دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سرطان پستان سه‌گانه منفی - آنچه به دانستنش نیاز است

سرطان پستان سه‌گانه منفی، سرطان پستان گیرنده استروژن مثبت، سرطان پستان گیرنده پروژسترون مثبت، سرطان پستان گیرنده HER2، هورمون درمانی، اشعه درمانی، ماستکتومی، جراحی

خلاف سه نوع اصلی، برای سرطان پستان سه‌گانه منفی در حال حاضر هیچ نوع درمان هدفمندی در دسترس نیست. در عین حال نسبت به سه نوع دیگر سرطان پستان امکان گسترش و نیز بازگشت سرطان در این نوع سرطان بیشتر است.

مقالات سرطان

• جنا فلچر، کریستینا کیون
• ترجمه هستی فراست‎فر

سرطان پستان سه‌گانه منفی سرطانی متفاوت از سه نوع شایع‌تر سرطان پستان است. این بیماری نوعی سرطان مهاجم بوده و درمان آن دشوارتر است.
به دلیل ندرت و مهاجم بودن، مقابله با سرطان پستان سه‌گانه منفی دشوار بوده، و گزینه‌های درمانی کمتری برای آن در دسترس است.
مطالب این مقاله:
• سرطان پستان سه‌گانه منفی چیست؟
• ریسک فاکتورها
• تشخیص
• درمان
• دورنما

سرطان پستان سه‌گانه منفی چیست؟
برای درک سرطان پستان سه‌گانه منفی فرد باید در مورد سه نوع اصلی سرطان پستان اطلاعات بیشتری داشته باشد. این سه نوع سرطان عبارتند از:
• سرطان پستان گیرنده استروژن مثبت
• سرطان پستان گیرنده HER2 مثبت
• سرطان پستان گیرنده پروژسترون مثبت
سرطان پستان گیرنده پروژسترون مثبت و سرطان پستان گیرنده استروژن مثبت شایع‌ترین انواع سرطان پستان هستند.
برای افرادی که دچار یکی از این انواع سرطان می‌شوند، گزینه‎های درمان هورمونی در دسترس است که می‌توانند در حمله به سلول‌های سرطانی کمک کننده باشند. اگر یک گزینۀ درمانی کارآیی نداشته باشد اغلب اوقات گزینۀ دیگر چنین قابلیتی را دارد.
دیگر نوع شایع سرطان پستان سرطان پستان گیرندۀ HER2 مثبت است. در موارد مربوط به این نوع سرطان، سلول‌های سرطانی دارای فراوانی گیرنده‌های HER2 در سطح خود هستند. مشابه موارد مربوط به سرطان‌های گیرنده‌های هورمونی، سرطان پستان HER2 را می‌توان با درمان‌های مختلفی که گیرندۀ HER2 را هدف قرار می‎دهند معالجه کرد.
سرطان پستان سه‌گانه منفی اشاره به سرطانی دارد که برای هیچ‌یک از سه نوع دیگر سرطان پستان دارای تست مثبت نبوده است. این شکل سرطان پستان نادرترین شکل آن بوده و درمان آن دشوار است.
خلاف سه نوع اصلی، برای سرطان پستان سه‌گانه منفی در حال حاضر هیچ نوع درمان هدفمندی در دسترس نیست. در عین حال نسبت به سه نوع دیگر سرطان پستان امکان گسترش و نیز بازگشت سرطان در این نوع سرطان بیشتر است.

ریسک فاکتورها
در حال حاضر محققان علاقمندند تا در مورد ریسک فاکتورهای گسترش سرطان پستان سه‌گانه منفی به اطلاعات بیشتری دست یابند. مواردی که تاکنون مورد تحقیق قرار گرفته‌اند شامل موارد زیر است:

چاقی و زندگی ساکن
این موضوع مشخص شده است که افراد داری BMI بالاتر در ریسک بالاتری برای توسعۀ سرطان پستان سه‌گانه منفی قرار دارند. این دسته‌بندی شامل کسانی نیز هست که دارای زندگی ساکن و غیر فعالی هستند.

ژنتیک
افراد دارای جهش‌های ژنی در ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی و نیز دیگر انواع شایع سرطان قرار دارند.
تاریخچۀ فامیلی سرطان پستان می‎تواند در تعیین این موضوع کمک کند که آیا فرد در ریسک بالاتری برای توسعۀ سرطان در آینده قرار دارد یا خیر.

سن
برخی تحقیقات عنوان کرده‎اند که سن می‌تواند نقشی در افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی داشته باشد.
این موضوع مشخص شده است که ریسک ابتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی در زنان پیش‌یائسه بیش از زنان در دوران پس از یائسگی است.

نژاد یا قومیت
برخی مطالعات عنوان می‎کنند که بعضی زمینه‌های قومی و نژادی باعث آسیب‌پذیری بیشتر افراد در ابتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی می‌شود. شمار نامتناسبی از افراد دچار سرطان پستان سه‌گانه منفی شامل زنان آفریقایی - آمریکایی است.

بارداری
برخی مطالعات عنوان می‌کنند که داشتن تاریخچه بارداری می‌تواند نقشی در افزایش یا کاهش ریسک فرد برای ابتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی بازی کند.
این ریسک در زنانی که دارای بچه بوده‌اند بیش از زنانی که بچه‌ای نداشته‌اند گرایش به افزایش نشان می‎دهد. مشابهاً زنانی که دارای یک بچه بوده‌اند نسبت به زنانی که چند بچه داشته‌اند در معرض ریسک کمتری برای ابتلا به سرطان پستان سه‎گانه منفی قرار دارند.

