنبال کنند.
در طول کولپوسکپی، سرویکس، والوا، و واژن با استفاده از کولپوسکپ مغناطیسی می‎شوند. در صورت لزوم ممکن است یک نمونۀ بیوپسی برای ارزیابی انجام شود.
ناهنجاری‎های سلولی شایع عبارتند از:
• سلول‎های سنگفرشی اتیپیکال با اهمیت نامعین (ASCUS): این تشــخیص برای موارد خفیف غیر نرمال بودن سلول‎ها است که با موازین مربوط به سلول‎های پیش‌سرطانی مطابقت ندارند. اگر HPV وجود داشته باشد نیاز به انجام تست‌های اضافی خواهد بود.
• ضایعات اینترااپی‎تلیال سنگفرشی: این تشخیص نشانگر آن است که تغییرات سلولی احتمالاً سرطانی مطرحند که نیاز به بررسی بیشتر دارند. آنها به دسته تقسیم می‎شوند:
گرید پایین: ضایعۀ یا گرید پایین دارای ریسک پایینی برای پیشرفت به سمت سرطان در آیندۀ نزدیک است.
گرید بالا: ضایعۀ با گرید بالا دارای ریسک بالایی برای پیشرفت به سمت سرطان در آیندۀ نه چندان دور است.
• سلول‎های اتیپیکال گلاندولر: این تشخیص نشان دهندۀ وجود سلول‎های غیر نرمال در اندوسرویکس است. این نتیجه نیاز به تست‎های بیشتر را مطرح می‎کند.
• سرطان سلول سنگفرشی یا ادنوکارسینوما (ادنوکارسینوم): این تشخیص پیامی از احتمال سرطان است و به نوع سلول اتیپیکال بستگی دارد. بررسی بیشتر در این وضعیت مورد نیاز است.
این موضوع مهم است که با پزشک در مورد ریسک فاکتورهای توسعۀ سلول‎های غیر نرمال گردن رحم و سرطان گردن رحم مشورت شود. این مشورت فواصل زمانی مورد نیاز برای انجام تست پاپ اسمیر را مشخص خواهد کرد.
بر مبنای تاریخچۀ پزشکی فردی و نتایج پاپ اسمیر و تست HPV قبلی امکان توصیه به انجام تست‎های دیگر نیز وجود دارد.

واقعیات سرطان گردن رحم
تخمین زده می‎شود که در سال 2016 تعداد 12.990 مورد تازه از سرطان‎های مهاجم گردن رحم در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده شده است.
ریسک فاکتورهای متعددی برای توسعۀ سرطان گردن رحم وجود دارد. بزرگ‌ترین ریسک فاکتور این سرطان وجود عفونت با HPV است، یک ویروس مسری جنسی که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‎شود. HPV ممکن است در طول سکس واژینال، مقعدی یا دهانی که در آنها تماس پوست به پوست وجود دارد منتقل شود.
اگرچه بیش از 150 نوع HPV وجود دارد، اغلب سرطان‎های گردن رحم بر اثر انواع 16 و 18 HPV رخ می‎دهد. دیگر عوارض ناشی از عفونت HPV شامل وجود زگیل‌های غیر سرطانی یا پاپیلوما ویروس است.
اگرچه هیچ علاجی برای HPV وجود ندارد، بدن اغلب اوقات خود به خود با این عفونت کنار می‎آید. وقتی که HPV سبب بروز عفونت درازمدت شود، ریسک ابتلا به سرطان افزایش پیدا می‎کند. درمان‎هایی برای زگیل‌ها و تغییرات سلولی مرتبط به HPV وجود دارد.
پیش از توسعه یافتن به سرطان، سلول‎های گردن رحم دچار تغییرات غیر نرمال می‎شوند. این تغییرات زیر عنوان تغییرات پیش‎سرطانی یا دیسپلازی شناخته می‎شود./

Source:
Everything You Need to Know About the Pap Smear
Last reviewed Sat 30 July 2016
By Lori Smith BSN MSN CRNP
Reviewed by Alana Biggers, MD, MPH

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.