تشخیص
تشخیص سرطان پستان سه‌گانه منفی با کشف آن شروع می‌شود.
همانند دیگر انواع سرطان پستان، فرد ممکن است در پستان یا نواحی نزدیک به آن متوجه وجود یک تودۀ سفت و کوچک شود. در موارد دیگر، اسکن‌های روتین پستان می‎توانند ناحیۀ موجب نگرانی را آشکار کنند.
وقتی توده کشف می‌شود دکتر برای بررسی آن نیاز به نمونه‎برداری از بافت دارد. در بسیاری از موارد، این کار با استفاده از یک سوزن و استخراج نمونه از تودۀ مشکوک انجام می‎شود. نمونه برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می‎شود.
آزمایشگاه نتیجه بررسی بافت را با گزارشی در مورد جنس توده برای دکتر ارسال می‎کند. در برخی از موارد توده خوش‌خیم است که به این معنی است که سلول‎های سرطانی وجود ندارد. در موارد دیگر نتیجۀ پاتولوژی گویای وجود سلول‌های سرطانی است.
اینکه فرد دچار چه نوعی از سرطان پستان است نیز در گزارش پاتولوژی قید می‌شود. فردی که سرطان وی با هیچ‌یک از سه نوع اصلی سرطان پستان همخوانی نداشته باشد مبتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی تشخیص داده می‌شود.

درمان
در مقایسه با آنچه برای سه نوع اصلی سرطان پستان در دسترس است گزینه‌های درمانی معدودی برای سرطان پستان سه‌گانه منفی وجود دارد.
پی برده شده است که درمان‎های هورمونی در مورد سرطان پستان سه‌گانه منفی کمتر مؤثر هستند زیرا این نوع سرطان تحت تأثیر سه هورمون مرتبط به دیگر انواع سرطان‎های پستان نیست.
به هر جهت، گزینه‎های درمانی دیگر اندکی در دسترس است، و محققان در جستجوی داروهای جدید برای کمک به درمان این نوع مهاجم‎تر سرطان پستان هستد.
در حال حاضر گزینه‎های درمانی در دسترس برای سرطان پستان سه‌گانه منفی عبارتند از:
• جراحی
• اشعه درمانی
شیمی درمانی
گزینه‌های جراحی شامل برداشتن بخشی از یک پستان یا بخشی از هر دو پستان یا برداشتن قسمتی از کل هر دو پستان یا کل هر دو پستان است. فرد دچار مراحل اولیۀ سرطان پستان سه‌گانه منفی ممکن است انجام ماستکتومی را به عنوان خط مقدم درمانی در مد نظر نداشته باشد.
در موارد پیشرفته‎تر، دکتر ممکن است پیش از گسترش سرطان انجام ماستکتومی را برای برداشتن تودۀ سرطانی توصیه کند.
اشعه درمانی یک درمان بالقوۀ دیگر برای مردم مبتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی است. اشعه درمانی سلول‎های سرطانی را هدف گرفته و می‎کشد و به این طریق مانع از رشد و گسترش آنها می‎شود.
مطالعات عنوان می‌کنند که شیمی درمانی شاید بهترین گزینه در درمان سرطان پستان سه‌گانه منفی باشد.
یک برنامۀ درمانی عام باید بر مبنای مشارکت پزشک و بیمار توسعه یابد. این برنامه باید خطوط مراحلی را که در درمان انجام می‎شود مشخص نماید و نیز موارد مربوط به مراقبت شخصی، و نیز این مورد را روشن سازد که در صورت عدم پاسخ سرطان به درمان یا آغاز به گسترش آن چه باید کرد.
یک بخش مهم درمان برای فرد شامل این موضوع است که زندگی فعالی داشته باشد و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کند. بهبود رژیم غذایی و ورزش ممکن است به بهبود فرد در کوران درمان کمک نماید.

دورنما
محققان دورنما برای سرطان را به صورت نرخ بقاء 5 ساله توصیف می‎کنند. در مورد سرطان پستان سه‌گانه منفی و در مقایسه با دیگر انواع سرطان احتمال کمتری دارد که بیمار مبتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی پنج سال پس از تشخیص زنده بماند.
به هر جهت بقاء و پیش‎آگهی کلی بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بسیاری از عوامل ممکن است بر پیش‎آگهی مربوط به بیمار تأثیر بگذارند که عبارتند از:
• چه هنگامی سرطان تشخیص داده شده و معالجۀ آن آغاز شده است
• سرطان در چه مرحله‎ای قرار دارد و آیا گسترش یافته است یا خیر
• سرطان به درمان چگونه پاسخ می‎دهد
در مواردی که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می‎شود و به شکل مؤثر مورد درمان قرار می‎گیرد، نسبت به مواقعی که این تشخیص در مراحل دیرتر صورت می‎گیرد که در آن سرطان به مناطق دیگر بدن گسترش یافته و به درمان پاسخ نمی‎دهد، میزان بقاء بیمار بیشتر است.

برای آشنایی بیشتر با سرطان پستان روی لینک زیر کلیک فرمایید:
سرطان پستان - علایم، ریسک فاکتورها، تشخیص، و درمان

Source:
Triple-negative breast cancer: What you need to know
Last reviewed Mon 4 September 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Christina Chun, MPH 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.